cpg1251
УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "12" вересня 2012 р. Справа № 12/5007/852/12
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Сікорської Н.А.
за участю представників сторін:
від позивача: Тимошенко В.М. - завідувач сектором, дов. від 16.01.12р.
від відповідача: не з'явився
прокурор: Прокопов М.В. посв. №145 від 20.08.2012р.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Прокурора м. Бердичева в інтересах держави в особі Бердичівської міської ради в особі відділу комунальної власності та земельних відносин Бердичівської міської ради (м.Бердичів)
до Товариства з обмеженою відповідальністю Будівельна фірма "Комфорт" (м.Бердичів)
про розірвання договору оренди від 06.08.08р. нежитлового приміщення, повернення нежитлового приміщення та стягнення 27088,94 грн.
Прокурор м. Бердичева в інтересах держави в особі Бердичівської міської ради в особі відділу комунальної власності та земельних відносин Бердичівської міської ради (м. Бердичів) звернувся до господарського суду Житомирської області з позовом до ТзОВ будівельної фірми "Комфорт" про розірвання договору оренди від 06.08.08р. нежитлового приміщення, повернення нежитлового приміщення та стягнення 27088,94 грн.
Прокурор та представник відділу комунальної власності та земельних відносин Бердичівської міської ради в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Подали письмові уточнення позовних вимог в частині стягнення пені в розмірі 1390,73 грн., яке судом, в порядку ст. 22 ГПК України, розцінено як зменшення розміру позовних вимог та прийнято до розгляду.
Відповідач відзиву на позов не подав, вимоги суду не виконав, представник в судове засідання не з'явився.
Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
06 серпня 2008 року між управлінням комунальним майном та Товариством з обмеженою відповідальністю Будівельна фірма "Комфорт" укладено договір оренди нерухомого майна № 695 нежитлового приміщення, розташованого по вул. Білопільській, 137 у м. Бердичеві, площею 161,4 м кв (а.с.7 -11).
Згідно з рішенням Бердичівської міської ради від 09.11.10 № 6 змінено назву орендодавця з управління комунальним майном на відділ комунальної власності та земельних відносин. В зв'язку з цим до договору оренди внесено зміни з оформленням додатку від 04.01.2011 р.
Відповідно до пп.2.1 договору, вступ орендаря у користування приміщенням настає одночасно з підписанням сторонами даного договору та акту прийому-передачі вказаного приміщення.
Факт передачі відповідачу вищезазначених приміщень підтверджується, підписаним сторонами, актом прийому-передачі приміщення від 06.08.08р. (а.с.12).
Підпунктом 11.1 договору оренди сторони передбачили, що договір діє з 06.08.2008 р. до 06.08.2009 р.
06.08.2009 р. сторонами підписано додаток № 2 до договору, згідно якого до п. 11.1 внесено зміни про продовження строку дії договору до 06.08.2010 р.
Відповідно до п. 11.4 договору, якщо орендар продовжує користуватись об'єктом після закінчення строку договору оренди, то за відсутності заперечень орендодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.
Відповідно до п. 3.1 договору (із внесеними змінами згідно з додатком 4 до договору оренди від 04.01.2011 р.) орендна плата визначається відповідно до Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою КМУ від 04.10.95 № 786 (із змінами), конкурсних пропозицій, Даного додатку, розрахунку і становить ( 1214,59 грн. +20% ПДВ) * місячний індекс інфляції за місяць станом на 31.01.11 та нараховується з 01.01.2011 р.
Підпунктом 3.3 договору сторони погодили, що орендна плата вноситься орендарем в грошовій безготівковій формі на розрахунковий рахунок орендодавця щомісячно в 15-денний термін наступного за звітним періодом місяця.
Відповідно до ст.759 Цивільного Кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до ч.1 ст.762 ЦК України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Згідно з п. 5.5 договору оренди нерухомого майна та ч.3 ст.18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Згідно даних позивача, внаслідок неналежного виконання відповідачем своїх договірних зобов'язань утворилась заборгованість по орендній платі перед позивачем за період з лютого 2011р. по травень 2012р., яка, згідно розрахунку позивача, станом на день подачі позову до суду складала 24248,06 грн.(а.с.48).
На адресу відповідача орендодавцем неодноразово направлялись претензії та повідомлення з вимогами про погашення заборгованості, припинення договору та повернення об'єкта оренди за актом приймання-передачі.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, та згідно пояснень представника позивача, листи були повернуті поштовим відділенням без вручення адресату у зв'язку із закінченням терміну зберігання (а.с. 26-45).
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст.610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно зі ст.ст.525 і 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов'язання не допускається.
Відповідно до ст.530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Матеріалами справи підтверджується, що відповідач порушив свої договірні зобов'язання перед позивачем, при цьому позов не оспорив, доказів сплати боргу не подав.
Враховуючи викладене, позовні вимоги в частині стягнення основного боргу підлягають задоволенню в повному обсязі в сумі 24248,06 грн.
Відповідно до ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Відповідно до п. 9.1 договору, за невиконання або неналежне виконання зобов'язань, вказаних в даному договорі сторони немуть відповідальність , передбачену чинним законодавством.
Згідно з п. 3.5 договору, якщо орендна плата перерахована несвоєчасно, або в неповному обсязі, то додатково до орендної плати стягується на користь орендодавця, відповідно до чинного законодавства України, пеня в розмірі 0,5% суми заборгованості за кожний день прострочення (включаючи день оплати), але не більше подвійної ставки НБУ.
Виходячи з умов ч. 6 ст. 232 ГК України, якою передбачено нарахування штрафних санкцій протягом шести місяців з моменту виникнення боргу, позивач заявив до стягнення пеню за несвоєчасно проведені розрахунки по сплаті орендної плати за період з лютого 2011 р. по квітень 2012 р. в розмірі 1390,73 грн.(а.с. 66, 67, 80, 81).
Господарський суд перевірив розрахунок пені і дійшов висновку, що пеня нарахована відповідно до вимог чинного законодавства, заявлена обгрунтовано та підставно, а тому підлягає задоволенню в повному обсязі в сумі 1390,73 грн.
Відповідно до ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Виходячи з вищевказаних умов, відповідачу за несвоєчасно проведені розрахунки на суму заборгованості нараховано інфляційні за травень, червень, жовтень-грудень 2011 р. та січень, березень, квітень 2012 р. в сумі 254,20 грн. (а.с. 52) та 3% річних в сумі 423,70 грн. (а.с. 51, 52).
Перевіривши розрахунки вищевказаних вимог, суд вважає їх обгрнутованими, заявленими відповідно до чинного законодавства, а тому вимоги щодо їх стягнення задовольняє в повному обсязі.
Відповідно до приписів ст. 651 договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відповідно до ч. 3 ст. 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.
Як наголошувалось вище та підтверджено матеріалами справи, відповідач порушив свої, визначені законодавством та договором, зобов'язання по сплаті орендних платежів, що є підставою для розірвання даного договору і як наслідок повернення орендованого майна орендодавцю.
З огляду на викладене, позовні вимоги обгрунтовані, заявлені у відповідності до чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Будівельна фірма "Комфорт" (13301, Житомирська обл., м.Бердичів, вул. Садова, 25а, кв. 1, код 34126285)
на користь відділу комунальної власності та земельних відносин Бердичівської міської ради (13300, Житомирська обл, м. Бердичів, площа Жовтнева, 1, код 25308153)
- 24248,06 грн. - заборгованість по сплаті орендної плати;
- 1390,73 грн. - пеня;
- 254,20 грн. - інфляційні нарахування;
- 423,70 грн.- 3% річних.
3. Розірвати договір № 695 оренди нежитлового приміщення, що знаходиться за адресою м. Бердичів, вул. Білопільська,137, площею 161,4 м кв, який був укладений 06.08.2008 р. (з подальшими змінами та доповненнями) між Товариством з обмеженою відповідальністю Будівельна фірма "Комфорт" та Відділом комунальної власності та земельних відносин Бердичівської міської ради.
4. Товариству з обмеженою відповідальністю Будівельна фірма "Комфорт" (13301, Житомирська обл., м.Бердичів, вул. Садова, 25а, кв. 1, код 34126285), шляхом підписаня акту приймання-передачі, повернути відділу комунальної власності та земельних відносин Бердичівської міської ради (13300, Житомирська обл, м. Бердичів, площа Жовтнева, 1, код 25308153) нежитлове приміщення, що знаходиться за адресою м. Бердичів, вул. Білопільська,137, площею 161,4 м кв, яке було передано в оренду згідно договору оренди № 695 від 06.08.2008 р., який був укладений 06.08.2008 р. (з подальшими змінами та доповненнями) між Товариством з обмеженою відповідальністю Будівельна фірма "Комфорт" та Відділом комунальної власності та земельних відносин Бердичівської міської ради.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Будівельна фірма "Комфорт" (13301, Житомирська обл., м.Бердичів, вул. Садова, 25а, кв. 1, код 34126285)
в дохід Державного бюджету України
- 2682,50 грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 14 вересня 2012 р.
Суддя Сікорська Н.А.
Віддрукувати:
1- у спр.
2- позив. (рек.)
3- відповід (рек. із зв. повід.).
4- прокуратура м. Житомира
5- прокуратура м. Бердичева
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2012 |
Оприлюднено | 17.09.2012 |
Номер документу | 25986290 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Сікорська Н.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні