Справа № 420/1370/12
Провадження № 2/420/538/12
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
18 жовтня 2012 року Криворізький районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Бондарчука Г. Д.
при секретарі Ференц Я. З.,
- за участю позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
- представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Торгівельно - промислове підприємство В«УкраїнаВ» , ОСОБА_4, ОСОБА_5 районної державної адміністрації про визнання виключення з засновників ТОВ Торгівельно - промислове підприємство В«УкраїнаВ» ОСОБА_6, визнання реєстрації ОСОБА_4, як засновника ТОВ Торгівельно - промислове підприємство В«УкраїнаВ» , визнання змін внесених 29.02.2012 року до установчих документів ТОВ Торгівельно - промислове підприємство В«УкраїнаВ» - незаконними та зобов'язати ОСОБА_5 районну державну адміністрацію скасувати всі зміни внесені 29.02.2012 року до установчих документів ТОВ Торгівельно - промислове підприємство В«УкраїнаВ» , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, в якому уточнюючи свої вимоги вказав на те, що його мати ОСОБА_6 була засновником Товариства з Обмеженою відповідальністю Торгівельно - Промислового підприємства «Україна», де їй належало 97 % установчого фонду.
В кінці січня місяця 2011 року мати переїхала жити до Росії, де почала почувати себе погано. 9 березня 2011 року була госпіталізована до медичної академії ім. Мечнікова м. Санкт-Петербурга, 10 березня 2011 року її прооперували, а згодом виписали з лікарні. Однак через тиждень, а саме 02.04.2011 року, ОСОБА_6 померла.
Після її смерті позивач приїздив до України для прийняття спадщини, де йому квітні 2012 року стало відомо, що ОСОБА_6 передала всі належні їй 97 % установчого фонду ТОВ ТПП «Україна» ОСОБА_4.
Реєстрація змін до установчих документів була внесена 29 лютого 2012 року, тобто майже через рік після смерті матері, що не відповідає дійсності.
Позивач наполягає на тому, що коли ОСОБА_6 приїхала до позивача в Росію, не підписувала жодних документів на підставі яких ОСОБА_4 могла б внести зміни, оскільки з останньою у матері склалися досить неприязні стосунки, через те, що син відповідачки укладав з ОСОБА_6 договори займу і не повертав кошти, що змушувало його мати звертатись до суду.
Крім, того позивач є єдиним спадкоємцем, який після смерті матері міг прийняти спадщину у вигляді частки матері, яка залишилася після її смерті.
Згідно ст. 147 ч.5 Цивільного кодексу України, частка у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю переходить до спадкоємця фізичної особи або правонаступника юридичної особи - учасника товариства, якщо статутом товариства не передбачено, що такий перехід допускається лише за згодою інших учасників товариства.
Частина 1 ст.148 Цивільного кодексу України, зазначає, що учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом.
Також разом з ОСОБА_6 засновником ТОВ ТПП «Україна» був ОСОБА_7, якому належало 3% статутного фонду ТОВ ТПП «України». Але як видно з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 17.04.2012 року, ОСОБА_7 відсутній в переліку засновників.
Хоча ніяких заяв від імені ОСОБА_7 не надходило і не зрозуміло на якій підставі його виключили з переліку засновників.
Позивач вважає, що ОСОБА_4 знала про смерть його матері, при цьому без законних підстав та без його відома позивача були внесені зміни в установчі документи товариства, що позбавляє його як спадкоємця можливості реалізувати своє право на спадщину.
В зв'язку з чим, позивач звернувся до суду та просив визнати виключення з засновників ТОВ ТПП В«УкраїнаВ» , ОСОБА_6 - не законним; визнати реєстрацію ОСОБА_4, як засновника ТОВ ТПП В«УкраїнаВ» - не законним, визнати зміни внесені 29.02.2012 року до установчих документів ТОВ ТПП В«УкраїнаВ» - не законними та зобов'язати ОСОБА_5 районну державну адміністрацію скасувати всі зміни внесені 29 лютого 2012 року до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю Торгівельно - промислового підприємства В«УкраїнаВ» .
В судовому засіданні позивач та його представник заявлені позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві та надані у справу докази. При цьому позивач додатково пояснив, що зміни які внесені 29.02.2012 року до статуту ТОВ ТПП «Україна» на підставі загальних зборів учасників від 25.02.2012 року, суперечать нормам чинного законодавства та підлягають скасуванню в ЄДРПУ тому, що єдиним засновником ТОВ ТПП «Україна» до часу смерті, була його мати ОСОБА_6, яка померла 02.04.2011 року.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_5 РДА - ОСОБА_3 позовні вимоги позивача визнала та не заперечували проти їх задоволення, при цьому зазначила, що нею як державним реєстратором 29.02.2012 року було внесено запис до Єдиного держаного реєстру про внесення змін до відомостей про юридичну особу, документи надані представником за довіреністю - ОСОБА_8 відповідали вимогам закону, підстав для залишення документів без розгляду не було.
Представники відповідача - ТОВ ТПП «Україна», ОСОБА_4 у судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи були повідомлені у встановленому законом порядку, про причини неявки суд не повідомили, від них не надходила заява про розгляд справи за їх відсутності. Суд вважає необхідним розглянути справу за їх відсутності.
Вислухавши позивача, представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно ч.1 ст.3 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Як встановлено в судовому засіданні та згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 03.02.2011 року, засновниками підприємства були ОСОБА_6, розмір внеску до статутного фонду якої складав - 2000000,00 грн. та ОСОБА_7, розмір внеску до статутного фонду якого був - 60000,00 грн. (а.с.13).
14.05.2010 року протоколом № 1 позачергових загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Торгівельно - промислового підприємства В«УкраїнаВ» в присутності ОСОБА_6 за участю ОСОБА_4, ухвалено виключити з товариства учасника ОСОБА_7 та дозволено ОСОБА_6 продати належну їй частку у статутному капіталі товариства - ОСОБА_4 (а.с. 76).
Згідно ст. 59 закону «Про господарські товариства» питання про виключення засновника зі складу товариства належить до виключної компетенції зборів товариства з обмеженою відповідальністю.
Стаття 64 закону «Про господарські товариства» присвячена питанню виключення засновника з товариства з обмеженою відповідальністю.
Вказана стаття встановлює, що засновника товариства з обмеженою відповідальністю, який систематично не виконує або неналежним чином виконує обов'язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства, може бути виключено з товариства на основі рішення, за яке проголосували засновники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів засновників товариства.
Із матеріалів справи вбачається, що виключення ОСОБА_7 з переліку засновників товариства відбулось на підставі позачергових загальних зборів учасників від 14.05.2010 року, матеріали справи не містять відомостей в підтвердження того, що вказаний протокол був оскаржений.
Як встановлено судом, 22.11.2010 року ОСОБА_6 заявою, нотаріально посвідченою приватним нотаріусом м. Москви ОСОБА_9, довела до відома загальним зборам учасників ТОВ Торгівельно - промислового підприємства В«УкраїнаВ» про відступлення своєї частки у розмірі 2000 частин статутного фонду, яка належить їй у статутному фонді на користь відповідача по справі - ОСОБА_4 (а.с. 79).
На підставі чого, ОСОБА_6 було виведено зі складу засновників товариства, а ОСОБА_4 стала єдиним засновником (учасником) товариства, розмір внеску до статутного фонду якої склав - 2060000,00 грн., згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 17.04.2012 року (а.с. 15).
Як видно з медичного свідоцтва про смерть серії 4010 № 20184918 (а.с.11), 02.04.2011 року ОСОБА_6 померла, що також підтверджується свідоцтвом про її смерть серії ІІІ-АК № 749726, виданим 02.04.2011 року ВРАЦС про смерть ОСОБА_10 по справам РАЦС влади Санкт-Петербурга Центрального району (а.с. 9).
Згідно ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Після смерті ОСОБА_6 відкрилась спадщина на належне їй за час життя майно.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Спадкоємцем в порядку ст. 1261 ЦК України, після смерті ОСОБА_6 є позивач по справі - її син ОСОБА_1 (а.с.37).
Відповідно до ч. 5 ст. 147 ЦК України частка у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю переходить до спадкоємця - фізичної особи, або правонаступника юридичної особи - учасника товариства, якщо статутом товариства не передбачено, що такий перехід допускається лише за згодою інших учасників товариства.
Статтею 55 Закону України В« Про господарські товариства В« - при реорганізації юридичної особи, учасника товариства, або у зв'язку зі смертю громадянина, учасника товариства, правонаступники (спадкоємці) мають переважне право вступу до цього товариства.
Дана норма викладена і в п. 6.7 Статуті ТОВ Торгівельно - промислового підприємства В«УкраїнаВ» , а саме частка у статутному капіталі товариства переходить до спадкоємця фізичної особи, або правонаступника юридичної особи - учасника товариства після прийняття відповідного рішення загальними зборами учасників товариства.
В судовому засіданні, з показань позивача та письмових матеріалів справи, було встановлено, що реєстрація змін до установчих документів була внесена до Єдиного державного реєстру 29 лютого 2012 року, тобто майже через рік після смерті ОСОБА_6
Згідно пояснень позивача наданих суду, мати ОСОБА_6 приїхала нього в Росію в кінці січня 2011 року, а тому вона фізично не мала можливість посвідчити заяву у нотаріуса м. Москви 22.11.2010 року про відступлення своєї частки на користь ОСОБА_4
Згідно ст. 237 ч.2 ЦК України представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.
Судом встановлено, що будь-які повноваження, які б свідчили про надання ОСОБА_4 права на здійснення представництва інтересів від імені ОСОБА_6 відсутні.
В підтвердження того, що між ОСОБА_6 та сином ОСОБА_8 склались досить неприязні стосунки, позивач надав договори позики та відповідно акти прийому - передачі грошових коштів, згідно яких ОСОБА_6 передавала грошові кошти у користування ТОВ ТПП «Колорит» директором якого є ОСОБА_8 (а.с. 22-26).
Однак грошові кошти в добровільному порядку так і не були повернуті ОСОБА_6, тому борги з ТОВ ТПП «Колорит» на її користь були стягнуті в примусовому порядку на підставі судового наказу від 03.07.2009 року (а.с.27).
Згідно відомостей з Міністерства юстиції Російської Федерації № 09-57/28629 від 03.09.2012 року повноваження приватного нотаріуса м. Москви, ОСОБА_11 припинені з 01.06.2009 року, а тому нотаріальне посвідчення 22.11.2010 року нотаріусом м. Москви ОСОБА_9А заяви ОСОБА_6 щодо відступлення своєї частки на користь ОСОБА_4 викликає сумніви.
На даний час архівні документи приватного нотаріуса ОСОБА_11А передані на відповідальне зберігання нотаріусу м. Москви ОСОБА_12
На підстав вищевикладеного, суд приходить до висновку про те, що заява від імнені ОСОБА_6, посвідчена приватним нотаріусом м. Москви ОСОБА_12, не є неналежним доказом по справі, так як її посвідчення та чинність спростовується дослідженими в судовому засіданні матеріалами.
Суд також бере до увагу, що в подальшому, з порушенням вимог статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" було проведено незаконну державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - статуту ТОВ Торгівельно - промислового підприємства В«УкраїнаВ» .
Відповідно до ст. 4 Закону України від 15.05.2003р. № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", який регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб підприємців, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно ст. 5 вказаного вище Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Як убачається з наданої державним реєстратором ОСОБА_5 районної державної адміністрації і дослідженої у судовому засіданні реєстраційної справи, 29.09.2012 року ОСОБА_8, який діяв в інтересах ОСОБА_4 на підставі довіреності від 17.02.2012 року, згідно якої державному реєстратору ОСОБА_5 райдержадміністрації було надано пакет документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ТОВ Торгівельно - промислового підприємства В«УкраїнаВ» .
Таким чином, до Єдиного державного реєстру юридичних змін та фізичних осіб - підприємців були внесені записи «державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» за № 1204105001400120, про що свідчить довідка з ЄДР № 14118171 запис 13 (а.с. 105), «внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі
змінами в установчих документах» запис 14 (а.с. 106), «підтвердження відомостей про юридичну особу» запис 15 (а.с. 106).
Судом встановлено, що вищезазначені зміни до установчих документів товариства в частині перерозподілу часток у статутному капіталі товариства, затвердження статуту товариства у новій редакцій та внесення змін у склад виконавчого органу товариства, здійснені: стосовно ТОВ ТПП «Україна» на підставі протоколу № 1 від 25.02.2012 року загальних зборів учасників ТОВ ТПП «Україна» за участю ОСОБА_8, який діяв на підставі довіреності від імені учасника ОСОБА_4 (а.с. 74-75).
Згідно ст. 100 ч.2 ЦК України учасники товариства мають право вийти з товариства, якщо установчими документами не встановлений обов'язок учасника письмово попередити про свій вихід з товариства у визначений строк, який не може перевищувати одного року.
Стаття 147 ч.5 ЦК України передбачає, що частка у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю переходить до спадкоємця фізичної особи або правонаступника юридичної особи - учасника товариства, якщо статутом товариства не передбачено, що такий перехід допускається лише за згодою інших учасників товариства.
Відповідно до ч. 1 ст. 148 ЦК України учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
На підставі вищевикладеного, суд переконаний, що зміни які внесені державним реєстратором 29.02.2012 року до статуту Товариства з обмеженою відповідальність «Торгівельно - промислове підприємство «Україна», на підставі загальних зборів учасників від 25.02.2012 року, суперечать нормам чинного законодавства тому підлягають скасуванню.
В задоволенні позовних вимог позивача в частині виключення з засновників ТОВ ТПП В«УкраїнаВ» ОСОБА_6 - не законним та визнання реєстрації ОСОБА_4, як засновника ТОВ ТПП В«УкраїнаВ» - не законним, то суд вважає необхідним відмовити з причин того, що вони є похідними від основних вимог позивача щодо скасування змін внесених до установчих документів ТОВ Торгівельно - промислове підприємство «Україна».
Відносно позовних вимог позивача в частині зобов'язати ОСОБА_5 районну державну адміністрацію скасувати всі зміни внесені 29.02.2012 року до установчих документів ТОВ Торгівельно - промислове підприємство В«УкраїнаВ» , то суд вважає їх безпідставні та зайво заявлені, оскільки рішення суду про скасування змін внесених до установчих документів підлягає автоматичному скасуванню змін в Єдиному державному реєстрі.
На підставі ст.ст. 100 ч.2, 147 ч. 5, ст. 148 ч. 1, 203 ЦК України, ст. 5 ч. 1 ГК України, та керуючись ст. 29 ч.2 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», ст.ст. 10, 11, 57, 60, 209, 213-215, 217 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Торгівельно - промислове підприємство В«УкраїнаВ» , ОСОБА_4, ОСОБА_5 районної державної адміністрації про визнання виключення з засновників ТОВ Торгівельно - промислове підприємство В«УкраїнаВ» ОСОБА_6, визнання реєстрації ОСОБА_4, як засновника ТОВ Торгівельно - промислове підприємство В«УкраїнаВ» , визнання змін внесених 29.02.2012 року до установчих документів ТОВ Торгівельно - промислове підприємство В«УкраїнаВ» - незаконними та зобов'язати ОСОБА_5 районну державну адміністрацію скасувати всі зміни внесені 29.02.2012 року до установчих документів ТОВ Торгівельно - промислове підприємство В«УкраїнаВ» , - задовольнити частково.
Скасувати зміни внесені 29.02.2012 року до Уставних документів Товариства з обмеженою відповідальність «Торгівельно - промислове підприємство «Україна», а саме реєстрацію Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю Торгівельно - промислове підприємство В«УкраїнаВ» , в новій редакції, затвердженої загальними зборами товариства відповідно до протоколу № 1 від 25.02.2012 року.
В задоволені решти вимог ОСОБА_1, - відмовити.
Забезпечити виконання судового рішення шляхом заборони на відчуження нерухомого майна Товариства з обмеженою відповідальність «Торгівельно - промислове підприємство «Україна» відповідно до списку об'єктів нерухомості в кількості 29 об'єктів.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Дніпропетровської області протягом 10-ти днів з дня його проголошення.
Суддя:
Суд | Криворізький районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2012 |
Оприлюднено | 22.01.2014 |
Номер документу | 27038502 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Криворізький районний суд Дніпропетровської області
Бондарчук Г. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні