ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 жовтня 2012 р. № 2а-8760/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого -судді Журомської М.В.,
судді Хоми О.П.,
судді Кухар Н.А.,
за участю секретаря Андрушакевич Т.В., Бугари Д.Р.,
за участю : представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Сидора В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові справу за адміністративним позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 119 ОСОБА_4 в особі довіреної особи - ОСОБА_2 до Бродівської районної організації «Партії регіонів»про визнання протиправними дій, -
ВСТАНОВИВ:
11 жовтня 2012 року о 15 год. 15 хв. кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 119 ОСОБА_4 в особі довіреної особи - ОСОБА_2 звернулася у Львівський окружний адміністративний суд з позовом до Бродівської районної організації «Партії регіонів», у якому просить визнати дії Бродівської районної організації «Партії регіонів»протиправними, такими, що грубо порушують виборче законодавство України.
В обґрунтування позовної вимоги покликається на те, що 06 жовтня 2012 року невідомі особи чоловічої статті, знаходячись в агітаційній палатці політичної партії «Партії Регіонів», яка розташована у місті Броди Львівської області на Площі Ринок навпроти будинку № 17, розповсюджували друковані матеріали передвиборчої агітації, а саме: газету Львівський Регіон НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та газету Дзвони Нації НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, в яких, на думку позивача, було розміщено завідомо недостовірні, наклепницькі відомості про політичні партії ВО «Свобода»та ВО «Батьківщина», суб'єктів виборчого процесу, а також кандидата у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі № 119 ОСОБА_4 Такі матеріали не містили відомостей про замовника цих матеріалів, установу, що здійснила друк або інформацію, що друк здійснено з використанням обладнання, що належить партії, інформацію про осіб, відповідальних за випуск , а також інформацію за рахунок яких коштів здійснено випуск цих матеріалів. 06 жовтня 2012 року складено акт про виявлені порушення, що підписаний ОСОБА_2 та уповноваженими особами політичних партій ВО «Батьківщина» - ОСОБА_6 та ВО «Свобода»- ОСОБА_7, а також виборцями ОСОБА_8 та ОСОБА_9, які були присутні під час з'ясування обставин розповсюдження вказаних газет з представниками політичної партії «Партія Регіонів». Особами, що розповсюджували передвиборні агітаційні матеріали політичної партії «Партія Регіонів», не було надано інформації, що вимагається Законом України «Про вибори народних депутатів України»у ст. 68, така інформація не містилася і в самих агітаційних матеріалах, а тому відповідачем було грубо порушено вимоги Закону України «Про вибори народних депутатів України». Вважає, що дії відповідача є такими, що не відповідають вимогам закону, порушують право громадян на вільні вибори та є протиправними. Тому, на відповідача має бути покладений обов'язок утриматись від передвиборної агітації, що перешкоджає вільному формуванню волі виборців та не відповідає виборчому законодавству.
Представник позивача позовні вимоги підтримала повністю з підстав, викладених у позовній заяві. Додатково пояснила, що під протиправними діями відповідача визначає дії відповідача щодо невідображення у газеті відомостей, що така газета випускається за кошти партії; дії щодо розповсюдження газети, що містить завідомо недостовірні, наклепницькі відомості про політичні партії ВО «Свобода»та ВО «Батьківщина», суб'єктів виборчого процесу, а також кандидата у Народні депутати ОСОБА_4 в одномандатному виборчому окрузі № 119. Зазначила, що газета «Дзвони нації»розповсюджувалась у м. Броди і раніше на пошті, в районній державній адміністрації, на ринку. Просить позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив. Пояснив, що газета «Дзвони Нації»є друкованим виданням громадської організації, яка не має ніякого відношення до відповідача, а газета «Львівський Регіон»містить усі необхідні реквізити, з яких можливо встановити інформацію про осіб, відповідальних за випуск та інші необхідні дані. Окрім того зазначає, що друкований матеріал «Дзвони Нації»НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 та «Львівський Регіон»НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, щодо яких розглядається справа, не є агітаційним матеріалом. Просить у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Особливості провадження у справах щодо оскарження дій або бездіяльності кандидатів, їхніх довірених осіб, партії (блоку), місцевої організації партії, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, ініціативних груп референдуму, інших суб'єктів ініціювання референдуму, офіційних спостерігачів від суб'єктів виборчого процесу встановлені у статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів народних депутатів визначає Закон України «Про вибори народних депутатів України»від 17 листопада 2011 року №4061-VI (далі по тексту - Закон України №4061).
Відповідно до пункту 4 частини 5 статті 11 Закону України № 4061, передвиборна агітація є складовим етапом виборчого процесу.
Визначення поняття «передвиборна агітація» надане у частині 1 статті 68 Закону України № 4061, згідно якої під передвиборною агітацією розуміється здійснення будь-якої діяльності з метою спонукати виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію - суб'єктів виборчого процесу.
Форми передвиборної агітації визначені частиною 2 статті 68 Закону України № 4061-VI, відповідно до якої така може проводитися шляхом: проведення зборів громадян, інших зустрічей з виборцями; проведення мітингів, походів, демонстрацій, пікетів; проведення публічних дебатів, дискусій, «круглих столів», прес-конференцій стосовно положень передвиборних програм та політичної діяльності партій - суб'єктів виборчого процесу чи політичної діяльності кандидатів у депутати; оприлюднення в друкованих та аудіовізуальних (електронних) засобах масової інформації політичної реклами, виступів, інтерв'ю, нарисів, відеофільмів, аудіо- та відеокліпів, інших публікацій та повідомлень; розповсюдження виборчих листівок, плакатів та інших друкованих агітаційних матеріалів чи друкованих видань, в яких розміщено матеріали передвиборної агітації; розміщення друкованих агітаційних матеріалів чи політичної реклами на носіях зовнішньої реклами; проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрації фільмів та телепередач чи інших публічних заходів за підтримки партії - суб'єкта виборчого процесу чи кандидата у депутати, а також оприлюднення інформації про таку підтримку; публічні заклики голосувати за або не голосувати за партію - суб'єкта виборчого процесу, кандидата у депутати або публічні оцінки діяльності цих партій чи кандидатів у депутати; в інших формах, що не суперечать Конституції України та законам України.
Згідно частини 6 статті 68 Закону України № 4061, передвиборча агітація здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, виділених на забезпечення ведення передвиборчої агітації відповідно до цього Закону, коштів виборчих фондів партій, кандидатів у депутати в одномандатних округах. Кандидати у депутати, зареєстровані у загальнодержавному окрузі, можуть здійснювати передвиборчу агітацію за кошти виборчого фонду партії. Використання власних коштів кандидатів у депутати чи коштів з інших джерел для проведення передвиборчої агітації, у тому числі з ініціативи виборців, забороняється.
Частиною 7 статті 68 цього Закону встановлено, що надання партіям, кандидати у депутати від яких зареєстровані у загальнодержавному окрузі, друкованих площ у друкованих засобах масової інформації здійснюється з додержанням принципу рівних умов. Партія, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, фінансує із коштів свого виборчого фонду заходи і матеріали передвиборної агітації та розміщення політичної реклами на власну підтримку. Підтримка партією, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, від свого імені проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрацій фільмів, телепередач чи інших публічних заходів, а також проведення зазначених публічних заходів на підтримку партії, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, може здійснюватися лише у разі фінансування таких заходів із коштів виборчого фонду відповідної партії.
Згідно з вимогами частини 7 статті 69 Закону України № 4061, друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про замовника цих матеріалів, установу, що здійснила друк, або вказівку, що друк здійснено з використанням обладнання, що належить партії, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.
Статтею 74 цього Закону встановлені обмеження передвиборної агітації, зокрема, згідно з частиною 22, забороняється виготовлення та розповсюдження друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, що не містять відомостей про замовника друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, установу, яка здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.
Відповідно до акту від 06 жовтня 2012 року, складеного довіреною особою кандидата у народні депутати України ОСОБА_4 -ОСОБА_2, та уповноваженими особами політичних партій ВО «Батьківщина»- ОСОБА_6 та ВО «Свобода»- ОСОБА_7, та підписаним свідками ОСОБА_8 та ОСОБА_9, встановлено, що невідомі особи, що знаходились в агітаційній палатці політичної партії «Партія Регіонів», встановленій на пл. Ринок у м. Броди навпроти будинку № 17, розповсюджували друковані ЗМІ, а саме газету «Львівський Регіон»НОМЕР_1ІНФОРМАЦІЯ_1 та газету «Дзвони Нації»НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, в яких розміщено завідомо наклепницькі відомості про кандидата у народні депутати ОСОБА_4. На звернення уповноважених осіб політичних партій та довіреної особи кандидата у народні депутати, вказані особи відмовились представитись, назвати осіб, що надали їм для розповсюдження агітаційні матеріали, авторів статей, що у них містилися та адреси ЗМІ, що їх надрукували.
У судовому засіданні позивачем до матеріалів справи долучено оригінали зазначених у акті друкованих видань, а саме: друковане видання «Львівський Регіон»НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та друковане видання «Дзвони Нації»НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_2.
Як пояснила у судовому засіданні представник позивача, 06.10.2012 року нею та іншими уповноваженими особами складено акт про порушення вимог виборчого законодавства та здійснено відеозйомку встановленого порушення.
У судовому засіданні судом досліджено відеозаписи, якими, на думку позивача, встановлено порушення відповідачем виборчого законодавства. Допитані у судовому засіданні свідки зазначили, що особи, які знаходились у агітаційній палатці політичної партії «Партія регіонів», здійснювали розповсюдження агітаційних матеріалів, у тому числі газети «Дзвони нації».
Щодо розповсюдження газети «Львівський регіон», представник позивача в судовому засіданні зазначила, що дану газету можна ідентифікувати як друкований засіб «Партії регіонів», тому вона такі дії відповідача не вважає такими, що порушують виборче законодавство. А дії відповідача щодо розповсюдження газети «Дзвони нації»є протизаконними , так як, на думку позивача, дана газета є агітаційним матеріалом і містить неправдиві відомості щодо кандидата в депутати ОСОБА_4, спростування яких є предметом інших судових справ, рішення по таких справах ще не прийняті.
Стосовно розповсюдження газети «Дзвони Нації»НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_3, суд зазначає наступне.
Як вбачається з видання «Дзвони нації», таке є газетою, заснованою громадською організацією «Поклик нації»(ЄДРПО 35764867), має свідоцтво про державну реєстрацію ІФ580-106Р, розповсюджується безкоштовно, наклад 50000 примірників.
Судом встановлено, що газета «Дзвони нації»зареєстрована в Державному реєстрі друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності 25.12.2009 року.
Правові основи діяльності друкованих засобів масової інформації (преси) в Україні, державні гарантії їх свободи відповідно до Конституції України , Закону України «Про інформацію»та інших актів чинного законодавства і визнаних Україною міжнародно-правових документів встановлює Закон України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні»від 16 листопада 1992 року № 2782-XII (далі по тексту Закон України № 2782-XII).
Відповідно до статті 2 Закону України № 2782-XII, свобода слова і вільне вираження у друкованій формі своїх поглядів і переконань гарантуються Конституцією України і відповідно до цього Закону означають право кожного громадянина вільно і незалежно шукати, одержувати, фіксувати, зберігати, використовувати та поширювати будь-яку відкриту за режимом доступу інформацію за допомогою друкованих засобів масової інформації.
Під друкованими засобами масової інформації (пресою) в Україні розуміються періодичні і такі, що продовжуються, видання, які виходять під постійною назвою, з періодичністю один і більше номерів (випусків) протягом року на підставі свідоцтва про державну реєстрацію (Стаття 1 Закону України № 2782-XII ).
Встановлені судом обставини свідчать про те, що газета «Дзвони нації»є офіційним періодичним друкованим виданням громадської організації, що здійснює свою діяльність на законній основі, метою даного друкованого видання є доведення до відома населення певного регіону інформації, видається щомісячно ( http://www.gk-press.if.ua/node/НОМЕР_3 ).
Предметом оскарження є дії відповідача по розповсюдженню газети «Дзвони Нації»НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, матеріали для даного номера газети готувались раніше, тоді як виборчий процес з виборів народних депутатів України розпочався з 30 липня 2012 року. Тому, розміщені у даному номері матеріали не можуть вважатися передвиборною агітацією.
Як зазначили у своїх поясненнях свідки, газета «Дзвони Нації»фактично розповсюджувалась у місті Броди і до 06.10.2012 року на пошті, на ринку, у інших громадських місцях.
Суд наголошує, що реальні події та їх висвітлення в ЗМІ можуть відрізнятися, а відповідач як суб'єкт виборчого процесу несе відповідальність виключно за свої дії.
Закон України «Про вибори народних депутатів України»не містить заборони на розповсюдження періодичних друкованих засобів масової інформації, яким є газета «Дзвони нації».
Аналіз наданого позивачем друкованого видання «Дзвони Нації»НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 з точки зору його змісту, належності та допустимості, дає можливість зробити висновок про те, що воно не є агітаційним матеріалом, який може спонукати виборців голосувати за політичну партію «Партію регіонів»або не голосувати за кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 119 ОСОБА_4, оскільки таке не містить жодних закликів до голосування «за» чи «проти»цих суб'єктів виборчого процесу, а тому посилання позивача на порушення відповідачем положень статей 68, 69 Закону України № 4061 є помилковим.
Відповідно до статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Таким чином, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених у позові вимог через недоведеність фактів вчинення відповідачем дій, що суперечать вимогам статей 68, 69 та 74 Закону України №4061, у зв'язку з чим у задоволенні позову слід відмовити.
Щодо судових витрат, то відповідно до вимог ст. 94 КАС України, такі покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 159-163, 167, 175, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 119 ОСОБА_4 в особі довіреної особи - ОСОБА_2 до Бродівської районної організації «Партії регіонів»про визнання протиправними дій - відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивача.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги в дводенний строк з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження -з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий -суддя /підпис/ Журомська М.В.
Суддя /підпис/ Хома О.П.
Суддя /підпис/ Кухар Н.А.
Постанова не набрала законної сили.
З оригіналом згідно
Суддя Журомська М.В.
Суд | Львівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.10.2012 |
Оприлюднено | 15.10.2012 |
Номер документу | 26411713 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Журомська Майя Вікторівна
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Журомська Майя Вікторівна
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Журомська Майя Вікторівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні