Постанова
від 21.08.2012 по справі 2а/0570/9440/2012
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 серпня 2012 р. Справа № 2а/0570/9440/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10 год. 45 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Папазової Г.П.

при секретарі Нетреба А.Ю.

за участю

представника позивача Куриги О.І. за дов. від 16.03.2012р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Артемівської об,єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до Приватного підприємства «Статус - Буд», Державного реєстратора виконавчого комітету Артемівської міської ради Донецької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, ОСОБА_2 про визнання недійсними зміни до установчих документів та скасування запису,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства «Статус - Буд», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, Державний реєстратор виконавчого комітету Артемівської міської ради Донецької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, ОСОБА_2 про визнання недійсними зміни до установчих документів та скасування запису.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на наступне. ПП «Статус - Буд» зареєстровано як юридична особа 13.11.2007 року та прийнято на податковий облік до Артемівської ОДПІ 14.11.2007 року.

16.08.2011 року відбулась зміна відомостей про юридичну особу за № 1 254 105 0012 001178, відповідно до якої змінився директор та засновник ПП «Статус - Буд», яким став ОСОБА_2.

Згідно пояснень останнього, підприємство було ним зареєстровано на прохання малознайомого чоловіка на ім,я ОСОБА_3, за грошову винагороду. Через деякий час вони їздили до нотаріуса, де ОСОБА_2 підписав документи, зміст яких йому невідомий. Після реєстрації ПП «Універсал» на своє ім'я, він ніяких угод не укладав, податкових накладних не виписував, нікому не доручав виконувати дій від свого імені. Наміру займатися підприємницькою діяльністю він не мав. Тобто підприємство було зареєстровано особою, яка не мала наміру займатися підприємницькою діяльністю.

Позивач просив визнати недійсними зміни до установчих документів Приватного підприємства «Статус - Буд» (код ЄДРПОУ 35298737) з моменту проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи з 16.08.2011р., скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 16.08.2011 № 1 254 105 0012 001178 щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи - Приватного підприємства «Статус - Буд».

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив задовольнити його в повному обсязі.

Державний реєстратор виконавчого комітету Артемівської міської ради Донецької області у судове засідання не з,явився, надав заяву про розгляд справи без його участі та зазначив, що проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Представник ПП «Статус - Буд» в судове засідання не з'явився. Відповідно до ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. Суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення - ПП «Статус - Буд» належним чином про час і місце розгляду справи.

Заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 20.1.12 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" від 15 травня 2003 року N 755-IV, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, (далі Закон N 755-IV), державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців -це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Статтею 29 даного Закону визначений порядок державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

Так, частиною 1 цієї статті встановлено, що для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи:

заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;

примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;

оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;

два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;

документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

Згідно частини 3 даної статті у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) одного із таких документів:

рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників);

заяви фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників);

заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства;

рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.

Державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.

Згідно частини 8 статті 29 Закону N 755-IV якщо документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи подаються особою, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт.

Якщо такі документи подаються іншим представником юридичної особи, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт та надається документ або нотаріально засвідчена копія документа, що засвідчує повноваження представника.

Відповідно до договору купівлі - продажу від 01.06.2011р. ОСОБА_3 (продавець), який є одноособовим засновником ПП «Статус - Буд», з однієї сторони продав та передав 100 % корпоративних прав та обов,язків цього підприємства, як і підприємство в цілому, і ОСОБА_2 (покупець), з другої сторони, купив ці корпоративні права (підприємство в цілому).

Рішенням засновника № 1 від 02.06.2011р. затверджено статут ПП «Статус - Буд» в нової редакції, обов,язкі директора підприємства покладені на ОСОБА_2

Відповідно до рішення № 5 від 01.07.2011р. призначено на посаду директора ПП «Статус - Буд» ОСОБА_2 з 01.07.2011р.

В судовому засіданні досліджені копії документів, наданих підприємством державному реєстратору для внесення змін до відомостей про юридичну особу, зокрема:

- реєстраційна картка та опис від 01.07.2011р.

- довіреність від 15.08.2011р., згідно якої, ПП «Статус - Буд» в особі директора ОСОБА_2 довіряє ОСОБА_4 заповнити картки форми № 3 та № 4 на проведення змін до відомостей про юридичну особу;

- реєстраційна картка на внесення змін, підписана ОСОБА_4 16.08.2011 року;

- рішення № 5 засновника ПП «Статус - Буд», яким ОСОБА_2 призначено на посаду директора ПП «Статус - Буд»;

- договір купівлі-продажу прав засновника приватного підприємства «Статус - Буд», засвідчений нотаріусом Артемівського міського нотаріального округу 01.06.2011 року;

Відповідно до ст. 33 Закону N 755-IV юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Як встановлено частиною 2 ст. 38 Закону N 755-IV підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути.

В обґрунтування свого позову податковий орган посилається на пояснення засновника підприємства ОСОБА_2, відповідно до яких останній був зареєстрований засновником за одноразову грошову винагороду та ніяких угод не укладав, податкових накладних не підписував, нікому не доручав виконувати дії від свого імені, наміру займатися підприємницькою діяльністю не мав.

Між тим, суд критично ставиться до показань ОСОБА_2, оскільки матеріалами справи доведено, що він має безпосереднє відношення до реєстрації ПП «Статус - Буд».

Крім того, в разі подання документів особою, яка не має на це повноважень державний реєстратор за приписами частини 11 статті 29 Закону N 755-IV зобов'язаний залишити документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, без розгляду.

За таких обставин суд вважає доведеним факт подання ОСОБА_2 державному реєстратору документів на реєстрацію змін до установчих документів, зокрема 01.07.2011р. - особисто, а 16.08.2011р. - через свого представника ОСОБА_4

Стосовно посилання позивача на порушення кримінальної справи за фактом фіктивного підприємництва ПП «Статус - Буд» суд зазначає наступне.

Згідно статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

За приписами статті 15 Кримінально-процесуального кодексу України правосуддя в кримінальних справах здійснюється тільки судом. Ніхто не може бути визнаний винним у вчиненні злочину, а також підданий кримінальному покаранню інакше як за вироком суду й відповідно до закону.

Статтею 327 даного Кодексу визначено, що вирок суду може бути обвинувальний або виправдувальний. Якщо підсудний визнається винним у вчиненні злочину, суд постановляє обвинувальний вирок і призначає підсудному покарання, передбачене кримінальним законом.

Частиною 4 статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

З аналізу наведених норм суд вбачає, що склад злочину встановлює обвинувальний вирок, постановлений згідно вимог кримінального та кримінально-процесуального закону.

Отже у задоволенні позову Артемівської об,єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути з моменту проведення державної реєстрації змін до установчих документів, тобто з 16.08.2011 року слід відмовити.

Стаття 38 Закону № 755 визначає порядок державної реєстрації припинення юридичної особи на підставі судового рішення, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи.

Частиною 2 даної статті встановлені підстави для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, серед яких зазначено і визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.

Таким чином, при виявлені факту наявності порушень, допущених при створенні юридичної особи, закон визначає певний порядок припинення даної юридичної особи.

Оскільки судом відмовлено у визнанні недійсною державної реєстрації ПП «Статус - Буд», не підлягає задоволенню і вимога про припинення юридичної особи.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Артемівської об,єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до Приватного підприємства «Статус - Буд», Державного реєстратора виконавчого комітету Артемівської міської ради Донецької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, ОСОБА_2 про визнання недійсними зміни до установчих документів та скасування запису - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 21 серпня 2012 року, повний текст постанови буде виготовлений 23 серпня 2012 р.

Суддя Папазова Г.П.

СудДонецький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення21.08.2012
Оприлюднено30.08.2012
Номер документу25739647
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2а/0570/9440/2012

Ухвала від 14.09.2012

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Чумак Сергій Юрійович

Ухвала від 11.10.2012

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Чумак С.Ю.

Ухвала від 14.09.2012

Адміністративне

Донецький апеляційний адміністративний суд

Чумак С.Ю.

Постанова від 21.08.2012

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Папазова Г.П.

Ухвала від 26.07.2012

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Папазова Г.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні