Рішення
від 10.10.2012 по справі 19/5014/2160/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

10.10.12 Справа № 19/5014/2160/2012

Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання Хухрянської І.В., розглянувши матеріали справи за позовом

Приватного сільськогосподарського підприємства "Патріот", с.Рясне Золочівського району Харківської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Спецхімбуд", м.Сєвєродонецьк Луганської області

про стягнення 65844 грн. 57 коп.

в присутності представників сторін:

від позивача -Тільнов А.О., директор, довідка АБ № 291410 від 24.12.2010; Сай Л.В., представник за довіреністю № б/н від 10.09.2012;

від відповідача -представник не прибув.

В С Т А Н О В И В:

Обставини справи: позивачем заявлені вимоги про стягнення з відповідача передплати за непоставлений товар у сумі 60000 грн. 00 коп., пені у сумі 4870 грн. 80 коп. та 3% річних у сумі 973 грн. 77 коп. на підставі договору № 23/1 від 23.01.2012.

Відповідач не скористався наданим йому правом, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, не забезпечив участі повноважного представника у судовому засіданні, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 9341200227730. Причини неявки відповідач суду не повідомив.

Також відповідач не надав суду відзив на позовну заяву, а ненадання відзиву на позовну заяву та неприбуття у судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, згідно положень ст.75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається по наявних у ній матеріалах.

Відповідач позов не оспорив, доказів перерахування заборгованості не надав.

Позивач в судовому засіданні 10.10.2012 підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників позивача, які прибули в судове засідання, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.

Між Товариством з обмеженою відповідальністю "Спецхімбуд" (продавець, відповідач) та Приватним сільськогосподарським підприємством "Патріот" (покупець, позивач) 23.01.2012 був укладений договір № 23/01, за умовами якого продавець зобов"язується передати у власність покупця продукцію виробничо-технічного призначення (товар), а покупець -прийняти товар та оплатити продавцю його вартість відповідно до умов цього договору (п.1.1 договору).

Договір набуває чинності від дня його підписання сторонами та діє до 31.12.2012. Закінчення терміну дії договору не звільняє сторони від обов"язку належного виконання зобов"язань, що виникли в період його дії та від відповідальності за їх невиконання, визначеної договором (п.6.1 договору).

Відповідно до п.1.2 договору найменування товару та його кількість, ціна одиниці товару та його загальна вартість, інші необхідні істотні умови зазначаються у специфікаціях, які є невід"ємною частиною договору.

За відсутності специфікації з погодженими істотними умовами поставки сторони вважаються дані, зазначені у документі, що підтверджує факт отримання товару покупцем (п.1.3 договору).

На виконання умов договору сторони підписали специфікацію № 1 від 23.01.2012, згідно до якої продавець зобов"язався передати у власність покупця 40 тонн селітри аміачної на загальну суму 127200,00 грн. з ПДВ (а.с.11).

В п.2.2 договору сторони домовились, що поставка товару покупцеві здійснюється узгодженими партіями протягом 3-5 днів після отримання відповідної його заявки, якщо інше не обумовлено додатковою угодою сторін.

Згідно до п.3.1 договору оплата товару здійснюється, як правило, на умовах 50% передплати.

Оплата здійснюється на підставі виставлених продавцем рахунків. Відсутність рахунку не звільняє покупця від обов"язку оплати отриманого від продавця товару. У цьому випадку оплата здійснюється з посиланням на відповідний видатковий документ, що підтверджує факт отримання товару (п.3.4 договору).

Відповідно до вищезазначених умов договору покупець перерахував на рахунок продавця, згідно до платіжного доручення № 602 від 23.01.2012, на підставі рахунка-фактури № 16 від 23.01.2012, грошову суму у розмірі 60000,00 грн. (а.с.12-13).

Відповідач свої договірні зобов"язання не виконав і товар в передбачений договором термін не поставив, що і стало підставою для звернення позивача до господарського суду з даним позовом.

Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки .

Згідно з п.1 ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, є, зокрема, договори та інші правочини.

Ця норма кореспондується з нормою ст.174 Господарського кодексу України, за якою господарські зобов'язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Як вбачається з приписів ст.655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно ст.526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).

Порушенням зобов'язання, у відповідності до ст.610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання, тобто -неналежне виконання.

Відповідно до ст.612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений до говором або законом.

Згідно п.1 ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.598 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Припинення зобов'язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених договором або законом.

Згідно ч.3 ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Згідно ст.220 Господарського кодексу України якщо внаслідок прострочення боржника виконання втратило інтерес для кредитора, він має право відмовитись від прийняття виконання.

Відповідно до ч.3 ст.612 Цивільного кодексу України, якщо внаслідок прострочки боржника виконання зобов'язань втратило інтерес для кредитора, він має можливість відмовитись від прийняття виконання зобов'язань.

Відповідно до ч.2 ст.693 Цивільного кодексу України, якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

Враховуючи невиконання відповідачем своїх зобов"язань з поставки товару, позивач відповідно до приписів законодавства має право відмовитись від прийняття товару та вимагати повернення попередньої оплати.

За правилами ч.2 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Враховуючи відсутність письмової згоди сторін щодо повернення відповідачем попередньої оплати, та строків такого повернення, при визначенні вказаного строку слід керуватись приписами ч.2 ст.530 Цивільного кодексу України.

19.04.2012 позивач направив на адресу відповідача лист № 10/1-04 від 10.04.2012 та 15.05.2012 повторно направив на адресу відповідача вимогу № 14/1-05 від 14.05.2012, з вимогою повернути перераховані ним кошти (а.с.14-17), які останнім залишені без відповіді та задоволення.

Таким чином факт неналежного виконання відповідачем господарських зобов"язань підтверджується матеріалами справи.

Згідно з п.3 ст.611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

В силу ст.230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до ч.1 ст.546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Частиною 1 ст.549 Цивільного кодексу України визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Частиною 3 вказаної статті визначено що пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до п.4.6 договору в разі прострочення поставки/до поставки і недотримання термінів заміни неякісного товару постачальник виплачує покупцеві пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діє на момент прострочення, від вартості товару, який має бути поставлений, за кожен день прострочення, і 3% річних від вартості товару, який має бути поставлений, до дня виконання зобов"язання включно.

Тобто позивачем обгрунтовано за період з 01.02.2012 по 16.08.2012 нараховані відповідачу 3% річних у сумі 973,77 грн. та пеня розмір якої підлягає до стягнення в сумі 4541,80 грн. за період з 01.02.2012 по 01.08.2012, оскільки враховуючи приписи ч.6 ст.232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано. Тобто позивачем не вірно визначений період нарахування пені, у зв"язку з чим позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенні.

В решті позовних вимог слід відмовити за безпідставністю.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають до задоволення частково.

Судовий збір покладається на сторін пропорційно задоволеним вимогам, згідно ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України.

У судовому засіданні 10.10.2012 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги Приватного сільськогосподарського підприємства "Патріот", с.Рясне Золочівського району Харківської області, до Товариства з обмеженою відповідальністю "Спецхімбуд", м.Сєвєродонецьк Луганської області, задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Спецхімбуд", Луганська область, м.Сєвєродонецьк, шосе Будівельників, б.11Б, кв.47, код 31845491 на користь Приватного сільськогосподарського підприємства "Патріот", Харківська область, Золочівський район, с.Рясне, код 31165583 передплату в сумі 60000 грн. 00 коп., пеню в розмірі 4541 грн. 80 коп., 3% річних в сумі 973 грн. 77 коп., судовий збір в сумі 1601 грн. 46 коп., видати наказ позивачу.

3. В решті позовних вимог відмовити.

Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено: 15.10.2012.

Суддя Т.В. Косенко

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення10.10.2012
Оприлюднено17.10.2012
Номер документу26432392
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —19/5014/2160/2012

Рішення від 10.10.2012

Господарське

Господарський суд Луганської області

Косенко Т.В.

Ухвала від 12.09.2012

Господарське

Господарський суд Луганської області

Косенко Т.В.

Ухвала від 28.08.2012

Господарське

Господарський суд Луганської області

Косенко Т.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні