ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
08.08.2012Справа №5002-26/2022-2012
За позовом Фермерського господарства «Вертикаль Агро», с. Мар'янівка Красногвардійського району АР Крим
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Ківі Агро», с. Мар'янівка Красногвардійського району АР Крим
про розірвання договору та стягнення 377127,50 грн.
Суддя Медведчук О.Л.
Представники:
Представники сторін не викликалися.
СУТЬ СПОРУ: Фермерське господарство «Вертикаль Агро» звернулось до Господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Ківі Агро» про розірвання договору поставки №08-10, укладеного 01.08.2010р. між ТОВ «Ківі Агро» та Фермерським господарством «Вертикаль Агро», а також про стягнення з відповідача в якості відшкодування збитків суми в розмірі 287000 грн та штрафних санкцій в розмірі 90127,50 грн, всього 377127,50 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем своїх зобов'язань за договором поставки товару відповідно до умов якого позивач повинен був здійснити попередню оплату поставки товару, а відповідач поставити товар у вигляді пшениці та ячменю. При виконанні позивачем обов'язку по оплаті товару, відповідач товар не поставив.
Відповідач позовні вимоги визнав частково, лише в сумі 287000 грн заборгованості та 26260,50 грн штрафних санкцій, про що зазначив у наданих суді запереченнях.
Рішенням Господарського суду Автономної Республіки Крим від 01.08.2012 р. позов задоволено повністю. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ківі Агро» на користь Фермерського господарства «Вертикаль Агро» суму збитків в розмірі 287000 грн, суму штрафних санкцій в розмірі 90127,50 грн та суму судового збору в розмірі 8615,55 грн.
Однак, попри аналіз та дослідження обставин справи щодо вимог про розірвання договору поставки та зазначення про це в мотивувальній частині повного тексту рішення позовні вимоги в цій частині вирішені не були.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 88 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд має право за заявою сторони, прокурора, який брав участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою прийняти додаткове рішення, ухвалу, якщо, з якоїсь позовної вимоги, яку було розглянуто в засіданні господарського суду, не прийнято рішення.
Розглянувши матеріали справи, суд
ВСТАНОВИВ:
01.08.2010 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Ківі Агро» - Постачальником та Фермерським господарством «Вертикаль Агро» - Покупцем укладений договір поставки №08-10.
Відповідно до п.1.1. даного договору, Постачальник зобов'язується поставити, а Покупець прийняти та оплатити зернову культуру - пшениця та ячмінь врожаю 2011 року (далі - Продукція), на умовах попередньої оплати. Строк оплати Продукції - до 20.07.2011 р. Місце поставки продукції - склад Продавця с. Мар'янівка. Ціна продукції погоджується по діючим цінам на момент пере оформлювання продукції від Постачальника на Покупця. Загальна вартість контракту складає 985000 грн.
Згідно з п. 2. 1. договору, ціна та загальна вартість поставленої Продукції погоджується сторонами та вказується в Додатках до даного договору, які є невід'ємною частиною договору.
Пунктом 2.2. встановлено, що поставка Продукції здійснюється на умовах EXW («франко - склад Постачальника»). Місце поставки склад с. Мар'янівка.
Пункт 2.4. визначає, що факт поставки Продукції фіксується сторонами актом приймання - передачі Продукції, який складається за участю представників.
За п. 3.1. та п. 3.2., Покупець зобов'язується здійснити попередню оплату вартості поставленої продукції протягом серпня 2010 - 2011 років, згідно виставлених рахунків. Оплата Продукції здійснюється в безготівковому порядку.
19.08.2010 р. ТОВ «Ківі Агро» виставило ФГ «Вертикаль Агро» рахунок №10 на оплату пшениці в сумі 238000 грн.
02.09.2010 р. ТОВ «Ківі Агро» виставило ФГ «Вертикаль Агро» рахунок №11 на оплату пшениці в сумі 49000 грн.
Згідно з платіжними дорученнями №123 від 19.08.2010 р. та №131 від 02.09.2010 р. ФГ «Вертикаль Агро» перерахувало на корить ТОВ «Ківі Агро» відповідно 238000 грн та 49000 грн.
Звернувшись до Господарського суду Автономної Республіки Крим за захистом своїх майнових прав позивач посилається на те, що попри належне здійснення ним свого обов'язку по оплаті договору поставки, Постачальник - відповідач по справі, не виконав свого обов'язку щодо поставки товару, у зв'язку з чим просить стягнути як перераховану раніше суму вартості товару так і штрафні санкції.
Статтею 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визначено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
За поясненнями позивача, невиконання відповідачем зобов'язань по договору поставки спричинило збитки Фермерському господарству «Вертикаль Агро» у вигляді виробничих витрат та втрати майна (оборотних коштів) на суму 287000 грн, а також неотримання очікуваних доходів від розпорядження продукцією в ході здійснення підприємницької діяльності.
За ч. 2 ст. 225 Господарського кодексу України, під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Згідно зі ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Суд встановив доведеним факт порушення ТОВ «Ківі Агро» договору поставки №08-10 від 01.08.2010 р. в частині не поставлення товару, що також не оспорюється відповідачем.
На підставі викладеного суд вважає вмотивованими вимоги позивача про розірвання договору поставки у зв'язку з чим задовольняє позовні вимоги про розірвання договору.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 82-85, 88 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Розірвати договір поставки №08-10, укладений 01.08.2010 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Ківі Агро» та Фермерським господарством «Вертикаль Агро».
Суддя О.Л. Медведчук
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 08.08.2012 |
Оприлюднено | 10.08.2012 |
Номер документу | 25562519 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
О.Л. Медведчук
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні