Постанова
від 30.07.2012 по справі 07/865
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.07.2012 № 07/865

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Ткаченка Б.О.

суддів: Лобаня О.І.

Федорчука Р.В.

при секретарі Криворотько В.В.

за участю представників:

від прокурора: не з'явився;

від позивача-1: не з'явився;

від позивача-2: не з'явився;

від відповідача-1: не з'явився;

від відповідача-2: Костенко І.М. - дов. б/н від 05.07.2012 р.

перевіривши матеріали апеляційної скарги

Товариства з обмеженою відповідальністю «Світязь»

на рішення Господарського суду Черкаської області

від 28.05.2012 р.

у справі № 07/865 (суддя - Дорошенко М.В.)

за позовомЗолотоніського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі:

1. Державного комітету лісового господарства України;

2. Державного підприємства «Золотоніське лісове господарство»,

до

1. Золотоніської районної державної адміністрації

2. Товариства з обмеженою відповідальністю «Світязь»

про визнання недійсними договору, державного акту та зобов'язання повернути земельну ділянку

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Черкаської області від 28.05.2012 року по справі № 07/865 позов Золотоніського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі: Державного комітету лісового господарства України і Державного підприємства «Золотоніське лісове господарство» до Золотоніської районної державної адміністрації та Товариства з обмеженою відповідальністю «Світязь» про визнання недійсними договору, державного акту та зобов'язання повернути земельну ділянку задоволено повністю.

Визнано недійсним укладений між Золотоніською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю «Світязь» договір купівлі -продажу земельної ділянки від 28.07.2006 року.

Визнано недійсним Державний акт від 18.08.2006 року серія ЯГ № 612222 на право власності Товариства з обмеженою відповідальністю «Світязь» на земельну ділянку площею 5,5125 га. у межах Коробівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, зареєстрований у книзі записів державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 020678400003.

Зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю «Світязь» повернути у державну власність лісову ділянку площею 5,5125 га, розташовану в адміністративних межах Коробівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області.

Зобов'язано Золотоніську районну державну адміністрацію повернути із бюджету Товариству з обмеженою відповідальністю «Світязь» - 829 080 грн.

Стягнуто із Золотоніської районної державної адміністрації:

- у дохід Державного бюджету України через Золотоніську об'єднану державну податкову інспекцію 4 187,90 грн. державного мита;

- у дохід Державного бюджету України через відділ державної виконавчої служби Золотоніського міськрайонного управління юстиції 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Світязь»:

- у дохід Державного бюджету України через Золотоніську об'єднану державну податкову інспекцію 4 187,90 грн. державного мита;

- у дохід Державного бюджету України через відділ державної виконавчої служби Золотоніського міськрайонного управління юстиції 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Не погоджуючись із вказаним рішенням Господарського суду Черкаської області, Товариство з обмеженою відповідальністю «Світязь» звернулось до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Черкаської області від 28.05.2012 року по справі № 07/865 скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Вимоги та доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що судом першої інстанції було неповно з'ясовано обставини, які мають значення для справи, а також невірно застосовано норми матеріального і процесуального права, що призвело до прийняття невірного рішення по суті спору.

Представник позивача-2 в поясненнях, наданих у судових засіданнях, підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі, просив суд скасувати рішення Господарського суду Черкаської області від 28.05.2012 року по справі № 07/865 та прийняти нове рішення, яким задовольнити вимоги апеляційної скарги.

Представники прокуратури, позивача-1, позивача-2, відповідача-1, в судові засідання не з'являлися, будь-яких клопотань з цього приводу суду не надавали.

Відповідно до абз. 3 п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Згідно з абз. 1 п. 3.9.2 вищезазначеної постанови Пленуму, у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Ухвала про прийняття апеляційної скарги до провадження та ухвала про відкладення судового розгляду справи надсилалась сторонам за адресами вказаними у позовній заяві та апеляційній скарзі.

Колегія суддів вважає можливим здійснити перевірку рішення першої інстанції у даній справі в апеляційному порядку за наявними матеріалами справи та без участі представників прокуратури, позивача-1, позивача-2, відповідача-1.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника відповідача-2, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія встановила наступне.

01.04.2005 року розпорядженням № 121 «Про передачу в оренду земельної ділянки із земель державної власності» (далі - Розпорядження № 121), виданим головою Черкаської обласної державної адміністрації, було вирішено, зокрема:

- затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю «Світязь» під розміщення бази мисливського господарства;

- вилучити і передати у короткострокову оренду на 3 роки Товариству з обмеженою відповідальністю «Світязь» земельну ділянку площею 5,5125 га, із них: 5,1344 га ліси І групи та 0,3781 га відкриті заболочені землі, під розміщення бази мисливського господарства за рахунок земель державної власності, які перебувають у постійному користуванні Золотоніського держлісгоспу, що в адміністративних межах Коробівської сільської ради Золотоніського району за межами населених пунктів;

- Товариству з обмеженою відповідальністю «Світязь» після закінчення строку користування земельною ділянкою, що передається під базу мисливського господарства, у тримісячний термін всі будівлі демонтувати і передати держлісгоспу земельну ділянку в попередньому стані;

- доручити Золотоніській районній державній адміністрації укласти договір оренди земельної ділянки із Товариством з обмеженою відповідальністю «Світязь», забезпечити його нотаріальне посвідчення та державну реєстрацію.

Затверджений розпорядженням № 121 проект землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Світязь», здійснено за рахунок земель Вільхівського лісництва Золотоніського держлісгоспу.

20.04.2005 року між Золотоніською районною державною адміністрацією (далі - відповідач-1, орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Світязь» (далі - відповідач-2, орендар), на підставі розпорядження № 121, укладено договір оренди землі (далі - Договір оренди), зареєстрований у Державному реєстрі земель за № 040378400006.

Відповідно до умов Договору оренди, орендодавець надає орендарю, а останній приймає в строкове платне користування строком на 3 роки земельну ділянку загальною площею 5,5125 га під розміщення бази мисливського господарства, розташовану в адміністративних межах Коробівської сільської ради Золотоніського району за межами населеного пункту, у тому числі: 5,1344 га ліси І групи та 0,3781 га відкриті заболочені землі.

Пунктами 13 та 14 Договору оренди визначено, що земельна ділянка передається в оренду для розміщення бази мисливського господарства. Цільове призначення земельної ділянки - лісові землі.

10.02.2006 року розпорядження № 48 «Про надання дозволу» прийняте першим заступником голови Золотоніської районної державної адміністрації Лободою М.М., яким, відповідно до п. 2 ст. 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», вирішено надати Товариству з обмеженою відповідальністю «Світязь» дозвіл на виготовлення експертної оцінки земельної ділянки загальною площею 5,5125 га, наданої для рекреаційних цілей в межах Коробівської сільської ради.

22.02.2006 року розпорядження № 62 «Про перелік земельних ділянок несільськогосподарського призначення, які підлягають продажу в 2006 році», затверджено перелік земельних ділянок несільськогосподарського призначення, які підлягають продажу в 2006 році.

До цього переліку була включена і земельна ділянка площею 5,51 га, орендована Товариством з обмеженою відповідальністю «Світязь» за договором від 20.04.2005 року.

18.07.2006 року розпорядженням № 286 «Про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення Товариству з обмеженою відповідальністю «Світязь», виданим Першим заступником голови Золотоніської районної державної адміністрації Лободою М.М., вирішено продати у власність Товариству з обмеженою відповідальністю «Світязь» земельну ділянку площею 55 125 кв. м. несільськогосподарського призначення за 829 080 грн. під розміщення існуючої бази мисливського господарства в межах Коробівської сільської ради.

28.07.2006 року між Золотоніською районною державною адміністрацією, як продавцем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Світязь», як покупецем, укладено спірний договір купівлі-продажу земельної ділянки (далі - Договір купівлі-продажу), який зареєстровано 28.07.2006 року державним нотаріусом Золотоніської районної державної нотаріальної контори Гавриленко Н.П. в реєстрі правочинів за № 2989.

Згідно з умовами Договору купівлі-продажу, продавець, відповідно до розпорядження № 286, передає покупцю за плату, а покупець приймає у власність і оплачує земельну ділянку, розташовану в адміністративних межах Коробівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області за межами населеного пункту загальною площею, відповідно до земельно-облікових даних, 5,5125 га, у тому числі: 5,1344 га ліси І групи та 0,3781 відкриті заболочені землі.

Згідно з п. 1.2 Договору купівлі-продажу, сторони передбачили, що земельна ділянка продається для розміщення бази мисливського господарства.

Пунктами 2.1, 2.2 Договору купівлі-продажу встановлено, що ціна проданої земельної ділянки за цим договором складає 829 080 грн., ця сума сплачується покупцем до 15.12.2006 року.

Як передбачено п. 3.2.1 Договору купівлі-продажу, продавець зобов'язаний не пізніше 20 днів після повної сплати вартості земельної ділянки покупцем оформити Державний акт на право власності на землю.

Державним актом на право власності на земельну ділянку від 18.08.2006 року серії ЯГ № 612222 (далі - Акт на право власності) посвідчено Товариству з обмеженою відповідальністю «Світязь» право власності на земельну ділянку загальною площею 5,5125 га рекреаційного призначення у межах Коробівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, який зареєстровано у книзі записів державних атів на право власності на землю та на право постійного користування землею за № 020678400003.

Прокурор посилається на те, що дана земельна ділянка, яка є предметом спірного Договору купівлі-продажу передана у власність відповідачем-1 відповідачу-2 з порушенням лісового та водного законодавства, таким чином Договір купівлі-продажу, на підставі якого передано земельну ділянку у власність, та Акт на право власності є недійсними, а земельна ділянка підлягає поверненню у державну власність.

Суд першої інстанції встановив, що продана відповідачем-1 відповідачу-2 за спірним Договором купівлі-продажу земельна ділянка площею 5,5125 га на момент її продажу за основним цільовим призначенням відносилася до земель лісогосподарського призначення. ЇЇ розмір перевищував встановлений ст. 56 Земельного кодексу України та ст. 12 Лісового кодексу України максимальний розмір земельних ділянок лісогосподарського призначення (до 5 гектарів), які можуть передаватись у власність громадянам чи юридичним особам. Ця земельна ділянка передана відповідачу-2 у власність як окрема земельна ділянка, а не як замкнена земельна ділянка у складі угідь селянських, фермерських та інших господарств, як того вимагає ст. 56 Земельного кодексу України.

Отже, вказана земельна ділянка не могла передаватися у приватну власність відповідачу-2 та в порядку ст. 149 Земельного кодексу України, в редакції на момент виникнення правовідносин, підлягає вилученню.

Також зазначено, що земельні лісові ділянки площею більш як 1 гектар, що перебувають у державній власності - передає у власність, надає в постійне користування для нелісогосподарських потреб виключно Кабінет Міністрів України, відповідно до п. 5 ст. 27 Лісового кодексу України.

Враховуючи зазначене, суд першої інстанції дійшов висновку, що спірний Договір купівлі-продажу від 28.07.2006 року та виданий на його підставі Державний акт серії ЯГ № 612222 на право власності на земельну ділянку від 18.08.2006 року, суперечать вимогам Земельного та Лісового кодексів України, а отже, на підставі ч. 1 ст. 203 та ст. 215 Цивільного кодексу України вони підлягають визнанню недійсними із застосуванням наслідків, передбачених ч. 2 ст. 216 Цивільного кодексу України, тобто, поверненню земельної ділянки у державну власність.

Колегія суддів не може погодитись з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до п. 2 розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації № 121 від 01.04.2005 року «Про передачу в оренду земельної ділянки із земель державної власності» було вилучено і передано в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Світязь» земельну ділянку площею 55 125 м.кв під розміщення бази мисливського господарства.

На підставі вказаного розпорядження Золотоніським районним відділом земельних ресурсів Черкаської області було проведено вилучення вказаної земельної ділянки із земель лісового фонду, та віднесено її до земель рекреаційного призначення (несільськогосподарського призначення), відповідно форми державного обліку земель форми 6-ЗЕМ, що в подальшому послужило підставою для підписання розпорядження Головою Золотоніської районної державної адміністрації Черкаської області від 18.07.2006 року № 286 «Про продаж земельної ділянки несільського господарського

призначення Товариству з обмеженою відповідальністю «Світязь».

Про вилучення лісових земель з лісового фонду для несільськогосподарських потреб свідчить також Акт від 31.03.2006 року, складений на відшкодування витрат лісогосподарського виробництва, що включають втрати лісових земель у зв'язку з їх переведенням, згідно проекту відводу, до іншої категорії, а саме земель рекреаційного призначення.

Відповідно до ст. ст. 122, 149 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час відведення земельної ділянки), до компетенції обласної державної адміністрації відносилось вилучення земельних ділянок лісового фонду за межами населених пунктів із

постійного користування державної форми власності.

Розпорядженням Черкаської обласної державної адміністрації № 121 від 01.04.2005 року було затверджено проект відведення земельної ділянки площею 5,5125 га із земель лісового фонду для несільськогосподарських потреб (змінено цільове призначення із земель лісового фонду на землі рекреації).

Вказані обставини також підтверджуються Постановою про закриття кримінальної справи від 09.12.2011 року, винесеної слідчим прокуратури Чорнобаївського району молодшим радником юстиції Лузай Ю.А., якою кримінальну справу № 2511000027 по обвинуваченню Лободи М.М. за ч. 3 ст. 365 КК України закрито за відсутністю складу злочину.

Таким чином, категорія земельної ділянки за її основним цільовим призначенням на момент відчуження відносилась до земель рекреаційного призначення.

Зазначена позиція підтверджується:

- оскаржуваним Державним актом від 18.08.2006 року серія АГ № 612222 на право власності на земельну ділянку, який видано на підставі Договору купівлі-продажу, і в якому прямо зазначено цільове призначення земельної ділянки;

- довідкою Золотоніського районного відділу земельних ресурсів від 11.05.2006 року № 576, в якій вказано. шо земельна ділянка віднесена до земель рекреаційного призначення;

- розпорядженням № 286 «Про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення ТОВ «Світязь».

Відповідно до ч. 1 ст. 52 Земельного кодексу України землі рекреаційного призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.

Жодних обмежень щодо розміру земельної ділянки рекреаційного призначення, яка може бути передана у власність Земельний кодекс не містить.

Щодо посилання прокурора на те, що в складі даної земельної ділянки знаходиться прибережна захисна смуга площею 0,62 га, колегія вважає їх необґрунтованими, оскільки, статус земель рекреаційного призначення наданий всій земельні ділянці.

Крім того, відповідно до ст. 58 Земельного кодексу України, до земель водного фонду належать землі, зайняті прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами.

З матеріалів справи вбачається, що рішення, яким оскаржуваній земельній ділянці надано статус рекреаційної, не скасовано в передбаченому законом порядку, а отже є дійсним, тому підстави вважати, що дана земельна ділянка має інший статус відсутні.

Таким чином, висновки суду про неможливість передачі земельної ділянки у приватну власність відповідачу, з огляду на її розмір та цільове призначення, не ґрунтуються на матеріалах справи, не відповідають фактичним обставинам, та зроблені без всебічного дослідження всіх обставин справи у їх сукупності.

А отже, положення ст. 12, 27 Лісового кодексу України та ст. 56 Земельного кодексу України, які використав суд першої інстанції, не підлягають застосуванню до спірних відносин.

Оскільки, позовні вимоги в частині визнання недійсним державного акта від 18.08.2006 року серія АГ №612222 на право власності на земельну ділянку площею 5,5125 га та зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Світязь» повернути у державну власність земельну ділянку площею 55 125 кв.м ставляться в залежність від законності договору купівлі-продажу земельної ділянки від 28.07.2006 року, як підстави для оформлення акту та отримання у власність земельної ділянки.

Враховуючи безпідставність вимог про визнання недійсним договору купівлі-продажу, відсутні підстави для задоволення позовних вимог, в частині визнання недійсним державного акта від 18.08.2006 року серія АГ №612222 на право власності на земельну ділянку площею 5,5125 га та зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Світязь» повернути у державну власність земельну ділянку площею 55 125 кв.м.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона має довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Вирішуючи спори про визнання договорів недійсними, господарський суд повинен встановити наявність тих обставин, з якими закон пов'язує визнання їх недійсними та настання відповідних наслідків, а саме відповідність змісту договору вимогам закону, моральним засадам суспільства, правоздатність сторін договору, у чому конкретно полягає неправомірність та інші обставини, що є істотними для правильного вирішення спору.

На підставі вищезазначеного колегія встановила, що позовні вимоги Золотоніського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державного комітету лісового господарства України та Державного підприємства «Золотоніське лісове господарство» до Золотоніської районної державної адміністрації та Товариства з обмеженою відповідальністю «Світязь» про визнання недійсними Договір купівлі-продажу від 28.07.2006 року, державного акту від 18.08.2006 року серія АГ № 612222 та зобов'язання повернути земельну ділянку задоволенню не підлягають.

За таких обставин, апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Світязь» є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, судова колегія дійшла висновку, що рішення Господарського суду Черкаської області від 28.05.2012 року по справі № 07/865 підлягає скасуванню, а апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Світязь» - задоволенню.

Керуючись ст. ст. 32-34, 49, 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Світязь» задовольнити.

2. Рішення Господарського суду Черкаської області від 28.05.2012 року по справі № 07/865 - скасувати.

3. Прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

4. Матеріали справи № 07/865 повернути до Господарського суду Черкаської області.

5. Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня її прийняття.

Головуючий суддя Ткаченко Б.О.

Судді Лобань О.І.

Федорчук Р.В.

СудКиївський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення30.07.2012
Оприлюднено21.08.2012
Номер документу25666697
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —07/865

Постанова від 30.07.2012

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Ткаченко Б.О.

Рішення від 28.05.2012

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Дорошенко М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні