Справа № 2108/1793/2012
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
17.07.2012 м. Гола Пристань
Голопристанський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого суддіФранцішка Ю.В., при секретаріВершина Н.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом товариство з обмеженою відповідальністю «Свідомість»до Голопристанської районної ради державної адміністрації, ОСОБА_3 про визнання права власності на багаторічні насадження, -
В С Т А Н О В И В :
ТОВ «Свідомість»звернулося до суду з позовом до Голопристанської районної ради державної адміністрації, ОСОБА_3 про визнання права власності на багаторічні насадження.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_4 заявив клопотання про закриття провадження у справі, оскільки даний спір повинен розглядатися господарським судом, так як сторони по справі є юридичними особами.
Представник Голопристанької РДА Семченко М.Г., який діє на підставі довіреності, проти задоволення клопотання не заперечував.
Позивач та представник позивача в судове засідання не з'явилися, про розгляд справи належним чином повідомлені, суд вважає можливим слухати справу за їх відсутності.
Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, проаналізувавши матеріали справи суд приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню, а провадження по справі закриттю з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦПК України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
У відповідності до ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство»фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону. Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї, відповідно до закону.
Статтею 5 вищевказаного Закону передбачено, що громадяни, які створили фермерське господарство, мають право облаштувати житло в тій частині наданої для ведення фермерського господарства земельної ділянки, з якої забезпечується зручний доступ до всіх виробничих об'єктів господарства. Якщо житло членів фермерського господарства знаходиться за межами населених пунктів, то вони мають право на створення відокремленої фермерської садиби, якій надається поштова адреса. Відокремленою фермерською садибою є земельна ділянка разом з розташованими на ній житловим будинком, господарсько-побутовими будівлями, наземними і підземними комунікаціями, багаторічними насадженнями, яка знаходиться за межами населеного пункту.
В силу ст.ст. 7, 8, 12 даного Закону, для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Права володіння та користування земельними ділянками, які знаходяться у власності членів фермерського господарства, здійснює фермерське господарство.
Із матеріалів справи, судом встановлено, що ОСОБА_3 звернувся із відповідною заявою до Голопристанської РДА про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства.
Вказана заяву була розглянута та розпорядженням голови районної державної адміністрації від 04.12.2011 року за №745 була задоволена та надано дозвіл на відповідну розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
23.04.2012 року головою районної державної адміністрації Херсонської області було винесено розпорядження за №337 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду громадянину ОСОБА_3».
24.04.2012 року між Голопристанською районною державною адміністрацією, в особі голови райдержадміністрації Морева О.О. та гр. ОСОБА_3 було укладено договір оренди земельної ділянки строком на п'ять років.
Відповідно до п.1, 2 вказаного договору, в оренду було передано земельну ділянку із земель запасу сільськогосподарського призначення площею 59,2495 га для ведення фермерського господарства.
28.04.2012 року ОСОБА_3 зареєстрував відокремлену садибу - фермерське господарство «ОСОБА_3 і К», код ЄДРПОУ 38215572, за адресою с. Нова Збур»ївка, Голопристанського району, Херсонської області, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців. Статут вказаного товариства також був зареєстрований 28.04.2012 року.
Таким чином, виходячи із змісту ст. ст. 1, 5, 7, 8, 12 Закону України "Про фермерське господарство" після укладення договору оренди земельною ділянки та з дати реєстрації селянського (фермерського) господарства обовязки землекористувача земельної ділянки здійснює фермерське господарство, а не громадянин, якому вона надавалась.
Отже, із матеріалів справи вбачається що, позивач та відповідачі по справі є юридичними особами, спір виник стосовно майна, яке розташоване на земельній ділянці, обов'язки землекористувача якої здійснює фермерське господарство.
Частиною 1 статті 1 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності звертаються за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням, до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ.
У постанові Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" роз'яснено, що оскільки фермерські господарства є юридичними особами, їхні земельні спори з іншими юридичними особами, у тому числі про надання чи продаж із земель державної або комунальної власності земельної ділянки для розширення господарства, підвідомчі господарським судам.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.205 ЦПК України суд ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Таким чином, враховуючи, що сторони по справі є юридичними особами, вказаний спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, в зв'язку чим, провадження по справі підлягає закриттю.
Під час розгляду справи, ухвалою суду від 08.05.2012 року було задоволено заяву представника позивача про забезпечення позову та накладено арешт на спірне майно.
Відповідно до ч. 6 ст. 154 ЦПК України, якщо у задоволені позову було відмовлено або провадження у справі закрито, вжиті заходами забезпечення позову застосовується до набрання судовим рішенням законної сили. Проте суд може одночасно з ухваленням рішення постановити ухвалу про скасування заходів забезпечення позову.
Враховуючи, що дана справа розглянута, суд вважає за можливе скасувати заходи забезпечення позову.
Керуючись п.1 ч.1 ст.205, ч.6 ст.154ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Провадження по справі за позовом товариство з обмеженою відповідальністю «Свідомість»до Голопристанської районної ради державної адміністрації, ОСОБА_3 про визнання права власності на багаторічні насадження - закрити.
Скасувати заходи забезпечення позову визначені ухвалою судді Голопристанського районного суду від 08.05.2012 року, у вигляді зняття арешту з насаджень 5.0 га ягідника суниці для товарного виробництва, що дорівнює 3 000 000 шт. саджанців, розплідник саджанців та підсобні приміщення, скважини для поливу, обладнання для крапельного зрошення, які розташовані на земельній ділянці загальною площею 59,25 га на території Новозбур»ївської сільської ради Голопристанського району Херсонської області, а також скасувати заходи забезпечення позову у вигляді передання вказаного майна на відповідальне зберігання товариству з обмеженою відповідальністю «Свідомість».
Ухвалу для виконання направити до державної виконавчої служби у Голопристанському районі Херсонської області, Голопристанській державній нотаріальній контори та Голопристанському бюро технічної інвентаризації.
Ухвалу для відома направити сторонам по справі.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали апеляційної скарги.
Суддя: Ю. В. Францішко
Суд | Голопристанський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 17.07.2012 |
Оприлюднено | 27.07.2012 |
Номер документу | 25328134 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Голопристанський районний суд Херсонської області
Францішко Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні