Копія Справа №1123/414/12р.
Провадження № 2/1123/127/12 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 серпня 2012 р. Устинівський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого: Годованець Івана Алімовича
при секретарі: Остапенко Н. М.
з участю:
позивача: ОСОБА_1
представника позивача: ОСОБА_2
представника відповідача: Цвілюк С. В.
представника третьої особи: Нетис В. Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Устинівка справу за позовом ОСОБА_1 до ПСП " Седнівське " про зобов'язання усунути перешкоди в користуванні земельними ділянками та зобов'язання повернути самовільно зайняті земельні ділянки,-
В С Т А Н О В И В :
Позивачем подано до суду позов про зобов'язання усунути перешкоди в користуванні земельними ділянками та зобов'язання повернути самовільно зайняті земельні ділянки. Вимоги мотивуються тим, що право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав. Самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.
В судовому засіданні позивач та його представник настоюють на позовних вимогах до ПСП «Седнівське»про зобов'язання усунути перешкоди в користуванні земельними ділянками та зобов'язання повернути самовільно зайняті земельні ділянки, як на законних та обґрунтованих.
В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги до ПСП «Седнівське»про зобов'язання усунути перешкоди в користуванні земельними ділянками та зобов'язання повернути самовільно зайняті земельні ділянки не визнає, як незаконні та не обґрунтовані.
В судовому засіданні представник третьої особи -відділу Держкомзему у Устинівському районі пояснила, що 13 серпня 2010 року в Устинівському районному відділі регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру»проведено державну реєстрацію договору оренди землі між ОСОБА_1 та ПСП «Седнівське»на десять років.
Свідок ОСОБА_5 пояснив, що осінню 2010 року та весною 2012 року проводив обробіток землі, яка належить на праві власності ОСОБА_1 При цьому від ПСП «Седнівське»зауважень чи перешкод не було.
Свідок ОСОБА_6 пояснила, що працює головним бухгалтером у ПСП «Седнівське». До її обов'язків не входить укладання договорів оренди землі від імені ПСП «Седнівське». Договори оренди землі з фізичними та юридичними особами укладає директор ПСП.
Свідок ОСОБА_7 пояснив, що працює директором ПСП «Седнівське». У серпні 2010 року в Устинівському районному відділі регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру»проведено державну реєстрацію договору оренди землі між ОСОБА_1 та ПСП «Седнівське»на десять років.
Заслухавши сторони, представника третьої особи, свідків, ознайомившись з матеріалами справи, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.
За договором оренди землі від 12 січня 2010 року, ОСОБА_1, як орендодавець, передав ПСП «Седнівське», як орендарю, відповідно до п.8 цього договору на один рік в оренду земельну ділянку площею площею10,5702 га, кадастровий номер 3525887800:02:000:0140 на території Седнівської сільської ради. Договір оренди землі відповідно до ст. 18 Закону України «Про оренду землі»набрав чинності після його державної реєстрації в Устинівському районному відділі Кіровоградської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру»13 серпня 2010 року, за № 041038500011.
За договором оренди землі від 12 січня 2010 року, ОСОБА_1, як орендодавець, передав ПСП «Седнівське», як орендарю, відповідно до п.8 цього договору на 10 років в оренду земельну ділянку площею площею10,5702 га, кадастровий номер 3525887800:02:000:0140 на території Седнівської сільської ради. Договір оренди землі відповідно до ст. 18 Закону України «Про оренду землі»набрав чинності після його державної реєстрації в Устинівському районному відділі Кіровоградської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» 13 серпня 2010 року, за № 041038500012.
За договором оренди землі від 12 січня 2010 року, ОСОБА_1, як орендодавець, передав ПСП «Седнівське», як орендарю, відповідно до п.8 цього договору на один рік в оренду земельну ділянку площею 10,6746 га, кадастровий номер 3525887800:02:000:0139 на території Седнівської сільської ради. Договір оренди землі відповідно до ст. 18 Закону України «Про оренду землі»набрав чинності після його державної реєстрації в Устинівському районному відділі Кіровоградської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру»13 серпня 2010 року, за № 041038500012.
За договором оренди землі від 12 січня 2010 року, ОСОБА_1, як орендодавець, передав ПСП «Седнівське», як орендарю, відповідно до п.8 цього договору на десять років в оренду земельну ділянку площею 10,6746 га, кадастровий номер 3525887800:02:000:0139 на території Седнівської сільської ради. Договір оренди землі відповідно до ст. 18 Закону України «Про оренду землі»набрав чинності після його державної реєстрації в Устинівському районному відділі Кіровоградської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру»13 серпня 2010 року, за № 041038500012.
Листом від 26 липня 2011 року ОСОБА_1 повідомлено ПСП «Седнівське»про закінчення строку договору оренди землі від 12 січня 2010 року земельну ділянку площею площею10,5702 га та земельну ділянку площею площею10,6746 га. Лист отримано ОСОБА_3
Службовою особою - головним спеціалістом відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області Ульянкіною С. В. складено акт обстеження земельної ділянки від 03 травня 2012 року «що на даних земельних ділянках (паях) посіяно соняшник і забороновано самовільно ПСП «Седнівське», вже є сходи і видно рядки посіву соняшника на загальній площі 21,24 га». Протокол про адміністративне правопорушення за ст. 53-1 КПАП України уповноваженою особою не складався, правопорушник до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення - не притягувався.
В судовому засіданні представником третьої особи -відділу Держкомзему у Устинівському районі в підтвердження пояснень, що 13 серпня 2010 року в Устинівському районному відділі регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру»проведено державну реєстрацію договору оренди землі між ОСОБА_1 та ПСП «Седнівське»на десять років подано: книгу записів державної реєстрації актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, де під №№ 161,162 проведено реєстрацію договорів оренди землі між ОСОБА_1 та ПСП «Седнівське»на десять років на земельну ділянку 10,5702 га та на земельну ділянку 10,6746 га; примірники договорів (два) оренди землі між ОСОБА_1 та ПСП «Седнівське»на десять років на земельну ділянку 10,5702 га та на земельну ділянку 10,6746 га. У відділі Держкомзему у Устинівському районі відсутні примірники договорів (два) оренди землі між ОСОБА_1 та ПСП «Седнівське»на один рік на земельну ділянку 10,5702 га та на земельну ділянку 10,6746 га, але є їх ксерокопії, які подані до суду.
Частиною 1 ст. 19, ст.20, ст.18 Закону України «Про оренду землі»встановлено, що строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом. Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Частиною 1 ст.202 ЗК України встановлено, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель.
В Законі України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; нерухоме майно - земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення. Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: право власності на нерухоме майно; право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном; інші речові права відповідно до закону; податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.
Пунктами 1,2,4,5,13,14,16 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 року «Про затвердження Порядку державної реєстрації договорів оренди землі»встановлено, що цей Порядок визначає єдині умови реєстрації договорів оренди та договорів суборенди земельних ділянок (далі - договори оренди). Державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту виникнення або припинення права оренди земельних ділянок. Забезпечення реєстрації договорів оренди покладається на відповідні державні органи земельних ресурсів: районні відділи земельних ресурсів. Для державної реєстрації договорів оренди юридична або фізична особа (заявник) подає особисто або надсилає поштою до відповідного державного органу земельних ресурсів: заяву про державну реєстрацію договору оренди; договір оренди (у трьох примірниках); план (схему) земельної ділянки, яка надається в оренду (у трьох примірниках); рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання в оренду земельної ділянки, що перебуває у державній або комунальній власності; результати конкурсу чи аукціону - у разі набуття права на оренду земельної ділянки на конкурентних засадах; копію державного акта на право власності на землю, що перебуває у власності фізичних або юридичних осіб. Крім зазначених документів до заяви додаються:акт перенесення меж земельної ділянки, яка надається в оренду, на місцевість - у разі невизначення їх у натурі; проект відведення земельної ділянки - у разі надання її в оренду із зміною цільового призначення. Після засвідчення факту державної реєстрації договір оренди реєструється у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, яка ведеться державним органом земельних ресурсів за формою згідно з додатком. Датою реєстрації договору оренди у Книзі записів є дата засвідчення факту державної реєстрації. Один зареєстрований примірник договору оренди зберігається у реєстраційній справі, яка передається до архіву державного органу земельних ресурсів, другий передається орендарю, а третій - орендодавцю.
Частиною 1 ст.212 ЗК України встановлено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування.
Під час розгляду справи встановлено, що 13 серпня 2010 року в Устинівському районному відділі регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру»сторонами проведено державну реєстрацію договорів оренди землі (два) між ОСОБА_1 та ПСП «Седнівське»на десять років, що підтверджується книгою записів державної реєстрації актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, де під №№ 161,162 проведено реєстрацію договорів оренди землі між ОСОБА_1 та ПСП «Седнівське»на десять років на земельну ділянку 10,5702 га та на земельну ділянку 10,6746 га. У п.8 примірників договорів (два) оренди землі між ОСОБА_1 та ПСП «Седнівське»на земельну ділянку 10,5702 га та на земельну ділянку 10,6746 га на території Седнівської сільської ради, зазначено, що договір укладено на 10 (десять) років, тобто, до 13 серпня 2020 року. З 13 серпня 2010 року відповідач прийняв від позивача в строкове, платне користування земельні ділянки 10,5702 га та 10,6746 га на території Седнівської сільської ради, до 13 серпня 2020 року, і проводить на цих земельних ділянках господарську діяльність по вирощуванню сільськогосподарських культур відповідно до договорів оренди землі та ст. 125 ЗК України, так як право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав. На підставі досліджених документів та доказів не встановлено самовільного зайняття відповідачем, з 13 серпня 2011 року, земельних ділянок позивача площею 10,5702 га та 10,6746 га на території Седнівської сільської ради і позовні вимоги задоволенню не підлягають, як не законні та неробгрунтовані.
Судові витрати по справі присудженню з відповідача на користь позивача не підлягають відповідно до ч.1 ст. 88 ЦПК України.
Керуючись ст.ст.213, 215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В позовних вимогах ОСОБА_1 до ПСП «Седнівське»про зобов'язати ПСП «Седнівське»усунути перешкоди ОСОБА_1 у користуванні земельними ділянками загальною площею 21,2448 га, в тому числі земельною ділянкою площею10,5702 га, кадастровий номер 3525887800:02:000:0140 та земельною ділянкою площею 10,6746 га, кадастровий номер 3525887800:02:000:0139 шляхом заборони вчиняти дії по проведенню ПСП «Седнівське» їх агротехнічного обробітку (оранки, культивації, сівби, просапки та інше) та збору врожаю з них та зобов'язати ПСП «Седнівське»повернути самовільно зайняті земельні ділянки загальною площею 21,2448 га, в тому числі земельною ділянкою площею10,5702 га, кадастровий номер 3525887800:02:000:0140 та земельною ділянкою площею 10,6746 га, кадастровий номер 3525887800:02:000:0139 їх власнику ОСОБА_1 без відшкодування затрат, понесених ПСП «Седнівське»за час незаконного користування ними - відмовити.
Судові витрати по справі присудженню з відповідача на користь позивача не підлягають.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до апеляційного суду Кіровоградської області через Устинівський районний суд на протязі десяти днів з дня його проголошення для представника відповідача, а для позивача та його представника, для представника третьої особи на протязі десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя: підпис.
Копія вірна.
Суддя Устинівського
районного суду Годованець Іван Алімович
Суд | Устинівський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 02.08.2012 |
Оприлюднено | 22.10.2012 |
Номер документу | 25483291 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Устинівський районний суд Кіровоградської області
Годованець І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні