cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
01.08.2012 Справа № 5008/545/2012
За позовом управління з питань майна комунальної власності облдержадміністрації, м. Ужгород
до відповідача 1 Ужгородської міської ради, м. Ужгород
до відповідача 2 виконавчого комітету Ужгородської міської ради, м. Ужгород
до відповідача 3 комунального підприємства "Бюро технічної інвентаризації м. Ужгород Ужгородської міської ради", м. Ужгород
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, Ужгородське державне музичне училище імені Д.Є.Задора (м. Ужгород, вул. Волошина, 13, і.к. 02214604) .
про визнання права власності на майно та визнання недійсним свідоцтва про право власності на нерухоме майно
Головуючий суддя - Івашкович І.В.
представники:
від позивача - Маник Т.М., довіреність №321/01-9 від 23.06.11
від відповідача 1 - не з"явився
від відповідача 2 - не з"явився
від відповідача 3 - не з"явився
від третьої особи - Стегней С.Н., директор
Суть спору: управління з питань майна комунальної власності Закарпатської обласної державної адміністрації, м.Ужгород звернулось з позовом до відповідача 1 Ужгородської міської ради, м. Ужгород, до відповідача 2 виконавчого комітету Ужгородської міської ради, м.Ужгород, до відповідача 3 комунального підприємства "Бюро технічної інвентаризації м.Ужгород Ужгородської міської ради", м.Ужгород, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Ужгородського державного музичного училища імені Д.Є.Задора, про визнання права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Закарпатської області на будівлі музичного училища, що знаходяться за адресою: м.Ужгород, вул. Волошина, 13 та вул. Духновича,8; про визнання недійсним свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 02.03.2004р. серії САА №526640; про скасування реєстрації права власності Ужгородської міської ради від 07.06.2004р. на нерухоме майно музичного училища, що знаходиться за адресою: м.Ужгород, вул. Волошина,13.
Позов мотивовано з посиланням на обставини набуття відповідно до законодавства України, а саме, в порядку розмежування державного майна України між загальнодержавною власністю і власністю адміністративно -територіальних одиниць, права комунальної власності області на будівлі Ужгородського державного музичного училища, що знаходяться за адресою: м.Ужгород, вул. Волошина, 13 та вул. Духновича,8, які відповідно до рішення ХІ сесії ХХІ скликання Закарпатської обласної ради народних депутатів від 23.12.1992р. "Про комунальну власність області та програму її приватизації" визнано такими, що належать до обласної комунальної власності.
Необхідність звернення з даним позовом обгрунтовує тим, що стосовно будівлі по вул. Волошина, 13 виготовлено свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 02.03.2004р., згідно з яким цю будівлю зареєстровано за Ужгородською міською радою на підставі рішення Ужгородського міськвиконкому від 08.12.1955р. №716.
За зверненням Ужгородського державного музичного училища ім. Д.Є.Задора до облдержадміністрації та обласної ради з приводу вирішення питання законності вказаного свідоцтва про право власності, було надіслано листи до Ужгородської міської ради із вказаного питання. Однак, виконавчим комітетом Ужгородської міської ради надано відповідь про неможливість скасування свідоцтва про право власності, оскільки це поза компетенцією органу місцевого самоврядування.
Обгрунтовуючи правовий режим комунальної власності області на спірні будівлі Ужгородського державного музичного училища, позивач зазначає, що відповідно до Статуту вказане училище засновано на майні спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, яке закріплено за ним на праві оперативного управління. Стверджує, що рішення №716 від 08.12.1955р. "Про реєстрацію комунальних домоволодінь в м.Ужгороді" не може слугувати доказом набуття Ужгородською міською радою у 1955 році права комунальної власності, оскільки на той час відповідно до Конституції УРСР від 30.01.1937 року існував режим соціалістичної власності у формі державної власності (всенародне добро) та колгоспно-кооперативної власності. Виділення з державної власності такого виду власності, як комунальна, здійснено у 1990році після введення в дію Закону СРСР "Про власність" та прийняття у 1991 році Закону УРСР "Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве самоврядування", Закону УРСР "Про власність".
Посилаючись на викладені обставини, позивач вказує на наявність підстав для визнання незаконним та скасування на підставі ч.1 ст. 393 ЦК України свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 02.03.2004р.
Представником позивача позовні вимоги підтримано в повному обсязі. В обгрунтування позовних вимог посилається на викладені у позовній заяві обставини та додані до матеріалів справи документальні докази.
Відповідачем 1, відповідачем 2, відповідачем 3 письмового відзиву на позов не подано. Зокрема, у судовому засіданні 10.07.12 представник відповідача 1 та відповідача 2 заявляв про необхідність отримання матеріалів інвентарної справи стосовно будівлі по вул. Волошина, 13, оскільки за наявними в Ужгородської міської ради документами у комунальній власності територіальної громади Ужгородської міської ради знаходиться Ужгородська музична школа, адресою якої значиться: м.Ужгород, вул. Волошина, 13.
У наступні судові засідання представник відповідача 1 та відповідача 2 не з"явився, на вимоги суду письмового відзиву не подав, будь-яких заяв чи клопотань від відповідача 1 та відповідача 2 не надходило.
У судовому засіданні представником відповідача 3 подано суду для огляду матеріали інвентарних справ стосовно будівель по вул. Волошина, 13 в м.Ужгород та вул. Волошина,11 в м.Ужгород. Долученими до матеріалів даної справи витягами з інвентарних справи з планом експлікації підтверджено, що по вул. Волошина, 13 в м.Ужгороді знаходиться будівля Ужгородського державного музичного училища, по вул. Волошина, 11 в м.Ужгороді - дитяча музична школа.
Третьою особою - Ужгородським державним музичним училищем подано письмовий відзив на позов, згідно з яким погоджується з позовними вимогами повністю, вказує на безпідставне зволікання з боку Ужгородського міжрегіонального бюро технічної інвентаризації із видачею Ужгородському державному музичному училищу свідоцтва про право власності на будівлю училище за заявою, яка подавалась ще 20.10.2003р. Представник третьої особи просить позов задоволити.
Оскільки відповідачами на неодноразові вимоги суду письмового відзиву на позов не подано, справа розглядається в порядку ст. 75 ГПК України, за наявними матеріалами.
Заслухавши доводи позивача, третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд констатує такі висновки.
Даний спір між сторонами виник з приводу будівель, розташованих по вул. Волошина,13 та вул. Духновича,8 в м.Ужгороді, які закріплені і перебувають у володінні Ужгородського державного музичного училища ім. імені Д.Є.Задора.
У відповідності до Статуту Ужгородського державного музичного училища імені Д.Є.Задора (2003р.) училище засновано на майні спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Закарпатської області, з метою забезпечення передбаченої Статутом діяльності за училищем закріплюються на правах оперативного управління будівлі, споруди, майнові комплекси, а також інше необхідне майно.
На підставі рішення Ужгородського міськвиконкому №716 від 08.12.1955р. виконавчим комітетом Ужгородської міської ради видано свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 02.03.2004р. серії САА №526640, яким посвідчено право власності на будівлю музичного училища по вул.Волошина,13 за Ужгородською міською радою. На підставі вказаного свідоцтва КП "Ужгородське міжрегіональне бюро технічної інвентаризації" внесено запис до Реєстру прав власності на нерухоме майно (витяг №3783699 від 07.06.2004р.).
У зв"язку з існуванням реєстрації за Ужгородською міською радою права власності на будівлю Ужгородського музичного училища по вул. Волошина, 13 в м.Ужгороді та відсутністю з боку КП "Ужгородське міжрегіональне бюро технічної інвентаризації" позитивного вирішення питання за зверненнями Ужгородського музичного училища про видачу свідоцтва про право власності на об"єкти обласної комунальної власності - будівлі по вул. Волошина, 13, вул. Духновича,8, Закарпатська обласна рада звернулася до Ужгородської міської ради з листом №80/01-12 від 04.02.11 щодо необхідності вжиття заходів позитивного вирішення питання реєстрації права власності на будівлі по вул. волошина,13, вул.Духновича,8 в м.Ужгороді з урахуванням рішення ХІ сесії ХХІ скликання Закарпатської обласної ради народних депутатів від 23.12.1992р. "Про комунальну власність області та програму її приватизації".
На вказане звернення Ужгородською міською радою дано відповідь №180/02-14 від 23.02.11 про відсутність заперечень щодо позитивного вирішення вказаного питання, однак скасування або визнання недійсним свідоцтва про право власності є поза компетенцією органу місцевогосамоврядування.
При аналізі і оцінці правових позицій сторін стосовно правового режиму спірних будівель по вул. Волошина, 13, вул. Духновича, 8 в м.Ужгороді, суд прийшов до такого висновку, що ці будівлі на правомірних підставах перебувають у обласній комунальній власності - спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Закарпатської області, виходячи з наступного.
Як слідує з фактичних обставин і матеріалів справи, підставою для реєстрації права власності на спірні будівлі за Ужгородською міською радою згідно з виданим Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 02.03.2004р. є рішення виконкому Ужгородської міської ради депутатів трудящих №716 від 08.12.1955р., згідно з яким Ужгородське міжміське бюро технічної інвентаризації зобов"язано провести реєстрацію комунальних домоволодінь м.Ужгорода, зокрема, по вул. Жовтневій (на даний час Волошина),13, вул. Духновича,8, які підлягали обліку на комунальному балансі.
Слід зауважити, що згідно з чинними в радянський період Конституції (Основного Закону) УРСР від 11.06.1937р., Конституції (Основного Закону) УРСР 1978р. в Україні врегульовувався режим соціалістичної власності на засоби виробництва у формі державної (загальнонародної) та колгоспно-кооперативної власності. Державне майно в період існування Радянського Союзу закріплювалось за державними організаціями та передавалось із відання однієї організації до іншої саме по балансу, однак режим права державної власності при цьому не змінювався.
Виділення з державної власності такого виду власності як комунальна здійснено з введенням в дію Закону СРСР „Про власність", прийняттям у 1991році Закону УРСР "Про місцеві ради народних депутатів та місцеве самоврядування", Закону УРСР „Про власність".
Згідно із п. 5 Постанови Верховної Ради УРСР від 26.03.1991р. ( у редакції, чинній на момент її прийняття) "Про введення в дію Закону УРСР "Про власність" доручено Раді Міністрів Української РСР забезпечити з участю Уряду Кримської АРСР, а також виконавчих комітетів обласних, Київської міської Рад народних депутатів розмежування майна між власністю Української РСР і власністю відповідно Кримської АРСР, областей, міста Києва.
Так, згідно з п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991р. №311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною) власністю" затверджено перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності), до якого, зокрема, віднесено заклади культури, в т.ч. училища. Відповідно до п.3 вказаної постанови розмежування майна між власністю областей і власністю районів, міст обласного підпорядкування проводиться облвиконкомами з участю виконкомів нижчестоящих Рад народних депутатів.
Розмежування державної власності за чинним на той час законодавством розглядається як підстава для набуття адміністративно-територіальними одиницями права власності на майно (комунальної власності).
Рішенням ХІ сесії ХХІ скликання сесії Закарпатської обласної Ради народних депутатів від 23.12.1992р. "Про комунальну власність області та програму її приватизації", яке прийнято відповідно до Законів України "Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування", "Про власність", Державної програми приватизації майна державних підприємств та постанов Кабінету Міністрів України з питань розмежування державної власності, затверджено перелік об"єктів комунальної власності області згідно з додатком №1. Згідно з цим Переліком (розділ XVI, п.10) у комунальну власність області передано музичне училище в м.Ужгород, вул.Волошина,13, вул.Духновича,8.
Відповідно до п.10 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 21.05.1997р. №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування" майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи. Відчуження зазначеного майна здійснюється лише за рішенням власника або уповноваженого ним органу.
Згідно з рішенням другої сесії ХХІІІ скликання Закарпатської обласної ради від 10.06.1998р. №29 "Про повноваження щодо управління майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області" уповноваженим органом по оперативному управлінню майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області визначено управління майном області обласної державної адміністрації.
Відповідно до п.4 ст.60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад. За приписами п.8 вказаної статті право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
За змістом до ст.392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Згідно зі ст.393 Цивільного кодексу України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
Згідно з регламентацією вищенаведених правових норм позивачем за позовом про визнання права власності та за позовом про незаконність акта, що порушує право власності, може бути особа, яка вважає себе власником відповідного майна, яке виникло у неї за наявності відповідних передбачених законом підстав.
Відповідно до норм ч.2 ст.60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Із вищенаведених обставин слідує, що позивачем доведено набуття на врегульованих за законодавством України підставах права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Закарпатської області на спірні будівлі по вул.Волошина,13, вул. Духновича,8 в м.Ужгород, які закріплені на праві оперативного управління за Ужгородським державним музичним училищем ім. Д.Є.Задора.
Виходячи з вищенаведеного, в даному випадку підлягає захисту оспорюване право обласної комунальної власності на спірні будівлі. Позовні вимоги в частині визнання права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Закарпатської області на будівлі музичного училища, що знаходяться за адресою: м.Ужгород, вул. Волошина, 13 та вул. Духновича,8; визнання недійсним свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 02.03.2004р. серії САА №526640 підлягають задоволенню.
Стосовно позовних вимог в частині скасування реєстрації права власності Ужгородської міської ради від 07.06.2004р. на нерухоме майно музичного училища, що знаходиться за адресою: м.Ужгород, вул. Волошина,13, слід зазначити наступне.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, регулюються нормами Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"( в редакції, затвердженій Законом України від 11.02.2010р.). У відповідності до п.3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону від 11.02.2010р. до 01.01.2013р. державна реєстрація права власності та права користування (сервітут) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; права власності на об'єкти незавершеного будівництва, а також облік безхазяйного нерухомого майна, довірче управління нерухомим майном проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації, створеними до набрання чинності цим Законом та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно, які фактично виконують делеговані державою повноваження державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, а отже в розумінні п.7 ст.3 КАС України є суб'єктами владних повноважень. Таким чином, спори щодо спонукання підприємств бюро технічної інвентаризації до вчинення дій щодо реєстрації речових прав на нерухоме майно (в т.ч. щодо скасування реєстрації) підвідомчі адміністративним судам.
Провадження у справі в частині вимог про скасування реєстрації права власності Ужгородської міської ради від 07.06.2004р. на нерухоме майно музичного училища, що знаходиться за адресою: м.Ужгород, вул. Волошина,13, слід припинити на підставі п.1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України.
За правилами ст.49 ГПК України суд при вирішенні даного спору судові витрати покладає на позивача.
Керуючись ст.ст. 4-3, 33, 43, 49, 75, п.1 ст.80, ст. ст. 82, 82-1, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити частково.
2. Визнати право спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Закарпатської області на будівлі Ужгородського державного музичного училища ім. Д.Є.Задора по вул.Волошина,13, вул. Духновича,8 в м.Ужгороді.
3. Визнати недійсним та скасувати свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 02.03.2004р. серія САА №526640.
4. Провадження у справі у частині вимог про скасування реєстрації права власності Ужгородської міської ради від 07.06.2004р. на нерухоме майно музичного училища, що знаходиться за адресою: м.Ужгород, вул. Волошина,13, припинити.
Судові витрати покласти на позивача.
Рішення може бути оскаржено в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України.
Повний текст рішення складено 07.08.12
Суддя І.В.Івашкович
Суд | Господарський суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 01.08.2012 |
Оприлюднено | 13.08.2012 |
Номер документу | 25579526 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Закарпатської області
Івашкович І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні