Рішення
від 14.06.2012 по справі 5011-6/4992-2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 5011-6/4992-2012 14.06.12

За позовом Міської державної лікарні ветеринарної медицини в м. Тернополі

До 1) Виконавчого комітету Тернопільської міської ради

2) Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України

Третя особа Тернопільська обласна рада

Про визнання незаконними рішення та свідоцтва на право власності

За позовом третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору,Тернопільської обласної ради

До Виконавчого комітету Тернопільської міської ради

Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України

Про визнання незаконними та скасування рішення та свідоцтва, визнання права власності на нерухоме майно

Суддя Ковтун С.А.

Представники сторін:

від позивача Полос А.М. (за дов.)

від відповідача-1 не з'явились

від відповідача-2 Литвин Ж.Б. (за дов.)

від третьої особи не з'явились

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Міська державна лікарня ветеринарної медицини в м. Тернополі звернулася до господарського суду Тернопільської області з позовом до виконавчого комітету Тернопільської міської ради про скасування та визнання незаконними рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 1194 від 14.07.2010 р., свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 29.07.2010 р., а також про визнання права власності на адмінбудівлю та гаражі по вул. Чернівецька, 24а в м. Тернополі за Тернопільською обласною радою.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач послався на те, що спірним рішенням відповідач передав нерухоме майно, власником якого він не є. Крім того, відповідачем порушено процедуру передачі майна з комунальної до державної власності.

Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 10.02.2012 р. порушено провадження у справі та залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Тернопільську обласну раду та як відповідача № 2 Державну ветеринарну та фітосанітарну службу України.

Державна ветеринарна та фітосанітарна служба України позов визнала у повному обсязі.

Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 22.03.2012 р. справу скеровано за підсудністю до господарського суду міста Києва, оскільки Державна ветеринарна та фітосанітарна служба України (відповідач-2) є центральним органом виконавчої влади.

Ухвалою суду від 17.04.2012 р. розгляд справи призначено на 14.05.2012 р..

Під час розгляду справи позивачем подано заяву про відмову від позову в частині визнання права власності на спірне майно за Тернопільською обласною радою.

Судом, в порядку п. 4 ч. 1 ст. 80 ГПК України, прийнято відмову сторони від позову в частині визнання права власності на спірне майно за Тернопільською обласною радою.

Через канцелярію суду від Тернопільської обласної ради надійшла заява про вступ у справу третьою особою із самостійними вимогами. Зокрема, останна просить: визнати незаконним з моменту прийняття та скасувати рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 14 липня 2010 року №1194 "Про оформлення права власності на адмінбудинок та гаражі за адресою вулиця Чернівецька,24А"; визнати незаконним та скасувати видане виконавчим комітетом Тернопільської міської ради 29 липня 2010 року свідоцтво про право власності на нерухоме майно: адмінбудинок та гаражі у місті Тернополі по вулиця Чернівецька,24А; визнати право спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопілської області в особі Тернопільської обласної ради на розташовані по вул. Чернівецькій, 24а м. Тернополя об'єкти нерухомого майна: адмінбудинок, гаражі, ізолятор, вбиральня, альтанка, балансоутримувачем яких є міська державна лікарня ветеринарної медицини в місті Тернополі.

Ухвалою суду від 14.06.2012 р. залучено до участі у справі Тернопільську обласну раду, як третю особу, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, прийнявши відповідну заяву до розгляду.

Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:

14.07.2010 р. Тернопільска міська рада прийняла рішення № 1194 «Про оформлення права власності на адмінбудинок та гаражі за адресою вул. Чернівецька, 24а», яким вирішив оформити право власності за державою Україна в особі Державного комітету ветеринарної медицини на адмінбудинок під літерою «А»загальною площею 768,0 кв. м. та гаражі під літерою «Б»загальною площею 236,3 кв. м. за адресою: вул. Чернівецька, 24а, які перебувають в оперативному управлінні міської державної лікарні ветеринарної медицини в місті Тернополі.

На підставі вказаного рішення виконавчим комітетом Тернопільської міської ради видано свідоцтво про право власності на адмінбудинок, під літ. А, загальною площею 768,0 кв. м., та гаражі, під літ. Б, загальною площею 236,3 кв. м..

Право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти тощо належить територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах (пункт 1 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»), які згідно зі статтею 143 Конституції України безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є у комунальній власності. Як передбачено пунктом 5 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зазначені органи від імені та в інтересах територіальних громадя відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.

Представницькі органи місцевого самоврядування -сільські, селищні, міські ради -вправі приймати рішення про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення (пункт 31 статті 26 цього ж Закону). Зокрема, до відання виконавчих органів цих рад належить управління в межах, виначених радою, майном, що належить до комунальної власності.

Пунктом 4 рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради народних депутатів від 14.02.1980 р. № 119 «Про закріплення земельних ділянок за організаціями міста та дозвіл на будівництво»передбачено закріплення земельної ділянки площею 0,15 га по вул. Чернівецькій за Тернопільською міською ветеринарною санітарною станцією під будівництво типової ветеринарно-санітарної станції взамін існуючої по вул. Г. Люднікова, яка підлягає знесенню в зв'язку з реконструкцією дороги.

Згідно з пунктом 2 рішення виконавчого комітету Тернопільської міської Ради народних депутатів від 22.04.1983 р. №324 «Про закріплення земельних ділянок за організаціями міста та дозвіл на будівництво»передбачено, додатково до рішення міськвиконкому №119 від 14.02.1980 р., закріплення земельної ділянки площею 0,2 га по вул. Чернівецькій за Тернопільською міською ветеринарною станцією під будівництво лабораторно-адміністративного корпусу.

На підставі вказаних рішень виконавчого комітету Тернопільської міської Ради народних депутатів від 14 лютого 1980 року № 119 і від 22 квітня 1983 року № 324 представником техбюро управління головного архітектора м. Тернополя складено, а головним архітектором м. Тернополя затверджено акт від 13 вересня 1983 року про відведення в натурі земельних ділянок площею 0,15 га і 0,2 га у м. Тернополі по вул. Чернівецькій.

Як вбачається з державного акта на право постійного користування землею від 22 липня 1996 року, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 145, відповідно до ухвали XI сесії міської Ради народних депутатів від 29 травня 1996 року Тернопільському міському підприємству державної ветеринарної медицини, вул. Чернівецька, 24-а Тернопільською міською Радою народних депутатів надано у постійне користування 2852,19 кв.м землі в межах згідно з планом землекористування.

Фактичне розташування міської державної лікарні ветеринарної медицини в місті Тернополі засвідчується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи № 440103 та довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України АА №17001, згідно з якими місцезнаходженням цієї юридичної особи є місто Тернопіль, вулиця Чернівецька, будинок 24А.

Наведені обставини та документальні докази підтверджують той факт, що міська лікарня державної ветеринарної медицини в місті Тернополі по вул. Чернівецькій, 24-а знаходиться на земельній ділянці, яка була виділена Тернопільській міській ветеринарній станції під будівництво необхідних приміщень та в подальшому закріплена на праві постійного користування за Тернопільським міським підприємством державної ветеринарної медицини для використання за цільовим призначенням (ветеринарно-санітарна станція).

З метою розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною) власністю Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 5 листопада 1991 року №311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною) власністю», пунктами 1 і 3 якої, зокрема, передбачено:

- затвердити перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності), що додається. Установити, що державне майно України, крім майна, яке належить до комунальної власності, є загальнодержавною (республіканською) власністю;

- установити, що розмежування майна між власністю областей, міст Києва та Севастополя і власністю районів, міст обласного підпорядкування, районів міст Києва та Севастополя провадиться облвиконкомами, Київським і Севастопольським міськвиконкомами з участю виконкомів нижчестоящих Рад народних депутатів.

Пунктами 1 і 2 рішення Тернопільської обласної ради народних депутатів від 16 липня 1992 року «Про комунальну власність області»затверджено перелік об'єктів комунальної власності області та встановлено, що комунальна власність області не може відчужуватися, передаватись в оренду, змінювати суб'єкта власності, використовуватись не за призначенням, перепрофільовуватись без згоди на те обласної ради народних депутатів.

Згідно з додатком до рішення Тернопільської обласної Ради народних депутатів від 16 липня 1992 року «Про комунальну власність області»у галузі агропромислового комплексу до переліку об'єктів комунальної власності області віднесено відділ ветеринарії з державною інспекцією і централізованою бухгалтерією бюджетних установ.

17.01.1997 р. Тернопільська обласна Рада народних депутатів прийняла рішення №108 «Питання комунальної власності області», згідно з підпунктом 2.3 пункту 2 якого до переліку об'єктів комунальної власності області включено районні підприємства державної ветеринарної медицини з підпорядкованими їм дільничними установами, державними лабораторіями ветеринарної медицини та ветсанекспертизи на ринках.

Розпорядженням голови Тернопільської обласної ради від 10.08.1998 р. №118 «Про реорганізацію підприємств державної ветеринарної медицини»реорганізовано Тернопільське обласне підприємство державної ветеринарної медицини та Тернопільське міське підприємство державної ветеринарної медицини відповідно в Тернопільську обласну та Тернопільську міську лікарні державної ветеринарної медицини.

Таким чином, майно Тернопільської міської лікарні державної ветеринарної медицини відповідно до пункту 10 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», як передане у встановленому законодавством порядку до комунальної власності області, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області, управління яким здійснює Тернопільська обласна рада.

Пунктом 8 рішення Тернопільської обласної ради від 30.08.2005 р. № 477 «Питання спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області»передбачено передати із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області у державну власність об'єкти ветеринарної медицини Тернопільської області згідно з додатком 2.

У додаток 2 до рішення Тернопільської обласної ради від 30.08.2005 р. №477 включено, зокрема, Тернопільську міську державну лікарню ветеринарної медицини, яка знаходиться за адресою м. Тернопіль, вул. Чернівецька, 24 а.

Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності»визначено основні засади передачі об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, а також об'єктів права комунальної власності у державну власність.

Згідно з частинами п'ятою і шостою статті 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності»передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії, право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі.

Проте, як вбачається з матеріалів справи, на даний час передача об'єктів ветеринарної медицини Тернопільської області із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області у державну власність не проведена, відповідні акти приймання-передачі не оформлені і не підписані.

Крім того, факт перебування позивача, як юридичної особи, у комунальній власності підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України АА №17001, виданою головним управлінням статистики у Тернопільській області 17.08.2010 р., згідно з якою міська державна лікарня ветеринарної медицини в місті Тернополі за організаційно-правовою формою є комунальною організацією.

Таким чином, оскільки адмінбудинок та гаражі, які знаходяться в м. Теронополі, вул. Чернівецька, 24-А, перебувають на балансі міської державної лікарні ветеринарної медицини в місті Тернополі і фактично не передані до державної власності з відповідним документальним оформленням, вони є об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області, правомочності щодо володіння користування та розпорядження яким здійснює Тернопільська обласна рада.

Статтею 15 Цивільного Кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 16 вказаного Кодексу кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно зі ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб (ст. 316 ЦК України).

Здійснення права власності полягає в володінні, користуванні, розпорядженні своїм майном на власний розсуд (ч. 1 ст. 319 ЦК України).

Отже, повнота панування власника над річчю означає можливість здійснення з цією річчю будь-яких дій.

Виходячи з вагомості права власності поряд з іншими цивільним правами законом встановлена його непорушність (ч. 1 ст. 321 ЦК України). Відповідно до цієї ж норми закону ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом (ч. 2 ст. 321 ЦК України).

Таким чином, позитивний аспект права власності означає можливість реалізації прав на річ (майно) без участі всіх інших осіб, а негативний -усунення всіх інших осіб від речі і захист її від всіх цих осіб.

Одним із способів захисту права власності є визнання його в судовому порядку.

Зокрема, відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Вказаний спосіб захисту права власності пов'язаний з тим, що право власності має спиратись на певний титул, щоб бути доведеним перед іншими особами. Саме суд в разі виникнення спору здійснює це доведення.

Отже, рішення суду про визнання права власності, яке прийнято за результатами розгляду позову, поданого в порядку ст. 392 ЦК України, є правозахисним актом, і спрямоване на захист наявного у позивача права власності.

У зв'язку з цим, момент виникнення права не залежить від набрання рішенням законної сили, оскільки підставою для прийняття останнього є наявність у позивача до звернення до суду тих матеріально-правових фактів, з якими закон пов'язує виникнення права власності.

Тобто, підставою для звернення до суду з позов про визнання права власності, згідно зі ст. 392 ЦК України, є оспорення або не визнання існуючого права, а не намір набути вказане право за рішенням суду.

З огляду на викладене, обґрунтовані та підлягають задоволенню позовні вимоги Тернопільської обласної ради про визнання за нею права власності на адмінбудинок та гаражі, які знаходяться в м. Тернополі, вул. Чернівецька, 24-А.

У той же час, вимоги Тернопільської обласної ради про визнання права власності на вбиральню, огорожу та вимощення задоволенню не підлягають, оскільки до матеріалів справи не подано правовстановлюючих документів на зазначені об'єкти.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову. (роз'яснення Вищого арбітражного суд, від 26.01.2000, № 02-5/35 Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів").

Оскільки, на момент винесення виконавчим комітетом Тернопільської міської ради рішення № 1194 від 14.07.2010 р. власником адмінбудівлі та гаражів, які знаходяться в м. Тернополі, вул. Чернівецька, 24-А, була Тернопільська обласна рада, вказане рішення прийняте некомпетентним органом та з порушенням прав та охоронюваних законом інтересів Тернопільскої обласної ради.

Таким чином, позов Тернопільскої обласної ради підлягає задоволенню шляхом визнання рішення Тернопільської міської ради № 1194 від 14.07.2010 р. незаконним та його скасування. З цих же підстав підлягають задовленню аналогічні вимолги Міської державної лікарні ветеринарної медицини в місті Тернополі.

Відповідно до п. 9 листа Вищого арбітражного суду України від 31.01.2001, № 01-8/98 «Про деякі приписи законодавства, яке регулює питання, пов'язані із здійсненням права власності та його захистом»(зі змінами) свідоцтва про право власності на певний об'єкт майна не є правовстановлювальними документами. Зазначені свідоцтва не можуть виступати і предметом спору: таким може бути лише правовстановлювальний документ, на підставі якого видано свідоцтво, а у відповідних випадках - також акт про державну реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна.

Враховуючи викладене, провадження у справі в частині визнання незаконним та скасування свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 29.07.2010 р. підлягає припиненню на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідачів порівну. Судоваий збір з вимог Міської державної лікарні ветеринарної медицини в місті Тернополі про визнання права власності за Тернопільською обласною радою підлягає поверненню позивачу з Державного бюджету України. Несплачений судовий збір з немайнових вимог про визнання незаконним та скасування рішення підлягає стягненню з Міської державної лікарні ветеринарної медицини в місті Тернополі до Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 2, 12, 32, 33, 49, 80, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Міської державної лікарні ветеринарної медицини в місті Тернополі задовольнити частково.

Позов Тернопільської обласної ради задовольнити частково.

Визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 14.07.2010 р. № 1194 «Про оформлення права власності на адмінбудинок та гаражі за адресою вул. Чернівецька, 24а».

Визнати за Тернопільської обласною радою (46021, м. Тернопіль, вул. М. Грушевського, 8, код 24630220) право власності на розташовані по вул. Чернівецькій, 24 а м. Тернополя об'єкти нерухомого майна: адмінбудинок під літерою «А»загальною площею 768,0 кв. м. та гаражі під літерою «Б»загальною площею 236,3 кв. м..

Стягнути з виконавчого комітету Тернопільської міської ради (46000, м. Тернопіль, вул. Листопадова, 5, код 04058344) на користь Тернопільської обласної ради (46021, м. Тернопіль, вул. М. Грушевського, 8, код 24630220) 6249,27 грн. судового збору.

Стягнути з Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України (01001, м. Київ, вул. Б. Грінченка, 1, код 37472261) на користь Тернопільської обласної ради (46021, м. Тернопіль, вул. М. Грушевського, 8, код 24630220) 6249,27 грн. судового збору.

Стягнути з Міської державної лікарні ветеринарної медицини в м. Тернополі (м. Тернопіль, вул. Чекрнівецька, 24а, код ЄДРПОУ 00704669) до Державного бюджету України 1073 грн. судового збору.

Провадження за вимогами Міської державної лікарні ветеринарної медицини в місті Тернополі про визнання права власності припинити.

Припринити провадження за вимогами Міської державної лікарні ветеринарної медицини в місті Тернополі та Тернопільської обласної ради про визнання незаконним та скасування виданого виконавчим комітетом Тернопільської міської ради 29.07.2010 р. свідоцтва про право власності на нерухоме майно: адмінбудинок та гаражі у м. Тернополі по вул. Чернівецька, 24а.

В іншій частині позову Тернопільській обласній раді відмовити.

Повернути Міській державній лікарні ветеринарної медицини в м. Тернополі (м. Тернопіль, вул. Чекрнівецька, 24а, код ЄДРПОУ 00704669) з Державного бюджету 13278,1 грн. судового збору.

Рішення підписано 03.08.2012 р.

Суддя С.А. Ковтун

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення14.06.2012
Оприлюднено09.08.2012
Номер документу25552209
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5011-6/4992-2012

Ухвала від 24.01.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ковтун С.А.

Ухвала від 27.12.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ковтун С.А.

Рішення від 14.06.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ковтун С.А.

Ухвала від 17.04.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ковтун С.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні