Миколаївський окружний адміністративний суд вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54002 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
08.08.2012 р. 9:46 Справа № 2а-3193/12/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Зіньковського О.А., секретар судового засідання Ополинський О.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Укренергосервіс", вул.Потьомкінська 41, м.Миколаїв, 54030; доДПІ у Центральному районі м.Миколаєва Миколаївської області ДПС, вул.Потьомкінська 24/2, м.Миколаїв, 54030; проскасування податкового повідомлення - рішення від 24.04.12р. №0003821610; за участю представників :
від позивача: Матвєєв Є.В., довіреність №1-Д від 07.05.12р.;
від відповідача: Радчич О.А., довіреність №5/9/10-023 від 05.03.12р.;
Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія Укренергосервіс" пред'явлено позов до ДПІ у Центральному районі м.Миколаєва Миколаївської області ДПС з вимогою про скасування податкового повідомлення - рішення від 24.04.12р. №0003821610.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав зазначених у позовній заяві, додаткових поясненнях та наданих доказах (а.с.4-6, 42-51).
Відповідач позовні вимоги не визнав, зазначив, що податкове повідомлення - рішення №0003821610 від 24.04.12р. прийнято у відповідності до чинного законодавства, перевірка позивача проведена в порядку та у спосіб передбачений чинним законодавством (а.с.33-36).
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши інші докази в межах позовних вимог, адміністративний суд -
встановив:
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія Укренергосервіс, зареєстрований як юридична особа згідно свідоцтва №782764 (а.с.25), є платником податку на додану вартість (а.с.26) та перебуває на податковому обліку у відповідача з 05.05.04р. (а.с.27).
24.04.12р. відповідачем було прийняте податкове повідомлення-рішення №0003821610 (а.с. 24) , відповідно до якого позивачу було визначено (збільшено) суму податкового зобов'язання за платежем "додаток на додану вартість" у розмірі 95241,00грн., у зв'язку із чим позивачеві була донарахована сума в розмірі 119051,25грн., у тому числі 95241,00грн. основного платежу та 23810,25грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Вищевказане податкове рішення було прийняте відповідачем на підставі Акту від 11.04.12р. №207/16-10/32938267 "Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Компанія Укренергосервіс" (код за ЄДРПОУ 32938267) з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість при здійсненні правових відносин з контрагентом-постачальником ТОВ "Ликиф-Агрострой" (код ЄДРПОУ 36954759) за період з 01.02.10р. по 31.12.11р." (а.с. 7-17 ), яким встановлено порушення позивачем вимог пп.7.4.1, 7.4.5 п.7.4, пп.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97р. №168/97-ВР (далі - Закон про ПДВ).
В обґрунтування висновків Акту перевірки відповідач послався на те, що позивач та ТОВ "Ликиф-Агрострой" оформлювали господарські операції без мети настання реальних наслідків, які відповідно до ст.ст.203, 215, ст.216 Цивільного кодексу України є такими, що не створюють реальних правових наслідків.
Крім того, відповідачем в акті перевірки було встановлено, що господарські операції з зазначеним в акті контрагентом (ТОВ "Ликиф-Агрострой") є "безтоварними", оскільки контрагент відсутній за місцем реєстрації, не має будь -яких основних засобів (складських приміщень, автотранспорту, земельних ділянок, обладнання тощо) для здійснення господарських операцій з купівлі-продажу будь-якого товару у обсягах, що задекларовані, не мав найманих працівників для здійснення відповідної діяльності, підприємство (ТОВ "Ликиф-Агрострой") зареєстровано на іншу особу за грошову винагороду без наміру здійснювати будь -яку господарську діяльність.
В той же час позивач вважає, що єдиною підставою для визнання права на формування податкового кредиту є наявність необхідних первинних документів, які підтверджують розмір податкового кредиту (податкові накладні), платіжних документів, які підтверджують взаєморозрахунки з контрагентом, а також документів, які підтверджують факт наявності договірних відносин та їх виконання (договорів, накладних тощо). Відповідачем, на думку позивача, не доведено у належний спосіб факти безтоварності господарських операцій.
Розглянувши подані документи і матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про не обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав:
Стаття 19 ч.2 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п.21.1.1 п.21.1 ст.21 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Згідно з п.185.1 ст.185 ПК України: "Об'єктом оподаткування є операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України".
Як слідує з п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України: "База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, але не нижче звичайних цін, визначених відповідно до ст.39, з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім ПДВ)".
Відповідно до п.198.3 ст.198 ПК України: податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п.193.1 ст.193, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
- придбанням або виготовленням товарів та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Відповідно до п.83.1 ст.83 ПК України для посадових осіб органів державної податкові служби під час проведення перевірок підставами для висновків є: документи, визначені цим Кодексом; податкова інформація; експертні висновки; судові рішення; інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на органи державної податкової служби.
На підтвердження реальності (товарності) господарських операцій позивачем зазначено, що під час перевірки відповідачу було надано всі необхідні первинні документи. В судове засідання також позивачем було додатково надано копії подорожніх листів, витратних накоадних, оборотно -сальдових відомостей тощо (а.с.45- 51).
В той же час, суд зазначає, що статтею 1 Закону від 16.07.99р. №996-ХІV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Отже, будь-які документи (у тому числі договори, накладні, акти виконаних робіт, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.
Наслідки в бухгалтерському, і, відповідно в податковому обліку платника, створюють лише реально вчинені господарські операції, тобто такі, що пов'язані з рухом активів, зміною зобов'язань чи власного капіталу платника, та відповідають змісту, відображеному в укладених платником податку правочинах. Тобто у разі безтоварності операцій або виконання робіт (послуг) іншою особою визначення податкового кредиту слід визнати безпідставним, незважаючи на наявність у платника податку, а даному випадку у позивача, доказів сплати підряднику вартості послуг з ПДВ, а також наявність оформлених податкових накладних.
Таким чином, відображенню у податковій звітності підлягає лише та господарська операція, яка фактично відбулась, а не та, зміст якої лише відображений на первинних документах, відповідно тоді така господарська операція, яка фактично відбулась і створює відповідні податкові наслідки для платника шляхом формування ним складу податкового кредиту та валових витрат.
Так, відповідачем в акті перевірки встановлено, що контрагент позивача (ТОВ "Ликиф-Агрострой") не мав будь -яких матеріально-технічних ресурсів (на підприємстві відсутні основні засоби, нерухомість та транспортні засоби не зареєстровані, не нараховуються амортизаційні відрахування), відсутній будь -який персонал, тощо.
Крім того, згідно пояснень формального керівника та засновника ТОВ "Ликиф-Агрострой" громадянки ОСОБА_3 (а.с. 53 ) остання зареєструвала підприємство на своє ім'я за грошову винагороду без наміру здійснювати будь -яку підприємницьку діяльність, будь -яких господарських та фінансових документів не підписувала.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 02.12.11р. по справі №2а-6646/11/1470 товариство з обмеженою відповідальністю "Ликиф-Агрострой" (код 36954759) було припинено, установчі та реєстраційні документи останнього були визнані недійсними з моменту реєстрації (09.02.2010р.), було також зазначено про наявність ознак фіктивності у ТОВ "Ликиф-Агрострой") (а.с.54- 55 ). Згідно із проведеним почеркознавчим дослідженням установчих документів та податкової звітності від 18.02.10р. відповідачем встановлено, що підписи від імені ОСОБА_3 на зазначених документах виконані іншою особою (а.с .11 ).
Таким чином, суд дійшов висновку, що діяльність зазначеного контрагента позивача була направлена не на одержання економічного ефекту в результаті підприємницької або іншої економічної (господарської) діяльності, а виключно на отримання податкової вигоди за рахунок формування податкового кредиту та валових витрат для інших суб'єктів підприємницької діяльності (в даному випадку для позивача).
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення - рішення №00003821610 від 24.04.12р. прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства.
Таким чином, суд дійшов висновку, що наслідки порушення податкового законодавства повинні застосовуватися незалежно від того, чи визнані відповідні цивільні чи господарські зобов'язання недійсними, оскільки відповідальність за порушення норм податкового законодавства є самостійним видом юридичної відповідальності і застосовується незалежно від відповідальності за порушення правил здійснення господарської діяльності.
Правові наслідки у вигляді права на податковий кредит з ПДВ можуть мати реально вчинені господарські операції з придбання товарів, послуг чи основних фондів з метою використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, а не лише оформлення відповідних документів чи рух коштів на поточному рахунку платника податків.
Суд також бере до уваги що, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони у відповідності до ч.3 ст.2 КАС України.
З огляду на зазначену норму під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди, незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, перевіряють їх відповідність усім зазначеним вимогам статті 2 КАС України.
Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач довів суду відповідність нормам податкового законодавства процедури та підстав проведення перевірки позивача та відповідно, законності прийнятого рішення за наслідками перевірки.
Інші доводи та міркування позивача є необґрунтованими та не можуть бути підставою для скасування або визнання неправомірним рішення прийнятого за наслідками перевірки.
У зв'язку з цим, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати покладені на позивача.
В судовому засіданні було проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Керуючись статтями 2, 7, 11, 158, 160-163 КАС України, адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволені позову відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанову може бути оскаржено в порядку передбаченому статтями 185, 186 КАС України.
Апеляційна скарга подається до Одеського адміністративного апеляційного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення у судому засіданні вступної та резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Зіньковський О.А.
Вступну та резолютивну частини постанови
складено в нарадчій кімнаті і проголошено
в присутності представників сторін 08.08.12р.
Повний текст постанови складено та підписано 10.08.12р.
Суд | Миколаївський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 08.08.2012 |
Оприлюднено | 24.09.2012 |
Номер документу | 26073570 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Миколаївський окружний адміністративний суд
Зіньковський О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні