Постанова
від 07.08.2012 по справі 5016/3994/2011(9/50)
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" серпня 2012 р. Справа № 5016/3994/2011(9/50)

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого:Панової І.Ю., суддів:Білошкап О.В., Погребняка В.Я., розглянувши касаційну скаргу Державного підприємства "Дельта-лоцман" на ухвалугосподарського суду Миколаївської області від 09.04.2012 року та постанову у справіОдеського апеляційного господарського суду від 14.05.2012 року № 5016/3994/2011(9/50) господарського суду Миколаївської області за заявою Державного підприємства "Дельта-лоцман" доПервинної профспілкової організації Державного підприємства "Дельта-лоцман" провизнання банкрутом за участю представників сторін: від Державного підприємства "Дельта-лоцман" -Демидов В.О.; голова ліквідаційної комісії Первинної профспілкової організації Державного підприємства "Дельта-лоцман" - Пивоваров В.В.,

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 09.04.2012 року (суддя -Адаховська В.С) провадження у справі № 5016/3994/2011(9/50) про банкрутство Первинної профспілкової організації Державного підприємства (далі -ППО ДП "Дельта-Лоцман") припинено.

Скасовано мораторій на задоволення вимог кредиторів, введений ухвалою господарського суду Миколаївської області від 28.11.2011 року у справі № 5016/3994/2011(9/50).

Ухвала мотивована тим, що ППО ДП "Дельта-Лоцман" є громадським об'єднанням, не має на меті одержання прибутку, не є суб'єктом підприємницької діяльності, отже, не може бути стороною (боржником) у справі про банкрутство, а порядок припинення діяльності профспілок унормований спеціальним Законом України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" .

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 14.05.2012 року (головуючий суддя - Жеков В.І., суддя - Пироговський В.Т., суддя - Аленін О.Ю.) ухвалу господарського суду Миколаївської області від 09.04.2012 року у справі № 5016/3994/2011(9/50) - залишено без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Постанова господарського суду апеляційної інстанції мотивована тим, що господарським судом першої інстанції виконані відповідні процесуальні дії, що передбачені Законом України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" , Законом України "Про об'єднання громадян" та пунктом 1-1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України ) у повному обсязі, отже, оскаржувана ухвала прийнята з дотриманням норм матеріального і процесуального права, відповідає фактичним обставинам і матеріалам справи, а підстави, передбачені ст. 104 ГПК України, для її зміни чи скасування відсутні.

Не погодившись із процесуальними актами судів попередніх інстанцій, Державне підприємство "Дельта-лоцман" звернулось до Вищого господарського суду України зі скаргою, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Миколаївської області від 09.04.2012 року, постанову Одеського апеляційного господарського суду від 14.05.2012 року та направити справу № 5016/3994/2011(9/50) до господарського суду Миколаївської області для подальшого провадження.

Касаційна скарга мотивована тим, що при прийнятті оскаржуваних рішень, судами порушено та неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права, а саме: ст.ст. 5, 6, Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі -Закон про банкрутство), ст. 1, 4-1, п.1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України, приписи Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" .

Колегія суддів Вищого господарського суду України, розглянувши наявні матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.

Ст. 4 1 ГПК України передбачено, що господарські суди вирішують господарські спори у порядку позовного провадження, передбаченому цим Кодексом, та розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом про банкрутство.

Крім того, згідно п. 1 ст. 5 Закону про банкрутство встановлено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, ГПК України , іншими законодавчими актами України.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, 24.11.2011 року Державне підприємство "Дельта-лоцман" звернулось до господарського суду Миколаївської області із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство ППО ДП "Дельта-лоцман", яка мотивована тим, що останнє неспроможне виконати свої грошові зобов'язання в сумі 4 472 407,35 грн. перед державним підприємством, безспірність зазначених вимог підтверджується наказами господарського суду Миколаївської області від 27.09.2010 року № 16/277/09 та від 11.10.2010 року №6/139/09, виданими на виконання судових рішень господарського суду.

Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 28.11.2011 року порушено провадження у справі та прийнято заяву до розгляду в підготовчому засіданні на 13.12.2011 року.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців серія АС № 637389 станом на 02.11.2012 рку та Статуту Професійної спілки робітників морського транспорту України (ПРМТУ) вказують, що ППО ДП "Дельта-Лоцман" є громадським об'єднанням.

Відповідно до п. 1 Розділу 1 статуту Професійної спілки робітників морського транспорту України (ПРМТУ) встановлено, що профспілка-добровільна, неприбуткова громадська організація, яка здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України , Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" , Закону України "Про об'єднання громадян" , Кодексу законів про працю України , інших нормативно-правових актів, прийнятих у відповідності з законодавством України про профспілки, чинним Статутом, принципами міжнародного профспілкового руху відповідно до п.2 зазначеного Статуту.

Сторонами у справі про банкрутство є кредитори (представник комітету кредиторів), боржник (банкрут) (абз. 21, 22 ст. 1 Закону про банкрутство).

Кредитор - юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).

Боржник - суб'єкт підприємницької діяльності, неспроможний виконати свої грошові зобов'язання перед кредиторами, у тому числі зобов'язання щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів), протягом трьох місяців після настання встановленого строку їх сплати.

Згідно ст. 1 Закону України "Про професійні спілки їх права та гарантії діяльності" професійна спілка (профспілка) -це добровільна неприбуткова громадська організація, що об'єднує громадян, пов'язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання), первинна організація профспілки - добровільне об'єднання членів профспілки, які, як правило, працюють на одному підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності і виду господарювання або у фізичної особи, яка використовує найману працю, або забезпечують себе роботою самостійно, або навчаються в одному навчальному закладі.

Професійні спілки створюються з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки (ст. 2 зазначеного вище Закону).

У п. 36 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про банкрутство" від 18.12.2009 року № 15 роз'яснено: "Законом не врегульовано подальшого перебігу провадження у справі у випадках, коли у встановленому законодавством порядку виявлено безпідставність вимог кредитора (кредиторів), за заявою якого (яких) було порушено справу про банкрутство боржника, або коли порушено провадження у справі про банкрутство підприємств, стосовно яких діє законодавча заборона порушувати справи про банкрутство. У таких випадках судам слід припиняти провадження у справі на підставі пункту 7 частини першої статті 40 Закону (за відсутності інших підстав для такого припинення) та пункту 1-1 частини першої статті 80 ГПК України (за відсутністю предмету спору)".

Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, з огляду на викладені положення чинного законодавства України, що суд першої інстанції, із висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов до обґрунтованого висновку, що ППО ДП "Дельта-Лоцман" не може бути боржником у справі про банкрутство.

Таким чином, колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновками господарських судів попередніх інстанцій щодо припинення провадження у справі, оскільки порядок припинення діяльності профспілок та їх об'єднань визначений положеннями ст. 18 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" , відповідно до якого, зокрема, профспілки, їх об'єднання можуть припинити свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску), а не шляхом провадження у справі про банкрутство.

Оскільки, дану справу про банкрутство ППО ДП "Дельта-Лоцман" було порушено без достатніх правових підстав, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що господарськими судами першої та апеляційної інстанцій вірно застосовані норми матеріального та процесуального права і підстави для скасування оскаржуваних судових актів відсутні.

Керуючись статтями 111 7 , 111 9 - 111 13 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Державного підприємства "Дельта-лоцман" залишити без задоволення.

Ухвалу господарського суду Миколаївської області від 09.04.2012 року та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 14.05.2012 року у справі № 5016/3994/2011(9/50) залишити без змін.

Головуючий І.Ю. Панова

Судді О.В. Білошкап

В.Я. Погребняк

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення07.08.2012
Оприлюднено15.08.2012
Номер документу25621444
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5016/3994/2011(9/50)

Ухвала від 06.03.2012

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Адаховська В.С.

Ухвала від 22.03.2012

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Адаховська В.С.

Постанова від 07.08.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Погребняк В. Я.

Ухвала від 23.07.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Погребняк В. Я.

Постанова від 14.05.2012

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Жеков В.І.

Ухвала від 27.04.2012

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Жеков В.І.

Ухвала від 17.04.2012

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Адаховська В.С.

Ухвала від 09.04.2012

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Адаховська В.С.

Ухвала від 26.01.2012

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Філінюк І.Г.

Ухвала від 20.12.2011

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Філінюк І.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні