Постанова
від 24.10.2012 по справі 24пд/5014/1053/2012
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

16.10.2012 р. справа №24пд/5014/1053/2012

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого:Манжур В.В. суддівБудко Н.В., Москальової І.В., при секретарі Пеленовій О.О. за участю представників сторін: від позивача (скаржника): від відповідача: від третьої особи: не з'явився ОСОБА_5 -СПД (за паспортом НОМЕР_2) не з'явився розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Стахановської міської ради Луганської області, м.Стаханов на рішення господарського суду Луганської області від 27.06.2012р. (повний текст підписаний 02.07.2012р.) по справі№ 24пд/5014/1053/2012 (суддя Рябцева О.В.) за позовомСтахановської міської ради Луганської області, м.Стаханов до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5, м.Стаханов за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача про Управління Держкомзему у м.Стаханов Луганської області, м.Стаханов укладення договору оренди земельної ділянки, В С Т А Н О В И В:

Позивач, Стахановська міська рада Луганської області, звернувся до господарського суду Луганської області з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки в редакції позивача.

Рішенням господарського суду Луганської області від 27.06.2012р. позовні вимоги Стахановської міської ради Луганської області задоволені частково, а саме: суд дійшов висновку вважати укладеним договір оренди земельної ділянки в наступній редакції:

"Договір

оренди земельної ділянки

м. Стаханов

Орендодавець: Територіальна громада, в особі Стахановської міської ради, від імені якої діє заступник міського голови Куницька Людмила Олександрівна, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 (паспорт НОМЕР_3, виданий Стахановським МВ УМВС України в Луганській області 14.01.1997), на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та рішення 13 сесії Стахановської міської ради шостого скликання від 31.05.2011 № 210/28, з одного боку, та

Орендар, приватний підприємець ОСОБА_5, який мешкає АДРЕСА_2, паспорт НОМЕР_2, виданий Стахановським МВ УМВС України у Луганській області 11.11.1997, з другого боку (надалі -Сторони, а кожна окремо - Сторона).

Предмет договору

1.Орендодавець на підставі п. 2.1. рішення 62-сесії Стахановської міської ради п'ятого скликання за № 1068/31 від 30.09.2009 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування власної нежитлової будівлі за рахунок земель Стахановської міської ради (землі житлової та громадської забудови).

Земельна ділянка знаходиться по АДРЕСА_3, згідно доданому плану (кадастровий номер земельної ділянки 4413100000:20:002:0009).

Об'єкт оренди

2.В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,3089 га, у тому числі 0,3089 га за рахунок земель Стахановської міської ради (землі житлової та громадської забудови).

Якісний стан ґрунту земельної ділянки, що передається в оренду, не визначався.

З.На земельній ділянці, яка передається в оренду, знаходиться нежитлова будівля, яка є власністю орендаря.

4.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2011 рік становить 1079358 гривень.

5.На орендовану земельну ділянку встановлено постійні обмеження користування земельною ділянкою в санітарно-захисних зонах інженерно-технічних споруд і комунікацій на площі 0,0014 га - траса кабелю 0,4 кВ, на площі 0,0348 га -траса ЛЕП-0,4 кВ, на площі 0,0147 -траса кабелю зв'язку, на площі 0,0153 га -траса газопроводу, на площі 0,0037 га -траса кабелю 6 кВ (код 1.3 та 4.3 УКПОКЧЗД).

На частину земельної ділянки на площі 0,0021 га встановлений сервітут для обслуговування будівель на суміжних земельних ділянках, на площі 0,0014 га встановлений сервітут для проходу через земельну ділянку.

6.Інші особливості об'єкта оренди: у разі необхідності технічного обслуговування та ремонту інженерно-технічних споруд та комунікацій, орендарі не можуть чинити опір при виконанні відповідними службами технічного обслуговування та ремонту інженерних комунікацій.

Строк дії договору

7.Договір оренди земельної ділянки діє з моменту державної реєстрації і до 06.07.2012.

По закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендарі, які належно виконували обов'язки за умовами договору, мають переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди). Орендарі, які мають намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендарі додають проект додаткової угоди.

Орендна плата

8.Річна орендна плата встановлюється у розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передається в оренду, у гривнях, і становить:

- на 2011 рік -53967 (п'ятдесят три тисячі дев'ятсот шістдесят сім) грн. 90 коп.

Орендна плата нараховується за весь період фактичного користування земельною ділянкою, і сплачується у випадках, якщо орендар з поважних причин тимчасово не використовує земельну ділянку за умовами договору.

Орендна плата вноситься до місцевого бюджету на поточний рахунок № 33210815700085 в УДК м. Луганська, МФО 804013, код одержувача 24046662, код платежу 13050500, щомісячно рівними частками, згідно чинного законодавства (Закон України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік) до 30 числа наступного місяця.

9.Розмір орендної плати, згідно ст. 289 Податкового кодексу України, щорічно на 01 січня індексується Орендарем на відсоток індексації грошової оцінки земель міста, а також з урахуванням інших змін розміру земельного податку, і сплачується Орендарем самостійно без додаткової угоди.

10.Орендар на умовах, визначених у цьому розділі, можуть вносити плату за майбутній період, але не більше одного року.

У разі припинення або розірвання договору внесена на майбутній період орендна плата повертається орендарю протягом 6 місяців з дня припинення чи розірвання договору.

У разі зміни нормативної грошової оцінки землі протягом терміну дії договору, пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін до договору.

11.Розмір орендної плати переглядається з дня настання відповідної події у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- невиконання Орендодавцем обов'язку повідомити Орендаря про права третіх осіб на орендовану земельну ділянку;

- в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

12.У разі несвоєчасного внесення орендної плати у строки, визначені цим договором в п. 8, нараховується пеня із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення боргу або на день його сплати, в залежності від того, яка з величин таких ставок більше, за кожний день прострочення.

Умови використання земельної ділянки

13.Земельна ділянка передається в оренду з метою несільськогосподарського використання для обслуговування власної нежитлової будівлі, за рахунок земель Стахановської міської ради (землі житлової та громадської забудови).

14.Цільове використання земельної ділянки, що передається в оренду, є інша комерційна діяльність (код цільового використання землі згідно УКЦВЗ 1.11.6).

Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду

15.Передача земельної ділянки в оренду здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою.

Інші умови передачі земельної ділянки в оренду - земельна ділянка передається в оренду з умовою використання за цільовим призначенням.

16.Передача земельної ділянки орендарю здійснюється після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.

Умови повернення земельної ділянки

17.Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду, тобто без наслідків його господарської діяльності.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

18.Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

19.Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі, підлягають відшкодуванню. Умови, обсяги і строки відшкодування орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.

20.Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються:

- фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;

- доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.

21.Розмір фактичних витрат орендарем визначається на підставі документально підтверджених даних.

Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки

22.На орендовану земельну ділянку встановлено постійні обмеження користування земельною ділянкою в санітарно-захисних зонах інженерно-технічних споруд і комунікацій на площі 0,0014 га - траса кабелю 0,4 кВ, на площі 0,0348 га -траса ЛЕП-0,4 кВ, на площі 0,0147 -траса кабелю зв'язку, на площі 0,0153 га -траса газопроводу, на площі 0,0037 га -траса кабелю 6 кВ (код 1.3 та 4.3 УКПОКЧЗД).

На частину земельної ділянки на площі 0,0021 га встановлений сервітут для обслуговування будівель на суміжних земельних ділянках, на площі 0,0014 га встановлений сервітут для проходу через земельну ділянку.

Інші права та обов'язки сторін

23.Орендодавець має право вимагати від орендаря:

- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно договору оренди;

- додержання екологічної безпеки землекористування, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови та місцевих правил благоустрою населених пунктів;

- своєчасного внесення орендної плати.

24.Орендодавець зобов'язаний:

- передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;

- не втручатись у господарську діяльність і не створювати йому будь-які перешкоди в користуванні при виконанні умов цього договору;

- вказати в договорі про права третіх осіб на земельну ділянку;

- попередити про особливі властивості та недоліки земельної ділянки.

25.Орендар має право:

- самостійно визначати напрямки своєї господарської діяльності відповідно до призначення земельної ділянки та умов договору;

- отримувати доходи від виробленої продукції (наданих послуг);

- передавати земельну ділянку або її частину в суборенду без зміни цільового призначення, за письмовою згодою орендодавця;

- умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватись умовами цього договору і не суперечити йому;

- строк дії договору суборенди не може перевищувати дії договору оренди земельної ділянки.

У разі припинення або розірвання договору оренди чинність договору суборенди припиняється, що не потребує складання будь - яких угод з цього приводу.

Договір суборенди земельної ділянки підлягає державній реєстрації.

26.Орендар зобов'язаний:

- сплачувати орендну плату, встановлену даним договором та діючим законодавством України;

- приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку;

- виконувати встановлені щодо об'єкта оренди зобов'язання, додержуватись вимог встановлених п. 6, п. 13, п. 22 цього договору, та виконувати обов'язки відповідно до умов договору та земельного законодавства України;

- дотримуватися режиму використання земель в санітарно-захисних зонах інженерно-технічних споруд і комунікацій;

- у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної та комунальної власності надати копію договору відповідному органу державної податкової служби.

- використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням згідно з договором;

- не порушувати прав власників та землекористувачів суміжних земельних ділянок;

- дотримуватися правил добросусідства, державних стандартів, норм і правил, проектних рішень, правил забудови та правил благоустрою міста Стаханова;

- зводити тимчасові або капітальні споруди тільки згідно із затвердженими будівельним паспортом, проектною і технічною документацією, що погоджена у встановленому законодавством порядку;

- дотримуватися санітарних і протипожежних норм, не псувати інженерні комунікації і споруди, що знаходяться на орендованій земельній ділянці та під її поверхнею;

- протягом семи днів після припинення дії договору оренди до підписання акта прийому-передачі привести земельну ділянку у придатний для подальшого використання стан, у тому числі усунути недоліки, вказані орендодавцем. Приведення земельної ділянки у придатний стан включає в себе благоустрій території та інші дії за необхідністю;

- у разі зміни місця розташування, найменування тощо, орендар у 10-денний строк з моменту настання таких змін повинен письмово повідомити про це орендодавця;

- при переході права власності на будівлю до інших осіб у місячний термін повідомити орендодавця про такі зміни.

Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини

27.Ризик випадкового знищення або пошкодження земельної ділянки, яка передається в оренду до підписання акту приймання-передачі несе орендодавець, після підписання - орендар.

У разі прострочення орендодавцем або орендарем установлених договором оренди землі строків передачі об'єкта оренди ризик його випадкового знищення або пошкодження у цей період несе сторона, яка допустила прострочення його передачі.

Страхування об'єкта оренди

28.Згідно з цим договором земельна ділянка, яка передається в оренду страхуванню не підлягає.

Зміна умов договору і припинення його дії

29.Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

30.Дія договору припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- придбання орендарем земельної ділянки у власність;

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

31.Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

32.Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається, за умовами передбаченими чинним законодавством.

33.Перехід права власності на будівлі та споруди, які розташовані на орендованій земельній ділянці до іншої особи є підставою для розірвання договору оренди з моменту державної реєстрації договору.

Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи - орендаря, засудження до позбавлення волі або обмеження її дієздатності за рішенням суду переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з орендарем, на підставі відповідного рішення міської Ради.

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору

34.За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

35.Сторона, за невиконання або неналежне виконання договору, звільняється від відповідальності, якщо це невиконання відбулося за обставин, які виникли після укладення договору внаслідок невідворотних дій надзвичайного характеру, які сторона не змогла ні передбачити, ні попередити прийнятими заходами (повінь, пожежа, землетрус, усідання ґрунту та інші явища природи, а також війна або військові дії), і які призвели до неможливості виконання даного договору.

Умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки

36.Право на оренду земельної ділянки державної або комунальної власності не може бути відчужено її орендарями іншим способом, внесено до статутного фонду, передано у заставу.

Прикінцеві положення

37.Цей договір набирає чинності після його державної реєстрації відповідно до ст. 18 Закону України "Про оренду землі".

Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця - міській Раді (Управлінні землеустрою), другий - в орендаря, третій - в Управлінні Держкомзему у місті Стаханов Луганської області.

Невід'ємними частинами договору є: план або схема земельної ділянки; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди.

Додатки до договору:

Кадастровий план земельної ділянки;

План креслення перенесення меж в натурі;

Витяг з рішення міської ради про надання земельної ділянки;

Витяги з державного земельного кадастру про нормативну грошову оцінку земельної ділянки;

Розрахунки розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена на 01.06.2009.

Реквізити сторін

Орендодавець Орендар

Територіальна громада в особі Приватний підприємець

Стахановської міської ради, ОСОБА_5

яка діє на підставі Закону України паспорт НОМЕР_2, виданий

"Про місцеве самоврядування в Україні" Стахановським МВ УМВС України

Юридична адреса: у Луганській області 11.11.1997

94000, Луганська область, м. Стаханов, свідоцтво про державну реєстрацію

вул. Кірова, 32; фізичної особи-підприємця від

ідентифікаційний код 25963320 01.07.2009 за НОМЕР_4,

Заступник міського голови виданого виконкомом Стахановської

Куницька Людмила Олександрівна міської ради Луганської області

Юридична адреса:

АДРЕСА_2,

ідентифікаційний номер НОМЕР_1

Підписи сторін:

Орендодавець Орендар


Л.О.Куницька
ОСОБА_5"

МП МП (за наявності печатки)

В решті позовних вимог Стахановської міської ради Луганської області у задоволенні відмовлено.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з приписів ст.18 Закону України «Про оренду землі», ч.3 ст.640, ч.1 ст.643 Цивільного кодексу України.

Не погоджуючись з висновками місцевого господарського суду, Стахановська міська рада Луганської області звернулась до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Луганської області від 27.06.2012р. та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Скаржник вважає, що при прийнятті місцевим господарським судом оспорюваного рішення мали місце невідповідність висновків, викладених у рішення господарського суду, обставинам справи, а також неправильне застосування норм матеріального права, яке призвело до прийняття неправильного рішення, що є підставами для його скасування.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 надав заперечення від 12.10.2012р. на апеляційну скаргу, в яких просить відмовити у задоволенні апеляційних вимог, а рішення господарського суду Луганської області залишити без змін. При цьому Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 зазначає, що за період 2009-2011р.р. сплачує земельний податок за користування спірною земельною ділянкою.

Представники скаржника та Управління Держкомзему у м.Стаханов Луганської області у судове засідання не з'явилися, причину неявки до суду не повідомили, незважаючи на те, що про дату та час судового засідання були повідомлені належним чином.

Зважаючи на те, що явка представників сторін не визнавалась обов'язковою та неявка їх представників у судове засідання не тягне за собою перенесення розгляду справи на інші строки, справу розглянуто за наявними в ній матеріалами, а повний текст постанови направляється учасникам процесу в установленому порядку.

За клопотанням присутнього у судовому засіданні Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 фіксування судового засідання апеляційної інстанції не здійснювалось за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у зв'язку з чим, відповідно до ст.81-1 Господарського процесуального кодексу України, складено протокол судового засідання.

Відповідно до ст.101 ГПК України, у процесі розгляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі доказами повторно розглядає справу та не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Перевіривши матеріали справи та правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права України, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, громадянин ОСОБА_5 (покупець) придбав за договором купівлі-продажу від 10.06.2009р. у громадянина ОСОБА_7 (продавець) 89/100 часток будівлі клубу, який розташований за адресою: АДРЕСА_3 загальною площею 459,2кв.м. Вказаний договір зареєстрований у реєстрі за № 1034.

Земельна ділянка, на якій розташований вказаний об'єкт, знаходилась в строковому платному користуванні у громадянина ОСОБА_7 на підставі договору оренди землі від 29.07.2008р., укладеного з територіальною громадою в особі Стахановської міської ради, який 11.09.2008р. зареєстрований в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за № 040840700232.

З метою укладення договору оренди Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 звернувся до голови Стахановської міської ради із заявою від 06.07.2009р. (а.с.50, том 1) про надання земельною ділянки площею 0,3089га по АДРЕСА_3 в оренду, у зв'язку з придбанням нежитлової будівлі на підставі договору купівлі-продажу від 10.06.2009р. № 1034.

Рішенням Стахановської міської ради від 30.09.2009р. за № 1068/31 вирішено надати в оренду приватному підприємцю ОСОБА_5 земельну ділянку загальною площею 0,3089га по АДРЕСА_3, строком на 3 роки з 06.07.2009р. для обслуговування власної нежитлової будівлі. В пункті 3 цього рішення зобов'язано землекористувача замовити виготовлення технічної документації та протягом двох місяців укласти з міською радою договір оренди відведеної земельної ділянки, використовувати земельну ділянку з урахуванням встановлених обмежень та обмежень.

Однак, у передбачений рішенням строк договір оренди не був укладений.

Як встановлено місцевим господарським судом та підтверджено матеріалами справи, Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 звертався до Стахановської міської ради із заявами про вирішення питання щодо зменшення площі наданої в оренду земельної ділянки.

Проте, рішенням Стахановської міської ради від 31.05.2011р. № 206/24 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою для відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0,1475га по АДРЕСА_3 в оренду для реконструкції та обслуговування будівлі клубу Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_5 було відмовлено.

Проект договору оренди земельної ділянки по АДРЕСА_3, м.Стаханов був направлений Стахановською міською радою на адресу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 для підписання 23.08.2011р. у трьох примірниках.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 29.08.2011р. повернув три примірника підписаного договору оренди з протоколом розбіжностей, в якому він заперечив проти редакції п.4 розділу "Об'єкт оренди", п.7 розділу "Строк дії договору", п.8 та п.9 розділу "Орендна плата", п.17 розділу "Умови повернення земельної ділянки", п.26 ч.8 розділу "Інші права та обов'язки сторін" щодо обов'язків орендаря, п.32 розділу "Зміна умов договору і припинення його дії", п.37 розділу "Прикінцеві положення". Суть заперечень полягає в тому, що землекористувач не погоджується укласти договір з 2009 року і заперечує проти тих пунктів, які стосуються дії договору в 2009-2011 роках на запропонованих умовах щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки і розміру орендної плати за землю.

Орендодавець (Стахановська міська рада) підписав наданий орендарем протокол розбіжностей до договору.

За актом приймання-передачі договорів оренди земельних ділянок для державної реєстрації від 30.09.2011р. № 282 (а.с.101, том 1) вказані документи передані для реєстрації до Управління Держкомзему у м.Стаханов.

Як вбачається з листа Управління комунальної власності та землеустрою від 13.06.2012р. № 268 (а.с.100, том 1), листом від 26.01.2012р. № 01-28/413 Управління землеустрою Стахановської міської ради звернулось до Управління Держкомзему у м.Стаханов щодо повернення договору оренди землі ПП ОСОБА_5 для доопрацювання, а тому листом від 26.01.2012 № 304 Управління Держкомзему у м.Стаханов повернуло 2 примірника договору, один примірник направлений до органів прокуратури.

Отже, Стахановська міська рада вважає, що Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 ухиляється від укладення договору оренди земельної ділянки комунальної власності, оскільки спірний договір у встановленому порядку не зареєстровано, фактично користується земельною ділянкою, не сплачуючи орендну плату за її користування, що є порушенням приписів земельного законодавства, а тому звернулась з відповідним позовом до суду.

Відповідно до вимог ст.18 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Відповідно до ч.1 ст.643 Цивільного кодексу України, якщо у пропозиції укласти договір вказаний строк для відповіді, договір є укладеним, коли особа, яка зробила пропозицію, одержала відповідь про прийняття пропозиції протягом цього строку. Частиною 3 статті 640 Цивільного кодексу України визначено, що договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації - з моменту державної реєстрації.

Як вбачається з матеріалів справи, протокол розбіжностей до договору оренди земельної ділянки площею 0,3089га по АДРЕСА_3 підписаний з боку орендодавця (Стахановської міської ради) без заперечень та зауважень. Отже, відповідно до ч.7 ст.181 Господарського кодексу України, пропозиції орендаря вважаються прийнятими .

Як зазначено вище, згідно приписів ст.18 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Отже, місцевий господарський суд дійшов вірного висновку про викладення першого речення пункту 7 договору в редакції: "7.Договір оренди земельної ділянки діє з моменту державної реєстрації і до 06.07.2012".

Виходячи з викладеного, зважаючи на те, що договір набирає чинності з моменту його державної реєстрації, суд першої інстанції вірно визнав обґрунтованими викладення в редакції ФОП ОСОБА_5: п.4 розділу "Об'єкт оренди": "4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2011 рік становить 1079358 гривень"; п.7 розділу "Строк дії договору": "7. Договір оренди земельної ділянки діє з моменту державної реєстрації і до 06.07.2012"; п.8 розділу "Орендна плата": "8.Річна орендна плата встановлюється у розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передається в оренду, у гривнях, і становить: - на 2011 рік -53967 (п'ятдесят три тисячі дев'ятсот шістдесят сім) грн. 90 коп."; п.32 розділу "Зміна умов договору і припинення його дії": "32. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається, за умовами передбаченими чинним законодавством" (вказана позиція узгоджується з приписами ст.651 Цивільного кодексу України, про вірно визначив суд першої інстанції); п.37 розділу "Прикінцеві положення": "37. Цей договір набирає чинності після його державної реєстрації відповідно до ст. 18 Закону України "Про оренду землі".

Посилання скаржника на те, що Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 фактично користується земельною ділянкою, не сплачуючи за це орендної плати, чим порушує положення земельного законодавства, колегією суддів не приймається, зважаючи на відсутність зареєстрованого в установленого законодавством порядку договору оренди землі у 2009р. та 2010р.. Отже відсутні правові підстави для нарахування орендних платежів без укладеного між сторонами договору оренди землі. Крім того, матеріалами справи підтверджується, що Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 за користування спірною земельною ділянкою сплачував земельний податок за період 2009-2011р.р. (а.с.86-87, том 1).

Як вірно зазначив місцевий господарський суд, орендарем нормативно необґрунтовано необхідність попередження про зміну розміру орендної плати протягом 10 днів, та згідно пункту 26 проекту договору, проти змісту якого ФОП ОСОБА_5 не заперечував, він зобов'язується сплачувати орендну плату, встановлену даним договором та діючим законодавством України. Затвердження нормативної грошової оцінки землі здійснюється на підставі рішення ради, яке є нормативним актом і підлягає оприлюдненню у встановленому порядку, тобто доводиться до відома необмеженого кола суб'єктів.

Отже, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що п.9 розділу "Орендна плата" підлягає викладенню в редакції Стахановської міської ради: "9. Розмір орендної плати, згідно ст. 289 Податкового кодексу України, щорічно на 01 січня індексується Орендарем на відсоток індексації грошової оцінки земель міста, а також з урахуванням інших змін розміру земельного податку, і сплачується Орендарем самостійно без додаткової угоди".

Зважаючи на те, що редакція пункту 17 розділу "Умови повернення земельної ділянки" відповідає п.21 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220, а доповнення, запропоновані ФОП ОСОБА_5, щодо виключень, за яких земельна ділянка може бути повернута в гіршому стані, ніж передавалась орендареві, нормативно не обґрунтовані, колегія суддів погоджується, що вказаний пункт слід викласти в редакції Стахановської міської ради: "17. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду, тобто без наслідків його господарської діяльності. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку".

Як зазначалось вище, договір оренди набирає чинності після його державної реєстрації, а орендна плата -це плата за фактичне користування земельною ділянкою. Отже, зважаючи на те, що договір не зареєстрований в установленому законодавством порядку, відсутні підстави для зобов'язання орендаря сплатити орендну плату з 06.07.2009р. до дня державної реєстрації договору.

Таким чином, виходячи з вищевикладеного, колегія суддів дійшла спірний договір правомірно визнаний місцевим господарським судом укладеним з урахуванням протоколу розбіжностей до нього.

За таких обставин, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду визначила, що доводи, викладені в апеляційній скарзі, не обґрунтовані, не доведені належними та допустимими доказами, в розумінні ст.33, ст.34 Господарського процесуального кодексу України, та спростовуються наявними в матеріалах справи доказами.

Твердження заявника апеляційної скарги про порушення місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права при прийнятті рішення не знайшли свого підтвердження, у зв'язку з чим підстав для скасування судового рішення господарського суду Луганської області від 27.06.2012р. у справі № 24пд/5014/1053/2012 колегія суддів апеляційної інстанції не вбачає.

Отже, відповідно до статті 4 Господарського процесуального кодексу України, судове рішення прийняте суддею за результатами дослідження усіх обставин справи.

З урахуванням вищевикладеного, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду дійшла висновку, що, відповідно до вимог статті 43 Господарського процесуального кодексу України, рішення господарського суду Луганської області від 27.06.2012р. у справі № 24пд/5014/1053/2012 ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають суттєве значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права та не підлягає скасуванню.

Керуючись статтями 33, 34, 43, 49, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Стахановської міської ради Луганської області, м.Стаханов -залишити без задоволення, рішення господарського суду Луганської області від 27.06.2012р. у справі № 24пд/5014/1053/2012 -без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня прийняття постанови.

Головуючий В.В.Манжур

Судді: Н.В.Будко

І.В.Москальова

Надруковано 6 примірників:

1 -позивачу (скаржнику)

1 -відповідачу

1 -третій особі

1 -у справу

1 -ГСЛО

1 -ДАГС

СудДонецький апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення24.10.2012
Оприлюднено26.10.2012
Номер документу26528473
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —24пд/5014/1053/2012

Ухвала від 26.07.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Будко Н.В.

Постанова від 24.10.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Манжур В.В.

Ухвала від 27.09.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Манжур В.В.

Ухвала від 23.08.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Манжур В.В.

Рішення від 27.06.2012

Господарське

Господарський суд Луганської області

Рябцева О.В.

Ухвала від 14.06.2012

Господарське

Господарський суд Луганської області

Рябцева О.В.

Ухвала від 15.05.2012

Господарське

Господарський суд Луганської області

Рябцева О.В.

Ухвала від 27.04.2012

Господарське

Господарський суд Луганської області

Рябцева О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні