ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" вересня 2012 р. Справа № 5011-6/5604-2012
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Плюшка І.А. - головуючого, Кролевець О.А., Самусенко С.С., розглянувши касаційну скаргуПриватного акціонерного товариства "Військово-страхова компанія" на ухвалу та постанову господарського суду міста Києва від 24 травня 2012 року Київського апеляційного господарського суду від 20 червня 2012 року у справі№ 5011-6/5604-2012 господарського судуміста Києва за позовомПриватного акціонерного товариства "Військово-страхова компанія" доОСОБА_4 прозобов'язання вчинити дії за участю представників позивача - Гарбуз Н.А., Конопля А.М., відповідача -ОСОБА_7
В С Т А Н О В И В:
Приватне акціонерне товариство "Військово-страхова компанія" звернулося до господарського суду міста Києва із позовом до ОСОБА_4 про зобов'язання його, як голови лічильної комісії на річних загальних зборах акціонерів ПрАТ "Військово-страхова компанія", проведених 17.03.2011, підписати протокол про підсумки голосування.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 24.05.2012 у справі №5011-6/5604-2012 (суддя Ковтун С.А.), яка залишена без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 20.06.2012 (колегія суддів: головуючий Смірнова Л.Г., Тищенко О.В., Чорна Л.В.) припинено провадження у справі на підставі ч.1 п.1 ст.80 ГПК України.
ПрАТ "Військово-страхова компанія" звернулося до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду міста Києва від 24.05.2012 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 20.06.2012 у справі №5011-6/5604-2012, а дану справу направити до господарського суду міста Києва для розгляду по суті.
Касаційна скарга мотивована тим, що рішення господарських судів попередніх інстанцій прийнято з порушенням норм процесуального та матеріального права. Зокрема, скаржник зазначає, що апеляційний господарський суд дійшов хибного висновку, що спір не підлягає вирішенню у господарських судах та неправильно застосував ст.62 ГПК України.
Ухвалою Вищого господарського суду України від 10.09.2012 у справі № 5011-6/5604-2012 порушено касаційне провадження.
Розпорядженням секретаря першої судової палати від 24.09.2012 у справі №5011-6/5604-2012 призначено наступний склад колегії суддів: Плюшко І.А. -головуючий, судді Кролевець О.А., Самусенко С.С. -доповідач.
Стаття 111 7 ГПК України передбачає, що переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів Вищого господарського суду України звертає увагу на приписи ст. 111 7 ГПК України якою встановлено, що касаційна інстанція не має права сама встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові місцевого чи апеляційного господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
З дотриманням меж перегляду справи в касаційній інстанції, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши правильність застосування норм процесуального та матеріального права господарськими судами попередніх інстанцій, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Даний спір виник з приводу відсутності підпису громадянина ОСОБА_4, як голови лічильної комісії на проведених 17.03.2011 річних загальних зборах ПрАТ "Військово-страхова компанія", на протоколі про підсумки голосування на цих загальних зборах.
Господарські суди попередніх інстанцій вказали, що ПрАТ "Військово-страхова компанія" вже зверталося з аналогічним позовом до ОСОБА_4. Ухвалою господарського суду міста Києва від 26.03.2012 у справі № 05-6-47/97 було відмовлено у прийнятті позовної заяви ПрАТ "Військово-страхова компанія" на підставі п.1 ч.1 ст.62 ГПК України. Тобто, даний спір не розглядався по суті, позовне провадження не порушувалося. Також, господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що вищезазначена ухвала є чинною. Стаття 62 ГПК України встановлює порядок відмови у прийнятті позовної заяви, зокрема, в пункті 1 частини 1 зазначено, що суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду у господарських судах України.
Помилково порушивши позовне провадження за даним позовом, суди врахували, що перелік корпоративних спорів, розгляд яких відноситься до компетенції судів господарської юрисдикції, є виключним та не підлягає розширеному тлумаченню.
Так, відповідно до пункту 4 статті 12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.
Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Веховного Суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" від 24 жовтня 2008 року N 13, Законом України від 15 грудня 2006 N 483-V "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення підсудності справ з питань приватизації та з корпоративних спорів" до підвідомчості господарських судів віднесено справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.
Апеляційний господарський суд вказує, що заявлені позивачем вимоги не містять ознак корпоративного спору в розумінні п. 4 ст. 12 ГПК України, оскільки спір між сторонами не виник внаслідок відносин між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), що пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності товариства, а виник між Приватним акціонерним товариством "Військово-страхова компанія" та ОСОБА_4 як головою лічильної комісії внаслідок не підписання останнім протоколу про підсумки голосування на річних загальних зборах акціонерів Приватного акціонерного товариства "Військово-страхова компанія", проведених 17.03.2011, а тому заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
Пунктом 1 частини 1 статті 80 ГПК України визначено, що господарський суд припиняє провадження у справі якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Господарський суд касаційної інстанції вважає, що в даному випадку господарські суди попередніх інстанцій правильно застосували ст.80 ГПК України та дійшли обґрунтованого висновку про припинення провадження у даній справі.
Доводи касаційної скарги спростовуються вищевикладеним.
Враховуючи вищезазначене, керуючись 111 5 , 111 7 , 111 9 , 111 11 , 111 13 ГПК України, Вищий господарський суд України
П О С Т А Н О В И В :
Касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Військово-страхова компанія" залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 20.06.2012 у справі № 5011-6/5604-2012 залишити без змін.
Головуючий суддя І. Плюшко
Судді: О. Кролевець
С. Самусенко
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2012 |
Оприлюднено | 28.09.2012 |
Номер документу | 26166982 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Самусенко C.C.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні