Рішення
від 27.11.2008 по справі 21/111-08-3673
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

21/111-08-3673

          

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"27" листопада 2008 р.         Справа  № 21/111-08-3673

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю (надалі –ТОВ) „Ека-Транс”, м. Одеса;

до Відповідача: Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії (надалі –ДП ДАК) „Хліб України” „Одеський портовий елеватор”, м. Одеса;

про спонукання до виконання умов договору.

Господарський суд Одеської області у складі:

Головуючого суді -                                                 ЗЕЛЕНОВА Г.М.;

Секретаря судового засідання -                             СУСЛОВА М.В.;           

За участю представників сторін:

від позивача: Бігняк О.В. –представник ТОВ „Ека-Транс” –згідно довіреності від 01.09.2008 р.

від відповідача: Стаєцький К.М. –представник ДП ДАК „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” –згідно довіреності від 30.09.2008 р. за № 484/1.

         

           СУТЬ СПОРУ: 12.09.2008 р., Позивач, ТОВ „Ека –Транс”, звернувся до господарського суду Одеської області із позовною заявою до Відповідача, ДП ДАК „Хліб України” „Одеський портовий елеватор”, виконувати умови договору № 35-06/ПР від 09.06.2008 р. про надання послуг по прийманню, зберіганню та відвантаженню зернових, зернобобових та олійних культур належним чином.

             Ухвалою господарського суду від 15.09.2008 р. вжиті заходи до забезпечення позову шляхом заборони Дочірньому підприємству Державної акціонерної компанії „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” (65003, м. Одеса, вул. Хлібна гавань, 4. Ідентифікаційний код 00955176) до розгляду господарським судом справи № 21/111-08-3673, в односторонньому порядку припиняти здійснення своїх зобов'язань з ТОВ „Ека –Транс” (65053, м. Одеса, вул. Маршала Говорова,7, оф. 9. Ідентифікаційний код 34443919) згідно умов договору від 09.06.2008 р. про надання послуг по прийманню, зберіганню та відвантаженню зернових, зернобобових та олійних культур за № 35-06/ПР, а саме: організовувати розміщення, зберігання на елеваторі та відвантаження до судна вантажу у відповідності до діючих в системі хлібопродуктів України стандартів, інструкцій та нормативів, а також виконувати відвантаження вантажу з залізничних вагонів, автомашин та відвантаження вантажу до судна лише у присутності Замовника, або його правомочного представника; проводити 100 % переважування вантажу при прийомі вантажу на елеватор та при  видачі вантажу на судно, здійснювати контроль якості вантажу, що надходить згідно діючих в Україні державних стандартів.

Представник Позивача у судовому засіданні позовну вимогу підтримав, наполягав на її задоволені.

            Представник Відповідача письмовий відзив господарському суду не надав, але у судових засіданнях заперечував проти задоволення позову ТОВ „Ека –Транс”, посилаючись на те, що рішення щодо припинення дії договору від 09.06.2008 р. за № 35-06/Пр приймалося головою правління ДАК „Хліб Україна”, і Відповідач, який є Дочірнім підприємством ДАК „Хліб Україна”, підтримує зазначене рішення.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив, що:

09.06.2008 р. між ДП ДАК „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” (Виконавець) та ТОВ „Ека –Транс” (Замовник) укладено договір № 35-06/ПР про надання послуг по прийманню, зберіганню та відвантаженню зернових, зернобобових та олійних культур (надалі –Договір від 09.06.2008 р. за № 35-06/ПР), за умов якого Виконавець зобов'язався здійснювати послуги щодо перевалки вантажу відповідно до замовлення Замовника (лабораторний аналіз, організація вивантаження з з/д або автотранспорту, приймання, розміщення, зберігання на елеваторі з проведенням усіх необхідних технологічних операцій та відвантаження до судна зернових, зернобобових культур та насіння соняшника) у кількості та цінах обумовлених додатками до даного договору. Усі додатки є невід'ємною частиною цього договору. В свою чергу, Замовник зобов'язався сплатити в повному обсягу послуги Виконавця (п. 1.1. та п. 1.2.  Договору від 09.06.2008 р. за № 35-06/ПР).

Відповідно до п. 8.1. Договору від 09.06.2008 р. за № 35-06/ПР цей договір набирає                 чинності з моменту його підписання та діє до 30.06.2009 р.

Крім того, згідно зазначеного положення Договору від 09.06.2008 р. за № 35-06/ПР, якщо жодна сторона за місяць до закінчення строку дії договору не надасть письмової заяви про його розірвання, дія договору автоматично продовжується на наступний календарний рік на тих самим умовах. Розірвання договору здійснюється шляхом підписання сторонами відповідної угоди.

28.08.2008 р. головою правління ДАК „Хліб України” прийнято наказ „Щодо забезпечення виконання експортних програм компанії ДП „Одеський портовий елеватор” за № 91, згідно п.2 якого зобов'язано директора ДП ДАК „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” в строк до 15.09.2008 р. завершити виконання зобов'язань перед іншими контрагентами ДП „Одеський портовий елеватор”, з якими укладено договори перевалювання зернових та олійних культур.

29.08.2008 р. ДП ДАК „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” направило на адресу ТОВ „Ека-Транс” лист за № 421/1, за яким Відповідач повідомив про те, що у відповідності з наказом голови правління ДП ДАК „Хліб України” від 28.08.2008 р. за № 91, ДП ДАК „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” йому надано припис починаючи з 15.09.2008 р. забезпечити 100 % елеваторних ємкостей Одеського портового елеватору для роботи з ДП ДАК „Хліб України” „Хліб –експорт”. Відповідно до вищезазначеного розпорядчого документу, в строк до 15.09.208 р., керівництво ДП ДАК „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” зобов'язано припинити виконання зобов'язань перед іншими контрагентами, з якими укладенно договори перевалювання. Таким чином, у зв'язку з настанням форс –мажорних обставин, обумовлених діями влади, за наслідками, що не залежать від ДП ДАК „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” та у зв'язку з істотними змінами обставин, ДП ДАК „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” звернулося до ТОВ „Ека-Транс” з проханням припинити виконання зобов'язань за договором від 09.06.2008 р. за № 35-06/Пр в строк до 15.09.2008 р.

Відповідно до статті 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених Господарським кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Одним з основних видів господарських зобов'язань є майново-господарські зобов'язання.  

Згідно ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматись від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.  Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом.

Статтями 179, 180 Господарського кодексу України майново –господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами –юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько –договірними зобов'язаннями. Зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства.  Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. При укладені господарського договору сторони зобов'язані у будь –якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору. Строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору.  

Згідно зі статтею 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на  встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

Пунктом 1 статті 651 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір від 09.06.2008 р. за № 35-06/ПР на момент вирішення спору у господарському суді є діючим, оскільки строк його дії відповідно до п. 8.1. цього договору - до 30.06.2009 р.

Отже, з урахуванням вищевикладених обставин та правових норм, господарський суд вважає, що лист ДП ДАК „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” від 29.08.2008 р. за № 421/1 та викладені в ньому обставини не є підставою для припинення між сторонами правовідносин за договором від 09.06.2008 р. за № 35-06/ПР, оскільки він спрямований на односторонню відмову від виконання взятих на себе зобов'язань за цим договором.  

Крім того, Позивач за результатами розгляду листа ДП ДАК „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” від 29.08.2008 р. за № 421/1 не надав згоди на дострокове припинення дії договору від 09.06.2008 р. за № 35-05/ПР.

Зазначені Відповідачем у листі від 29.08.2008 р. за № 421/1 підстави для розірвання спірного договору, а саме, наявність форс –мажорних обставин, обумовлених діями влади та істотна зміна обставин, останнім не підтверджені.

Так, згідно п. 5.1. та п. 5.2. договору від 09.06.2008 р. за № 35-06/ПР сторони передбачили, що жодна сторона цього договору не відповідає за повне або часткове невиконання взятих на себе зобов'язань, якщо це невиконання пов'язано з причинами, що знаходяться  поза сфери контролю Сторони, що не виконує свої обов'язки, таких як повінь, пожежа, землетрус та інші стихійні лиха, які виникли після укладення контракту, дія влади (відміна ліцензій, ембарго, конвенції по залізничної дороги та інші), воєнні дії, якщо будь –яке з таких обставин здійснило вплив на виконання цього договору та підтверджено Торгово - промисловою палатою. Наявність форс –мажорних обставин автоматично продовжує виконання цього договору на час їх дії. У разі неможливості продовження строку дії договору більш ніж на місяць, сторони за узгодженням , припиняють дію договору, яке оформлюється відповідним актом.

Статтями 32, 33, 34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що доказами у справі є будь –які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановляє наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

           Проте, господарський суд вважає, що положення, що містяться у протоколі наради Кабінету Міністрів України від 05.08.2008 р. не є форс – мажорними обставинами (дії влади) і не можуть бути правовою підставою для припинення правовідносин між сторонами за договором  від 09.06.2008 р. за № 35-06/ПР, оскільки не впливають на виконання сторонами умов договору від 09.06.2008 р. за № 35-06/ПР.

Разом із цим, Відповідач не надав господарському суду доказів істотної зміни обставин, внаслідок наявності яких останній вимагає розірвання договору від 09.06.2008 р. за № 35-06/ПР.

Відповідно до статті 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися про укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.  Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.  

Отже, враховуючи зазначене, господарський суд вважає, що позовна вимога ТОВ „Ека-Транс” щодо зобов'язання ДП ДАК „Хліб України” „Одеський портовий елеватор”, виконувати умови договору № 35-06/ПР від 09.06.2008 р. належним чином є обґрунтованою, і тому підлягає задоволенню.

Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покласти на Відповідача згідно ст. ст. 44- 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 44- 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В :

1.          Позов Товариства з обмеженою відповідальністю „Ека-Транс” –задовольнити.

2. Зобов'язати Дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” (65003, м. Одеса, вул. Хлібна гавань,4. Ідентифікаційний код 00955176. Розрахунковий рахунок 26001314344 в АБ „Південний”, МФО 328209) виконувати умови договору № 35-06/ПР від 09.06.2008 р. про надання послуг по прийманню, зберіганню та відвантаженню зернових, зернобобових та олійних культур, укладеного з Товариством з обмеженою відповідальністю „Ека-Транс” (65053, м. Одеса, вул. М. Говорова, 7, оф. 9. Ідентифікаційний код 34443919. Розрахунковий рахунок 26007311227501 в АБ „Південний”, МФО 328209) належним чином.

3.Стягнути з Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії „Хліб України” „Одеський портовий елеватор” (65003, м. Одеса, вул. Хлібна гавань,4. Ідентифікаційний код 00955176. Розрахунковий рахунок 26001314344 в АБ „Південний”, МФО 328209) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Ека-Транс” (65053, м. Одеса, вул. М. Говорова, 7, оф. 9. Ідентифікаційний код 34443919. Розрахунковий рахунок 26007311227501 в АБ „Південний”, МФО 328209) державне мито у сумі 85 /Вісімдесят п'ять/ грн. 00 коп. та витрати на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу у сумі 118 /Сто вісімнадцять/ грн. 00 коп.

4. Скасувати заходи вжиті ухвалою господарського суду від 15.09.2008 р. по справі № 21/111-08-3673.

5.Копію рішення надіслати сторонам.

 

            Рішення підписано  01.12.2008р.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.

            Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

              СУДДЯ                                                                                       Зеленов Г.М.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення27.11.2008
Оприлюднено06.01.2009
Номер документу2638440
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —21/111-08-3673

Постанова від 10.02.2009

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Сидоренко М.В.

Рішення від 27.11.2008

Господарське

Господарський суд Одеської області

Зеленов Г.М.

Ухвала від 10.10.2008

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Бандура Л.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні