ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"15" серпня 2012 р. м. Київ К/9991/28099/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючої: Гончар Л.Я.,
Суддів: Гордійчук М.П.,
Донця О.Є.,
при секретарі: Домбровському І.В.
за участю представників сторін: від відповідача: Тімачова О.І,,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за касаційною скаргою об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Веселка" на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 09 лютого 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2012 року у справі за позовом Виконавчого комітету Краматорської міської ради до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Веселка" про визнання недійсною державної реєстрації та припинення юридичної особи,
в с т а н о в и л а:
Виконавчий комітет Краматорської міської ради звернувся до суду з позовом до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Веселка" про визнання недійсною державної реєстрації та припинення юридичної особи.
Позовні вимоги мотивовано наявністю порушень, допущених при створенні юридичної особи - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Веселка", що є підставою для постановлення судового рішення про визнання недійсною державної реєстрації та припинення юридичної особи.
Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 09 лютого 2012 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2012 року, позов задоволено: визнано недійсною державну реєстрацію об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Веселка" та припинено юридичну особу.
У поданій касаційній скарзі об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Веселка" із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просило скасувати оскаржувані судові рішення та постановити нове, яким відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Веселка»зареєстровано як юридична особа 25.10.2010 на підставі рішення виконавчого комітету Краматорської міської ради від 06.10.2010, включено до ЄДРПОУ за номером 37349623, про що зроблено запис №10071594752, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Рішенням Краматорської міської ради від 08.12.2010 № 2/УІ-2 рішення виконавчого комітету від 06.10.2010 скасовано, у зв'язку із встановленням порушень порядку державної реєстрації об'єднань співвласників багатоповерхового будинку.
Підставами для прийняття такого рішення є звернення Всеукраїнської міської організації «Національний комітет по боротьбі з корупцією»про порушення порядку державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з доведеності з боку позивача наявності таких порушень законодавства при створенні об'єднання співвласників багатоквартирних будинків "Веселка", які не можна усунути, що відповідно до частини другої статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" є підставою для визнання недійсною державної юридичної особи, що, у свою чергу, є підставою для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи.
Зазначена позиція судів попередніх інстанцій ґрунтується на тому, що відповідачем не надано доказів письмового повідомлення власників квартир про проведення установчих зборів щодо створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою: м. Краматорськ, в. Бикова, 5. Додатково судами попередніх інстанцій вказана не те, що при створенні об'єднання власників багатоквартирного будинку "Веселка" порушено вимоги статті 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", оскільки не дотримано вимог порядку прийняття рішення про створення об'єднання.
З урахуванням викладеного, судами попередніх інстанцій зроблено висновок про наявність підстав для визнання недійсною державної реєстрації юридичної особи - об'єднання власників багатоквартирного будинку "Веселка", та припинення юридичної особи.
Колегія суддів не погоджується із вказаними висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців -це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до абзацу другого частини другої статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що необхідною умовою для визнання недійсною державної реєстрації юридичної особи є допущення при її створенні таких порушень, які не можна було б усунути.
Порядок створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку встановлено статтею 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Згідно із положеннями названої статті об'єднання може бути створене в будинку будь-якої форми власності з числа тих, хто приватизував або придбав квартиру, а також власника будинку або його уповноваженої особи, власників жилих приміщень, а також власників нежилих приміщень.
Для створення об'єднання скликаються установчі збори.
Повідомлення про проведення установчих зборів направляється власником будинку або ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному власнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного.
Установчі збори веде голова зборів, який обирається більшістю голосів присутніх власників або їх уповноважених осіб.
У голосуванні беруть участь власники (їх уповноважені особи), які присутні на установчих зборах. Кожний власник на установчих зборах має один голос, незалежно від площі та кількості квартир або приміщень, що перебувають у його власності.
Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Рішення оформлюється особистим підписом кожного, хто проголосував, у протоколі із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти"). Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше двох третин присутніх осіб, які мають право голосу.
Установчі збори правомочні, якщо на них присутні більше п'ятдесяти відсотків власників. Установчі збори приймають рішення про створення об'єднання і затверджують його статут.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 26.08.2010 відбулись установчі збори власників квартир будинку, розташованого за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Бикова, 5, на яких були присутні власники 94 квартир житлового будинку (протокол від 26.08.2010 №1). На вказаних зборах запропоновано створити об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Веселка», вирішено затвердити статут об'єднання у запропонованій редакції, обрано голову об'єднання, секретаря та членів ревізійної комісії та затверджено кандидатуру уповноваженої особи-Успішна СВ.
Судом першої інстанцій також встановлено, що згідно з протоколом установчих зборів від 26.08.2010 №1 за результатами розгляду питань створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та затвердження його статуту голосування проводилось поіменно.
Вказаним спростовується висновок судів попередніх інстанцій щодо недотримання відповідачем вимог статті 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" щодо порядку прийняття рішення про створення об'єднання.
Одночасно з викладеним, відсутність поіменного списку осіб, що брали участь згідно з протоколом загальних зборів від 26.08.2010 №1 у голосуванні за результатами розгляду інших питань - обрання голови об'єднання, секретаря та членів ревізійної комісії тощо, не є достатньою підставою для висновку про допущення відповідачем при створенні юридичної особи таких порушень, які не можна було б усунути.
Не є також достатнім для висновку про порушення відповідачем порядку створення об'єднання, які неможливо було б усунути, ненадання доказів письмового повідомлення власників квартир про проведення установчих зборів щодо створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку. Так, згідно з частиною сьомою статті 10 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" рішення загальних зборів може бути оскаржене в судовому порядку. Судами попередніх інстанцій не встановлено та матеріалами справи не підтверджено оскарження будь-яким з мешканців будинку по вул. Бикова, 5 м. Краматорськ або ж іншою особою рішення установчих зборів про створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку з мотивів неповідомлення власників квартир у встановленому законом порядку про проведення установчих зборів. Так судом першої інстанції встановлено, що на установчих зборах були присутні 94 особи з 158 квартир, при цьому рішення про створення об'єднання та затвердження статуту приймалося більшістю від кількості власників квартир -80 голосами.
З урахуванням викладеного, зважаючи на обставини, встановлені судами попередніх інстанцій на підставі доказів, досліджених під час судового розгляду справи, колегія суддів вказує на помилковість висновків судів попередніх інстанцій щодо доведеності наявності таких порушень закону, допущених під час реєстрації об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Веселка", які неможливо було б усунути.
На підставі викладеного, виходячи з того, що судами попередніх інстанцій не встановлено та матеріалами справи не підтверджено наявності інших підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, передбачених статтею 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", колегія суддів вказує на необґрунтованість висновків судів попередніх інстанцій щодо наявності підстав для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Веселка".
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про помилковість висновків судів попередніх інстанцій щодо наявності підстав для задоволення позову.
Відповідно до частини першої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 221, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Касаційну скаргу об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Веселка" задовольнити.
Постанову Краматорського міського суду Донецької області від 09 лютого 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2012 року скасувати.
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута в порядку ст.ст.235-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
Суд | Вищий адміністративний суд України |
Дата ухвалення рішення | 15.08.2012 |
Оприлюднено | 31.08.2012 |
Номер документу | 25783887 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вищий адміністративний суд України
Гончар Л.Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні