Справа № 0203/479/2012
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
26 вересня 2012 року
Вінницький районний суд Вінницької області
В складі судді Гриценко І.Г.
при секретарі Городнюк К.В.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника третьої особи: управління Держкомзему у Вінницькому районі Вінницької області -Вакули Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4, за участю третіх осіб: управління Держкомзему у Вінницькому районі Вінницької області, ПП "Вікшил", третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача ОСОБА_5 про визнання недійсним державного акту на право приватної власності на землю, внесення записів до державного реєстру про скасування записів про державну реєстрацію державного акта, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_4, за участю третіх осіб: управління Держкомзему у Вінницькому районі Вінницької області, ПП "Вікшил" про визнання недійсним державного акту на право приватної власності на землю, внесення записів до державного реєстру про скасування записів про державну реєстрацію державного акта.
Позивач ОСОБА_1 просить винести рішення, яким визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №789502, від 16.11.2011 року, виданий на ім'я ОСОБА_4, що зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та направо постійного користування землею, договорів оренди землі за №052060001004631, та внести записи до державного реєстру про скасування записів про державну реєстрацію державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №789502 виданого 16.11.2011 року на ім'я ОСОБА_4, посилаючись на те, що він являється власником земельної ділянки, що розташована по АДРЕСА_1 площею 0,5001га. (з цільовим призначенням -для автотехобслуговування), згідно державного акту від 08.01.2009р. серії ЯД №369262 зареєстрованого за №010988900013 виданого на підставі рішення постійно діючого третейського суду від 26.09.2008 року.
На його земельну ділянку у січні 2012 році підійшли покупці зазначивши, що її продає гр. ОСОБА_4 та надали йому для огляду копію державного акта на право власності на земельну ділянку від 16.11.2011р. серії ЯЛ №789502 зареєстрований за №052060001004631, виданого на ім'я ОСОБА_4
Підставою для видачі державного акту на ім'я ОСОБА_4 стала ухвала Ленінського районного суду м. Вінниці від 07.08.2009р. якою було визнано мирову угоду укладену між ОСОБА_6 та ОСОБА_4 відповідно до якої ОСОБА_6 передає ОСОБА_4 в рахунок погашення боргу земельну ділянку площею 0,5001 га, яка розташована: Вінницький район Якушинецька сільська рада Хмельницьке шосе,1 км.
На час укладання мирової угоди між ОСОБА_6 та ОСОБА_4 земельна ділянка не перебувала у власності «ПП Вікшил», оскільки згідно договору купівлі-продажу від 08.09.2008р. визнаного дійсним рішенням постійно діючого третейського суду від 26.09.2008р., перейшла ОСОБА_1 у власність, і 08.01.2009р. на ім'я ОСОБА_1 було видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД №369262 зареєстрований за №010988900013.
В судовому засіданні в Ленінському районному суді м. Вінниці суду при затверджені мирової угоди не було надано оригіналу державного акту виданого на ПП «Вікшил»03.07.2008р. серії ЯЖ №273682 а лише його нотаріальна копія, оскільки оригінал державного акту згідно, довідки постійно діючого третейського суду від 11.11.2008р. знаходився в матеріалах третейської справи.
Внаслідок подання сторонами (ОСОБА_6 та ОСОБА_4) недостовірної інформації Ленінському районному суду м.Вінниці, судом помилково було винесено ухвалу про затвердження мирової угоди.
Ст. 41 Конституції України визначає, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Так стороною договору позики від 21.05.2009р. є ОСОБА_6, тоді як мировою угодою затвердженою Ленінським районним судом м. Вінниці відчужувалась земелька ділянка, яка перебувала у власності приватного підприємства «Вікшил», яке не було учасником даного судового процесу.
Згідно з ч. 1-3 ст. 96 ЦК України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном. Учасник (засновник) юридичної особи не відповідає за зобов'язаннями юридичної особи, а юридична особа не відповідає за зобов'язаннями її учасника (засновника), крім випадків, установлених установчими документами та законом. Аналогічна норма міститься і в ч. 2 ст. 219 ГК України.
Якщо громадин є засновником (учасником) приватного підприємства, у відносинах між цим приватним підприємством та іншими особами він не має статусу суб'єкта господарювання. Таким суб'єктом відповідно до ч. 2 ст. 55 ГК України виступає саме приватне підприємство. Відповідно, в такому разі лише приватне підприємство як учасник відносин (у т. ч. господарських) несе відповідальність за своїми зобов'язаннями (за виключенням випадків, встановлених статутом такого приватного підприємства).
Статутом ПП «Вікшил» не передбачено відповідальність підприємства перед зобов'язаннями його засновника.
Отже, ч. 2 ст. 128 ГК України, якою встановлена відповідальність громадянина-підприємця за своїми зобов'язаннями усім своїм майном, на яке відповідно до закону може бути звернено стягнення, застосовується до громадянина лише як до суб'єкта господарювання, тобто особи, що зареєстрована підприємцем без статусу юридичної особи.
У земельної ділянки, що перебуває у власності позивача та земельної ділянки що перебувала у власності ПП «Вікшил»різні кадастрові номери. Новий кадастровий номер був присвоєний земельній ділянці, яка належить ОСОБА_1 згідно довідки управління Держкомзему у Вінницькому районі від 27.10.2008р.
Відповідно до п. 1.16. Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затвердженої наказом Держкомзему України від 04.05.1999р. №43 із відповідними змінами та доповненнями, передбачено, що технічна документація зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою включає: виписку з рішення відповідної ради або державної адміністрації про надання у постійне користування, передачу у власність або продаж земельної ділянки, договір відчуження земельної ділянки (договір купівлі-продажу, дарування, міни, інші цивільно-правові угоди), рішення суду.
Позивач подав апеляційну скаргу на ухвалу Ленінського районного суду м.Вінниці від 07.08.2009 року про затвердження мирової угоди між ОСОБА_6 та ОСОБА_4, оскільки дана мирова угода порушує його право власності на земельну ділянку.
В разі скасування ухвали Ленінського районного суду м. Вінниці від 07.08.2009р. будуть відсутні підстави і для видачі державного акту на прав власності на земельну ділянку.
Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку виданого на ПП «Вікшил»від 03.07.2008р. цільове призначення земельної ділянки - для комерційного використання - автотехобслуговування.
Цільове призначення земельної ділянки згідно державного акту на право власності на земельну ділянку виданого 16.11.2011р. ОСОБА_4 - для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (цільове призначення земельної ділянки було змінене).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про землеустрій»цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
ч. З ст. 20 ЗК України визначає, що зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання ст. 20 ЗК України постановою КМУ від 11 квітня 2002 р. N 502 було затверджено «Порядок зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб», жодних дій передбачених цією постановою при видачі державного акту ОСОБА_4 вчинено небуло.
Було безпідставно змінено цільове призначення земельної ділянки. Відповідно до ст. 21 ЗК України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними угод щодо земельних ділянок.
Ч. 2 ст. 152 ЗК України визначає, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; застосування інших, передбачених законом, способів.
| Ст. 391 ЦК України визначає, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном. Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 386 ЦК України власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню. Власник, права якого порушені, має право на відшкодування завданої йому майнової та моральної шкоди.
п. 2 постанови пленуму Верховного Суду України №7 від 16.04.2004р «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», із змінами від 19.03.2010 р. звертає увагу судів, що виходячи з положень статей 8, 124 Конституції,
статей 26, 30, 87-90, 97, 100, 102, 118, 123, 128, 143-146, 149, 151, 153-158, 161, 210, 212
Земельного кодексу України, глав 27, 33, 34 ЦК України, ст. 15 ЦПК України, статті 12 ГПК України, судам підсудні справи за заявами, зокрема: з приводу володіння, користування, розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян чи юридичних осіб, і визнання недійсними державних актів про право власності та право постійного користування земельними ділянками.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», державна реєстрація прав проводиться на підставі: рішень судів, що набрали законної сили;
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», записи скасовуються, якщо підстави, за яких вони були внесені, визнані судом недійсними.
Відповідно до ст. 158 ЗК України земельні спори з приводу володіння, розпорядження і користування земельними ділянками, що перебувають у власності громадян розглядаються виключно судом.
Ухвалою Вінницького районного суду від 08.06.2012 року було залучено до справи в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача ОСОБА_5.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позовні вимоги в частині визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №789502, від 16.11.2011 року, виданого на ім'я ОСОБА_4, що зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів за №052060001004631 підтримали, просили позов в цій частині задоволити, дали пояснення аналогічні змісту позовної заяви, а позовні вимоги в частині внесення записів до державного реєстру про скасування записів про державну реєстрацію державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №789502 виданого на ім'я ОСОБА_4 просили залишити без розгляду, про що представник позивача також надав письмову заяву, також просили постановити заочне рішення.
Представник третьої особи ОСОБА_5 - ОСОБА_2 вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані і підлягають до задоволення.
Представник третьої особи управління Держкомзему у Вінницькому районі Вінницької області -Вакула Т.О. в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №789502, від 16.11.2011 року, виданого на ім'я ОСОБА_4 визнала не заперечила щодо їх задоволення.
Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, суду не повідомив про причини неявки в судове засідання. Судові повістки, що направлялися рекомендованим поштовим листом з повідомленням відповідачу ОСОБА_4 за адресою згідно відомостей адресно-довідкового сектору ВГІРФО УМВС України у Вінницькій області а також за адресою вказаною в позовній заяві повернулися до суду з відміткою поштового відділення про те, що лист (судова повістка) не був вручений ОСОБА_4 за закінченням терміну зберігання, що у відповідності до ст.74 ч.5 п.3 ЦПК України дає суду підстави вважати, що судова повістка вручена йому належним чином.
Представник третьої особи ПП «Вікшил»в судове засідання не з'явився, суду не повідомив про причини неявки в судове засідання. Судова повістка, що направлялася рекомендованим поштовим листом з повідомленням на адресу (згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців) ПП «Вікшил»повернулася до суду з відміткою поштового відділення про те, що лист (судова повістка) не був вручений ПП «Вікшил»так як за вказаною адресою ПП «Вікшил»відсутнє, не знайдено, що у відповідності до ст.74 ч.5 п.3 ЦПК України дає суду підстави вважати, що судова повістка вручена йому належним чином.
За таких обставин, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Ухвалою суду від 26.09.2012 року позовні вимоги ОСОБА_1 в частині про внесення записів до державного реєстру про скасування записів про державну реєстрацію державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №789502 виданого на ім'я ОСОБА_4 залишено без розгляду.
Заслухавши пояснення позивача, його представника, представника третьої особи управління Держкомзему у Вінницькому районі, представника третьої особи ОСОБА_5, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення на підставі встановлених судом фактів та відповідних їм правовідносин.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки, що розташована по АДРЕСА_1 площею 0,5001 га., цільове призначення якої - для автотехобслуговування, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД №369262 від 08.01.2009 року, що зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010988900013, виданого на підставі рішення постійно діючого Вінницького Третейського суду при «ТБ Всеукраїнська»від 26.09.2008 року (а.с.10).
Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №789502 від 16.11.2011 року, що зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та направо постійного користування землею, договорів оренди землі за №052060001004631, ОСОБА_4 є власником земельної ділянки площею 0,5001 га, що призначена для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури, та розташована: АДРЕСА_1 (а.с.18).
Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №789502, від 16.11.2011 року, що виданий на ім'я ОСОБА_4 виданий на підставі ухвали Лелінського районного суду м.Вінниці від 07.08.2009 року.
Згідно викопіювання з плану землекористування Якушинецької сільської ради, земельна ділянка площею 0,5001 га, що згідно державних актів на право власності на земельну ділянку виданих на ім'я ОСОБА_1 та ОСОБА_4 є однією і тією ж земельною ділянкою, та її місце розташування одне і те ж (а.с.95, 96).
Ухвалою колегії суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Вінницької області від 22.02.2012 року скасовано ухвалу Ленінського районного суду м.Вінниці від 07.08.2009 року про затвердження мирової угоди в процесі виконання виконавчого напису нотаріуса, на підставі якої було видано державний акт серії ЯЛ №789502 від 16.11.2011 року на ім'я ОСОБА_4, та відмовлено ОСОБА_6 в задоволенні заяви про затвердження між ним та ОСОБА_4 мирової угоди в процесі виконання виконавчого напису нотаріуса (а.с.77-78).
Відповідно до ч. 2 ст. 386 ЦК України власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.
Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №789502, виданим 16.11.2011 року на ім'я ОСОБА_4, на земельну ділянку площею 0,5001 га цільове призначення якої -для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури, порушено права ОСОБА_1 як власника земельної ділянки площею 0,5001 га, що розташована: АДРЕСА_1, на яку він отримав 08 січня 2009 року державний акт серії ЯД №369262, що визначені ст.41 Конституції України та ст.321 ЦК України, у відповідності до яких, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ст. 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Ст. 152 ч.2 ЗК України, визначено, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; застосування інших, передбачених законом, способів.
Відповідно до п. 1.16. Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затвердженої наказом Держкомзему України від 04.05.1999р. №43 із відповідними змінами та доповненнями, передбачено, що технічна документація зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою включає: виписку з рішення відповідної ради або державної адміністрації про надання у постійне користування, передачу у власність або продаж земельної ділянки, договір відчуження земельної ділянки (договір купівлі-продажу, дарування, міни, інші цивільно-правові угоди), рішення суду.
Оскільки скасована ухвала Ленінського районного суду м.Вінниці від 07.08.2009 року про затвердження мирової угоди в процесі виконання виконавчого напису нотаріуса, на підставі якої було видано державний акт серії ЯЛ №789502 від 16.11.2011 року на ім'я ОСОБА_4, даний державний акт підлягає визнанню недійсним.
Керуючись ст.ст. 15, 16, 321, 386, 391 ЦК України, ст.ст.20, 152, 158 ЗК України, ст.41 Конституції України, ст.ст. 10, 11, 15, 59, 60, 209, 212, 214, 215, 224-226 ЦПК України, суд ,-
ВИРІШИВ:
Позов задоволити.
Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №789502, від 16.11.2011 року, виданий на ім'я ОСОБА_4, на земельну ділянку площею 0,5001 га, що призначена для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури, що зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та направо постійного користування землею, договорів оренди землі за №052060001004631.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Вінницької області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя:
Суд | Вінницький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 26.09.2012 |
Оприлюднено | 26.10.2012 |
Номер документу | 26501668 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вінницький районний суд Вінницької області
Гриценко І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні