cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
24.09.12 Справа № 5/5014/1960/2012
За позовом
Публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк", м. Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс-Висотбуд", м. Стаханов Луганської області
про стягнення 5 457 679 грн. 80 коп.
Суддя господарського суду Луганської області Вінніков С.В.
за участю представників сторін:
від позивача - Діхтяренко О.М., представник за довіреністю від 20.06.2012 № 08.6-02/7326;
від відповідача - представник не прибув.
в с т а н о в и в:
Суть спору: позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача заборгованості за договором кредиту від 02.07.2008 № 24-12/135 в сумі
5 457 679 грн. 80 коп., в тому числі: заборгованість за кредитом в сумі
4 211 069 грн. 51 коп., заборгованість по процентах за користування кредитними коштами в сумі 1 207 173 грн. 14 коп. та пеня за несплату процентів в сумі
39 437 грн. 15 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач не виконує умови договору кредиту від 02.07.2008 № 24-12/135 в частині повернення кредиту в сумі 4 211 069 грн. 51 коп. та сплати процентів за користування кредитними коштами в сумі 1 207 173 грн. 14 коп. та пені за несплату процентів в сумі 39 437 грн. 15 коп.
Представник позивача у судовому засіданні вимоги позову підтримав у повному обсязі, посилаючись на обґрунтованість позовних вимог.
Відповідач витребувані судом документи не представив, правом на участь свого представника у судовому засіданні не скористався, хоча про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином: ухвали суду направлялися за адресою, яка є офіційним місцезнаходженням відповідача, що підтверджено довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
При цьому, відповідач не заявив клопотання про відкладення розгляду справи з наведенням відповідного обґрунтування необхідності такого відкладення та доданням доказів поважності неприбуття у дане судове засідання.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши обставини справи, надані докази, суд встановив такі фактичні обставини.
02.07.2008 між Акціонерно-комерційним банком соціального розвитку «Укрсоцбанк»(правонаступником якого є ПАТ «Укрсоцбанк»відповідно до п. 1.2 Статуту), як кредитором, та Товариством з обмеженою відповідальністю «Альянс-Висотбуд», як позичальником, був укладений договір кредиту № 24-12/135 (надалі - договір) (а.с. 10-16).
Предметом даного Договору (п. 1.1 договору) є правовідносини, за якими кредитор (позивач у справі) зобов'язується надати позичальнику (відповідачу у справі) грошові кошти у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання, у сумі 1 009 323,60 доларів США зі сплатою 12% річних та комісій, з кінцевим терміном повернення заборгованості до 18 лютого 2009 року.
До договору була укладена додаткова угода № 1 від 30.06.2009, за якою змінено кінцевий термін повернення заборгованості на 07 серпня 2009 року.
Відповідно до п. 2.5 договору сплата процентів за користування кредитом здійснюється в кінцевий термін повернення заборгованості, а також в день повернення заборгованості за кредитом в повній сумі.
За п. 2.7 договору у разі прострочення повернення заборгованості за кредитом понад 90 днів, сплата процентів до моменту її повернення, починаючи з місяця, в якому прострочення перевищило 90 днів, здійснюється у валюті кредиту щомісячно в останній робочий день відповідного місяця.
Згідно із п. 4.1 договору у разі прострочення позичальником строків сплати процентів, визначених цим договором, а також прострочення строків повернення кредиту, визначених п.п. 1.1, 2.10.3, 3.2.4, 4.4, 5.4 цього договору, позичальник сплачує кредитору пеню в розмірі 1% в національній валюті України від несвоєчасно сплаченої суми за кожний день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період невиконання зобов'язань за цим договором.
За умовами п. 4.3 договору нарахування пені за невиконання зобов'язань, визначених п.п. 1.1, 2.4, 2.10.3, 3.2.4, 4.4, 5.4 цього договору та штрафів за невиконання зобов'язань, визначених п. 3.3.2, 3.3.3, 3.3.7 -3.3.16, 3.3.18 цього договору, припиняється через рік від дня, коли будь-яке з таких зобов'язань мало бути виконане.
На виконання кредитного договору позивач меморіальним валютним ордером від 02.07.2008 № 1 перерахував кредитні кошти в сумі
1 009 323,60 доларів США.
Дослідивши обставини справи, надані матеріали, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
У відповідності з приписами ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
На підставі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
У відповідності зі ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, зокрема, відповідно до договору.
Зобов`язання в силу вимог ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог даного Кодексу і інших актів законодавства. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір кредиту № 24-12/135 від 02.07.2008, згідно якому, за приписами ст. 1054 Цивільного кодексу України, банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 Цивільного кодексу України, якщо інше не встановлено параграфом 2 і не випливає із суті кредитного договору (ст. 1054 Цивільного кодексу України).
Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики (ст. 1048 Цивільного кодексу України).
За приписами Положення про організацію операційної діяльності в банках України, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 18 червня 2003 року N 254, підставою для відображення операцій за балансовими та/або позабалансовими рахунками бухгалтерського обліку є первинні документи, які мають бути складені під час здійснення операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення в паперовій та/або в електронній формі (п.п.4.2., 4.3.). До первинних документів відносяться меморіальні (для здійснення безготівкових розрахунків із банками, клієнтами, списання коштів з рахунків та внутрішньобанківських операцій) (п. 4.4."б" Положення). Меморіальні документи застосовуються банками для здійснення і відображення в обліку операцій банку і його клієнтів за безготівковими розрахунками відповідно до нормативно-правових актів Національного банку. До меморіальних документів (паперових або електронних), що використовуються для безготівкових розрахунків, належать такі розрахункові документи (п. 4.6. Положення): меморіальні ордери; платіжні доручення; платіжні вимоги-доручення; платіжні вимоги; розрахункові чеки; інші документи (інші платіжні інструменти, що визначаються нормативно-правовими актами Національного банку).
Як було зазначено вище у даному рішенні кредит було видано банком відповідачу за меморіальним ордером.
Матеріалами справи, її фактичними обставинами доведено факт виконання позивачем взятих на себе за договором зобов'язань.
В строк передбачений договором відповідач із загальної суми кредиту сплатив лише 482 129, 35 доларів США.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач в супереч взятих на себе зобов'язань порушив умови Договору кредиту № 24-12/135 від 02.07.2008, в термін передбачений вищезазначеним договором, кредит в повному обсязі не повернув.
Так, вимоги позивача в частині стягнення кредитної заборгованості та заборгованості за процентами підлягають задоволенню повністю в сумі
4 211 069 грн. 51 коп. та в сумі 1 207 173 грн. 14 коп. відповідно.
Відповідно до статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
В силу статей 610, 611 цього ж Кодексу порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Згідно статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання.
Статтею 216 цього ж Кодексу передбачено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставі і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до частини 1 статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Частиною 6 статті 231 Господарського кодексу України встановлено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором , припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Згідно із п. 4.1 договору у разі прострочення позичальником строків сплати процентів, визначених цим договором, а також прострочення строків повернення кредиту, визначених п.п. 1.1, 2.10.3, 3.2.4, 4.4, 5.4 цього договору, позичальник сплачує кредитору пеню в розмірі 1% в національній валюті України від несвоєчасно сплаченої суми за кожний день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період невиконання зобов'язань за цим договором.
За умовами п. 4.3 договору нарахування пені за невиконання зобов'язань, визначених п.п. 1.1, 2.4, 2.10.3, 3.2.4, 4.4, 5.4 цього договору та штрафів за невиконання зобов'язань, визначених п. 3.3.2, 3.3.3, 3.3.7 -3.3.16, 3.3.18 цього договору, припиняється через рік від дня , коли будь-яке з таких зобов'язань мало бути виконане.
Так, умовами кредитного договору передбачено строк нарахування пені .
Позивачем надано розрахунок пені за несвоєчасне погашення відсотків в сумі
39 437 грн. 15 коп., здійснений відповідно до положень п. 6 ст. 232 Господарського кодексу України, який приймається судом як дійсно обґрунтований.
Тому, вимоги позивача про стягнення з відповідача пені за несвоєчасне погашення відсотків підлягають задоволенню у повному обсязі.
Таким чином, позов є таким, що підлягає задоволенню, з відповідача на користь позивача слід стягнути заборгованість за договором кредиту від 02.07.2008 № 24-12/135 в сумі 5 457 679 грн. 80 коп., в тому числі: заборгованість за кредитом в сумі 4 211 069 грн. 51 коп., заборгованість по процентах за користування кредитними коштами в сумі 1 207 173 грн. 14 коп. та пеня за несплату процентів в сумі 39 437 грн. 15 коп.
Відповідно до приписів ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір слід покласти на відповідача
У судовому засіданні 24.09.2012 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4 3 , 33, 34, 43, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс-Висотбуд", м. Стаханов Луганської області, вул. Руднічна, 3, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 32623653, на користь Приватного акціонерного товариства «Укрсоцбанк» , м. Київ, вул. Ковпака, 29, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 00039019, заборгованість за договором кредиту від 02.07.2008 № 24-12/135 в сумі
5 457 679 грн. 80 коп., в тому числі: заборгованість за кредитом в сумі
4 211 069 грн. 51 коп., заборгованість по процентах за користування кредитними коштами в сумі 1 207 173 грн. 14 коп. та пеня за несплату процентів в сумі
39 437 грн. 15 коп., судового збору в сумі 64 380 грн. 00 коп., видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.
У судовому засіданні 24.09.2012 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено та підписано - 26.09.2012.
Суддя С.В. Вінніков
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2012 |
Оприлюднено | 27.09.2012 |
Номер документу | 26150842 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Вінніков С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні