Постанова
від 01.11.2011 по справі 2а-3128/11/0970
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" листопада 2011 р. Справа № 2a-3128/11/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Боброва Ю.О.,

за участю секретаря судового засідання Дмитрашко О.М.,

представника позивача: Савчука В.Р.,

представника відповідача: Таборського М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом ПП «Правова основа»

до управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Івано-Франківській області

про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

29.09.2011 року приватне підприємство «Правова основа»(надалі -позивач) звернулося до управління ДАІ УМВС України в Івано-Франківській області (надалі -відповідач) про зобов'язання вчинити певні дії -зареєструвати транспортні засоби, які належать йому на праві власності згідно рішення господарського суду Івано-Франківської області.

Позов мотивовано тим, що на підставі рішення господарського суду Івано-Франківської області від 31.05.2011 року, яке вступило в законну силу, за ПП «Правова основа»визнано право власності на транспортні засоби: автобензонасос ТНР 125/37 R4 543, марки Mersedes-Benz Actros та самоскид-С, моделі МАЗ-555102-223. Реєстрація автомобілів не проведена в зв'язку з безпідставною відмовою управління ДАІ УМВС України в Івано-Франківській області здійснити її.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав. Разом з тим, пояснив суду, що немає підстав для відмови в реєстрації транспортних засобів, право власності на які набуто позивачем згідно рішення господарського суду Івано-Франківської області. Однак, державтоінспекцією дійсно було відмовлено ПП «Правова основа»у реєстрації належних їм транспортних засобів, оскільки вони не були представлені для огляду, а це є обов'язковою умовою для проведення зняття їх з обліку та реєстрації за новим власником. Просив у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, дослідивши і оцінивши докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що відповідно до рішення господарського суду Івано-Франківської області від 31.05.2011 року в справі №5010/540/2011-16/22, яке набрало чинності, позивач набув права власності на транспортні засоби, зокрема серед інших, на: автобензонасос ТНР 125/37 R4 543, марки Mersedes-Benz Actros, реєстраційний номер АТ8133АМ, свідоцтво про реєстрацію серії АТС №040627, шасі №WDB9301631L277413; самоскид-С, модель МАЗ-555102-223, реєстраційний номер АТ5069АН, 2006 року випуску, свідоцтво про реєстрацію серії РСА №682070, шасі №Y3M55510260009978.

На виконання вказаного рішення суду позивач звернувся до відповідача з листом від 01.07.2011 року з вимогою перереєструвати право власності на вказане майно з ТОВ «Енерго Шлях Буд»на ПП «Правова основа». Однак, державтоінспекція відмовила в реєстрації транспортних засобів за позивачем без зазначення причини.

Відповідно до статті 13 Конституції України держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання.

Згідно статті 328 Цивільного кодексу України (надалі -ЦК України) право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Нормами статті 329 ЦК України встановлені підстави набуття права власності юридичною особою публічного права.

Зокрема, юридична особа публічного права набуває право власності на

майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.

Відповідно до статті 386 ЦК України держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності.

Власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.

Процедура єдиної на території України державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлена постановою Кабінету Міністрів України «Про Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів»від 7 вересня 1998 року №1388 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2009 р. №1371 (надалі -Порядок).

Цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.

Відповідно до пункту 3 Порядку державна реєстрація транспортних засобів проводиться підрозділами Державтоінспекції з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Державний облік зареєстрованих транспортних засобів передбачає реєстрацію, накопичення, узагальнення, зберігання і передачу інформації про такі засоби та відомостей про їх власників, які вносяться до Єдиного державного реєстру Державтоінспекції.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру Державтоінспекції та надання інформації з нього затверджується МВС.

Згідно пункту 6 Порядку транспортні засоби реєструються за юридичними та фізичними особами в реєстраційно-екзаменаційних підрозділах Державтоінспекції (далі - підрозділи Державтоінспекції). Транспортні засоби, що належать декільком фізичним або юридичним особам (співвласникам), за їх письмовою заявою реєструються за однією з таких осіб. У разі відсутності одного із співвласників державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі його письмової заяви.

Пунктом 8 передбачено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, оцінку їх вартості (проводиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку в порядку, встановленому МВС, Мін'юстом, Мінпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна, і має відповідні документи), відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є, серед іншого, копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин.

Згідно пункту 15 вказаного Порядку під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортні засоби, крім випадків вибракування їх у цілому, підлягають огляду та дослідженню з метою звірення ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами, зазначеними у поданих власником для реєстрації документах, визначення їх справжності та проведення перевірки за Єдиним державним реєстром Державтоінспекції та автоматизованою базою даних про розшукувані транспортні засоби, встановлення відповідності конструкції і технічного стану транспортних засобів обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України. Огляд проводиться уповноваженими працівниками підрозділів Державтоінспекції за місцем реєстрації транспортних засобів, а дослідження - фахівцями експертної служби МВС або іншими спеціалістами, що мають свідоцтво про право проведення відповідного виду експертних досліджень і внесені до Реєстру атестованих судових експертів. За результатами огляду в документах, які подаються для державної реєстрації, уповноважений працівник підрозділу Державтоінспекції робить відповідну відмітку або складає акт технічного огляду. До зазначених документів додається відповідний висновок фахівця.

Відповідно до пункту 21 Порядку транспортні засоби юридичних осіб реєструються за місцезнаходженням таких осіб. Якщо стоянка транспортних засобів розташована за місцезнаходженням філій або представництв юридичних осіб, такі транспортні засоби реєструються за місцем їх стоянки.

У свідоцтві про реєстрацію (технічному паспорті) зазначається юридична особа, якій належать транспортні засоби, місцезнаходження такої особи та стоянки.

Таким чином, зважаючи на викладені вище встановлені в судовому засіданні обставини, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність зобов'язання управління Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області перереєструвати у встановленому законом порядку з товариства з обмеженою відповідальність «Енерго Шлях Буд»на приватне підприємство «Правова основа»право власності на транспортні засоби: автобензонасос ТНР 125/37 R4 543, марки Mersedes-Benz Actros, реєстраційний номер АТ8133АМ, свідоцтво про реєстрацію серії АТС №040627, шасі №WDB9301631L277413; самоскид-С, модель МАЗ-555102-223, реєстраційний номер АТ5069АН, 2006 року випуску, свідоцтво про реєстрацію серії РСА №682070, шасі №Y3M55510260009978.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати управління Державної автомобільної інспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області перереєструвати у встановленому законом порядку з товариства з обмеженою відповідальність «Енерго Шлях Буд» на приватне підприємство «Правова основа» право власності на транспортні засоби: автобензонасос ТНР 125/37 R4 543, марки Mersedes-Benz Actros, реєстраційний номер АТ8133АМ, свідоцтво про реєстрацію серії АТС №040627, шасі №WDB9301631L277413; самоскид-С, модель МАЗ-555102-223, реєстраційний номер АТ5069АН, 2006 року випуску, свідоцтво про реєстрацію серії РСА №682070, шасі №Y3M55510260009978.

Стягнути з Державного бюджету України на користь приватного підприємства «Правова основа» (код ЄДРПОУ 37101022, вул. Івана Кудрі, буд. 38 «б», офіс 22, м. Київ, 01042) судові витрати в сумі 3 (три) грн. 40 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя /підпис/ Бобров Ю.О.

Постанова складена в повному обсязі 07.01.2011 року.

СудІвано-Франківський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення01.11.2011
Оприлюднено09.07.2012
Номер документу25121705
СудочинствоАдміністративне