Рішення
від 17.09.2012 по справі 5020-824/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД М. СЕВАСТОПОЛЯ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2012 року справа № 5020-824/2012

За позовом Публічного акціонерного товариства

„Енергетична компанія „Севастопольенерго"

(вул. Хрустальова, 44, м. Севастополь, 99040, ідентифікаційний код 05471081)

до Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельне товариство "Гераклейське"

(вул. Сілаєва, б.8, м. Севастополь, 99029, ідентифікаційний код 33245199)

про стягнення 129591,91 грн.

Суддя О.С. Погребняк

За участю представників:

позивач (ПАТ "ЕК "Севастопольенерго") - Бойко А.Ф., довіреність №19/0/2-12 від 03.01.2012;

відповідач (ОК "Житлово-будівельне товариство "Гераклейське") - не з'явився.

Суть спору:

ПАТ „Енергетична компанія „Севастопольенерго" звернулось до господарського суду міста Севастополя з позовом до ОК "ЖБТ "Гераклейське" про стягнення 129591,91 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням з боку відповідача умов договору №6032 від 10.12.2008 про поставку електричної енергії в частині належної та своєчасної оплати вартості активної електроенергії, а також дотримання договірних величин споживання електричною енергією.

Ухвалою від 19.07.2012 позовну заяву прийнято судом.

У судове засідання 17.09.2012 відповідач не з'явився, явку уповноважених представників не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового повідомлення, яке було підписано уповноваженим представником відповідача.

Згідно зі статтею 22 Господарського процесуального кодексу України сторони зобов'язані добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін -це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.

Відповідно до частини 1 пункту 3.9.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Зважаючи на те, що матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, а нез'явлення представника відповідача не перешкоджає вирішенню спору, суд вважає за можливе розглянути справу у його відсутність за наявними в справі матеріалами, в порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України.

Представник позивача у судовому засіданні виклав зміст позовних вимог, на задоволенні позову наполягав, з підстав, зазначених в ньому.

Відповідач не скористався правом, наданим йому статтею 59 Господарського процесуального кодексу України: не надав господарському суду відзив на позовну заяву та документи, що підтверджують заперечення проти позову.

Розглянувши матеріали справі, заслухавши пояснення представника позивача оцінивши в сукупності представлені докази, суд -

. ВСТАНОВИВ:

10.12.2008 між ВАТ «ЕК Севастопольенерго» (постачальник) та ОК "ЖБТ "Гераклейське" (споживач) укладений договір № 5870 на поставку електричної енергії (договір), дія якого була продовжена відповідно до умов пункту 9.4. договору.

Розділом 1 вказаного договору встановлено, що постачальник продає споживачу електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 15 кВт., а споживач, в свою чергу, оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електроенергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору.

Відповідно до пунктів 2.3.2, 2.3.3 Договору споживач зобов'язався дотримуватися режимів споживання електричною енергією, відповідно до розділу 5 Договору та режиму робіт електроустановок відповідно до пункту 6 додатку «Порядок розрахунків», забезпечити утримання мереж відповідно до вимог нормативних актів; оплачувати постачальнику вартість електричної енергії відповідно до додатку «Порядок розрахунків»та «Графік зняття показників засобів обліку електричної енергії».

Відповідно до пункту 4.2.2 Договору за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначених у відповідності з вимогами розділу 5 Договору, споживач сплачує постачальнику двократну вартість різності фактично спожитої та договірної величин. При цьому оплата за перевищення договірної величини потужності стягується із споживачів з приєднаної потужністю 150 квт та більш та середньомісячним споживанням 50000 кВтч та більш.

Договір укладений сторонами на строк до 31.12.2008 та вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до спливу строку його дії жодна із сторін не заявить про припинення його дії, або перегляд його умов (п. 9.4 Договору).

Таким чином суд дійшов висновку, що означений договір діє і на теперішній час.

Позивач, на виконання умов договору свої зобов'язання перед відповідачем виконав, поставивши йому електричну енергію, що підтверджено відповідними актами про споживання електричної енергії (арк.с. 22-27) та рахунками-актами виконаних робіт (арк..с. 15-21).

Відповідно до показників розрахункових приладів, які надавались відповідачем, позивач здійснював нарахування вартості спожитої електричної енергії за період з 23.01.2012 року по 25.06.2013 року та виставляв відповідні рахунки. Рахунки виставлялися своєчасно та належним чином.

Наявність заборгованості відповідача по оплаті за спожиту активну електричну енергію за період з 23.01.2012 по 25.06.2012 у розмірі 114528,58 грн, а також те, що відповідачем перевищено обсяг фактично спожитої електроенергії над обсягом, узгодженим сторонами у січні 2012 року на 8404 кВт/ч і стала підставою для звернення до господарського суду з даним позовом.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Спірні правовідносини виникли з приводу виконання договору про постачання електричної енергії, у зв'язку з чим підлягають регулюванню Законом України "Про електроенергетику", Порядком постачання електричної енергії споживачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.1999 № 441 (у відповідних редакціях) та Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою НКРЕ від 31.07.1996 N 28 (у відповідних редакціях) (далі - Правила).

Відповідно до статті 26 Закону України "Про електроенергетику" споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.

Відповідно до пункту 1 статті 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Так, з матеріалів справи вбачається, що між сторонами по справі було укладено договір про постачання електричної енергії.

Відповідно до пункту 10.2.2 ПКЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний оплачувати обсяг спожитої електричної енергії, а також здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору.

Відповідно до статті 26 Закону України «Про електроенергетику»споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.

Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною енергією.

Статтями 525, 526 ЦК України встановлено, що зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).

Судом встановлено, що відповідач порушив умови договору стосовно належної та своєчасної оплати спожитої електроенергії в розмірі 114528,58 грн. за період з 23 січня 2012 по 25.06.2012.

Враховуючи, що докази погашення суми заборгованості відповідачем на день прийняття рішення не надані, суд визнає позовні вимоги щодо стягнення з відповідача заборгованості з активної електроенергії в розмірі 114528,58 грн. такими, що підлягають задоволенню.

Пунктом 7 Порядку постачання електричної енергії споживачам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.1999 № 441 (з наступними змінами і доповненнями) встановлено, що місцеві енергопостачальні організації до початку наступного року в обумовлені договорами про постачання електричної енергії терміни узгоджують з усіма споживачами, крім населення, обсяги очікуваного споживання електричної енергії на наступний рік за місяцями (кварталами). Узгоджені обсяги споживання електричної енергії оформлюються додатком до договору як договірні величини. У разі потреби місцеві енергопостачальні організації можуть вимагати від споживача надання обґрунтування очікуваних обсягів електроспоживання.

Узгоджені обсяги споживання електричної енергії оформлюються додатком до договору як договірні величини.

Пунктом 4.1 Правил встановлено, що постачання електричної енергії всім споживачам здійснюється відповідно до режимів, передбачених договорами.

Пропозиції споживача щодо необхідного йому обсягу електричної енергії та строків постачання є пріоритетними для оформлення договірних величин споживання електричної енергії за наявності виробничих можливостей у постачальника електричної енергії. Розмір очікуваного споживання електричної енергії визначається та вказується для кожної площадки вимірювання. Узгоджені сторонами обсяги очікуваного споживання електричної енергії та заявлені величини споживання електричної потужності оформлюються додатком до договору як договірні величини (положення пункту 4.2 Правил).

Згідно з положеннями пункту 4.4 Правил споживач має право протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії. За результатами розгляду споживачу надсилається повідомлення про рівні відкоригованих договірних величин або обґрунтована відмова здійснення коригування. Повідомлення про рівні відкоригованих договірних величин обсягу споживання та електричної потужності є невід'ємною частиною договору.

Частиною шостою статті 26 Закону передбачено, що споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів I - IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.

Згідно з пунктом 4.2.2 Договору за перевищення договірних величин споживання електроенергії та потужності, визначених розділом 5 цього Договору, Споживач сплачує Постачальнику двократну вартість різниці між фактично спожитою та договірною величиною.

Звернення Споживача відносно корегування протягом поточного розрахункового періоду договірних величин розглядаються Постачальником відповідно до процедури, передбаченої Правилами користування електричною енергією (пункт 5.5 Договору).

Судом встановлено, що сторонами узгоджені обсяги поставки електроенергії та потужності на 2012 рік (Додаток 1 до Договору).

Відповідно до актів про використання електричної енергії, наданих Споживачем /а.с.22-27/, обсяг фактично використаної за договором електричної енергії за січень 2012 року перевищив обсяги договірної величини на 8404 кВт/год.

У зв'язку із споживанням електричної енергії понад договірних величин Позивачем був виставлений Відповідачеві рахунок на оплату спожитої понад встановлені Договором обсяги електричної енергії на суму 44584,16 грн. (рахунок 5288 від 23.01.2012) (арк.с. 29).

Проте, вказаний рахунок відповідачем оплачений не був.

Відповідно до рахунку №11976 від 06.03.2012 сума перевищення договірної величини за січень 2012 року була скорегована та зменшена на 29520,83 грн. (арк.с. 30), у зв'язку з чим, заборгованість за перевищення договірної величини споживання електричної енергії за січень 2012 року склала 15063,33 грн. за розрахунком позивача (арк.с. 28).

Відповідач не надав суду доказів погашення заборгованості за перевищення договірної величини споживання електричної енергії у розмірі 15063,33 грн., тоді як відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

З огляду на наведене, позовні вимоги щодо стягнення заборгованості за перевищення договірної величини споживання електричної енергії у розмірі 15063,33 грн. є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню.

Витрати Позивача по сплаті судового збору відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України при задоволенні позову покладаються на Відповідача.

Керуючись статтями 49, 75, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2 Стягнути з Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельне товариство "Гераклейське" (вул. Сілаєва, б.8, м. Севастополь, 99029, ідентифікаційний код 33245199) на користь Публічного акціонерного товариства "Енергетична компанія "Севастопольенерго" (99040, м. Севастополь, вул. Хрустальова, 44, ідентифікаційний код 05471081, рахунок зі спеціальним режимом використання №26031303351907 у ТОБО №10011/0267 у Філії Кримського республіканського управління ПАТ "Державний ощадний банк", МФО 324805) заборгованість активне споживання електроенергії у сумі 114528,58 грн. та за перевищення договірної величини споживання у розмірі 15063,33 грн . , а всього 129591,91 грн . (сто двадцять дев'ять тисяч п'ятсот дев'яносто одна грн. 91 коп.).

3 . Стягнути з Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельне товариство "Гераклейське" (вул. Сілаєва, б.8, м. Севастополь, 99029, ідентифікаційний код 33245199) на користь Публічного акціонерного товариства "Енергетична компанія "Севастопольенерго" (99040, м. Севастополь, вул. Хрустальова, 44, ідентифікаційний код 05471081) судовий збір у розмірі 2591,84 грн. (дві тисячі п'ятсот дев'яносто одна грн. 84 коп.).

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 19.09.2012

Суддя підпис О.С. Погребняк

СудГосподарський суд м. Севастополя
Дата ухвалення рішення17.09.2012
Оприлюднено24.09.2012
Номер документу26078275
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5020-824/2012

Ухвала від 15.04.2013

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Погребняк Олексій Станіславович

Рішення від 17.09.2012

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Погребняк Олексій Станіславович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні