Постанова
від 07.08.2012 по справі 5016/3790/2011(18/52)
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" серпня 2012 р.Справа № 5016/3790/2011(18/52) Одеський апеляційний господарський суд у складі:

Головуючого судді: Філінюка І.Г.,

Суддів: Воронюка О.Л. та Аленіна О.Ю.

(Склад колегії суддів згідно з розпорядженням голови суду)

при секретарі судового засідання - Подуст Л.В.

за участю:

від ДАК «Хліб України»- Кривошеєв І. В., дов. № 02-14/512 від 20.06.2012 р.

Інші учасники провадження у справі про банкрутство в судове засідання не з'явились. Про час, дату та місце його проведення були повідомлені належним чином.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

Управління з питань банкрутства Департаменту нотаріату, банкрутства та функціонування центрального засвідчувального органу Міністерства юстиції України

на постанову господарського суду Миколаївської області від 14.03.2012 р.

у справі № 5016/3790/2011(18/52)

боржник: Дочірнє підприємство „Врадіївський елеватор" Державної акціонерної компанії „Хліб України"

Державний реєстратор: Врадіївська районна державна адміністрація Миколаївської області

Відділ з питань банкрутства Головного управління юстиції у Миколаївській області

ВСТАНОВИВ:

01 листопада 2011 року Дочірнє підприємство „Врадіївський елеватор" Державної акціонерної компанії „Хліб України" звернулось до Господарського суду Миколаївської області із заявою про порушення справи про банкрутство, в порядку ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 07.11.2011 року прийнято заяву до розгляду та порушено провадження у справі.

Постановою Господарського суду Миколаївської області від 14.03.2012 року (суддя -Давченко Т.М.) у справі № 5016/3790/2011(18/52) Дочірнє підприємство "Врадіївський елеватор" ДАК "Хліб України" визнано банкрутом та відносно нього відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено голову ліквідаційної комісії Кушніра Р. С., якого зобов'язано подати до офіційного друкованого органу -газети "Голос України" або "Урядовий кур'єр" у 5-ти денний строк оголошення про банкрутство Дочірнього підприємства "Врадіївський елеватор" ДАК "Хліб України" та відкриття ліквідаційної процедури, надати до суду реєстр вимог кредиторів, копія постанови надіслана на адресу банкрута, ліквідатора, державного реєстратора та органу з питань банкрутства.

06.06.2011 року до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернувся заступник директора Департаменту, начальник Управління з питань банкрутства Департаменту нотаріату, банкрутства та функціонування центрального засвідчувального органу Міністерства юстиції України, в якій просив суд відновити строк на апеляційне оскарження постанови господарського суду Миколаївської області від 14.03.2012р., скасувати постанову від 14.003.2012р. у справі № 5016/3790/2011(18/52) та передати справу для подальшого розгляду до господарського суду Миколаївської області на стадію розпорядження майном.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 08 червня 2012 року (головуючий суддя -Філінюк І.Г., судді: Картере В. І., Пироговський В.Т.), клопотання заступника директора Департаменту, начальника Управління з питань банкрутства Департаменту нотаріату, банкрутства та функціонування центрального засвідчувального органу Міністерства юстиції України - задоволено, відновлено строк на подання апеляційної скарги, апеляційну скаргу прийнято до провадження та призначено до розгляду на 19.06.2012 р. о 15:30.

В судове засідання 19.06.2012р. представники сторін не з'явились, у зв'язку з чим судовою колегію розгляд справи відкладено на 07.08.2012р.

31.07.2012 р. до суду від Державної акціонерної компанії "Хліб України" надійшли заперечення на апеляційну скаргу, в яких боржник просить відмовити Міністерству юстиції України в задоволенні апеляційної скарги у повному обсязі, з мотивів, викладених у вказаних запереченнях.

В судове засідання 07.08.2012р. з'явився представник ДАК "Хліб України". Такі учасники процесу, як: ліквідатор банкрута та ДП "Врадіївський елеватор", відділ з питань банкрутства ГУЮ в Миколаївської області були належним чином повідомлені про час, дату та місце розгляду апеляційної скарги, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення від 04.07.2012р., проте представники в судове засідання не з'явились, про поважні причини неявки суд не повідомили та правами, наданими ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, не скористались.

На підставі ст. 75 ГПК України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши наявні матеріали справи на предмет їх юридичної оцінки господарським судом Миколаївської області, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, заслухавши пояснення представника ДАК "Хліб України", судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до частини 2 статті 4 1 ГПК України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", норми якого, як спеціальні норми права, превалюють у застосуванні над загальними нормами ГПК України.

Відповідно до спеціальних вимог, передбачений вимогами ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення обставин, зазначених у абзаці першому цієї частини, після прийняття рішення про ліквідацію до створення ліквідаційної комісії (призначення ліквідатора) заява про порушення справи про банкрутство подається власником майна боржника (уповноваженою ним особою). За результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора, здійснює офіційне оприлюднення ухвали про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом.

З матеріалів справи вбачається, що Дочірнє підприємство "Врадіївський елеватор" Державної акціонерної компанії "Хліб України" зареєстровано як юридичну особу Врадіївською районною державною адміністрацією Миколаївської області 29.05.1998р.

11.08.2010р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 764 "Про заходи з утворення державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України", відповідно до якої, дочірні підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" припиняють свою діяльність шляхом ліквідації.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.2010р. Державною акціонерною компанією "Хліб України" видано наказ № 137 від 25.10.2010р. "Про утворення ліквідаційної комісії та здійснення заходів з ліквідації дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Врадіївський елеватор". Згідно зазначеного наказу, діяльність Дочірнього підприємства "Врадіївський елеватор" Державної акціонерної компанії "Хліб України" (код ЄДРПОУ 00955124) припинено та призначено ліквідаційну комісію у складі: голова комісії -Єфімов О.П., члени комісії - Голтей В.І., Кузнєцова А.С., Кушнір Р.С., Богерук Л.І., Сінчук Т.А.

Згідно витягу з ЄДРЮОФОП станом на 23.05.2011р. державним реєстратором зроблено запис стосовно того, Дочірнє підприємство "Врадіївський елеватор" Державної акціонерної компанії "Хліб України" знаходиться в стані припинення підприємницької діяльності.

Пунктом 3.5 Статуту Дочірнього підприємства "Врадіївський елеватор" Державної акціонерної компанії "Хліб України" встановлено, що підприємство відповідає по своїх зобов'язаннях усім своїм майном, належним йому на праві власності, на яке, відповідно до діючого законодавства, може бути звернено стягнення.

Згідно з п.3.6 Статуту підприємство не відповідає по зобов'язаннях Державної акціонерної компанії "Хліб України", а остання не відповідає по зобов'язаннях підприємства.

Крім того, відповідно до приписів п. 4.3 Статуту вбачається, що майно Державної акціонерної компанії "Хліб України" передається Дочірньому підприємству "Врадіївський елеватор" Державної акціонерної компанії "Хліб України" в користування, а майно набуте Дочірнім підприємством "Врадіївський елеватор" Державної акціонерної компанії "Хліб України" в результаті власної господарської діяльності, належить Державній акціонерній компанії "Хліб України" на праві власності.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", положення цього Закону застосовуються до юридичних осіб - підприємств, що є об'єктами державної власності, які не підлягають приватизації, в частині санації чи ліквідації після виключення їх в установленому порядку з переліку таких об'єктів.

Дочірнє підприємство "Врадіївський елеватор" Державної акціонерної компанії "Хліб України" включене до додатку № 1 Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації", тому по відношенню до даного підприємства діють спеціальні обмеження щодо процедури їх ліквідації чи санації, передбачені ч. 5 ст. 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

В судовому засіданні апеляційного суду представник ДАХ "Хліб України" не спростував відомостей, щодо включення підприємства до переліку підприємств, які не підлягають приватизації, або виключення його у встановленому порядку з переліку таких об'єктів.

Відповідно до ч. 4 п. 2.5 рекомендацій Президії Вищого господарського суду України від 04.06.2004р. № 04-5/1193, під час дії Закону України "Про введення в дію мораторію на примусову реалізацію майна", господарські суди не повинні виносити постанови про визнання банкрутами державних підприємств та господарських товариств, у статутних фондах яких частка держави становить не менше 25 відсотків, про відкриття ліквідаційної процедури та дозволяти продаж об'єктів нерухомого майна та інших основних засобів виробництва, що забезпечують введення виробничої діяльності цими підприємствами, а також акції (часток, паїв), що належить державі в майні та інших господарських товариств і передані до статутних фондів цих підприємств.

При цьому, судова колегія зазначає, що стаття 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", на підставі якої порушено провадження по справі, передбачає особливості процедури банкрутства боржника, що ліквідується власником. За правилами цієї статті, у процедурі банкрутства відсутні процедури розпорядження майном боржника і санації та господарський суд за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, одразу визнає боржника банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру та призначає ліквідатора згідно із ч. 2 ст. 51 Закону.

Отже, враховуючи особливий статус підприємства боржника, якого внесено до переліку підприємств, визначених Законом України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації", останній не може бути суб'єктом банкрутства за скороченою процедурою, передбаченою вимогами ст. 51 Закону.

Відповідно до вимог п. 36 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009р. № 15 "Про судову практику в справах про банкрутство", законом не врегульовано подальшого перебігу провадження у справі у випадках, коли порушено провадження у справі про банкрутство підприємств, стосовно яких діє законодавча заборона порушувати справи про банкрутство. У таких випадках судам слід припиняти провадження у справі на підставі п. 7 частини першої статті 40 Закону та п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" Міністерство юстиції України, як державний орган з питань банкрутства, є учасником провадження у справах про банкрутство державних підприємств та підприємств, де частка державної власності перевищує 25 відсотків.

Відповідно до п. 4.25 Положення про Головні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 23.06.2011 №1707/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.06.2011 за № 759/19497, головне управління юстиції у Миколаївській області забезпечує за дорученням Мін'юсту України супроводження проваджень у справах про банкрутство державних підприємств та підприємств, у статутному фонді яких частка державної власності перевищує двадцять п'ять відсотків.

Чинним на момент прийняття спірної постанови господарського суду Миколаївської області від 14.03.2012 р. Наказом Міністерства юстиції України від 26.08.2011 № 2039/5 затверджене Положення про Комісію з підготовки пропозицій Міністерства юстиції господарському суду щодо кандидатур арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), тобто цей наказ є нормативно-правовим актом, що з урахуванням статті 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та статті 7 Господарського кодексу України регулює провадження у справах про банкрутство.

З наведеного вбачається, що уповноваженим державним органом з питань банкрутства є саме Міністерство юстиції України, яке має право пропонувати господарському суду кандидатури арбітражних керуючих.

Проте, як встановлено в ході апеляційного провадження, постанова господарського суду Миколаївської області від 14.03.2012 у справі № 5016/3790/2011(18/52) прийнята без залучення шляхом направлення ухвал та інших судових рішень по справі Міністерству юстиції України, як державному органу з питань банкрутства, який має право пропонувати господарському суду кандидатуру арбітражного керуючого у дану справу.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що постанову суду першої інстанції слід скасувати, як таку, що винесена з порушенням норм матеріального права та не ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному з'ясуванні всіх обставин, що мають значення для справи.

Керуючись п. 1-1 ч. 1 ст. 80, ст. 99, ст.ст. 101-105 Господарського процесуального кодексу України, Одеський апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Управління з питань банкрутства Департаменту нотаріату, банкрутства та функціонування центрального засвідчувального органу Міністерства юстиції України - задовольнити частково.

2. Постанову господарського суду Миколаївської області від 14.03.2012р. у справі 5016/3790/2011(18/52) - скасувати та провадження у справі № 5016/3790/2011(18/52) - припинити.

Постанова в порядку ст. 105 Господарського процесуального кодексу України набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку.

Повний текст постанови підписано 10 серпня 2012р.

Головуючий суддя Філінюк І.Г.

Суддя Аленін О.Ю.

Суддя Воронюк О.Л.

СудОдеський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення07.08.2012
Оприлюднено13.08.2012
Номер документу25585486
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5016/3790/2011(18/52)

Ухвала від 19.06.2012

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Філінюк І.Г.

Постанова від 15.01.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Катеринчук Л.Й.

Ухвала від 17.12.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Катеринчук Л.Й.

Постанова від 07.08.2012

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Філінюк І.Г.

Ухвала від 08.06.2012

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Філінюк І.Г.

Ухвала від 14.05.2012

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Давченко Т.М.

Ухвала від 03.05.2012

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Давченко Т.М.

Ухвала від 03.05.2012

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Давченко Т.М.

Постанова від 14.03.2012

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Давченко Т.М.

Ухвала від 22.02.2012

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Давченко Т.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні