ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"20" серпня 2012 р.Справа № 14/5025/744/12
За позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Хмельницький
до товариства з обмеженою відповідальністю "Сага", м. Хмельницький
про стягнення 8 658,66 грн. заборгованості
Суддя Гладюк Ю.В.
Представники сторін:
Позивача : ОСОБА_1 - підприємець
Відповідача : не з'явився
Суть спору: позивач у позовній заяві просить суд стягнути з відповідача заборгованість, що виникла у результаті неналежного виконання договору від 1 липня 2010 року у розмірі 8 658, 66 грн., з яких: 8 400 грн. -основний борг, 258, 66 грн. - пеня.
Обгрунтовуючи позов, позивач вказує на неналежне виконання відповідачем договору оренди від 1 липня 2009 року щодо оплати оренди у визначені строки. Нарахування пені обумовлено наявністю відповідних умов у договорі.
Повідомлений належним чином відповідач (про судовий розгляд справи) свого представника в судові засідання не направив, письмового відзиву на позов не подав, причин невиконання вимог суду не повідомив.
Повідомляючи відповідача про розгляд справи йому направлені ухвали про порушення провадження у справі та про відкладення розгляду справи за адресою, вказаною у позові. Докази отримання вказаної кореспонденції наявні у справі (поштові повідомлення від 27.06, 06.07. та 07.08. 2012 року). Належність повідомлення в такий спосіб підтверджується, правовою позицією, викладеною у п. 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року № 18, де вказано, що в разі, якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною) і не повернутою підприємством зв'язку, або повернуто з посиланням на відсутність адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи.
За таких обставин, суд, в порядку ст. 75 ГПК України розглядає справу за наявними матеріалами.
Розглядом матеріалів встановлено.
1 липня 2009 року між сторонами укладено договір за яким орендодавець (позивач) передає, а орендар (відповідач) приймає в строкове платне користування (оренду) частину індивідуально визначеного майна -нежитлове приміщення магазину (майно), загальною площею 34, 4 кв.м., в тому числі туалет 1, 95 кв м., розміщене за адресою: АДРЕСА_1
В силу розділу 2 орендар вступає в строкове платне користування майном у термін, зазначений у договорі, але не раніше дати підписання сторонами акту прийому -передачі майна. Майно вважається переданим в оренду з моменту підписання сторонами акту прийому -передачі майна, при цьому обов'язковим є передача ключів від приміщення; у разі припинення
дії цього договору майно повертається орендарем орендодавцю. Орендар повертає майно орендодавцю аналогічно порядку, встановленому при передачі майна в оренду за цим договором; оплата оренди, комунальних послуг та всіх платежів, обумовлених утриманням майна, здійснюється орендарем по день фактичного звільнення приміщення.
В силу розділу 3 за користування майном орендар сплачує плату в грошовій формі шляхом готівкового розрахунку, або безготівкового на рахунок орендодавця; орендна плата складає 2 800 грн. без ПДВ; орендар сплачує орендну плату за користування майном щомісячно до 10 числа поточного місяця; витрати щодо комунальних послуг ніяким чином не впливають на розмір орендної плати.
Згідно п. 5.3. орендар зобов'язаний сплачувати в повному розмірі і обсязі орендну плату щомісячно, в порядку передбаченому договором.
Відповідно до п. 9.3. у випадку затримки платежів по орендній платі орендар сплачує орендодавцю пеню в розмірі подвійної ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочки, включаючи день оплати.
Згідно п. 11.1. договір є укладеним з моменту підписання його та акту приймання -передачі майна сторонами і є чинним на протязі двох років одинадцяти місяців з 1 липня 2009 року по 1 червня 2012 року.
За п. 8.3. орендодавець має право відмовитись від цього договору і вимагати повернення майна, якщо орендар не вносить плату за користування протягом трьох місяців.
Договір підписаний обома сторонами та скріплений печаткою відповідача.
Про належність об'єкту оренди позивачу на праві власності свідчать: технічний паспорт на приміщення по АДРЕСА_1, договір дарування від 25 березня 2006 року, витяг з реєстрації права власності № 10251061, де зазначено про те, що власником Ѕ будівлі у АДРЕСА_1 є ОСОБА_1 відповідно до договору від 25 березня 2006 року.
Передача майна (частина індивідуально - визначеного майна - 1-йповерх не житлового приміщення площею 34, 4 кв. м. у т. ч. туалет - 1, 95 кв. м., що знаходиться в АДРЕСА_1 (відповідає договору)) в оренду відбулася відповідно до акту прийому -передачі від 1 липня 2009 року, підписаного обома сторонами та скріпленого печаткою відповідача.
6 червня 2012 року вищеназване майно повернуте відповідачем позивачу про що ними складено акт.
В матеріалах наявні також письмові повідомлення позивача від 28 лютого 2012 року, 30 березня 2012 року, від 25 травня 2012 року про припинення дії договору в момент закінчення строку дії 1 червня 2012 року та звільнення приміщення до 7 червня 2012 року та вимоги від 30 березня 2012 року, 8 червня 2012 року про сплату заборгованості. Докази направлення зазначених листів додані до справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази та давши їм оцінку в сукупності, судом враховується наступне.
Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Правовідносини, які виникли між сторонами за своїм характером являються господарськими, виходячи зі змісту ст.ст. 173, 174 ГК України, як такі, що виникли з господарського договору, і відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України є предметом його регулювання.
Відповідно до ч.2 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
У відповідності із ст. 173 Господарського кодексу, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію
господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші , надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Стаття 762 Цивільного кодексу України передбачає, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Згідно ст. 286 Господарського кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності; строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Уклавши договір від 1 липня 2009 року сторони визначили умови, що є обов'язкові для них.
Відповідно до п. 2.1. орендар вступає у строкове платне користування майном з дати підписання договору та акту прийому -передачі, а саме 1 липня 2009 року. Обов'язок оплати оренди у відповідача виникає щомісячно до 10 числа поточного місяця. Починаючи з березня 2012 року по травень 2012 року (оскільки повернення майна здійснено 6 червня 2012 року) відповідач орендної плати не здійснив. Доказів оплати за цей період до справи не надано.
Згідно ст.193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк.
Положеннями п.п. 1,2 ст. 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.
Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відсутність оплат у обумовлені строки свідчить про наявність заборгованості у розмірі 8 400 грн. (три місяці по 2 800 грн. (п. 3.2. і 3.3.)).
Отже, позов, в частині основного боргу (виплата оренди) підлягає задоволенню.
Згідно ст. ст. 1, 3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Враховуючи, що пеня є договірною неустойкою, а її нарахування передбачено договором ( п. 9.3), вимоги про її стягнення також обґрунтовані. Проте, врахувавши умови договору, строки виникнення заборгованості та можливий період нарахування, розмір пені, що підлягає стягненню дорівнює 254, 04 грн. Решта суми пені необґрунтована.
Отже, позов підлягає задоволенню частково, з покладенням судових витрат на сторони, пропорційно задоволеним вимогам.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Сага" (м. Хмельницький, вул. Герцена, 10, код 31218797, р/р 260060292976 у ХФ ПАТ „Приват Банк", МФО 315405) на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 р/р НОМЕР_1 в ПАТ „Укрексімбанк", МФО 315609) -8 400 грн. основного боргу, 254, 04 грн. пені, а також 1 593, 40 грн. судового збору.
Видати наказ.
В решті позову відмовити.
Суддя Ю.В. Гладюк
Віддрук. 3 прим. :
1 - до справи, 2 - позивачу
3 - відповідачу (рек. з пов. - м. Хмельницький, вул. Герцена, 10).
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 20.08.2012 |
Оприлюднено | 27.08.2012 |
Номер документу | 25710934 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Гладюк Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні