Рішення
від 21.09.2012 по справі 5017/1422/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"21" вересня 2012 р.Справа № 5017/1422/2012

Господарський суд Одеської області у складі:

судді Зайцева Ю.О.

при секретарі судового засідання Чебан К.В.

за участю представників сторін:

від ПАТ КБ «ПриватБанк»в особі Філії «Южне ГРУ ПАТ КБ «ПриватБанк» : Сухінін С.В. (довіреність №2899-О від 02.07.2010 р.)

від відповідача : не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Публічного акціонерного товариства Комерційного банку «ПриватБанк»в особі філії «Южне Головне Регональне управління Публічного акціонерного товариства Комерційного банку «ПриватБанк»

до відповідача Приватного підприємства «Виробничо-комерційної фірми «Травень»

про стягнення 106 646, 21 грн.

Суддя Зайцев Ю.О.

Суть спору: 14.05.2012 р. Публічне акціонерне товариство Комерційний банк «ПриватБанк»в особі філії «Южне Головне Регональне управління Публічного акціонерного товариства Комерційного банку «ПриватБанк»звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Приватного підприємства «Виробничо-комерційної фірми «Травень», в якій просить суд стягнути з відповідача заборгованість за договором банківського обслуговування та штрафи за надані послуги в розмірі 106 646,21 грн., а також витрати по сплаті судового збору.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 04 березня 2011 року ПриватБанк та Клієнт уклали договір банківського обслуговування відповідно до умов якого ПриватБанк зобов'язався надавати Клієнту кредитні кошти в межах суми кредитного ліміту, а Клієнт зобов'язався повертати ПриватБанку отриманні кредитні кошти, сплачувати відсотки за користування кредитом та винагороду в строки та в розмірі визначеному в п.п. 3.18.4.1.1.-3.18.4.1.3., 3,18.4.4. Умов та Правил надання банківських послуг, а також виконувати інші зобов'язання, що передбачені Умовами.

ПриватБанк свої зобов'язання за договором банківського обслуговування б/н від 04.03.2011 року виконав в повному обсязі, оскільки ПриватБанк надавав Клієнту кредитні кошти в межах встановленого кредитного ліміту в розмірі, що не перевищують 50 000,00 грн.

Однак, Клієнт після настання строку повернення отриманого кредиту, який згідно п. 3.18.4.1.3. Умов складав 25 червня 2011 року, не повернув ПриватБанку отриманий кредит у повному обсязі, та не сплатив відсотки за користування кредитом та комісію (винагороду) в розмірі визначеному п.п. 3.18.4.1.2., 3.18.4.1.3., 3.18.4.4., у зв'язку з чим у клієнта утворилась заборгованість.

Ухвалою суду від 17.05.2012 р. ухвалою судді господарського суду Фаєр Ю.Г. було порушено провадження у справі №5017/1422/2012 із призначенням її до розгляду в судовому засіданні.

06.06.2012 р. позивачем було подано уточнення до позовної (вх.№17465), відповідно до змісту якого позивач просить стягнути з ПП «ВКФ «Травень»заборгованість за кредитом в розмірі 50 000,00 грн., комісію в розмірі 3150,00 грн., відсотки за користування кредитом -24 276,40 грн., пеню -9 719, 81 грн., штраф за ненадання фінансової інформації -4000 грн., штраф за ненадання інформації про цільове використання кредитних коштів -12 000,00 грн., штраф у зв'язку порушенням грошового зобов'язання -3 500,00 грн.

Розпорядженням голови господарського суду Одеської області у зв'язку з знаходженням судді Фаєр Ю.Г. на лікарняному справу №5017/1422/2012 передано на розгляд судді Зайцева Ю.О.

05.09.2012 р. за клопотанням представника позивача строк розгляду справи продовжено в порядку, передбаченому ст. 69 ГПК України.

Відповідач про час та місце судового засідання повідомлявся належним чином шляхом надсилання судових ухвал на адресу, зазначену в позовній заяві та договорі № 001103 від 17.10.2011 р., у судові засідання не з'явився, про поважність причин відсутності не повідомив, правом на відзив в порядку ст. 59 ГПК України не скористався.

Відповідно до п. 32 Інформаційного листа ВГСУ від 29 вересня 2009 року № 01-08/350 "Про деякі питання, порушені в доповідних записках господарських судів України у першому півріччі 2009 року щодо застосування норм Господарського процесуального кодексу України" викладена правова позиція, згідно якої відмітка про відправку процесуального документа суду на зворотньому аркуші у лівому нижньому куті першого примірника процесуального документа є підтвердженням розсилання процесуального документа сторонам у справі та іншим особам, які брали участь у справі, а коли йдеться про ухвалу, де зазначено про час і місце судового засідання, - підтвердженням повідомлення про час і місце такого засідання.

При цьому, суд зазначає, що необґрунтоване затягування розгляду справи суперечить вимогам ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи судом упродовж розумного строку.

З огляду на вищевикладене, справа розглядається за наявними в ній матеріалами у відповідності до ст. 75 ГПК України.

21.09.2012 року в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників, надані під час судового розгляду, суд встановив:

04 березня 2011 ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК»та ПП"ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА "ТРАВЕНЬ" підписали Заяву про відкриття поточного рахунку та картку з примірниками підписів та відбитком печатки, відповідно до якої ПриватБанк зобов'язався при наявності вільних грошових коштів здійснювати обслуговування кредитного ліміту Клієнта за рахунок кредитних коштів в межах ліміту, про розмір якого банк сповіщає клієнта на свій розсуд або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку банка з клієнтом. Порядок встановлення, зміну ліміту, та погашення заборгованості та розмір відсоткової ставки за користування кредитним лімітом регламентуються Умовами та Правилами надання банківських послуг та Тарифами банку, розміщеними в мережі Інтернет на сайті ПАТ КБ «ПриватБанк»які разом з цією заявою складають договір банківського обслуговування.

Відповідно до п.3.18.1.1. "Умов та Правил надання банківських послуг" кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів Клієнта, в межах кредитного ліміту.

Обслуговування кредитного Ліміту на поточному рахунку Клієнта відповідно до п. 3.18.6.1. Умов здійснюється з моменту подачі Клієнтом до Банку заяви на приєднання до «Умов а Правил надання банківських послуг»(або у формі «Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки»або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі) та / або з моменту надання Клієнтом розрахункових документів на використання коштів у рамках кредитної Ліміту в межах зазначених у них сум, і діє в обсязі перерахованих засобів до повного виконання зобов'язань сторонами.

В п. 3.18.1.3. Умов та Правил надання банківських послуг зазначено, що кредит надається в обмін на зобов'язання Клієнта щодо повернення кредиту, сплати процентів та винагороди.

Згідно п. 3.18.4.1. Умов, яким затверджений порядок розрахунків визначено, що за

користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку клієнта при закритті банківського дня Клієнт зобов'язується сплачувати проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка).

Так. п. 3.18.4.1.1. Умов та Правил надання банківських послуг встановлено, що за період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнуління дебетового сальдо в одну з дат з наступного 20-го до ^-го числа місяця (надалі - період, в який дебетове сальдо підлягає обнулінню), розрахунок процентів здійснюється за процентною ставкою в розмірі, 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.

При не обнулінні дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнулінню, протягом 90 днів з останньої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, клієнт виплачує Банку за користування кредитом проценти в розмірі 24% річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнулінню (п. 3.18.4.1.2. Умов).

У випадку непогашений кредиту протягом 90 днів з дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню п. 3.18.4.1.3. Умов визначено, що починаючи з 91-го дня після дати вчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання Клієнта щодо погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні ом будь-якого з грошового зобов'язання Клієнт сплачує Банку відсотки за користування кредитом мірі 48 (сорок вісім)% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.

Згідно п. 3.18.4.4. Умов Клієнт зобов'язався сплачувати Банку винагороду за використання Ліміту 1-го числа кожного місяця в розмірі 0,9% від суми максимального сальдо кредиту, що існував на кінець банківського дня за попередній місяць, в порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг.

Також Клієнт згідно п.3,18.2.2.9 Умов зобов'язався надавати Банку в письмовій формі не пізніше останнього числа місяця, наступного за звітним кварталом, фінансову інформацію (баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал, примітки до звітів в обсязі, передбаченому законодавством для відповідних звітних періодів для відповідних суб'єктів господарської діяльності, а також сумарні надходження на всі належні Клієнту рахунки за три останні місяці,в розрізі кожного місяця),а також іншу інформацію на вимогу Банку, в т.ч. про належне Клієнту на праві власності або повного господарського відання майно.

А у відповідності до п. 3.18.2.2.10 Умов Клієнт зобов'язався щомісяця, в термін до 10-го числа, в будь-якій формі за вибором Клієнта, інформувати Банк про цільове використання кредитних коштів.

Позивач свої обов'язки за договором виконав вчасно та в повному обсязі, оскільки ПАТ КБ «ПриватБанк»надавав клієнту кредитні кошти в межах встановленого кредитного ліміту в розмірі, що не перевищує 50 000,00 грн.,що підтверджується випискою з рахунку ПП «ВКФ «Травень».

Проте, всупереч існуючим зобов'язанням за договором, відповідач, після настання строку повернення отриманого кредиту, отримані кошти в повному обсязі не повернув, не сплатив відсотки за користування кредитом та комісію, визначену умовами договору, у зв'язку з чим у ПП «ВКФ «ТРАВЕНЬ»утворилась заборгованість за договором банківського обслуговування від 04.03.2011 року, яка станом на 11.05.2012 року склала: за кредитом -50 000,00 грн.; з комісії -3 150,00 грн.; за відсотками за користування кредитом - 24 276,40 грн.; з пені -9 719.81грн.

З наведених підстав позивач звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою про стягнення заборгованості з ПП «ВКФ «ТРАВЕНЬ».

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.

Згідно приписів ст. 1054 ЦК України встановлено, що за кредитним договором кредитодавець зобов'язується надати грошові кошти позичальнику в розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити відсотки.

Судом встановлено, що 04.03.2011 року сторонами при укладанні договору банківського обслуговування б/н у повному обсязі досягнуто згоди по всім суттєвим умовам, які необхідно досягти згідно вимог закону (ст. 1054 ЦК України), що за таких обставин свідчить про те, що зазначений правочин згідно вимог ст. 204 ЦК України створює презумпцію правомірності правочину, у зв'язку з чим, цей договір згідно вимог ст. 629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами, а зобов'язання за ними відповідно до приписів ч.1 ст. 193 ГК України мають виконуватися належним чином відповідно до закону та умов договору.

ПриватБанк свої зобов'язання за договором банківського обслуговування б/н від 04.03.2011 року виконав в повному обсязі, оскільки ПриватБанк надавав Клієнту кредитні кошти в межах встановленого кредитного ліміту в розмірі, що не перевищують 50 000,00 грн., що в свою чергу підтверджується випискою з поточного рахунку ПП "ВКФ "ТРАВЕНЬ " 26002060723237.

Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України та ст. 193 ГК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно вимог ч. 7. ст. 193 ГК України не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім, випадків, передбачених законом.

Статтею 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до приписів ч. З ст. 198 ГК України встановлено, що відсотки за грошовими зобов'язаннями учасників господарських відносин застосовуються у випадках, розмірах та порядку, визначених законом або договором.

Так, згідно ч. 1 ст. 1048 ЦК України, як спеціальною нормою закону, яка регулює кредитні правовідносини передбачено, що Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і _ грядок одержання процентів встановлюються договором.

В свою чергу п. 3.18.4.1.3. Умов встановлено, що при порушенні Клієнтом будь-якого грошового зобов'язання Клієнт сплачує Банку відсотки за користування кредитом у розмірі 48% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.

ПП «ВФК «ТРАВЕНЬ», всупереч вимогам ч.7. ст. 193 ГК України з 25.06.2011 року припинив виконувати належним чином умови договору банківського обслуговування, оскільки він 25.06.2011 року не здійснив погашення отриманого кредиту у повному обсязі, що за таких обставин є порушенням 5.18.1.3. Умов, яке призвело до обґрунтованого нарахування банком відсотків за користування кредитними коштами за ставкою 48% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.

Також стосовно нарахування заборгованості з комісії необхідно зазначити наступне.

ПП «ВКФ «ТРАВЕНЬ»в силу вимог п. 3.18.4.4. Умов зобов'язався сплачувати Банку винагороду за використання Ліміту 1-го числа кожного місяця в розмірі 0,9% від суми максимального сальдо кредиту, що існував на кінець банківського дня за попередній місяць, проте з квітня 2011 року не здійснював погашення тіла кредиту (сальдо). З квітня 2011 року заборгованість дорівнює 50 000,00 грн., у зв'язку з чим ПАТ КБ «ПриватБанк»з квітня 2011 року по травень 2012 року здійснював нарахування комісії в порядку передбаченому п. 3.18.4.4. , у зв'язку з чим Клієнту була нарахована комісія в розмірі 3 150,00 грн.

Крім того, порушення зобов'язань згідно приписів ч. 2 ст. 193 ГК України є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених ст. 230 ГК України, іншими законами або договором.

Так, відповідно до ст. 1050 ЦК України, як спеціальної норми закону, яка встановлює наслідки при порушенні умов кредитних зобов'язань передбачено, що боржник, який не повернув своєчасно кредитні кошти, зобов'язаний сплатити кредитору неустойку.

Неустойкою (штрафом, пенею) згідно приписів ч. 1 ст. 549 ЦК України є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

В свою чергу п. 3.18.5.1. Умов встановлено, що при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п. 3.18.2.2.2, 3.18.4.1, 3.18.4.2, 3.18.4.3 Умов, термінів повернення кредиту, передбачених п.п. 3.18.1.8, 3.18.2.2.3, 5.18.2.3.4, винагороди, передбаченого п.п. 3.18.2.2.5, 3.18.4.4, 3.18.4.5, 3.18.4.6 Клієнт сплачує Банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня, (у% річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу.

Разом з тим, згідно п. 3.18.5.4. Умов передбачено, що нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбаченої п. 3.18.5.1., 3.18.5.2., 3.18.5.3 Умов, здійснюється протягом 3 (трьох) років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано Клієнтом.

Оскільки з 25.06.2011 року Клієнт у супереч п.п. 3.18.4.1.1.-3.18.4.1.3., 3.18.4.4. Умов припинив виконувати належним чином свої договірні зобов'язання, ПАТ КБ «ПриватБанк»згідно п. 3.18.5.1. Умов почав нараховувати Клієнту пеню на суму загальної заборгованості за кожний день прострочки, в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, діючої в період її нарахування за кожний день прострочки. Як наслідок заборгованість позичальника перед ПриватБанком по пені склала 9 719,81 грн.

Крім того, відповідно до п.3.18.5.2. Умов встановлено, що при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбачених п.п. 3.18.2.2.9, 3.18.2.2.10 Умов Клієнт сплачує Банку за кожний випадок порушення штраф у розмірі 2% від суми отриманого кредиту. Сплата штрафу здійснюється в гривні.

Оскільки Клієнт у супереч п. 3.18.2.2.9 Умов не надав ПриватБанку фінансову інформацію за останні чотири звітних кварталу, ПриватБанк на підставі п. 3.18.5.2. Умов нарахував Клієнту штраф за ненадання фінансової інформації у розмірі 4000,00 грн.

Також, відповідач у супереч п. 3.18.2.2.10 Умов з червня 2011 року по травень 2012 року не інформував ПриватБанк про цільове використання кредитних коштів, у зв'язку з чим ПриватБанк на підставі п. 3.18.5.2. Умов нарахував Позичальнику штраф за ненадання інформації про цільове використання коштів в розмірі 12 000 грн.

Відповідно до п.3.18.5.8 Умов встановлено, що при порушенні Клієнтом строків платежів о будь-якому з грошових зобов'язань більш ніж на 30 днів, що призвело до звернення Банку в удові органи, Клієнт сплачує Банку штраф. З наведених підстав ПриватБанк керуючись п.3.18.5.8 Умов нарахував відповідачу штраф у розмірі 3 500,00 грн.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 33 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Приймаючи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно зі ст. ст. 44,49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 33,34,43,44,49,75,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Приватного підприємства «Виробничо-комерційної фірми «Травень»(67700, м. Білгород-Дністровський, вул. Паркова, буд. 6-а, код ЕДРПОУ 37010412) на користь Публічного акціонерного товариства Комерційного банку «ПриватБанк»(49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, буд. 50, код ЕДРПОУ 14360570, п/р 29092829003111, МФО 305299) заборгованість за кредитом в розмірі 50 000 (п'ятдесят тисяч) грн., комісію в розмірі 3150 (три тисячі сто п'ятдесят) грн.00 грн., відсотки за користування кредитом 24 276 (двадцять чотири тисячі двісті сімдесят шість) грн. 40 коп., пеню -9 719 (дев'ять тисяч сімсот дев'ятнадцять) грн. 81 коп., штраф за ненадання фінансової інформації -4000 (чотири тисячі) грн., штраф за ненадання інформації про цільове використання кредитних коштів -12 000 (дванадцять тисяч) грн., штраф у зв'язку порушенням грошового зобов'язання -3 500 (три тисячі п'ятсот) грн. та 2 132 (дві тисячі сто тридцять дві) грн. 92 коп.судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повний текст складено та підписано 26.09.2012 року.

Суддя Зайцев Ю.О.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення21.09.2012
Оприлюднено02.10.2012
Номер документу26212228
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5017/1422/2012

Ухвала від 14.06.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Зайцев Ю.О.

Рішення від 21.09.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Зайцев Ю.О.

Ухвала від 05.09.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Зайцев Ю.О.

Ухвала від 20.08.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Зайцев Ю.О.

Ухвала від 06.08.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Зайцев Ю.О.

Ухвала від 23.07.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Зайцев Ю.О.

Ухвала від 09.07.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Зайцев Ю.О.

Ухвала від 06.06.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Фаєр Ю.Г.

Ухвала від 31.05.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Фаєр Ю.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні