cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"05" вересня 2012 р.Справа № 5017/2257/2012
Господарський суд Одеської області у складі:
судді Брагіної Я.В.
при секретарі Стачук Т.В.
розглянув справу:
за позовом: Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" (м.Одеса)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Метекс" (м.Іллічівськ, Одеської обл.)
про стягнення 9706,23 грн.
за участю представників:
від позивача: Рябоконь В.І, довір. №21 від 30.12.11.
від відповідача: не з'явився
01.08.12. Відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" звернулося до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Метекс" про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію та за перевищення договірних величин електроспоживання в сумі 9706,23грн., із яких: основний борг за спожиту електроенергію 3969,35грн., за перевищення договірних величин електроспоживання в сумі 5625,45грн., 3% річних -18,61грн. та пеня - 92,82 грн.
Ухвалою суду від 02.08.12. порушено провадження у справі №5017/2257/2012 за позовом Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Метекс" про стягнення 9706,23 грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги в повному обсязі, просив закінчувати розгляд справи, так як відповідач належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.
Представник відповідача, незважаючи на належне повідомлення про час та місце розгляду справи, про що свідчать наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення, у судове засідання не з'явився, про поважність причини відсутності суд не повідомив, відзив на позовну заяву та витребувані судом документи не надав, у зв'язку з чим справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
06.02.2004 року між Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальною організацією "Одесаобленерго" (постачальник електричної енергії, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Метекс" (споживач, відповідач) був укладений договір про постачання електричної енергії № 1096, відповідно до умов якого позивач продає електричну енергію споживачу з приєднаною потужністю, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком "Графік зняття показників засобів обліку електричної енергії", а відповідач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Договір набирає чинності з дня його підписання договору і укладається на строк до 31.12.2004р. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або про перегляд його умов (п.9.4 договору).
Оскільки, як вбачається з наявних матеріалів справи, жодною стороною не було заявлено про припинення дії вказаного договору або його перегляд, договір є діючим.
З врахуванням п. 2. договору під час виконання умов цього договору з питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема, Правилами користування електричною енергією (ПКЕЕ), затвердженими в установленому законом порядку.
Відповідно до п. 2.1.2. договору постачальник електричної енергії зобов'язується постачати споживачу електроенергію, як різновид товару: в обсягах, визначених відповідно до розділу 5 та з урахуванням умов розділу 6 до цього договору (додаток "Обсяги постачання електричної енергії споживачу"); забезпечити отримання споживачем електричної енергії на рівні дозволеної потужності для кожної площадок вимірювання, погодженої сторонами в додатку "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії".
У відповідності до п. 2.2.2., 2.2.3., 2.2.4., 2.2.5. договору споживач зобов'язується дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього договору та режиму роботи електроустановки; оплачувати постачальнику електричної енергії вартість електричної енергії згідно з умовами додатків "Порядок розрахунків" та "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії"; здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії між електромережею постачальника та електроустановками споживача згідно з додатком "Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії"; забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників постачальника електричної енергії за пред'явленням службового посвідчення до засобів (систем) обліку електроенергії, вимірювання потужності та контролю показників якості електроенергії.
Згідно з умовами „Порядку розрахунків", що є додатком № 5 до договору № 1096 від 06.02.2004 року, розрахунковим періодом вважається період із 19-20 числа місяця до такого ж числа наступного місяця. При розрахунках за фактично спожиту електроенергію поняття „розрахунковий період" та „календарний місяць вважати прирівняними.
Споживач здійснює оплату за електроенергію на наступний розрахунковий період у сумі вартості 100% заявленого (очікуваного) обсягу споживання електричної енергії.
Розмір суми платежу розраховується споживачем самостійно як сума добутків рівнів тарифу відповідного класу на очікуваний обсяг споживання електричної енергії, визначених на наступний розрахунковий період.
Обсяг фактично спожитої за розрахунковий період електричної енергії, з урахуванням розрахункової величини втрат на ділянці мережі від місця встановлення засобів обліку до межі балансової належності електромереж, визначається за актом про обсяги спожитої електроенергії за показами розрахункових засобів обліку, знятих відповідно до графіка зняття показань.
Остаточний розрахунок за активну електроенергію, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, оплата нарахувань по протоколах порушень при користуванні електричною енергією, рахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної енергії, пеня, індекс інфляції та інші платежі згідно з умовами цього договору здійснюється споживачем самостійно після дати виписки рахунку.
Відповідно до ст. 175 ГК України майново - господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
У відповідності до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
За договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується (ст.275 ГК України).
Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається (ч. 2 ст. 275 ГК України).
Розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону (ч.ст.276 ГК України).
Абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду, що затверджуються Кабінетом Міністрів України (ч. 1 ст. 277 ГК України).
Відповідно до п. 6.6. Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України № 28 від 31.07.2006р. (надалі -ПКЕЕ), оплата електричної енергії, яка відпускається споживачу, здійснюється споживачем, як правило, у формі попередньої оплати у розмірі вартості заявленого обсягу споживання електричної енергії на відповідний розрахунковий або плановий період.
Так, як свідчать матеріали справи, відповідач вартість спожитої електроенергії за період березень 2012 року - квітень 2012 року не сплачував вчасно, тому у відповідача перед позивачем виникла заборгованість за спожиту електричну енергію в сумі 3969,35грн., що підтверджується актами про обсяги спожитої електроенергії, підписаними відповідачем.
Виставлені позивачем рахунки на зазначену суму боргу відповідач не оплатив.
Згідно до ст. 193 ГК України, яка цілком кореспондується із ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Враховуючи, що матеріалами справи підтверджується наявність заборгованості відповідача за спожиту електричну енергію в розмірі 3969,35грн. за договором № 1096 від 06.02.04 року та доказів сплати зазначеної суми відповідачем, в порушення вимог ст. 33 ГПК України, суду не надано, суд вважає позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" про стягнення зазначеної суми з відповідача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до п 4.2.1. договору № 1096 від 06.02.2004 року за внесення платежів, передбачених пунктами 2.2.3 - 2.2.4 цього Договору, з порушенням термінів, визначених додатком "Порядок розрахунків", споживач сплачує постачальнику електричної енергії пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла на той період, за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати. Сума пені зазначається у розрахунковому документі окремим рядком.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. При цьому, штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання, а пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ст.549 ЦК України).
З врахуванням ст.ст. 1, 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" від 22.11.1996 року (із змінами та доп.) платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений ст. 1 вказаного Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до зазначених норм та п. 4.2.1. договору позивачем за порушення відповідачем термінів проведення оплати вартості електроенергії нарахована пеня в розмірі 92,82грн.
Перевіривши, розрахунок пені позивача, суд задовольняє вимоги позивача щодо стягнення пені в сумі 92,82грн., оскільки пеня нарахована відповідно вимогам чинного законодавства.
Згідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
На підставі вказаної норми позивачем за порушення термінів сплати заборгованості відповідачем за спожиту активну електроенергію нараховано 3% річних у сумі 18,61грн.
Перевіривши розрахунок позивача в частині нарахування 3% річних суд приходить до висновку, що нарахування їх відповідає вимогам чинного законодавства, і тому задовольняє позов і в цій частині.
Крім того, позивач просить стягнути з відповідача 5625,45грн. за перевищення договірних величин електросполживання.
Згідно додатку до договору №1096, сторони погодили обсяги споживання електроенергії відповідачем, а саме, по 4000кВтгод. щомісячно.
Проте, фактично обсяг спожитої електроенергії у січні 2012 року відповідачем становив 5200 кВт/год., а у лютому 2012 року - 9077 кВт/год, що підтверджується актами спожитої електричної енергії останнього.
Таким чином, у січні 2012р. відповідач перевищив договірні величини споживання електричної енергії на 1200 кВт/г, а в лютому на 5077кВт/год.
Пунктом 4.2.2 договору № 1096 від 06.02.2004 року передбачено, що за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначених згідно з вимогами розділу 5 договору, Споживач сплачує постачальнику п'ятикратну вартість різниці фактично спожитої та договірної величини.
Частиною 5 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" встановлено, що споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів І-IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності), у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період, сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.
Отже, у випадку перевищення за розрахунковий період договірних величин споживання електричної енергії споживачі сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини електроенергії.
Про факт перевищення договірних величин відповідача було повідомлено, про що свідчать повідомлення про перевищення договірних величин споживання електричної енергії та виставлено рахунки № 1096/1 від 21.02.2012р. та № 1096/1 від 23.03.2012р., які були отримані представником відповідача, але не оплачені останнім.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю „Метекс" заборгованості за перевищення договірних величин споживання в розмірі 5625,45грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідач позов щодо підстав та предмету не спростував, доказів оплати вартості спожитої електроенергії та за перевищення договірних величин споживання електроенергії суду не надав.
Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, позов обгрунтований, заявлений у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджується належними доказами, які є в матеріалах справи і підлягає задоволенню.
Згідно до ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 22, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Метекс" (68000, м. Іллічівськ, вул. Леніна, 4, Одеської області, код ЄДРПОУ 20981508) на користь Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" (65031, м. Одеса, вул. Садова, 3, код ЄДРПОУ 00131713, р/р №2603730103777 в Одеське обласне управління ВАТ "Ощадбанку" м.Одеси, МФО 328845) заборгованість за спожиту електричну енергію в сумі 3969,35грн . та заборгованість за перевищення договірних величин електроспоживання в сумі 5625,45грн. і
на п/р № 26001060262272 в Південному ГРУ Приватбанку м. Одеси, МФО 328704 пеню в сумі 92,82грн . , 3% річних в сумі 18,61грн., а також витрати по сплаті судового збору в сумі 1609,50грн.
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення підписано: 10 вересня 2012 року
Суддя Брагіна Я.В.
Копію рішення надіслати:
1.ВАТ "ЕК "Одесаобленерго"(65029, м.Одеса, вул. Садова, 3)
2.1. ТОВ „Метекс" ( 68000, Одеська обл., м. Іллічівськ, вул. Леніна, 4
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 05.09.2012 |
Оприлюднено | 12.09.2012 |
Номер документу | 25930387 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Брагіна Я.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні