ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"04" липня 2012 р.Справа № 12/5025/613/12
Господарський суд Хмельницької області у складі:
суддя Шпак В.О., розглянувши матеріали справи
За позовом Публічного акціонерного товариства комерційний банк „Надра" м. Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю „Каліграф" м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області
про стягнення 45083,37грн.
Представники сторін:
Від позивача: Антков І.Л. -за довіреністю №13-11-4174 від 10.03.2012р.
Від відповідача: не з'явився
Суть спору:
Публічне акціонерне товариство комерційний банк „Надра" м. Київ звернулось з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Каліграф" м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області про стягнення 45083,37грн., з яких 24302,23грн. заборгованості по тілу кредиту, 15850,72грн. заборгованості по відсотках, 2922,77грн. пені, 2007,65грн. штрафу.
В обґрунтування позовних вимог посилається на неналежне виконання відповідачем умов кредитного договору №27/МК/2007-980 від 16.07.2007р.
Відповідач відзиву на позов не подав, повноважного представника для участі у судове засідання не направив та не заперечив проти позовних вимог, що не перешкоджає розгляду справи у відповідності до ст. 75 ГПК України.
Відповідач належним чином був повідомлений про дати, час та місце слухання справи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень від 30.05.2012р., 14.06.2012р.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
16.07.2007р. між Відкритим акціонерним товариством комерційний банк „Надра" в особі Хмельницького регіонального управління (банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Каліграф" (позичальник) укладено кредитний договір №27/МК/2007-980.
Відповідно до умов даного договору (п.1.1, п.1.2, п.1.3, п.1.4, п.2.1, п.4.1, п.5.1, п.6.1, п.12.2) банк надає позичальнику грошові кошти в сумі 35004грн., надалі -кредит. Цілі кредитування -придбання обладнання. Кредит надається позичальнику строком до 15 липня 2010р. включно, зі сплатою за користування кредитом відсотків з розрахунку 20% річних, що обчислюється виходячи з 360 днів у році. Строк користування кредитом починається з моменту надання кредиту у відповідності з п.2.1 цього договору. Надання кредиту проводиться шляхом перерахування коштів за реквізитами, вказаними позичальником, або шляхом оплати платіжних документів, які виписані на позичальника. Повернення кредиту, нарахування та сплата відсотків за користування кредитом здійснюється в такому порядку: повернення кредиту та сплата відсотків здійснюється на рахунок згідно з Графіком повернення кредиту та сплати відсотків, який є невід'ємною частиною цього договору. Відсотки за користування кредитом нараховуються банком, наступним чином: починаючи з дати надання кредиту, відсотки за користування кредитом встановлюється у розмірі 20% річних виходячи з фактичної кількості днів у розрахунковому місяці. Позичальник повинен сплачувати відсотки за користування кредитом згідно з графіком; у випадку прострочення виконання зобов'язання у відношенні повернення кредиту у строк, обумовлений у п.4.1.1 цього договору, позичальник сплачує банку відсотки за користування кредитом або його частини, (якщо зобов'язання частково виконані позичальником) у розмірі 40% річних виходячи з фактичної кількості днів у розрахунковому місяці. Повернення кредиту та сплата відсотків здійснюється позичальником шляхом внесення готівки в касу банку, або шляхом безготівкового переказу. Банк зобов'язаний надати кредит позичальнику у відповідності з умовами цього договору. Позичальник зобов'язаний відповідно до цього договору повернути кредит та сплачувати відсотки за користування кредитом, а у випадках передбачених цим договором також - сплатити неустойку та відшкодувати завдані збитки. Цей договір вступає в силу з моменту його підписання сторонами і діє до повного виконання позичальником своїх зобов'язань за договором.
Сторони погодили графік повернення кредиту та сплати відсотків до кредитного договору №27/МК/2007-980 від 16.07.2007р.
На виконання умов кредитного договору, позивач надав відповідачу кредит в сумі 35004грн., що підтверджується платіжним дорученням №1 розпорядженням бухгалтерії філії Хмельницького регіонального відділення №9, заявкою на отримання кредиту.
Як вбачається із статуту Публічного акціонерного товариства „Комерційний Банк „Надра", останнє продовжує свою діяльність в результаті зміни найменування Відкритого акціонерного товариства комерційного банку „Надра".
Відповідно до ст.1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Статтею 1056-1 Цивільного кодексу України передбачено, що процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
У відповідності із ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно ст. 193 Господарського кодексу України та ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору. Одностороння відмова від виконання зобов'язань або одностороння зміна його умов не допускається.
Відповідач своїх зобов'язань за кредитним договором належним чином та в повному обсязі не виконав, внаслідок чого на момент прийняття рішення у нього виникла перед позивачем 24302,23грн. заборгованості по тілу кредиту, 15850,72грн. заборгованості по відсотках.
Вимоги позивача про стягнення 24302,23грн. заборгованості по тілу кредиту, 15850,72грн. заборгованості по відсотках є правомірними та підлягають задоволенню.
Пунктами 9.1, 9.2 кредитного договору від 16.07.2007р. передбачено, що у разі порушення позичальником строків сплати відсотків за користування кредитом позичальник зобов'язаний сплатити на користь банку пеню у розмірі 0,5% від суми прострочених зобов'язань за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня. У разі порушення позичальником строків повернення кредиту позичальник зобов'язаний сплатити на користь банку пеню у розмірі 0,5% від суми прострочених зобов'язань за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Згідно із п.9.2 договору за порушення строків повернення та/чи сплати відсотків за користування кредитом позичальник сплачує штраф у розмірі 5% від суми заборгованості по поверненню кредиту та/чи сплати відсотків, вказаних у графіку і визначених на дату прострочення.
Оскільки графіком до кредитного договору передбачено сплату кредиту та відсотків однією сумою, позивачем розмір пені та штрафу визначається від суми прострочення по кредиту та відсоткам.
Відповідно позивачем нараховано 2922,77грн. пені за прострочення сплати по кредиту та відсотках за період з 11.11.2011р. по 10.05.2012р. та 2007,65грн. штрафу за порушення строків повернення кредиту та сплати відсотків по кредиту.
Згідно зі ст.230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до ст.549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконання грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Пунктом 6 ст.232 Господарського кодексу України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Статтями 1, 2 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" передбачено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Отже, вимоги позивача про стягнення 2922,77грн. пені за прострочення сплати по кредиту та відсотках та 2007,65грн. штрафу за порушення строків повернення кредиту та сплати відсотків по кредиту підлягають задоволенню.
Статтями 256, 257 Цивільного кодексу України встановлено, що позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Згідно із статтею 258 Цивільного кодексу України для окремих видів вимог законом може встановлюватися спеціальна позовна давність: скорочена або більш тривала порівняно із загальною позовною давністю. Позовна давність в один рік застосовується, зокрема, до вимог: 1) про стягнення неустойки (штрафу, пені).
Відповідно до ст.267 Цивільного кодексу України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.
Відповідачем не заявлено клопотання про застосування строків позовної давності.
Враховуючи, що відповідачем не подано відповідної заяви, судом при вирішенні питання про стягнення заборгованості по кредиту, відсоткам, пені та штрафу не застосовується строк позовної давності.
Судовий збір належить покласти на відповідача.
Керуючись ст. 44, 49, ст. 82, ст. 83-85, ст. 116 Господарського процесуального кодексу України
вирішив:
Позов Публічного акціонерного товариства комерційний банк „Надра" м. Київ до Товариства з обмеженою відповідальністю „Каліграф" м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області про стягнення 45083,37грн. задоволити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Каліграф" м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області, вул. Князів Коріатовичів, буд. 25 (код ЄДРПОУ 31135575) на користь Публічного акціонерного товариства комерційний банк „Надра" м. Київ, вул. Артема, 15 (код ЄДРПОУ 20025456) -24302,23грн. (двадцять чотири тисячі триста дві гривні 23коп.) заборгованості по тілу кредиту, 15850,72грн. (п'ятнадцять тисяч вісімсот п'ятдесят гривень 72коп.) заборгованості по відсотках, 2922,77грн. (дві тисячі дев'ятсот двадцять дві гривні 77коп.) пені, 2007,65грн. (дві тисячі сім гривень 65коп.) штрафу, 1609,50грн. (одна тисяча шістсот дев'ять гривень 50коп.) судового збору.
Видати наказ.
Повне рішення складено 09.07.2012р.
Суддя В.О. Шпак
Віддруковано 3 примірника:
1 -позивачу;
2 -відповідачу -м. Кам'янець-Подільський, вул. Князів Коріатовичів, буд.25 -рекомендованим з повідомленням;
3 -до матеріалів справи.
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 04.07.2012 |
Оприлюднено | 27.07.2012 |
Номер документу | 25160175 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Шпак В.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні