РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" серпня 2012 р. Справа №5004/4/12
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого судді Демидюк О.О.
судді Саврій В.А. ,
судді Савченко Г.І.
при секретарі Головченко Д.М.
за участю представників сторін:
Скаржника - Вегера А.А. (довіреність №232/12 від 18.06.2012 року), Васильєва Ю.М. (довіреність від 05.11.2009 року), Бакай А.В. (довіреність №233/12 від 18.06.2012 року).
Кредитора ТОВ "Торговий дім "Аванта" - Войтюк Р.А. (довіреність №100 від 30.07.2012 року)
Ліквідатора ТОВ "Глобус Девелопмент" - арбітражний керуючий Василюк І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу кредитора Публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" в особі Волинської обласної дирекції на ухвалу господарського суду Волинської області від 05.07.2012 року у справі №5004/4/12 про затвердження звіту ліквідатора
Банкрут: Товариство з обмеженою відповідальністю "Глобус Девелопмент"
про визнання банкрутом
Судом роз'яснено представникам сторін права та обов'язки, передбачені ст.ст.20, 22 ГПК України.
За клопотанням сторони проводиться технічна фіксація судового процесу.
Заяв про відвід суддів не надходило.
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Волинської області №5004/4/12 від 05.07.2012 року (суддя Шум М.С.), затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобус Девелопмент", ліквідовано юридичну особу - ТОВ "Глобус Девелопмент", провадження у справі припинено.
Ухвала господарського суду мотивована тим, що за наслідками здійснення ліквідаційної процедури ліквідатором було вчинено належні дії по виявленню активів та пасивів боржника, доведено неможливість відновлення платоспроможності боржника внаслідок вжитих ліквідатором заходів та необхідності його ліквідації.
Не погоджуючись з прийнятою ухвалою Публічне акціонерне товариство "Райффайзен Банк Аваль" в особі Волинської обласної дирекції оскаржило її в апеляційному порядку. У своїй апеляційній скарзі та додаткових поясненнях кредитор просить суд скасувати ухвалу місцевого господарського суду про затвердження звіту ліквідатора з посиланням на те , що арбітражним керуючим Василюком І.М. порушено вимоги Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", щодо організації та проведення торгів із реалізації майна Банкрута, чим порушив законні права та інтереси Публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" в особі Волинської обласної дирекції як кредитора по справі.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду №5004/4/12 від 19.07.2012 року прийнято до розгляду апеляційну скаргу кредитора Публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" в особі Волинської обласної дирекції на ухвалу господарського суду Волинської області від 05.07.2012 року у справі №5004/4/12 про затвердження звіту ліквідатора.
Розпорядженням голови Рівненського апеляційного господарського суду №5004/4/12 від 31.07.2012 року у зв'язку із перебуванням у відпустці судді Василишина А.Р., судді Юрчука М.І., внесено зміни до складу колегії суддів, окрім заміни головуючого судді та визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Демидюк О.О., суддя Саврій В.А., суддя Савченко Г.І..
ТОВ "Торговий дім "Аванта" та арбітражним керуючим Василюком І.М. подано відзиви на апеляційну скаргу, в якому кредитор та ліквідатор просять суд апеляційну скаргу залишити без задоволення, а ухвалу господарського суду Волинської області - залишити без змін.
Колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду заслухала присутніх представників учасників провадження у справі, вивчила та дослідила матеріали справи та наявні в ній докази, розглянула матеріали апеляційної скарги та додані до неї документи, відзив на апеляційну скаргу, пояснення на апеляційну скаргу, додаткові пояснення до апеляційної скарги, перевірила правильність застосування норм матеріального та процесуального права, та прийшла до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а ухвалу господарського суду Волинської області від 05.07.2012 року у справі №5004/4/12 про затвердження звіту ліквідатора - без змін, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 03.01.2012 року ліквідатор Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобус Девелопмент" звернувся до господарського суду Волинської області із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство в порядку статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі Закон).
Ухвалою господарського суду Волинської області №5004/4/12 від 05.01.2012 року за заявою ліквідатора ТОВ "Глобус Девелопмент" порушено провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобус Девелопмент".
Постановою господарського суду Волинської області №5004/4/12 від 24.01.2012 року визнано боржника банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Василюка Ігора Миколайовича, зобов'язано ліквідатора в десятиденний термін з дня прийняття постанови подати до офіційних друкованих органів оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ "Глобус Девелопмент".
Оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ "Глобус Девелопмент" опубліковано у газеті "Голос України" №19 (5269) від 01.02.2012 року.
Ухвалою господарського суду Волинської області №5004/4/12 від 26.04.2012 року задоволено клопотання ліквідатора та скасовано обтяження - заборони на нерухоме майно, що належить Товариству з обмеженою відповідальністю "Глобус Девелопмент".
Ухвалою господарського суду Волинської області №5004/4/12 від 02.07.2012 року прийнято до розгляду скаргу ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" в особі Волинської обласної дирекції на неправомірні дії ліквідатора Василюка І.М.
Ухвалою господарського суду Волинської області №5004/4/12 від 05.07.2012 року в задоволенні скарги ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" в особі Волинської обласної дирекції на неправомірні дії ліквідатора боржника відмовлено.
В зв'язку з чим, іншою ухвалою від 05.07.2012 року затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобус Девелопмент", провадження у справі припинено.
Колегія суддів погоджується з висновками господарського суду Волинської області про підставність та обґрунтованість затвердження звіту ліквідатора та припинення провадження у справі з огляну на наступне.
Як встановлено місцевим господарським судом та вбачається з матеріалів справи, у місячний строк з дня опублікування оголошення про визнання Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобус Девелопмент" банкрутом і відкриття відносно останнього ліквідаційної процедури на адресу ліквідатора було заявлено грошові вимоги кредиторами згідно поданих заяв. Вказані вимоги розглянуті та внесені до переліку кредиторів із зазначенням сум заборгованості, а саме:
Кредитором банкрута Публічним акціонерним товариством "Райффайзен Банк Аваль" в особі Волинської обласної дирекції заявлено грошові вимоги в розмірі 73 689 646,34 грн. як такі, що забезпечені майном банкрута.
За наслідками розгляду грошових вимог ліквідатор листом від 06.04.2012 року (т.3 а.с.106) повідомив кредитора про часткове визнання вимог в розмірі 24 786 153,63 грн.. Грошові вимоги кредитора визнано ліквідатором частково, виходячи з розміру власних кредитних зобов'язань банкрута перед банком. Ліквідатором також враховано розмір заявлених кредитором вимог в межах процедури ліквідації за рішенням власника, що передувала процедурі банкрутства. Вказане повідомлення отримане ВОД АТ "Райффайзен Банк Аваль" 09.04.2012 року та зареєстроване під номером 1508.
Рішення ліквідатора в частині часткового визнання грошових вимог кредитором не оскаржувалось.
ТОВ "Торговий дім "Аванта" заявлено вимоги до боржника в розмірі 11 540 248,00 грн.. Вимоги зазначеного кредитора були визнані ліквідатором в повному обсязі, про що повідомлено заявника.
Рішення ліквідатора з приводу розгляду зазначених вимог у встановленому порядку не оскаржувалось.
З врахуванням наведеного переліку кредиторів банкрута, ліквідатором було сформовано порядок задоволення їхніх вимог із зазначенням черговості: ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" 24 786 153,63 грн. вимоги першої черги; ТОВ "Торговий дім "Аванта"" 11 540 248,00 грн. вимоги четвертої черги.
Ліквідатором складено реєстр вимог кредиторів у відповідності до Методичних рекомендацій щодо заповнення реєстру вимог кредиторів.
18.06.2012 року ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" подав до господарського суду заяву про визнання вимог на загальну суму 73 689 646,34 грн..
З врахуванням вимог до банкрута, обґрунтованих зобов'язаннями перед скаржником третіх осіб, ліквідатором подано господарському суду уточнений звіт ліквідатора від 05.07.2012 року та ліквідаційний баланс, відповідно до якого, вимоги ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" визнано в повному обсязі на суму 73 689 646,34 грн..
За наслідками проведеного фінансового аналізу щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства було встановлено, що фінансовий стан боржника товариства з обмеженою відповідальністю "Глобус Девелопмент" характеризується ознаками надкритичної неплатоспроможності.
Об'єкти нерухомого майна перебували в заставі ВОД ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" та ТОВ "ТД "Аванта", що відображено в складеному ліквідатором реєстрі вимог кредиторів.
Оскільки зазначене майно є складовою ліквідаційної маси, то воно підлягає реалізації у визначений Законом спосіб.
Задля забезпечення належної реалізації майна банкрута ліквідатором 30.03.2012 року укладено договір про надання послуг по проведенню аукціону з реалізації майна.
Інформація щодо проведення аукціону з продажу майна розміщена в рекламних засобах масової інформації.
Крім цього, ліквідатором забезпечено дотримання додаткових вимог щодо реалізації майна банкрута, шляхом повідомлення кредиторів (27.04.2012 року), вимоги яких забезпечені заставою, про час, місце та умови продажу заставного майна.
При укладенні договору на організацію аукціону з продажу майна банкрута ліквідатором враховано вимогу кредиторів щодо розмірів комісійної винагороди організатора торгів та витрат на проведення аукціону.
Реалізація майна банкрута здійснювалась ліквідатором шляхом проведення аукціону із залученням спеціалістів для забезпечення належної організації продажу майна.
Аукціон з продажу майна відбувся 03.05.2012 року. Наслідками проведення аукціону стала часткова реалізація майна ТОВ "Глобус Девелопмент" (досягнуто згоди щодо продажу цінних паперів). За наслідками проведеного аукціону визначено переможця торгів, яким запропоновано найвищу ціну. Продаж цінних паперів здійснено у відповідності до вимог законодавства, що регулюють корпоративні відносини.
Грошові кошти, отримані від продажу майнових активів банкрута, окрім понесених витрат, були спрямовані ліквідатором на погашення кредиторських вимог у відповідності до ст.31 Закону.
В зв'язку з тим, що усе належне банкруту майно не було реалізовано, ліквідатором ініційовано проведення повторного аукціону. Про проведення повторних торгів (11.06.2012 року), час, місце та умови продажу заставного майна тощо, ліквідатором було повідомлено ВОД ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" (повідомлення вручено 06.06.2012 року). Аукціон проводився в присутності представників банку. За наслідками проведеного аукціону ліквідатором у відповідності до вимог чинного законодавства було укладено договори купівлі-продажу, продаж нерухомого майна банкрута оформлено нотаріально посвідченими договорами. Всі грошові кошти, отримані від продажу нерухомого майна банкрута, окрім понесених витрат з продажу майна, були спрямовані ліквідатором на погашення кредиторських вимог у відповідності до ст.31 Закону.
Рівненський апеляційний господарський суд погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що ТОВ "Глобус Девелопмент" не має можливості повністю погасити заборгованість перед кредиторами у зв'язку з недостатністю майнових активів.
Виходячи з приписів ст.25 Закону в процесі ліквідаційної процедури ліквідатор виявляє та повідомляє кредиторів банкрута, здійснює пошук майна та будь-яких активів підприємства-банкрута, в тому числі можливих активів боржника по реєстрах обтяжень.
Згідно із ст.32 Закону після завершення усіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: показники виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації); відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії договорів купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів.
Окрім того, колегія суддів та вважає за необхідне зазначити наступне.
Регулювання судової процедури банкрутства визначено нормами розділу ІІІ Закону про банкрутство з врахуванням загальних положень, а також особливостей, що передбачені ст.51 Закону.
Положення Закону не передбачають правових наслідків у вигляді беззаперечного зняття майна з торгів (аукціону) у випадку подання заяви кредитором, оскільки вказані дії можуть бути обумовлені намірами досягнути відміни проведення торгів без реальних намірів придбання майна.
Подана скаржником під час проведення аукціону 11.06.2012 року пропозиція щодо придбання мана не місить доказів сплати гарантійних внесків, відповідна заявка не подавалась організатору аукціону. В зв'язку з чим у ліквідатора та організатора проведення аукціону були відсутні правові підстави для зняття майна з реалізації, а безпідставне зняття майна з реалізації могло б привести до порушення прав банкрута та інших учасників аукціону.
Варто звернути увагу на те, що проведення оцінки саме в рамках процедури банкрутства покликане встановити об'єктивну вартість майна саме на момент ліквідації.
Оскільки вартість майна може змінюватись як в сторону збільшення, так і в сторону зменшення, то з врахуванням положень Закону вартість майна на момент передачі його в заставу не є визначальною.
Таким чином, доводи скаржника щодо реалізації майна банкрута по заниженій вартості не відповідають дійсності.
Суд першої інстанції, приймаючи оскаржувану ухвалу врахував, що ліквідатор виконав всі заходи по ліквідації банкрута та надав документи, що свідчать про відсутність активів банкрута та неможливість його функціонування.
Щодо твердження скаржника про неналежне інформування про хід реалізації майна боржника та про продаж ліквідатором майна банкрута по заниженій вартості, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Частиною 1 ст.30 Закону передбачено продаж майна банкрута на відкритих торгах (якщо інший порядок не встановлено комітетом кредиторів).
Додаткові умови продажу майна банкрута визначені ч.5 ст.3-1, ч.ч.2-6 ст.30 Закону. Зокрема передбачено обов'язок арбітражного керуючого повідомити комітет кредиторів та кредиторів, вимоги яких забезпечені заставою, про час, місце та умови продажу заставного майна окремим рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Під час виконання заходів ліквідаційної процедури, з метою інформування про хід процедури, ліквідатором подавався господарському суду та кредиторам звіт про поточну діяльність. Вказаний звіт розглянуто місцевим господарським судом, зауваження до нього кредиторами не подавались.
Також варто звернути увагу на те, що майно банкрута на аукціонах реалізовувалось двічі 03.05.2012 року та 11.06.2012 року. Про умови продажу майна, час і місце, організатора аукціону ліквідатор повідомляв кредиторів, в тому числі і ПАТ Райффайзен Банк Аваль" в особі Волинської обласної дирекції. В матеріалах справи наявні докази повідомлень в засобах масової інформації по продаж майна банкрута.
Відповідно до вимог ст.29 Закону визначено обов'язок та умови проведення ліквідатором оцінки майна банкрута, що складає ліквідаційну масу. Майно банкрута оцінюється арбітражним керуючим у порядку, встановленому законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність. Із залученням суб'єктів оціночної діяльності ліквідатором визначено вартість майнових активів банкрута. Крім цього, на висновки про оцінку майна ліквідаційної маси ліквідатором додатково замовлено проведення рецензій, якими підтверджено об'єктивність проведеної оцінки.
Висновки про визначення вартості ліквідаційної маси в установленому законодавством порядку не оскаржувались.
Твердження скаржника щодо здійснення моніторингу засобів масової інформації не може бути належним доказом необ'єктивності висновків про оцінку майна або умисного заниження вартості об'єктів нерухомості. Доказів спростування об'єктивності вартості майна банкрута або умисного заниження вартості скаржником не надано.
Відмінність вартості нерухомого майна на момент його передачі в заставу (іпотеку) та реалізації в межах процедури банкрутства може пояснюватись об'єктивними чинниками.
Також, колегією апеляційного суду приймається до уваги, що правова оцінка відмінності вартості майнових активів надана місцевим господарським судом при дослідженні ознак неплатоспроможності при винесенні постанови про визнання ТОВ "Глобус Девелопмент" банкрутом. Постанова набрала законної сили, сторонами не оскаржувалась.
Здійснення ліквідаційної процедури з врахуванням вимог ст.51 Закону про банкрутство не містить приписів щодо формування комітету кредиторів банкрута. Вказаною нормою Закону також не забороняється скликання зборів (комітету) кредиторів.
З відповідною вимогою щодо скликання загальних зборів (комітету) кредиторів кредитори до ліквідатора не звертались, в матеріалах справи відсутні докази отримання такої вимоги ліквідатором.
Інформація про виконання повноважень ліквідатора та виконання заходів ліквідаційної процедури подавалась арбітражним керуючим письмово наявним кредиторам та господарському суду, яким вказаний звіт розглянуто в судовому засіданні 26.04.2012 року.
Скарги та зауваження щодо дій ліквідатора, належності виконання повноважень на вказаний момент не подавались.
Посилання апелянта на неналежне виконання повноважень ліквідатора в частині виявлення та дослідження майнових активів є безпідставними та спростовуються матеріалами справи. Так, окрім подання запитів щодо виявлення майна банкрута, ліквідатором проведено аналіз фінансово-господарського становища банкрута згідно документів бухгалтерського обліку.
Колегією суддів також не можуть бути взяті до уваги твердження апелянта щодо неналежного формування ліквідатором ліквідаційної маси за рахунок корпоративних прав Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобус Девелопмент", власником яких є банкрут ТОВ "Брюс", оскільки такі твердження є безпідставними та спростовуються матеріалами справи. Зокрема, відповідно до статуту ТОВ "Глобус Девелопмент" (т.1 а.с.14-28) створене шляхом перейменування ТОВ "Воско Трейд" засновником товариства є Песівіеренс Есоушіейтс Корпорейшн (Perseverance Associates Corporation) Республіка Панама, Панама, Іст 54-та Стріт, Мосфон білдінг, якому належить 100% статутного капіталу товариства.
Окрім того, ухвала від 05.07.2012 року про відмову в задоволенні скарги ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" в особі Волинської обласної дирекції на неправомірні дії ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Глобус Девелопмент" не оскаржувалась.
На підставі викладеного, Рівненський апеляційний господарський суд дійшов до висновку, що ухвала господарського суду Волинської області від 05.07.2012 року у справі №5004/4/12 відповідає нормам матеріального та процесуального права, в зв'язку з чим апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105, 106 ГПК України, Рівненський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Ухвалу господарського суду Волинської області від 05.07.2012 року у справі №5004/4/12 про затвердження звіту ліквідатора - залишити без змін, а апеляційну скаргу кредитора Публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" в особі Волинської обласної дирекції на ухвалу господарського суду Волинської області від 05.07.2012 року у справі №5004/4/12 про затвердження звіту ліквідатора - залишити без задоволення.
2. Справу №5004/4/12 повернути до господарського суду Волинської області.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з Розділом XII-1 Господарського процесуального кодексу України.
Головуючий суддя Демидюк О.О.
Суддя Саврій В.А.
Суддя Савченко Г.І.
Суд | Рівненський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 02.08.2012 |
Оприлюднено | 15.08.2012 |
Номер документу | 25622733 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Рівненський апеляційний господарський суд
Демидюк О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні