Справа № 1570/2493/2012
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2012 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Вовченко O.A.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби до приватного підприємства Агрофірма «Золотий Колос»про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна приватного підприємства Агрофірма «Золотий Колос», що перебуває у податковій заставі, суд -
В С Т А Н О В И В:
До суду звернулась Державна податкова інспекція у Суворовському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби з адміністративним позовом до приватного підприємства Агрофірма «Золотий Колос»про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна приватного підприємства Агрофірма «Золотий Колос», що перебуває у податковій заставі. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідача наявна заборгованість перед бюджетом на загальну суму 106021,90 грн. Вказана сума боргу є узгодженою, відтак борг підлягає стягненню. В зв'язку з зазначеним, відповідачу направлялися податкові вимоги №1/497 від 03.12.2009 року та №2/3 від 11.01.2010 року. 28.02.2011 року начальником ДПІ прийнято рішення №15 про опис майна у податкову заставу на загальну суму 82800,00 грн., що оформлено актом опису активів, на які поширюється право податкової застави від 11.02.2011 року №5.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження.
Представник відповідача у судові засідання неодноразово не з'являвся, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення викликів до суду наявними в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, зважаючи на наявність в матеріалах справи заяви від представника позивача про розгляд справи за його відсутності та доказу належного сповіщення відповідача про дату, час та місце судового засідання, суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, судом встановлені наступні факти та обставини.
Відповідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. 20.1.18. Податкового кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010р . органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 41.5. ст.41 Податкового Кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Згідно з п. 95.1 та ч. 1 п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу.
Судом встановлено, що приватне підприємство Агрофірма «Золотий Колос» (ідентифікаційний код: 04529134), зареєстроване 31.03.2000 року Комінтернівською районною державною адміністрацією Одеської області за місцезнаходженням: 65086, Одеська область, м. Одеса, вул. Дніпропетровська дорога, 78, кВ.1, що підтверджується Свідоцтовм про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.15).
З 15.01.2001 року відповідача взято на облік в ДПІ у Комінтернівському районі за №822, що підтверджується Довідкою про взяття на облік платника податків від 22.02.2007 року №18/7/29-015 (а.с.14).
З облікових карток відповідних платежів платника податків (а.с.32-38) вбачається, що станом на 21.10.2011 року відповідач має податковий борг з податку на прибуток приватних підприємств та податку на додану вартість у загальній сумі 106021,90 грн.
Вищезазначений податковий борг утворився внаслідок самостійно узгоджених платником податків податкових зобов'язань (поданих відповідачем податкових декларацій, розрахунків, уточнюючих розрахунків), прийнятих ДПІ податкових повідомлень - рішень, які є узгодженими.
Наявність зазначеної вище суми боргу за приватним підприємством Агрофірма «Золотий Колос»підтверджується також Довідкою про суми податкового боргу платника податків станом на 15.03.2012 року (а.с.31).
Відповідно до статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-ІІІ від 21.12.2000р. (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), з метою погашення податкового боргу відповідача податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
03.12.2009 року приватному підприємству Агрофірма «Золотий Колос»виставлена податкова вимога №1/497 на суму податкового боргу 7593,34 грн., яка отримана представником відповідача, що підтверджується відповідним підписом на корінці зазначеної вимоги (а.с.6).
11.01.2010 року приватному підприємству Агрофірма «Золотий Колос»виставлена податкова вимога №2/3 на суму податкового боргу 13771,73 грн., яка отримана представником відповідача, що підтверджується відповідним підписом на корінці зазначеної вимоги (а.с.6).
Згідно підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ від 21.12.2000р. податкове зобов'язання платника податків нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 статті 4 цього Закону вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, коли платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
У відповідності до п. 95.1 статті 95 Податкового кодексу України -орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності -шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 цієї статті встановлено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь -яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених Податковим кодексом України, а також іншими законодавчими актами (87.2).
З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу (88.1).
Підпунктом 14.1.155 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що податкова застава - це спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.
Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення (88.2).
Право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку (89.1.1); несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, з дня виникнення податкового боргу (89.1.2).
З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому (89.2).
Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби.
Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих (89.3).
Судом встановлено, що 09.02.2011 року начальник ДПІ у Суворовському районі м. Одеси О.В. Веренчук, відповідно до приписів ст. 89 р. ІІ ПК України прийняв Рішення про опис майна у податкову заставу, що перебуває у власності платника податків (а.с. 9) та проведено опис майна у податкову заставу на загальну суму 82800,00 грн., що оформлено актом опису майна № 5 від 11.02.2011р. (а.с. 10), з яким, як вбачається з відповідного підпису, було ознайомлено уповноважену особу відповідача, та внесено відповідний запис до Державного реєстру обтяжень рухомого майна (а.с. 8).
Згідно з п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Згідно п. 87.2. ст. 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до п.89.5 ст. 89 Податкового кодексу України, у разі якщо на момент складення акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша від суми податкового боргу, право податкової застави поширюється на інше майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому до погашення податкового боргу в повному обсязі. Платник податків зобов'язаний не пізніше робочого дня, наступного за днем набуття права власності на будь-яке майно, повідомити орган державної податкової служби про наявність такого майна. Орган державної податкової служби зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дня отримання зазначеного повідомлення прийняти рішення щодо включення такого майна до акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави та балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, або відмовити платнику податків у включенні такого майна до акта опису. У разі якщо орган державної податкової служби приймає рішення про включення майна до акта опису, складається відповідний акт опису, один примірник якого надсилається платнику податків з повідомленням про вручення.
Враховуючи вищевикладені норми законодавства, суд дійшов висновку, що позивач має право на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі на суму 82800,00 грн., оскільки, як вбачається з акту опису №5 від 11.02.2011 року, саме на зазначену суму було проведено опис та складено акт. Платник податків - приватне підприємство Агрофірма «Золотий Колос», при цьому не вжив жодних заходів для погашення податкового зобов'язання.
Згідно ст. 19 Конституції України , органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Заборгованість відповідача, станом на дату розгляду справи, становить 106021,90 грн. є узгодженою, а відтак є підстави для надання дозволу Державній податковій інспекції на погашення частини зазначеної суми заборгованості за рахунок майна платника, щодо якого проведено опис у розмірі 82800,00 грн.
З урахуванням встановлених фактів, оцінюючи надані позивачем по справі докази у сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби до приватного підприємства Агрофірма «Золотий Колос»про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна приватного підприємства Агрофірма «Золотий Колос», що перебуває у податковій заставі, підлягають частковому задоволенню та суд вважає за необхідне надати дозвіл Державній податковій інспекції на погашення 82800,00 грн. податкового боргу за рахунок майна приватного підприємства Агрофірма «Золотий Колос», що перебуває у податковій заставі.
Керуючись ст. ст. 69-71, 128, 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби до приватного підприємства Агрофірма «Золотий Колос» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна приватного підприємства Агрофірма «Золотий Колос», що перебуває у податковій заставі - задовольнити частково.
Надати дозвіл Державній податковій інспекції у Суворовському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби на погашення усієї суми податкового боргу у розмірі 82800,00 грн. за рахунок майна приватного підприємства Агрофірма «Золотий Колос» (65086, Одеська область, м. Одеса, вул. Дніпропетровська дорога, 78, кВ.1; ідентифікаційний код: 04529134), що перебуває у податковій заставі.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Вовченко O.A.
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2012 |
Оприлюднено | 26.10.2012 |
Номер документу | 26527173 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Вовченко О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні