Постанова
від 11.07.2012 по справі 5010/368/2012-5/31
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.07.12 Справа № 5010/368/2012-5/31

Львівський апеляційний господарський суд, в складі колегії:

головуючого -судді Бойко С.М.,

суддів: Бонк Т.Б.,

Якімець Г.Г.,

при секретарі Чаплик І.,

з участю представників:

від скаржника (відповідача) - не з'явився,

позивача - з'явився,

розглянув апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «АВС», м.Коломия Івано-Франківської області

на рішення господарського суду Івано-Франківської області від 17.04.2012 року, суддя Г.З.Цюх. в справі за №5010/368/2012-5/31

за позовом : публічного акціонерного товариства «Прикарпаттяобленерго»в особі філії «Коломийський міський район електричних мереж», м.Коломия Івано-Франківської області

до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю «АВС»,м.Коломия Івано-Франківської області

про стягнення недорахованої електроенергії в сумі 7663,25 грн.

в с т а н о в и в :

рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 17.04.2012 року задоволено позовні вимоги публічного акціонерного товариства «Прикарпаттяобленерго»в особі філії «Коломийський міський район електричних мереж» про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «АВС» 7663,25 грн., що становить вартість недоврахованої електричної енергії.

Рішення суду мотивоване тим, що факт порушення Правил користування електричною енергією встановлено актом №075915 від 26.10.2011 року, а тому з відповідача підлягає стягненню вартість недоврахованої електричної енергії, розрахованої відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією. Судом зазначено також про порушення процедури оскарження рішення про донарахування вартості електричної енергії та відсутність доказів своєчасної сплати цієї суми.

В апеляційній скарзі скаржник (відповідач) просить рішення місцевого суду скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити, з підстав неповного з'ясування місцевим судом обставин, що мають значення для справи та порушення норм матеріального права, апелюючи тим, що порушення процедури оскарження рішення про донарахування вартості електричної енергії та відсутність доказів своєчасної сплати цієї суми не може бути підставою для задоволення позовних вимог в даній справі без встановлення факту порушення Правил користування електричною енергією. При цьому, скаржник покликається на встановлене ч.2 ст.124 Конституції України право вільно обирати не заборонений законом спосіб захисту прав і свобод, а тому не оскарження вказаного рішення про донарахування електричної енергії пояснює намаганням врегулювати спір в добровільному порядку.

Скаржник покликається на те, що позивачем не доведено, а судом не встановлено підстав для нарахування відповідачу вартості недоврахованої електричної енергії, оскільки ні факт порушення відповідачем Правил користування електричною енергією (далі -ПКЕЕ), ні розмір вартості донарахованої електричної енергії не підтверджується належними та допустимими доказами.

Скаржник вважає, що факт пошкодження корпусу лічильника електроенергії не може бути достатнім та належним доказом підтвердження гальмування лічильника, оскільки зафіксоване в акті порушення не містить інформації, в чому проявилось вказане порушення і як воно вплинуло на зміну показів приладу обліку. Крім цього, при встановленні такого факту порушення (пошкодження приладу обліку) обов'язковим згідно п.3 Порядку визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок викрадення електричної енергії є залучення представників Держспоживнагляду, що в спірному випадку, не дотримано, акт порушення складено лише в присутності працівників позивача.

Скаржник також зазначає, що факт пошкодження розрахункових засобів обліку електроенергії та пошкодження пломб має бути підтверджено технічною експертизою згідно п.2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, проте, наявний в матеріалах справи акт технічної експертизи приладу обліку №42, складений представниками від ДП «Івано-Франківськстандартметрологія»та СПО ПАТ «Прикарпаттяобленерго», до компетенції яких не входить надання висновків щодо несанкціонованого втручання у роботу приладу обліку. Скаржник вважає, що вказана експертиза, враховуючи вимоги наказу Міністерства палива та енергетики України «Про затвердження Положення про проведення експертизи приладів обліку електричної енергії у побутових споживачів», не взмозі зафіксувати та виявити факт зміни показників засобів обліку приладу електролічильника в зв'язку з стороннім впливом на роботу приладу.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить в її задоволенні відмовити, мотивуючи тим, що факт порушення Правил користування електричною енергією встановлено актом №075915 від 26.10.2011 року, а тому з відповідача підлягає стягненню вартість недоврахованої електричної енергії, розрахованої відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.

Позивач зазначає, що технічна експертиза приладу обліку проведена відповідно до вимог діючого законодавства України та засвідчила невідповідність цього приладу вимогам ГОСТ 6570-96 внаслідок механічного пошкодження корпусу лічильника, а саме наявна щілина між корпусом та склом, яка утворена внаслідок стороннього механічного впливу на скло оглядового віконечка лічильника.

В судове засідання представники скаржника не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, а тому суд вважає за можливе розгляд справи завершити без їх участі за наявних в справі документів про права і обов'язки сторін.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, який підтримав свої позиції, пояснення дав аналогічні, викладені в письмових поясненнях та дослідивши наявні докази по справі, вважає, що апеляцйна скарга задоволенню не підлягає.

Судом встановлено, що 28.04.2007 року між ВАТ "Прикарпаттяобленерго" в особі Коломийського МРЕМ та ТзОВ "АВС" укладено договір про постачання електричної енергії №620, відповідно до п.1 якого постачальник (позивач) продає електричну енергію споживачу (відповідачу) для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 80,0 кВА (кВт), а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точка продажу електричної енергії: на межі балансової належності між постачальником та споживачем.

Відповідно до статті 26 Закону України "Про електроенергетику", споживання енергії можливе лише на підставі договору енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.

Пунктом 1.3 Правил передбачено, що постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, або договору про купівлю-продаж електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом.

Відповідно до норм Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ №28 від 31.07.1996 року (із змінами та доповненнями), розділ 8 «Права, обов'язки та відповідальність постачальника електричної енергії», пункт 8.1 пудпункт 4, постачальник електричної енергії має право на безперешкодний доступ (за пред'явленням службового посвідчення) до розрахункових засобів обліку електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів обліку; пудпункт 5 - на безперешкодний доступ (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів обліку, контролю за рівнем споживання електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки обліку та технічної перевірки засобів обліку споживача відповідно до умов договору, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору; підпункт 10 - надавати обов'язкові до виконання вимоги щодо приведення належних споживачу розрахункових засобів обліку і схем їх підключення у відповідність до вимог цих Правил та нормативно-технічних документів.

Згідно з підпунктами 15-17 пункту 8.1 Правил користування електричною енергією, постачальник електричної енергії має право контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів, а також складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про постачання електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.

Судом встановлено, що на підставі пункту 6.41 Правил користування електричною енергією, затверджених Національною комісією регулювання електроенергетики України №28 від 31.07.1996 року (із змінами та доповненнями, далі ПКЕЕ), 26.10.2011р. представниками ВАТ "Прикарпаттяобленерго" - філії Коломийського МРЕМ проведено обстеження схеми живлення та обліку електроенергії цеху ТзОВ "АВС", що знаходиться в м.Коломия, вул.Староміська,88 та виявлено порушення Правил користування електричною енергією, а саме пошкодження приладу обліку - відтиснуте скло лічильника, нестійка робота, при включеному навантаженні диск лічильника пригальмовує, аж до повної зупинки; при незначних навантаженнях диск лічильника не обертається, спожита електроенергія не обліковується, про що складено акт №075915.

Відповідно до п.2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, (затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 4 травня 2006 р. N562, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 4 липня 2006 року № 782/12656 ( із змінами, внесеними постановою НКРЕ № 1384 від 18.12.2008 року) у разі незгоди споживача із зафіксованим в акті про порушення фактом пошкодження пломб та/або приладів обліку факт пошкодження установлюється експертизою, проведеною відповідно до законодавства. До отримання енергопостачальною компанією результатів експертизи Методика не застосовується.

За результатами проведеної експертизи приладу обіку (лічильника) складено акт технічної експертизи приладу обліку електричної енергії №42 від 09.12.2011 року(а.с.20-22), яким підтверджено його невідповідність вимогам ГОСТу 65870-96, внаслідок механічного пошкодження корпусу лічильника, а саме: відтиснене скло оглядового віконечка - наявна щілина між корпусом та склом, яка утворена внаслідок стороннього впливу на скло оглядового віконечка лічильника.

Покликання скаржника на те, що вказана експертиза не взмозі зафіксувати та виявити факт зміни показників засобів обліку приладу електролічильника в зв'язку з стороннім впливом на роботу приладу та проведена представниками від ДП «Івано-Франківськстандартметрологія»та СПО ПАТ «Прикарпаттяобленерго», до компетенції яких не входить надання висновків щодо несанкціонованого втручання у роботу приладу обліку, є необґрунтованими з огляду на те, що не підтверджено належними та допустимими доказами в силу вимог ст.ст.33,34 ГПК України. В матеріалах справи відсутні будь-які дані щодо підтвердження вказаних фактів, а тому доводи апелянта в цій частині ґрунтуються лише на припущеннях.

Розділом 2 Положення про проведення експертизи приладів обліку електричної енергії у побутових споживачів визначено порядок проведення експертизи приладів обліку, доказів порушення якого при здійсненні вказаної експертизи скаржником не наведено, а судом не встановлено. Порушення визначеної в п.1.5 вказаного положення вимоги щодо проведення експертизи лічильників електричної енергії комісією у складі представників енергопостачальника та територіального органу Держспоживстандарту (складено акт експертизи за відсутності представника Держспоживстандарту) не може бути підставою для неприйняття вказаного акту в якості належного доказу в підтвердження факту пошкодження приладу обліку.

29.12.2011 року комісією по розгляду акту про порушення ПКЕЕ складено протокол №66 та проведено нарахування по акту №075915 від 26.10.2011 року в сумі 7663,25 грн. згідно з формулою, передбаченою п.2.4 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, (затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 4 травня 2006 р. N562, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 4 липня 2006 року № 782/12656 ( із змінами, внесеними постановою НКРЕ № 1384 від 18.12.2008 року), для виявленого в спірному випадку порушення за період з 15.05.2011 року по 14.11.2011 року(а.с.13).

Протокол №66 від 29.11.2011 року та рахунок №620/5 від 29.12.2011 року (а.с.14) направлені відповідачу рекомендованим листом 30.12.2011 року (а.с.15). Відповідачем в добровільному порядку вартість недоврахованої електричної енергії не сплачено, в зв'язку з чим позивач звернувся про стягнення цієї вартості в судовому порядку.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про електроенергетику" споживачі енергії - суб'єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю.

Згідно частини 4 статті 26 Закону України "Про електроенергетику" споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно законодавства України.

Відповідно до п.1.2 Правил користування електричною енергією зазначено, що недоврахована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом, але не врахований розрахунковими засобами обліку або врахований неправильно.

Згідно положень ч.1 ст.27 Закону "Про електроенергетику" правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Пунктом 2 частини другої названої статті передбачено, що крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку є правопорушеннями в електроенергетиці.

Пунктом 7.6 Правил користування електричною енергією (ПКЕЕ) передбачено, що у разі самовільного підключення споживачем струмоприймачів або збільшення величини приєднаної потужності понад величину, визначену умовами договору та/або проектними рішеннями, приєднання струмоприймачів поза розрахунковими засобами обліку, зниження показників якості електричної енергії з вини споживача до величин, які порушують нормальне функціонування електроустановок електропередавальної організації та інших споживачів, невиконання припису уповноваженого представника відповідного органу виконавчої влади, який стосується вищенаведених порушень, постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) має право без попередження повністю припинити споживачу електропостачання (технічне забезпечення електропостачання споживача) після оформлення у встановленому цими Правилами порядку акта про порушення.

У разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562 ( z0782-06 ), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за N 782/12656 (п.6.40 ПКЕЕ).

Відповідно до п.6.41 ПКЕЕ акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.

Акт про порушення споживачем "Правил користування електричною енергією" № 075915 від 26.10.2011 року складено представниками філії Коломийського МРЕМу в присутності представника відповідача. Жодних пояснень і зауважень щодо змісту акта відповідачем не зазначено.

Відповідно до п.6.42 ПКЕЕ, на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків. Споживач має право оскаржити до суду рішення комісії протягом 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу.

Згідно п.6.43 ПКЕЕ споживач має оплатити розрахункові документи за недораховану електроенергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

Як встановлено судом вище, 29.12.2011 року комісією по розгляду акту про порушення ПКЕЕ складено протокол №66 та проведено нарахування по акту №075915 від 26.10.2011 року в сумі 7663,25 грн. для виявленого в спірному випадку порушення за період з 15.05.2011 року по 14.11.2011 року(а.с.13).

Доказів оскарження вказаного рішення комісії чи доказів оплати вартості недорахованої електроенергії згідно вказаного рішення скаржником не подано а судом не встановлено.

Відповідно до ст.218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання або порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним прийняті всі залежні від нього заходи для недопущення господарського правопорушення.

В силу ст.32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Згідно ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень. Інших доказів в спростування факту виявленого порушення Правил користування електричною енергією скаржником не наведено, а судом не встановлено.

З наведеного місцевий суд прийшов до правильного висновку про задоволення позовних вимог публічного акціонерного товариства «Прикарпаттяобленерго»в особі філії «Коломийський міський район електричних мереж» про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «АВС» 7663,25 грн. недорахованої електричної енергії, нарахованої за порушення п.6.40 Правил користування електричною енергією в частині пошкодження приладу обліку.

З вищенаведеного доводи скаржника про скасування рішення місцевого суду є безпідставними.

Рішення місцевого суду прийняте у відповідності з вимогами діючого законодавства, а тому підстав для його скасування апеляційний суд не вбачає.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 17.04.2012 року у справі за номером 5010/368/2012-5/31 залишити без змін, а апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «АВС» -без задоволення.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.

Матеріали справи повернути до місцевого господарського суду.

Повний текст постанови виготовлено 12.07.2012р.

Головуючий-суддя: С.М.Бойко

Судді: Т.Б.Бонк

Г.Г.Якімець

СудЛьвівський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення11.07.2012
Оприлюднено26.07.2012
Номер документу25183161
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5010/368/2012-5/31

Постанова від 11.07.2012

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Бойко С.М.

Ухвала від 27.06.2012

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Бойко С.М.

Ухвала від 07.06.2012

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Бойко С.М.

Ухвала від 23.05.2012

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Бойко С.М.

Рішення від 17.04.2012

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Цюх Г. З.

Ухвала від 02.04.2012

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Цюх Г. З.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні