УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2012 р. Справа № 170505/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сапіги В.П.,
суддів Хобор Р.Б., Яворського І.О.,
за участю секретаря судового засідання Сердюк О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 119 ОСОБА_2 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13.10.2012 року у справі за позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 119 ОСОБА_2 в особі довіреної особи - ОСОБА_3 до Бродівської районної організації «Партії регіонів» про визнання протиправними дій,-
В С Т А Н О В И В :
11.10.2012 року кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 119 ОСОБА_2 в особі довіреної особи - ОСОБА_3 звернулася в суд з адміністративним позовом до Бродівської районної організації «Партії регіонів» про визнання дій протиправними, такими, що грубо порушують виборче законодавство України.
Позовні вимоги вмотивовано тим, що 06.10.2012 року невідомі особи, перебуваючи в агітаційній палатці політичної партії «Партії Регіонів», що розташована у м. Броди Львівської області на Площі Ринок навпроти будинку № 17, розповсюджували друковані матеріали передвиборчої агітації, а саме: газету Львівський Регіон НОМЕР_1 та газету Дзвони Нації НОМЕР_2, в яких, на думку позивача, було розміщено завідомо недостовірні, наклепницькі відомості про політичні партії ВО «Свобода» та ВО «Батьківщина», суб'єктів виборчого процесу, а також кандидата у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі № 119 ОСОБА_2 Такі матеріали не містили відомостей про замовника цих матеріалів, установу, що здійснила друк або інформацію, що друк здійснено з використанням обладнання, що належить партії, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, а також інформацію за рахунок яких коштів здійснено випуск цих матеріалів. 06.10.2012 року складено акт про виявлені порушення, що підписаний уповноваженими особами політичних партій ВО «Батьківщина» та ВО «Свобода» та кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 119 ОСОБА_2, а також виборцями, які були присутні під час з'ясування обставин розповсюдження вказаних газет з представниками політичної партії «Партія Регіонів». Особами, що розповсюджували передвиборні агітаційні матеріали політичної партії «Партія Регіонів», не було надано інформації, що вимагається ст. 68 Законом України «Про вибори народних депутатів України» від 17.11.2011 № 4061-VI, така інформація не містилася і в самих агітаційних матеріалах, а тому позивач вважає, що відповідачем грубо порушено вимоги Закону України від 17.11.2011 № 4061-VI. Тому, на відповідача має бути покладений обов'язок утриматись від передвиборної агітації, що перешкоджає вільному формуванню волі виборців та не відповідає виборчому законодавству.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 13.10.2012 року в задоволенні позовних вимог відмовлено з тих підстав, що позивачем недоведено фактів вчинення відповідачем дій, що суперечать вимогам ст.ст. 68, 69 та 74 Закону України від 17.11.2011 № 4061-VI.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 119 ОСОБА_2 оскаржили його в апеляційному порядку та вважає, що постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного, об'єктивного дослідження обставин справи.
При цьому апелянт обґрунтовує та мотивує свої вимоги аналогічно обґрунтуванням позовних вимог, зокрема зазначає, що суд необ'єктивно та упереджено віднісся до їх доводів щодо порушення відповідачем ст. 68 Законом України від 17.11.2011 № 4061-VI.
Тому апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити повністю.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних міркувань.
Правовідносини сторін регулюються Конституцією України, Законом України "Про вибори народних депутатів України" № 4061-VI від 17.11.2011 року, Законом України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні" № 2782-XII від 06.11.1992 року.
Судом першої інстанції встановлено та не заперечувалося сторонами, що ОСОБА_2 є кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 119 на чергових виборах народних депутатів України 28.10.2012 року. Відповідно до рішень ЦВК про реєстрацію суб'єктів виборчого процесу, такими є політична партія "Партія Регіонів", ВО «Свобода» та ВО «Батьківщина».
Згідно із вимогами ч.1 ст.175 Кодексу адміністративного судочинства України, право оскаржувати дії чи бездіяльність кандидатів, їх довірених осіб, партії (блоку), місцевої організації партії, їх посадових осіб та уповноважених осіб, ініціативних груп референдуму, інших суб'єктів ініціювання референдуму, офіційних спостерігачів від суб'єктів виборчого процесу, що порушують законодавство про вибори чи референдум, мають кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб'єктами відповідного виборчого процесу, ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Розглядаючи спір суд першої інстанції правильно вказав, що основні засади, організацію і порядок проведення виборів народних депутатів визначає Закон України № 4061-VI від 17.11.2011 року та відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 11 цього Закону, передвиборна агітація є складовим етапом виборчого процесу.
Позивачем подано суду матеріали, які, на його думку, фіксують порушення вимог ч.7 ст.69, ч.22 ст.74 Закону України від 17.11.2011 № 4061-VI, а саме: акт про виявлені порушення від 06.10.2012 року, відеозаписи та друковані видання «Львівський Регіон» НОМЕР_1, «Дзвони Нації» НОМЕР_2.
Згідно із вимогами ч.1 ст.68 Закону України№ 4061-VI від 17.11.2011 року, передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію - суб'єкта виборчого процесу. Передвиборна агітація може здійснюватися в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України.
Відповідно до вимог ч.5, 7 ст. 69 Закону України № 4061-VI від 17.11.2011 року, партія, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, кандидат у депутати, зареєстрований в одномандатному окрузі, на власний розсуд може виготовляти матеріали передвиборної агітації за рахунок і в межах коштів виборчого фонду. Партія може виготовляти друкований матеріал своєї передвиборної агітації із застосуванням обладнання, що їй належить. Відомості, що містяться у цих матеріалах, повинні відповідати вимогам цього. Друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про замовника цих матеріалів, установу, що здійснила друк, або вказівку, що друк здійснено з використанням обладнання, що належить партії, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.
Згідно із вимогами ч.22 ст.74 Закону України № 4061-VI від 17.11.2011 року, забороняється виготовлення та розповсюдження друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, що не містять відомостей про замовника друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, установу, яка здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.
Відповідно до акту від 06.10.2012 року, складеного довіреною особою кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 - ОСОБА_3, та уповноваженими особами політичних партій ВО «Батьківщина» - Палькевичем В.А. та ВО «Свобода» - Куть Н.В., та підписаним свідками ОСОБА_7 та ОСОБА_8, встановлено, що невідомі особи, що знаходились в агітаційній палатці політичної партії «Партія Регіонів», встановленій на пл. Ринок у м. Броди навпроти будинку № 17, розповсюджували друковані ЗМІ, а саме газету «Львівський Регіон» НОМЕР_1 та газету «Дзвони Нації» НОМЕР_2, в яких розміщено завідомо наклепницькі відомості про кандидата у народні депутати ОСОБА_2. На звернення уповноважених осіб політичних партій та довіреної особи кандидата у народні депутати, вказані особи відмовились представитись, назвати осіб, що надали їм для розповсюдження агітаційні матеріали, авторів статей, що у них містилися та адреси ЗМІ, що їх надрукували.
При підготовці до розгляду апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції, дослідивши відеозаписи та фотозображення, які зберігаються на диску з яких слідує, що особи, які знаходились у агітаційній палатці політичної партії «Партія регіонів», здійснювали розповсюдження агітаційних матеріалів.
З пояснень свідків також слідує, що особи, які знаходились у агітаційній палатці політичної партії «Партія регіонів», здійснювали розповсюдження агітаційних матеріалів, у тому числі газети «Дзвони нації».
Видання «Дзвони нації», таке є газетою, заснованою громадською організацією «Поклик нації» (ЄДРПО 35764867), має свідоцтво про державну реєстрацію ІФ580-106Р, розповсюджується безкоштовно, наклад 50000 примірників та зареєстрована в Державному реєстрі друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності 25.12.2009 року.
Відповідно до ст. 2 Закону України № 2782-XII від 06.11.1992 року, свобода слова і вільне вираження у друкованій формі своїх поглядів і переконань гарантуються Конституцією України і відповідно до цього Закону означають право кожного громадянина вільно і незалежно шукати, одержувати, фіксувати, зберігати, використовувати та поширювати будь-яку відкриту за режимом доступу інформацію за допомогою друкованих засобів масової інформації.
Статтею першою цього Закону визначено, що під друкованими засобами масової інформації (пресою) в Україні розуміються періодичні і такі, що продовжуються, видання, які виходять під постійною назвою, з періодичністю один і більше номерів (випусків) протягом року на підставі свідоцтва про державну реєстрацію.
Тому суд першої інстанції аналізуючи наведені приписи Закону України № 2782-XII від 06.11.1992 року вірно зазначив, що газета «Дзвони нації» є офіційним періодичним друкованим виданням громадської організації, що здійснює свою діяльність на законній основі, метою даного друкованого видання є доведення до відома населення певного регіону інформації, видається щомісячно.
Розглядаючи спір суд першої інстанції правильно вказав, що розміщені у газеті «Дзвони Нації» НОМЕР_2 даному матеріали не можуть вважатися передвиборною агітацією, оскільки виборчий процес з виборів народних депутатів України розпочався з 30 липня 2012 року.
Допитанні в судовому засіданні свідки одночасно зазначили, що газета «Дзвони Нації» фактично розповсюджувалась у місті Броди і до 06.10.2012 року на пошті, на ринку, у інших громадських місцях і цього жодними доказами не спростовує сторона позивача.
При цьому, Закон України № 4061-VI від 17.11.2011 року не містить заборони на розповсюдження періодичних друкованих засобів масової інформації, яким і є газета «Дзвони нації».
Одночасно суд першої інстанції аналізуючи з точки зору змісту, належності та допустимості представлену позивачем газету «Дзвони Нації» НОМЕР_2, обґрунтовано прийшов до висновку, що дане видання не є агітаційним матеріалом, який може спонукати виборців голосувати за політичну партію «Партію регіонів» або не голосувати за кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 119 ОСОБА_2, оскільки таке не містить жодних закликів до голосування «за» чи «проти» цих суб'єктів виборчого Державного підприємства Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут процессу.
Щодо розповсюдження газети «Львівський регіон», представник позивача в судовому засіданні зазначила, що дану газету можна ідентифікувати як друкований засіб «Партії регіонів», тому вона такі дії відповідача не вважає такими, що порушують виборче законодавство.
Згідно ч.ч. 1,2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб"єкта владних повноважень обов"язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Аналізуючи чинне законодавство та обставини справи суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що позивачем належними та допустимими доказами в цій справі не доведені позовні вимоги щодо порушення відповідачем вимог ст.ст. 68, 69 та 74 Закону України №4061 від 17.11.2011 року і суд першої інстанції дійшов правильного висновку про необґрунтованість позовних вимог.
В зв'язку з цим, колегія суддів апеляційного суду вважає, що суд першої інстанції при вирішенні даної справи всебічно, повно та об'єктивно встановив обставини справи, дослідив та оцінив всі докази, які містяться в матеріалах справи.
З огляду на таке, наведені в апеляційній скарзі доводи не викликають сумнівів щодо правильності висновків суду першої інстанції та застосування норм матеріального і процесуального права. Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Зважаючи на те, що Львівський окружний адміністративний суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову суду - без змін. Керуючись ст. 160, ст. 172, ст. 177, ч. 4 ст. 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, ст. 254 КАС України, суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 119 ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13.10.2012 року у справі № 2а-8760/12 - без змін.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.П.Сапіга
Судді І.О.Яворський
Р.Б.Хобор
Суд | Львівський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2012 |
Оприлюднено | 18.10.2012 |
Номер документу | 26445883 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Львівський апеляційний адміністративний суд
Сапіга В.П.
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Журомська Майя Вікторівна
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Журомська Майя Вікторівна
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Журомська Майя Вікторівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні