Постанова
від 17.07.2012 по справі 12/76б/2011
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

cpg1251

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" липня 2012 р. Справа № 12/76б/2011

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого Хандуріна М.І., суддів:Білошкап О.В., Погребняка В.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Алчевської об`єднаної державної податкової інспекції Луганської області на постановуДонецького апеляційного господарського суду від 16.05.2012 у справі господарського суду№ 12/76б/2011 Луганської області за заявоюПриватного підприємства "ТП Базальт" доПриватного підприємства "ТПФ Легіон" про визнання банкрутом, ліквідаторарбітражний керуючий Мельничук О.М., за участю представників сторін: не зёявились;

встановив:

Постановою господарського суду Луганської області від 27.02.2012 (суддя Палей О.С.) припинено процедуру розпорядженням майном боржника та звільнено арбітражного керуючого Мельничука О.М. від виконання обов'язків розпорядника майна ПП "ТПФ Легіон". Визнано банкрутом Приватне підприємство "ТПФ Легіон" та відкрито ліквідаційну процедуру. Ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Мельничука О.М. Затверджено оплату послуг арбітражного керуючого Мельничука О.М. за виконання ним повноважень розпорядника майна боржника в розмірі двох мінімальних заробітних плат щомісячно з 1010.2011 до 24.01.2012 за рахунок ініціюючого кредитора -ПП "ТП Базальт", а з 25.01.2012 до закінчення процедури розпорядження майном -за рахунок коштів, одержаних від продажу майна боржника. Зобов'язано ліквідатора здійснити публікацію оголошення про визнання боржника банкрутом.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 16.05.2012 (колегія суддів у складі: Богатир К.В. -головуючий, Дучал Н.М., Склярук О.І.) постанову господарського суду Луганської області від 27.02.2012 залишено без змін.

В касаційній скарзі Алчевська об`єднана державна податкова інспекція (ОДПІ) Луганської області просить постанову суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції скасувати, провадження у справі припинити. В обґрунтування посилається на порушення норм матеріального права, зокрема ч. 3 ст. 6, абз. 7, 8 ст.1, ч. 4 ст. 11, п. 8 ст. 7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Судова колегія, розглянувши наявні матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування норм матеріального і процесуального, права дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

При вирішенні питань процесуального характеру під час розгляду справ про банкрутство господарські суди повинні виходити з того, що згідно з вимогами ст.4-1 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство в порядку провадження, передбаченому ГПК України, з урахуванням особливостей встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі Закон).

Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом та відкриває ліквідаційну процедуру у випадках, передбачених Законом.

Відповідно до ч. 8 ст. 16 Закону до компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішення про введення процедури ліквідації боржника.

Частиною 4 ст. 205 Господарського кодексу України передбачено, що у разі неспроможності суб'єкта господарювання через недостатність його майна задовольнити вимоги кредиторів, він може бути оголошений за рішенням суду банкрутом. Аналогічними є положення частини 3 статті 110 Цивільного кодексу України.

Отже, законодавець пов'язує встановлення неспроможності суб'єкта господарювання задовольнити вимоги кредиторів безпосередньо із встановленням обставин недостатності майна для задоволення таких вимог, однак не обмежує суд певними засобами доказування зазначених обставин.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду ухвалою господарського суду Луганської області від 13.09.2011 за заявою Приватного підприємства "ТП Базальт" порушено провадження у справі про банкрутство Приватного підприємства "ТПФ Легіон" за загальною процедурою, визначеною Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Ухвалою підготовчого засідання господарського суду Луганської області від 10.10.2011 визнано вимоги ПП "ТП Базальт" до боржника в сумі 328 000,00 грн., введено процедуру розпорядження майном, розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Мельничук О.М., зобов'язано заявника подати до офіційного друкованого органу оголошення про порушення справи про банкрутство, зобов'язано розпорядника майна за результатами розгляду кредиторських вимог скласти реєстр вимог кредиторів.

Оголошення про порушення справи про банкрутство ПП "ТПФ Легіон" опубліковано в газеті "Голос України" від 29.10.2011 № 203 (5203).

Ухвалою господарського суду Луганської області від 10.01.2011 затверджено реєстр вимог кредиторів ПП "ТПФ Легіон" у складі наступних кредиторів: ПП "ТП Базальт" в сумі 328 000,00 грн. (4 ченрга), Алчевської ОДПІ в сумі 2 828,14 грн. (6 черга).

Розпорядник майна 24.01.2012 скликав та провів загальні збори кредиторів ПП "ТПФ Легіон", за результатом яких було сформовано комітет кредиторів у складі ініціюючого кредитора -ПП "ТП Базальт" (протокол № 1).

На засіданні зборів комітету кредиторів 24.01.2012 (протокол № 1) було прийнято рішення про обрання головою комітету кредиторів ПП "ТП Базальт" та визначено розмір оплати послуг розпорядника майна.

03.02.2012 на засіданні комітету кредиторів (протокол № 2) прийнято рішення про звернення до господарського суду Луганської області з клопотанням про введення ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором арбітражного керуючого Мельничука О.М.

Постановою суду від 27.02.2012 боржник визнаний банкрутом, відкрито ліквідаційнуу процедуру та ліквідатором у справі призначений арбітражний керуючий Мельничук О.М.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що з метою виявлення активів, що належать підприємству, розпорядником майна направлені відповідні запити: Алчевському МРЕВ УМВС України в Луганській області, Державній виконавчій службі в м. Алчевську, Алчевському відділу Держкомзему, Перевальській інспекції держтехнагляду, БТІ м. Альчевська.

Отримані відповіді свідчать, що станом на 03.02.2012 майнові активи ПП "ТПФ Легіон" окрім залишку грошових коштів на рахунку підприємства в сумі 437,38 грн. відсутні, виробнича та господарська діяльність не здійснюється, в зв'язку з чим подальше проведення процедури розпорядження майном недоцільно. Аудиторським звітом про виконання завдання з погоджених процедур стосовно фінансової інформації про платоспроможність підприємства станом на 31.12.2011 встановлено, що фінансовий стан підприємства має ознаки критичної неплатоспроможності, зроблено висновок про необхідність розпочати процедуру ліквідації підприємства в межах справи про банкрутство.

З огляду на зазначене суди дійшли висновку про належне проведення процедури розпорядження майном, дотримання процедури формування комітету кредиторів боржника та прийняття рішення про введення ліквідаційної процедури комітетом кредиторів у передбаченому законодавством про банкрутство порядку.

В п. 85 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 № 15 "Про судову практику в справах про банкрутство" роз'яснено, що згідно з частиною першою ст. 22 Закону господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом та відкриває ліквідаційну процедуру у випадках, передбачених Законом. До таких випадків належать, зокрема, клопотання комітету кредиторів про введення процедури ліквідації у процедурі розпорядження майном боржника (частина восьма статті 16 Закону).

Апеляційний господарський суд, погодився з висновком суду першої інстанції, зазначивши, що за результатами розгляду звіту розпорядника майна, прийняття комітетом кредиторів у встановленому порядку рішення про визнання боржника банкрутом та введення ліквідаційної процедури, внесення відповідного клопотання до суду є законною підставою для винесення судом постанови в порядку ст. 22 Закону.

Що стосуються твердження про незаконність порушення справи про банкрутство ПП "ТПФ Легіон", то колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про доведеність ініціюючим кредитором неспроможність боржника в строк понад трьох місяців виконати свої грошові зобов'язання перед кредитором.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 6 Закону, яка регулює загальні, основні підстави для порушення справи про банкрутство, справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно складають не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.

Статтею 1 Закону встановлено, що безспірні вимоги кредиторів -вимоги кредиторів визнані боржником, інші вимоги кредиторів, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.

Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що суд, виходячи з вимог ч. 3 ст. 6 спеціального Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", повинен зробити висновки про наявність та обґрунтованість підстав для порушення справи про банкрутство на момент винесення ухвали про порушення справи, з'ясувати, що на момент порушення справи вимоги кредиторів були грошовими, безспірними, не задоволеними боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, сукупно складали не менше 300 мінімальних розмірів заробітної плати.

Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" вексель - цінний папір, який посвідчує безумовне грошове зобов'язання векселедавця або його наказ третій особі сплатити після настання строку платежу визначену суму власнику векселя (векселедержателю).

Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що ініціюючий кредитор отримав простий вексель, виданий боржником для оплати за пред'явленням на суму 328 000 грн. Згідно акту пред'явлення векселя до оплати від 01.04.2011 кредитор пред'явив боржнику простий вексель Серія АА №1117780 від 15.10.2010 на суму 328 000грн.

У зв'язку з невиконанням зобов'язань боржником за вказаним векселем, приватним нотаріусом за № 79 складено 08.04.2011 акт про протест векселя про неоплату та вчинений виконавчий напис від 08.04.2011 № 82, який було пред'явлено до виконання до виконавчої служби.

Постановою від 08.04.2011 ВДВС Алчевського міського управління юстиції відкрито виконавче провадження на підставі виконавчого напису № 82 від 08.04.2011 та постановою від 31.08.2011 було повернуто напис нотаріуса стягувачеві на підставі п. 2 ч. 1 ст. 47, ст. 50 Закону України "Про виконавче провадження".

Враховуючи встановлені судом першої інстанції обставини справи, факт неплатоспроможності боржника, приймаючи до уваги обґрунтованість заяви ПП "ТП Базальт" про порушення провадження у справі про банкрутство ПП "ТПФ Легіон", колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що обставини справи свідчать про фінансовий стан боржника, який не дозволяє йому відновити свою платоспроможність та про неможливість задоволення вимог кредиторів за рахунок майна боржника. При цьому, перевіривши законність порушення справи про банкрутство, судами встановлено, що ініціюючим кредитором при звернені із заявою про порушення справи про банкрутство дотримано вимоги ст.ст. 6, 7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

З огляду на викладене, колегія суддів Вищого господарського суду України, діючи в межах повноважень суду касаційної інстанції згідно приписів статей 111 5 , 111 7 Господарського процесуального кодексу України, погоджується з висновками судів попередніх інстанцій та не вбачає підстав для скасування постанов Донецького апеляційного господарського суду господарського суду Луганської у даній справі, а доводи скаржника вважає такими, що не спростовують обґрунтованості прийнятих у справі рішень судів.

Керуючись статтями 111 7 , 111 9 , 111 12 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Алчевської об`єднаної державної податкової інспекції Луганської області залишити без задоволення.

Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 16.05.2012 у справі № 12/76б/2011 залишити без змін.

Головуючий Хандурін М.І.

Судді Білошкап О.В.

Погребняк В.Я.

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення17.07.2012
Оприлюднено23.07.2012
Номер документу25301610
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —12/76б/2011

Ухвала від 25.03.2013

Господарське

Господарський суд Луганської області

Палєй О.С.

Ухвала від 25.02.2013

Господарське

Господарський суд Луганської області

Палєй О.С.

Ухвала від 28.01.2013

Господарське

Господарський суд Луганської області

Палєй О.С.

Ухвала від 26.11.2012

Господарське

Господарський суд Луганської області

Палєй О.С.

Ухвала від 01.10.2012

Господарське

Господарський суд Луганської області

Палєй О.С.

Ухвала від 03.09.2012

Господарське

Господарський суд Луганської області

Палєй О.С.

Ухвала від 20.08.2012

Господарське

Господарський суд Луганської області

Палєй О.С.

Постанова від 17.07.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Хандурін М.І.

Ухвала від 05.07.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Хандурін М.І.

Постанова від 16.05.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Богатир К.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні