21/35-8/593-3/184
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м.Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.12.2008 Справа № 21/35-8/593-3/184
По позову Прокурора Зіньківського району (38100, м. Зіньків Полтавської області, вул. Комунарська, 2а) в інтересах держави в особі :
1. Зіньківської міської ради , 38100, м. Зіньків, вул. Леніна, 67
2. Зіньківського виробничого управління житлово-комунального господарства, м. Зіньків, вул. Дзержинського, 117
до Відкритого акціонерного товариства „Зінківська сільгосптехніка”, 38100, м. Зіньків, вул. Прохорова, 4
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Регіональне відділення Фонду державного майна України в Полтавській області (м. Полтава, вул. Леніна, 1/23)
про стягнення шкоди в розмірі 315 000, 00 грн., завданої внаслідок неправомірного володіння та розпорядження чужим майном –зовнішньою тепловою мережею від котельні підприємства до будинків №7а, 7б, 11 та 13, що по вул. Леніна в м. Зінькові.
С у д д я БУНЯКІНА Ганна Іванівна.
Представники:
від позивача І –Шум М.О., Дербеньов О.В. (див. протокол)
від позивача ІІ –Чопенко В.М. ( див. протокол)
від відповідача –Храпач О.С. (див. протокол)
від третьої особи –Левішко Т.В. ( див. протокол)
від прокуратури –Лядецька О.В. прокурор відділу представництв інтересів громадян та держави в судах прокуратури Полтавської області
Суть спору: Стягується 315 100,00 грн. шкоди, завданої внаслідок неправомірного володіння та розпорядження чужим майном –зовнішньою тепловою мережею від котельні підприємства до будинків №7а, 7б, 11 та 13, що по вул. Леніна в м. Зінькові.
Представники позивача та прокуратури позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Відповідач вимог п. 3 ухвали суду від 29.10.2008 року не виконав, заявивши письмове клопотання про призначення судово-економічної експертизи, яке суд відхилив як невмотивоване.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, третьої особи та прокуратури, суд встановив:
В 1983 році здано в експлуатацію Станцію технічного обслуговування автомобілів (СТОА) Зіньківської “Райсільгосптехніки” по вул. Польова, 5 в м. Зінькові, до складу якої входила котельня та внутрішня тепломережа. В 1985 році внутрішня тепломережа вийшла з ладу і виробничий корпус СТОА залишився без опалення, в зв'язку з чим в цьому ж році Зіньківською “Райсільгосптехнікою” була зведена та введена в експлуатацію зовнішня тепломережа, яка проходила від котельні СТОА по вул. Польовій до розподільчого вузла на розі вулиць Польової і Леніна.
Згідно з постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів № 11 від 14.11.1986 року Зіньківська “Райсільгосптехніка” була перетворена в Зіньківське ремонтно-транспортне підприємство (РТП).
На підставі рішення Інспекції ГАСК Зіньківського району на виконання будівельних робіт № 5 від 16.07.1987 року Зіньківське РТП розпочало будівництво 32-х квартирного житлового будинку для своїх працівників по вул. Леніна, 11 у м. Зінькові.
30.09.1988 року Державною приймальною комісією 32-х квартирний житловий будинок з розподільчими тепловими мережами по вул. Леніна, 11 в м. Зінькові був прийнятий в експлуатацію згідно з актом державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту від 30.09.1988 року, затвердженого рішенням районної ради народних депутатів № 170 від 30.09.1988 року.
Згідно з рішенням виконавчого комітету Зіньківської міської ради народних депутатів Полтавської області “Про передачу на баланс Зіньківського будинкоуправління новозбудованого 32-х квартирного житлового будинку по вул. Леніна, 11 м. Зінькова” № 392 від 19.10.1988 року Зіньківське РТП передало побудований 32-х квартирний житловий будинок по вул. Леніна, 11 в м. Зінькові на баланс Зіньківського будинкоуправління, яке згідно рішення виконавчого комітету Зіньківської міської ради народних депутатів Полтавської області № 384 від 21.09.1988 року об'єднано з комбінатом комунальних підприємств в Управління житлово-комунального господарства Полтавського облжитлокомунуправління.
Таким чином, житловий будинок по вул. Леніна, 11 в м. Зінькові разом із зовнішніми тепловими мережами переданий на баланс Зіньківського управління житлово-комунального господарства та є власністю Зіньківської міської ради.
Згідно плану приватизації Зіньківського ремонтно-транспортного підприємства Полтавської господарської організації “Облагропроммеханізація”, затвердженого наказом РВ ФДМУ по Полтавській області № 486а-ПР від 10.07.1996 року, котельня № 2 на майданчику СТОА здійснює теплопостачання до пожежної частини, автоколони райспоживспілки, виробничої бази комбінату комунальних підприємств та житлових будинків № 7а, 7б, 11, 13 по вул. Леніна в м. Зінькові.
Згідно з рішенням Регіонального відділення Фонду державного майна України № 143 від 10.07.1996 року про створення ВАТ “Зіньківська Сільгосптехніка”, останьому передано об'єкти нерухомого майна (основні засоби), в т.ч. зовнішні тепломережі по вул. Польова, 5 і по вул. Прохорова, 4 в м. Зінькові, які знаходились на балансі товариства станом на 01.01.2004 року.
В акті комісії ВАТ “Зіньківська Сільгосптехніка” від 10.11.2004 року зазначено, що зовнішня тепломережа від котельної СТОА до виробничих приміщень товариства та житлових будинків № 7а, 7б, 11, 13 по вул. Леніна в м. Зіньків частково розкрадена, не використовується майже 3 роки та вирішено її списати.
Відповідно до протоколу № 45 від 9.11.2004 року засідання спостережної ради ВАТ “Зіньківська Сільгосптехніка” вирішено списати зовнішню тепломережу по вул. Польова, 5, м. Зіньків та станом на 01.01.2005 року вказана тепломережа в обліку підприємства відсутня у зв'язку зі списанням, демонтажем та продажем на брухт.
Контрольно-ревізійним управлінням в Полтавській області проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності ВАТ “Зіньківська Сільгосптехніка” за період з 01.01.2004 року по 01.01.2006 року, про що складено акт № 05-21/78 від 17.04.2006 року. У акті ревізії зазначено, що в листопаді 2004 року підприємством списана з балансу зовнішня тепломережа по вул. Польова, 5, м. Зіньків, але фактично була частково демонтована інша тепломережа, яка була підключена від котельної СТОА до виробничих приміщень товариства та житлового будинку №11 по вул. Леніна в м. Зіньків, яка по даних бухгалтерського обліку ВАТ “Зіньківська Сільгосптехніка” не обліковувалась.
Згідно наказу Зіньківського ВУЖКГ № 41-в від 18.04.2006 року проведено позапланову інвентаризацію зовнішньої теплової мережі до будинку № 11 по вул. Леніна у м. Зінькові. В протоколі засідання інвентаризаційної комісії від 20.04.2006 року встановлено, що загальна протяжність розподільчої теплової мережі від котельні ВАТ “Зіньківська Сільгосптехніка” по вул. Польовій, 5 у м. Зіньків до житлового будинку № 11 по вул. Леніна в м. Зіньків склала 814,6 п.м., в т.ч. в наявності знаходиться 405,5 п.м., демонтовано 409,1 п.м., що є недостачею.
Виходячи з наданої проектно-кошторисної документації, в загальну кошторисну вартість 32-х квартирного будинку в м. Зіньків по вул. Леніна, 11 включена вартість житлового будинку та вартість розподільчих теплових мереж.
Згідно інформації стосовно балансової належності ділянки теплової мережі до житлового будинку по вул. Леніна, 11 в м. Зінькові, наданої Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства “Полтаватеплоенерго”, будівництво житла та об'єктів соцкультпобуту здійснюється на підставі розробленої проектно-кошторисної документації, яка передбачає окрім будівництва будівлі ще й будівництво комунікацій, що забезпечують її життеєдіяльність (газ, вода, електромережа, каналізація, теплові мережі). Вартість зазначених комунікацій відноситься до вартості об'єкту будівництва і межею їх балансової належності є точка підключення до діючих комунікацій.
Експлуатація будинку по вул. Леніна, 11 в м. Зінькові та комунікацій до нього з 1988 року проводилась одним власником і не було потреби виділяти основні засоби в окремі інвентарні номери із визначенням їх вартості. Теплова мережа експлуатувалася і обслуговувалася власником житла від місця підключення в котельні СТОА ВАТ “Зіньківська Сільгосптехніка”.
Відповідно до ст. 121 Конституції України на прокуратуру покладено функції представництва інтересів громадян і держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст. 2 ГПК України, господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до нього в інтересах держави.
Згідно ст. 20 Закону України “Про прокуратуру” при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатися до суду або господарського суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, підприємств та інших юридичних осіб.
Відповідно до ст. 361 Закону України “Про прокуратуру” представництво прокуратурою інтересів громадян і держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист в суді інтересів громадян або держави у випадках, передбачених законом.
Враховуючи вищевказане, суд приходить до висновку про правомірність та обгрунтованість звернення прокурором Зіньківського району Полтавської області з відповідним позовом в інтересах держави в особі Зінківської міської ради та Зінківського виробничого управління житлово-комунального господарства до ВАТ “Зіньківська Сільгосптехніка” про стягнення 315 100,00 грн. шкоди, завданої внаслідок неправомірного володіння та розпорядження чужим майном.
Відповідно до ст. 317 Цивільного кодексу України власникові належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Згідно ст. 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону, Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав. Держава не втручається у здійснення власником права власності. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановленому законом.
Відповідно до приписів ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. При цьому під збитками розуміється: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Для застосування такої міри відповідальності як стягнення збитків, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: 1) протиправна поведінка (дія або бездіяльність); 2) шкідливий результат такої поведінки (збитки, шкода); 3) причинний зв'язок між протиправною поведінкою та причиненою шкодою; 4) вина особи, яка заподіяла шкоду.
У відповідності до ст.ст. 33, 35 ГПК України позивач повинен довести ті обставини, на які він посилається як на підставу своїх вимог, довести факт причинення шкоди, обгрунтувати розмір понесених збитків, вказати на причинно-наслідковий зв'язок між ними та наявність вини.
Належність Зіньківському ВУЖКГ 32-х квартирного житлового будинку по вул. Леніна, 11 в м. Зінькові з розподільчою тепловою мережею від нього до котельні СТОА підтверджується документальними доказами, наявними в матеріалах справи, а саме:
- робочим проектом на будівництво 32-х квартирного житлового будинку по вул. Леніна, 11 в м. Зінькові (Том ІІ “Сводка затрат” та Том ІІ-а “Сводный сметный расчет”);
- інвентаризаційним описом № 1 від 20.04.2006 року Зіньківського ВУЖКГ;
- актом державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта від 30.09.1988 року;
- актом ревізії контрольно-ревізійної комісії Полтавської області фінансово-господарської діяльності Зіньківського ВУЖКГ № 05-21/81 від 28.04.2006 року;
- висновком № 648 спеціаліста-економіста Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. Проф. М.С.Бокаріуса;
- листом Головного УЖКГ Полтавської області обласної державної адміністрації від 11.09.2007 року № 03-01/1725;
- листом Зіньківської ПМК № 293 від 10.09.2007 року № 21;
- листом відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Зіньківської районної державної адміністрації від 05.04.2005 року № 05/448.
Нестача частини розподільчих теплових мереж 32-х квартирного житлового будинку по вул. Леніна, 11 в м. Зінькові підтверджується наступними документальними доказами:
- актом ревізії контрольно-ревізійної комісії Полтавської області фінансово-господарської діяльності Зіньківського ВУЖКГ № 05-21/81 від 28.04.2006 року;
- робочим проектом на будівництво 32-х квартирного житлового будинку по вул. Леніна, 11 в м. Зінькові;
- протоколом засідання інвентаризаційної комісії від 20.04.2006 року;
- висновком судово-економічної експертизи № 582 від 25.09.2007 року Полтавського віділення Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. Проф. М.С.Бокаріуса.
Встановлено, що товарно-матеріальні цінності, отримані від демонтування зовнішньої тепломережі, розташованої від котельні СТОА ВАТ “Зіньківська Сільгосптехніка” до житлового будинку по вул. Леніна, 11 в м. Зінькові, яка обліковувалась на балансі Зіньківського ВУЖКГ, реалізовані та оприбутковані ВАТ “Зіньківська Сільгосптехніка”.
У відповідності до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
У відповідності до ст. 224 ГК України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані ним збитки суб'єкту, права та законні інтереси якого порушено.
Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності іншою стороною.
Згідно ст. 225 ГК України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.
У звіті про оцінку нерухомого майна зовнішньо-розподільчих теплових мереж до 32 х квартирного житлового будинку по вул. Леніна, 11 в м. Зіньків складеного 17.04.2006 року суб'єктом оціночної діяльності Филь С.В., визначено розмір шкоди, завданої Зіньківському ВУЖКГ Відкритим акціонерним товариством “Зіньківська Сільгосптехніка” внаслідок демонтажу частини зовнішньої розподільчої теплової мережі, який становить 315 100,00 грн.
Враховуючи, що (1) при приватизації майнового комплексу ВАТ “Зіньківська Сільгосптехніка” спірний об'єкт (зовнішня тепломережа, розташована від котельні СТОА ВАТ “Зіньківська Сільгосптехніка” до житлового будинку по вул. Леніна, 11 в м. Зінькові) не ввійшов до статутного фонду товариства, про що засвідчують надані докази Регіонального відділення Фонду державного майна України по Полтавській області та матеріали справи, (2) приписи ч. 2 ст. 1166 ЦК України, за якою особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини, (3) відповідач не довів, що шкода завдана не з його вини та підтвердження протилежного матеріалами справи, суд, оцінивши надані докази, дійшов висновку, що позовні вимоги обгрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі матеріалів справи та керуючись ст.ст. 22, 49, 75, 78, 82-85 ГПК України, суд –
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Зіньківська сільгосптехніка” (38100, Полтавська область, м. Зіньків, вул. Прохорова, 4, код ЄДРПОУ 03756000, р\р 26006002767005 в АТ “Індекс-банк”, МФО 331061) на користь Зіньківської міської ради (38100, Полтавська область, м. Зіньків, вул. Леніна, 67, р\р 35213001000471 ГУДКУ в Полтавській області, МФО 831019, код 04057333) - заборгованість в сумі 315 100,00 грн., державне мито –3 151,00 грн. та витрати за забезпечення судового процесу –118,00 грн.
3. Видати наказ з набранням чинності цим рішенням.
4. Копію цього рішення надіслати сторонам і прокуратурі району, за адресами зазначеними в її вступній частині, та прокуратурі Полтавської області (36000, м. Полтава, вул. 1100-річчя Полтави, 7).
СУДДЯ БУНЯКІНА Г.І.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2008 |
Оприлюднено | 06.01.2009 |
Номер документу | 2637488 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Бунякіна Г.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні