ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" липня 2012 р. Справа № 5011-15/3546-2012
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого:Хандуріна М.І., суддів:Білошкап О.В., Погребняка В.Я.
розглянувши касаційну скаргу Ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "АВС-Трейдінг" -Кандаурової Анни Павлівни на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 29.05.2012 року у справі№ 5011-15/3546-2012 господарського суду м. Києва за заявою боржникаТовариства з обмеженою відповідальністю "АВС-Трейдінг" провизнання банкрутом
за участю представників сторін: не з'явилися,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду м. Києва від 22.03.2012 року (суддя -Хоменко М.Г.) за заявою боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "АВС-Трейдінг" (далі -ТОВ "АВС-Трейдінг") порушено провадження у справі № 5011-15/3546-2012 в порядку ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі -Закон про банкрутство).
Постановою господарського суду м. Києва від 28.03.2012 року у справі № 5011-15/3546-2012 ТОВ "АВС Трейдінг" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Кандаурову А.П., яку зобов'язано здійснити ліквідаційну процедуру відповідно до вимог Закону про банкрутство.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 29.05.2012 року у справі № 5011-15/3546-2012 (головуючий суддя -Дзюбко П.О., суддя -Сотніков С.В., Разіна Т.І.) апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва (далі -ДПІ у Печерському районі м. Києва) на постанову господарського суду м. Києва від 28.03.2012 року у справі № 5011-15/3546-2012 задоволено частково. Постанову господарського суду м. Києва від 28.03.2012 року у справі №5011-15/3546-2012 скасовано. Провадження у справі № 5011-15/3546-2012 припинено.
Не погоджуючись із постановою Київського апеляційного господарського суду від 29.05.2012 року у справі № 5011-15/3546-2012, ліквідатор арбітражний керуючий -Кандаурова Анна Павлівна звернулася до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Київського апеляційного господарського суду від 29.05.2012 року у справі № 5011-15/3546-2012 та залишити в силі постанову господарського суду м. Києва від 28.03.2012 року у справі № 5011-15/3546-2012.
В обґрунтування доводів касаційної скарги посилається на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права, зокрема ст. 111 Господарського кодексу України (далі -ГК України), ст. ст. 7, 14, 51 Закону про банкрутство.
Колегія суддів Вищого господарського суду України, розглянувши наявні матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, дослідивши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 1 ГПК України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням вимог Закону про банкрутство, норми якого, як спеціальні норми права, превалюють у застосуванні над загальними нормами ГПК України.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону про банкрутство провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, ГПК України, іншими законодавчими актами України.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що заява про порушення справи про банкрутство ТОВ "АВС Трейдінг" була подана в порядку ст. 51 Закону про банкрутство .
Відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону про банкрутство, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Згідно з ч. 2 зазначеної статті за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора.
Згідно з ч. 3 ст. 110 ЦК України, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.
Спрощена процедура банкрутства, що передбачена ст. 51 Закону про банкрутство, випливає з процедури добровільної ліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами.
У зв'язку з чим, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку ст. 51 Закону про банкрутство є дотримання вимог цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи, зокрема: оцінка вартості наявного майна боржника, публікація оголошення згідно з вимогами ст. 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства.
Судом першої інстанції встановлено, що 05.12.2011 року власником ТОВ "АВС-Трейдінг" було прийнято рішення про ліквідацію юридичної особи.
Згідно з вказаним рішенням для ліквідації юридичної особи було призначено ліквідаційну комісію у складі однієї особи голови ліквідаційної комісії Плетенець М.М.
05.12.2011 року підприємство звернулося до державного реєстратора Печерського району м. Києва для подання документів, потрібних для внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про припинення юридичної особи.
Відповідно до ч. 4 ст. 105 ЦК України оголошення про припинення підприємства шляхом ліквідації та відомості про ліквідатора були розміщені в друкованому засобі масової інформації, в якому публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, а саме: в Бюлетені державної реєстрації № 196(33) за 2011 рік.
05.12.2011 року заявником (боржником) було подано до ДПІ у Печерському районі м. Києва заяву про припинення платника податків за формою № 8-ОПП.
Ліквідатором виявлено, що боржник має кредиторську заборгованість перед Товариством з обмеженою відповідальністю "Сіріус Групп" у розмірі 23000,00грн., яка виникла на підставі договору № б/н від 01.07.2011 року.
Зазначені грошові вимоги кредитора відображені в бухгалтерському обліку боржника та визнані головою ліквідаційної комісії в повному обсязі.
Після спливу строку для звернення кредиторів з вимогами до ТОВ "АВС-Трейдінг", передбаченого ч. 4 ст. 105 ЦК України, ліквідатором складено проміжний ліквідаційний баланс станом на 04.01.2012 року.
Оцінивши наявний фінансовий стан підприємства його власник прийняв рішення від 29.02.2012 року про звернення до господарського суду м. Києва з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство у порядку, передбаченому ст. 51 Закону про банкрутство.
На підставі вказаних доказів та встановлених в ході судового розгляду обставин, господарський суд першої інстанції дійшов висновку щодо наявності підстав для визнання боржника банкрутом та введення процедури ліквідації.
Скасовуючи постанову місцевого господарського суду від 28.03.2012 року у цій справі, апеляційний господарський суд відзначив, що господарським судом першої інстанції було безпідставно порушено справу про банкрутство боржника за спрощеною процедурою, передбаченою ст. 51 Закону про банкрутство, та, відповідно, визнано боржника банкрутом, оскільки боржник при зверненні до господарського суду про визнання ТОВ "АВС -Трейдінг" банкрутом, не надав доказів відсутності платоспроможності боржника.
Колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції виходячи з такого.
Крім загальних правил щодо порядку припинення юридичних осіб, передбачених ст. 105 ЦК України, цей Кодекс встановлює і спеціальні правила порядку ліквідації юридичної особи, які спрямовані на забезпечення прав та інтересів кредиторів.
Зокрема, комісія з припинення юридичної особи (ліквідаційна комісія), відповідно до ч. 8 ст. 111 ЦК України, обов'язково складає після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду.
На етапі затвердження проміжного ліквідаційного балансу з'ясовуються питання про достатність чи недостатність в юридичної особи, що ліквідується, коштів для задоволення вимог кредиторів, у разі недостатності яких ліквідаційною комісією здійснюється продаж майна юридичної особи.
Відповідно до абз. 4 ст. 1 Закону про банкрутство суб'єкт господарської діяльності може бути визнаний банкрутом тільки в разі встановлення господарським судом його неспроможності відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.
Тому, при винесені постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, суд в обов'язковому порядку повинен врахувати вищенаведені вимоги закону та з'ясувати актив і пасив боржника.
Доказами на підтвердження недостатності майна боржника, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів та основних засобів (інших матеріальних цінностей) для задоволення вимог кредиторів можуть бути: акт оцінки вартості майнових активів; витяг з Державного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, витяг з Державного реєстру заборон відчуження об'єктів рухомого майна, довідка про банки, що здійснюють розрахунково-касове і кредитне обслуговування боржника; довідка про знаходження у власності боржника цінних паперів, довідка про заборони відчудження майна, тощо.
Відповідно до ч. 2 ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Крім того згідно зі ст. 33 ГПК України, кожна особа повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог.
Вказаних доказів на підтвердження недостатності майна боржника товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів та основних засобів (інших матеріальних цінностей) для задоволення вимог кредиторів боржник ТОВ "АВС-Трейдінг" до суду не надав.
На підставі викладеного, колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, про те, що господарський суд першої інстанції неправомірно порушив провадження у справі та визнав боржника банкрутом, в порядку ст. 51 названого Закону.
Відтак, твердження касаційної скарги про помилковість висновків апеляційного суду, порушення норм матеріального права не знайшли свого підтвердження при розгляді справи у касаційному провадженні.
Враховуючи те, що у касаційній інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи у суді першої інстанції за винятком процесуальних дій, пов'язаних із встановленням обставин справи та їх доказуванням, прийнята апеляційним господарським судом постанова відповідає нормам чинного законодавства та підстав для її скасування не вбачається.
Керуючись статтями 111 7 , 111 9 - 111 12 ГПК України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ :
Касаційну скаргу Ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "АВС-Трейдінг" -Кандаурової Анни Павлівни залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 29.05.2012 року № 5011-15/3546-2012 залишити без змін.
Головуючий М.І. Хандурін
Судді О.В. Білошкап
В.Я. Погребняк
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2012 |
Оприлюднено | 06.08.2012 |
Номер документу | 25503515 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Погребняк В. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні