Рішення
від 16.07.2012 по справі 2-1371/12
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 2-1371/12

Категорія 26

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 липня 2012 року Печерський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді - Матійчук Г. О. ,

при секретарі - Шишкарьова М. В.,

розглянувши в судовому засіданні в залі суду в місті Києві цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" до ОСОБА_1, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Продукти України» про стягнення заборгованості за кредитним договором,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач ПАТ "Дельта Банк" звернувся до суду з зазначеним позовом до ОСОБА_1, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Продукти України» про стягнення заборгованості за кредитним договором та просить стягнути з відповідача заборгованість ТОВ «Продукти України» за кредитним договором № 26/КВ-06 від 21.09.2006 року в сумі 5 920 252,42 грн., обґрунтовуючи тим, що позичальник ТОВ «Продукти України», згідно укладеного з позивачем кредитного договору, не виконує взятих на себе зобов`язань щодо вчасного повернення суми кредиту і плати за його користування (відсотків) та пені, суми комісії за управління кредитом та пені за несвоєчасну сплату комісії, що призвело до виникнення заборгованості, яка підлягає стягненню з відповідача, який являється поручителем за зобов»язаннями позичальника, а також стягнути судові витрати, а саме: судовий збір у розмірі 2 823 грн. та накласти арешт в межах суми стягнення на майно (рухоме, нерухоме) та грошові кошти, що належать відповідачу.

В ході судового розгляду справи представник позивача двічі уточняв позовні вимоги, зменшивши їх. Зокрема, відповідно до заяви від 08.06.2012 р. зменшив суму боргу на 1 267 695,00 грн., оскільки на підставі рішення господарського суду м. Києва від 16 листопада 2009 року з ТОВ «Продукти України» на користь Банку в примусовому порядку було стягнуто зазначену суму та просив стягнути з відповідача загальну суму заборгованості в розмірі 5 078 250,22 грн., розраховану станом на 07.06.2012 р.; згідно заяви від 16.07.2012 р. просив стягнути з відповідача загальну суму заборгованості в розмірі 4 945 702,86 грн., відмовившись від вимог про стягнення комісій, які передбачені кредитним договором та пені за несвоєчасну сплату комісій, розраховану станом на 13.07.2012 р.

Представник позивача Омельченко І.В. в судовому засіданні підтримав позов в межах уточнених позовних вимог, з викладених в ньому підстав, просив позов задовольнити.

Представник відповідача та третьої особи Дьяконова О.М. проти задоволення позову заперечувала, посилаючись на те, що до Кредитного договору укладались Додаткові договори № 1 від 20 березня 2006 року та №2 від 20 квітня 2007 року, проте з поручителем було узгоджено лише Додатковий договір № 1 від 20 березня 2007 року, про що свідчить Додатковий договір № 1 до договору поруки від 20 березня 2007 року; щодо Додаткового договору №2 від 20 квітня 2007 року, то його умови не узгоджувались з відповідачем по справі. Крім того, між сторонами Кредитного договору було укладено також Додатковий договір № 3 від 10 жовтня 2008 року, згідно якого введено додаткову комісію за управління кредитною лінією у розмірі 1,5 % річних від фактичної суми заборгованості, що нараховуються, починаючи з 20 жовтня 2008 року, що відповідно збільшує обсяг відповідальності поручителя, але до позовної заяви не надано доказів отримання згоди поручителя на такі зміни основного зобов'язання.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та третьої особи,, дослідивши та оцінивши письмові докази по справі у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 21 вересня 2006 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Український промисловий банк» (надалі - Кредитор/Банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Продукти України» (надалі - Позичальник/Боржник) було укладено Кредитний договір на відкриття невідновлювальної відкличної кредитної лінії (в іноземній валюті) №26/КВ-06 від 21.09.2006 року, що діє зі змінами та доповненнями (надалі - Договір кредиту) (а.с.33-34).

Зміни та доповнення внесені Додатковими договорами:

- №1 від 21 вересня 2006 року, яким позичальнику було збільшено ліміт кредитування до 600 000, 00 дол. США, введено щомісячну комісію за управління кредитною лінією 0,5% річних від суми кредитної заборгованості за кожен день залишку заборгованості, комісію за зміну суттєвих умов Кредитного договору за ініціативою Позичальника -1% від суми збільшення ліміту кредитування (а.с.37-39);

- №2 від 21 вересня 2006 року, яким виключено щомісячну комісію за управління кредитною лінією 0,5% річних від суми кредитної заборгованості за кожен день залишку заборгованості (а.с.41-43);

- №3 від 10 жовтня 2008 року, яким позичальнику було знову введено щомісячну комісію за управління кредитною лінією 1,5% річних від суми кредитної заборгованості за кожен день залишку заборгованості, що нараховуються, починаючи з 20 жовтня 2008 року, а також внесено зміни до п. 4.6. Кредитного договору, згідно якого у разі несвоєчасного повернення заборгованості по кредиту, Позичальник сплачує у строки, передбачені п. 4.4. цього Договору, проценти з розрахунку 17% (замість 15,5%) річних, що нараховується на суму простроченої заборгованості з дати її виникнення до дати повного її погашення (а.с.77).

Відповідно до п 1.1. Договору кредиту Банк відкриває Позичальнику невідновлювальну відкличну кредитну лінію та в її межах надає кредитні кошти на наступних умовах: Ліміт кредитування - 600 000,00 (шістсот тисяч) доларів США; Строк кредитної лінії з 21 вересня 2006 року до 20 вересня 2011 року включно; Мета використання коштів - поповнення обігових коштів; 13,5 (тринадцять цілих п'ять десятих) % річних; Комісія за підготовку та оформлення Договору - 150,00 (сто п'ятдесят) грн., в тому числі ПДВ 25,00 грн.; Комісія за зміну суттєвих умов Кредитного договору за ініціативою Позичальника (пролонгація, зміна графіку погашення кредиту, збільшення ліміту кредитування, зміна процентної ставки) - 1% від суми збільшення ліміту кредиту. Сплата комісій проводиться у національній валюті України за офіційним курсом НБУ на день сплати.

В п. 3.1. Договору кредиту зазначено, що виконання Позичальником зобов'язань за цим Договором (повернення Кредиту, сплата процентів за його користування, комісій, штрафних санкцій, інших платежів, передбачених Договором) забезпечується наступною іпотекою нежитлових приміщень, що розташовані за адресою: м. Київ, вул. Уманська, 35, загальною площею 359,4 кв. м., що належать ТОВ «Продукти України» на підставі договору купівлі-продажу від 06 грудня 2002 року та зареєстрованого 20 грудня 2002 року, реєстраційний номер - 1748-П та фінансовою порукою фізичної особи ОСОБА_1.

У відповідності з п. 4.1. Договору кредиту повернення Кредиту здійснюється шляхом перерахування коштів зі свого поточного рахунку на позичковий рахунок. Заборгованість за Кредитом повертається озичальником у відповідності до Графіка повернення заборгованості (Додаток №1 до цього Договору), а у випадку, якщо такий не був укладений - не пізніше останнього дня строку кредитної лінії, передбаченого п. 1.1. цього Договору.

Відповідно до п. 4.2. Кредитного договору, проценти за користування кредитом нараховуються за період з дня надання кредиту до дня його повернення на суму фактичної заборгованості за кредитом, виходячи з фактичної кількості днів у місяці та 360 днів у році. Нарахування та сплата процентів за користування Кредитом здійснюється у Валюті кредиту.

Згідно з п. 4.4. Кредитного договору, сплата Позичальником процентів здійснюється щомісячно в строк з 28-го числа по останній робочий день поточного місяця на рахунок №206840130866 в КРУ ТОВ «Укрпромбанк», код банку 380076, код ЄДРПОУ 30372735.

Відповідно до п. 4.6. Кредитного договору, зі змінами, внесеними Додатковим договором № 3, у разі несвоєчасного повернення заборгованості по кредиту, Позичальник сплачує у строки, передбачені п. 4.4. цього Договору, проценти з розрахунку 17 % річних, що нараховується на суму простроченої заборгованості з дати її виникнення до дати повного її погашення.

Відповідно до умов п. 5.2.6. Кредитного договору Банк має право при настанні наслідків, передбачених п. 9.2 даного Договору, призупинити подальше кредитування Позичальника та/або здійснити договірне списання (у тому числі дострокове) суми заборгованості Позичальника за цим Договором та/або достроково стягнути (в тому числі шляхом звернення стягнення на заставлене майно) всю заборгованість за цим Договором (Кредит, проценти, комісії, штрафні санкції та інші платежі).

Також у вищезазначених випадках банк має право надавати інформацію про невиконання Позичальником своїх зобов'язань за цим Договором третім особам (Національному банку України, Бюро кредитних історій, іншим банкам та правоохоронним органам).

Відповідно до п. 9.2. Кредитного договору Банк має право зупинити подальше кредитування та/або вимагати дострокового повернення Кредиту, сплати процентів, комісії за управління кредитом та штрафних санкцій, що передбачені даним Договором, а також відшкодування збитків, завданих Банку внаслідок невиконання або неналежного виконання Позичальником та/або іншими особами, що є поручителями Позичальника (в т.ч. гарантами, майновими поручителями, заставодавцями та ін.) умов даного Договору та/або угод (договорів), укладених у забезпечення виконання Позичальником зобов'язань за цим Договором, Позичальник зобов'язаний протягом 10 календарних днів, а у випадку, якщо зобов'язання Позичальника за цим Договором забезпечуються заставою майнових прав за Договором банківського вкладу, укладеним з ТОВ «Укрпромбанк» - не пізніше наступного робочого дня з дати надсилання Банком відповідної вимоги, повернути суму заборгованості по Кредиту, що залишилась, сплатити проценти, комісії за управління кредитом та штрафні санкції, а також відшкодувати збитки, завдані Банку у випадках передбачених п.п. 9.2.1, 9.2.2, 9.2.3, 9.2.4, 9.2.5, 9.2.6, 9.2.7, 9.2.7, 9.2.8, 9.2.9.

В забезпечення Договору кредиту 21.09.2006 року між Кредитором, ОСОБА_1 ( надалі - Поручитель) та Позичальником було укладено Договір поруки (а.с.44).

Згідно п. 2 Договору поруки відповідальність поручителя за цим Договором настає у випадку

невиконання (неналежного виконання) Боржником зобов'язань за Кредитним договором.

Пунк 3 Договору поруки зазначає, що Поручитель і Боржник несуть перед Кредитором солідарну

відповідальність. Поручитель відповідає перед Кредитором в тому ж обсязі, що і Боржник, включаючи повернення кредитних коштів, сплату процентів за користування ними, комісій, штрафних санкцій та

відшкодування збитків.

Відповідно до п. 4 Договору поруки у випадку невиконання (неналежного виконання) Боржником зобов'язань за Кредитним договором, Кредитор повідомляє про це Поручителя шляхом направлення письмової вимоги із зазначенням суми заборгованості та реквізитів рахунків, на які Поручитель зобов'язаний сплатити заборгованість. Поручитель зобов'язаний негайно письмово попередити Боржника про таку вимогу.

Згідно п. 9 Договору поруки всі зміни та доповнення до цього Договору вносяться в письмовій формі шляхом укладення додаткових угод, підписаних уповноваженими представниками Сторін.

Відповідно до Додаткового договору №1 до Договору поруки від 20 березня 2007 року пункт 1 викладено в наступній редакції: «Поручитель поручається перед Кредитором за виконання Боржнимком зобов»язань за Кредитним договором, за яким останній зобов»язаний до 20 вересня 2011 року повернути кредит у розмірі 600 000,)) дол. США, сплатити проценти в розмірі 13,5 % річних, штрафні санкції у розмірі і у випадках, передбачених Кредитним договором» (а.с.45).

Додаткові Договори № 2 та №3 з поручителем не укладались.

12 березня 2011 року між Публічним акціонерним товариством «Дельта Банк» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Український промисловий банк» було укладено Договір про передачу Активів ТОВ «Укрпромбанк» в рахунок погашення заборгованості, що посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Соколовим О.Є. та зареєстрований в реєстрі за номером 911 (а.с.54-58, 60).

Відповідно до умов п. 3.1. Договору про передачу Активів, в порядку, в обсязі та на умовах, визначених цим Договором, Укрпромбанк цим передає (відступає) Дельта Банку Права Вимоги до Боржників за Кредитними та Забезпечувальними Договорами, внаслідок чого Дельта Банк замінює Укрпромбанк як Кредитора (стає новим кредитором) у зазначених зобов'язаннях. Відповідно до положень ст. 516 Цивільного кодексу України, відступлення Укрпромбанком Прав Вимоги за кредитними та Забезпечувальними Договорами до Дельта Банку не вимагає згоди боржників.

Відповідно до умов п. 3.2. Договору про передачу Активів, внаслідок передачі Укрпромбанком Дельта Банку Прав Вимоги до Боржників, Дельта Банку переходить (відступається) право вимагати (замість Укрпромбанку) від Боржників належного та реального виконання обов'язків за Кредитними та Забезпечувальними Договорами.

Таким чином, відповідно до умов Договору про передачу Активів ТОВ «Укрпромбанк» в рахунок погашення заборгованості та згідно ст.ст. 512, 513, 514, 517 ЦК України - Публічне акціонерне товариство «Дельта Банк» набуло статусу нового кредитора.

В судовому засіданні встановлено, що ТОВ «Укрпромбанк» виконав свої зобов»язання за Кредитним договором та надав позичальнику кошти, відповідно до умов Договору, що підтверджується розпорядженнями бухгалтерії (а.с.7-32).

Позичальник свої обов'язки за Договором кредиту належним чином не виконав, внаслідок чого Позичальнику та Поручителю було направлено вимоги про дострокове повернення коштів №948/1 від 15.01.2009 року та дострокове повне виконання зобов'язань №949/1 від 15.01.2009 року відповідно. Вимоги були отримані 23.01.2009 року, що підтверджується відмітками про отримання (а.с.46-48). Однак, на час звернення до суду заборгованість не було погашено.

Неналежне виконання Позичальником взятих на себе зобов'язань за Договором кредиту, а саме відмова від повернення чергових частин кредиту згідно графіку, передбаченого Договором кредиту, несплата відсотків та комісій за користування кредитними коштами, призвело до виникнення заборгованості, яка станом на 30.11.2011 року відповідно до курсу НБУ (1 долар США - 7,9897 грн.) становить 5 920 252,42 грн., з яких сума заборгованості за кредитом становить 486 446,55 дол. США, що еквівалентно 3 879 751,75 грн.; розмір пені за несвоєчасне повернення кредиту - 36 512,10 дол. США, що еквівалентно 291 209,56 грн.; сума заборгованості за відсотками - 187 746,41 дол. США, що еквівалентно 1 497 409,02 грн.; розмір пені за несвоєчасне повернення відсотків 12 805,79 дол. США, що еквівалентно 102 135,11 грн.; комісії, які передбачені кредитним договором 140 218,84 грн.; пеня за несвоєчасну сплату комісії 9 528,15 грн.

В ході судового розгляду справи представник позивача двічі уточняв позовні вимоги, зменшивши їх.

Зокрема, відповідно до заяви від 08.06.2012 р. зменшив суму боргу на 1 267 695,00 грн., оскільки на підставі рішення господарського суду м. Києва від 16 листопада 2009 року з ТОВ «Продукти України» на користь Банку в примусовому порядку було стягнуто зазначену суму та просив стягнути з відповідача загальну суму заборгованості в розмірі 5 078 250,22 грн., розраховану станом на 07.06.2012 р.(а.с.143);

згідно заяви від 16.07.2012 р. просив стягнути з відповідача загальну суму заборгованості в розмірі 4 945 702,86 грн., відмовившись від вимог про стягнення комісій, які передбачені кредитним договором та пені за несвоєчасну сплату комісіїй, розраховану станом на 13.07.2012 р.

Частиною 1 ст. 1054 ЦК України визначено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Частиною 1 ст. 1049 ЦК України передбачено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Частиною 1 ст. 1048 ЦК України передбачено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.

Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до п. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема:

припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов'язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.

Відповідно до ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив ще до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Боржник, який прострочив виконання зобов'язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення.

Статтями 546, 549 ЦК України передбачено, що виконання зобов'язань може забезпечуватися згідно з законом або договором - неустойкою.

Неустойкою (штрафом, пенею) визнається визначена законом або договором грошова сума, яку боржник повинен сплатити кредиторові в разі порушення боржником зобов'язання.

Відповідно до п. 8.1. Кредитного договору, у випадку порушення термінів повернення Кредиту та/або сплати нарахованих процентів за користування ним та/або комісії, Позичальник сплачує Банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період прострочення від невчасно сплаченого платежу за кожен день прострочення.

Статтею 625 ЦК України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Статтями 553, 554 ЦК України визначено, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку.

Стаття 543 ЦК України передбачає, що при наявності солідарного зобов'язання боржників, кредитор має право вимагати виконання як від усіх боржників разом, так і від кожного окремо, причому, як повністю, так і в частині боргу.

У разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки (ст. 554 ЦК України).

Разом з тим, з огляду на зазначене вище та те, що 21 вересня 2006 року між Банком та Позичальником було укладено Додатковий договір №2, яким виключено щомісячну комісію за управління кредитною лінією 0,5% річних від суми кредитної заборгованості за кожен день залишку заборгованості (а.с.41-43) та №3 від 10 жовтня 2008 року, яким позичальнику було знову введено щомісячну комісію за управління кредитною лінією 1,5% річних від суми кредитної заборгованості за кожен день залишку заборгованості, що нараховуються, починаючи з 20 жовтня 2008 року, а також внесено зміни до п. 4.6. Кредитного договору, згідно якого у разі несвоєчасного повернення заборгованості по кредиту, Позичальник сплачує у строки, передбачені п. 4.4. цього Договору, проценти з розрахунку 17% (замість 15,5%) річних, що нараховується на суму простроченої заборгованості з дати її виникнення до дати повного її погашення (а.с.77) що, відповідно, збільшує обсяг відповідальності поручителя, суд вважає позовні вимоги про стягнення заборгованості за кредитним договором такими, що не підлягають задоволенню.

Оскільки суд відмовляє в задоволенні позовних вимог про стягнення заборгованості за кредитним договором, то не підлягає задоволенню і вимога про накладення арешту в межах суми стягнення на майно (рухоме, нерухоме) та грошові кошти відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. , 525, 526, 530, 543, 546, 549, 553, 554, 610, 611, 612, 625, 1048, 1049, 1054 ЦК України, ст. ст. 3, 10, 60, 79, 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В :

В позові Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" до ОСОБА_1, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Продукти України» про стягнення заборгованості за кредитним договором - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду м. Києва через Печерський районний суд м. Києва.

Суддя Матійчук Г. О.

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення16.07.2012
Оприлюднено26.07.2012
Номер документу25363249
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-1371/12

Ухвала від 05.07.2016

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Каліушко Ф. А.

Ухвала від 04.01.2016

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Каліушко Ф. А.

Ухвала від 12.06.2012

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Лєдньов Д. М.

Ухвала від 22.12.2011

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Лєдньов Д. М.

Рішення від 30.12.2011

Цивільне

Оболонський районний суд міста Києва

Диба О. В.

Ухвала від 08.08.2013

Цивільне

Кам’янобрідський районний суд м. Луганська

Котлярова І. Ю.

Рішення від 08.08.2013

Цивільне

Кам’янобрідський районний суд м. Луганська

Котлярова І. Ю.

Ухвала від 06.06.2013

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Загуменнова Н. М.

Ухвала від 19.02.2013

Цивільне

Кам’янобрідський районний суд м. Луганська

Котлярова І. Ю.

Ухвала від 07.02.2013

Цивільне

Кам’янобрідський районний суд м. Луганська

Котлярова І. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні