Справа № 0427/2255/2012
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
01 червня 2012 року Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області в складі головуючого судді Мельниченко С.П., при секретарі Білодід Ю.П. розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Новомосковську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірми «Олімпекс-Агро»про повернення земельної ділянки, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ТОВ агрофірми «Олімпекс-Агро»в якому позивач просить суд зобов'язати ТОВ агрофірму «Олімпекс-Агро» повернути позивачеві безпідставно набуту земельну ділянку площею 4,820 га, кадастровий № 1223286000:02:028:0150, розташовану на території Попасненської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровського області.
В обґрунтування заявленого позову позивач посилався на те, що йому на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 4,820 га, розташована на території Попасненської сільської ради Новомосковського району.
В 2004 році між нею як орендодавцем та відповідачем у справі як орендарем було укладено договір оренди вказаної земельної ділянки, який було зареєстровано у Новомосковському відділі Дніпропетровської регіональної філії ДП «Центр ДЗК»при держкомземі України 28.07.2004 р.
Статтею 15 Закону України «Про оренду землі»визначено істотні умови договору оренди земельної ділянки, в перелік яких входять данні про об'єкт оренди, умови і строки передачі земельної ділянки орендарю, а ч. 4 цієї статті передбачено, що невід'ємною частиною договору оренди є план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду, акт визначення меж земельної ділянки в натурі, акт приймання -передачі об'єкту оренди.
Частиною 1 ст. 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору
В порушення вищевказаних норм права сторонами при укладенні договору оренди не було погоджено та долучено до договору плану або схеми земельної ділянки, кадастрового плану, акту визначення меж земельної ділянки в натурі та фактично не було передано земельну ділянку за актом приймання передачі як цього вимагає ст. 17 Закону України «Про оренду землі».
Таким чином позивач вважає, що оскільки не досягнуто всіх істотних умов договору та не складено акт приймання-передачі земельної ділянки, то договір оренди земельної ділянки вважається неукладеним, а отже відповідач користується земельною ділянкою без належних правових підстав, що є підставою для витребування вказаної земельної ділянки у відповідача на підставі ст. 1212, 1213 ЦК України.
Позивач в судове засідання не з'явився, подавши заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд до відома не поставив.
Ухвалою суду встановлено заочний порядок розгляду справи.
В зв'язку з неявкою сторін в судове засідання фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, приходить до висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом по справі встановлено, що позивачеві, на підставі державного акту на право приватної власності на земельну ділянку належить земельна ділянка площею 4,820 га., розташована на території Попасненської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, що підтверджується копією державного акту.
28.07.2004 року між позивачем та ТОВ агрофірмою «Олімпекс-Агро» укладено договір оренди вказаної земельної ділянки, що вбачається з копії договору.
Відповідно до ст. 10, 11, 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Оскільки сторонами не подано інших доказів, ніж зазначені вище, судом встановлюються факти та приймається рішення з урахуванням лише цих доказів.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі», в редакції на день укладення договору оренди між сторонами, істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.
Згідно ч. 4 ст. 15 Закону України «Про оренду землі», в редакції на день укладення договору оренди між сторонами, невід'ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про оренду землі»в редакції на день укладення договору оренди між сторонами передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.
Таким чином, законодавство для укладення договору оренди земельної ділянки зобов'язує сторони договору досягти всіх істотних умов договору та здійснити передачу земельної ділянки по акту приймання-передачі, однак, як встановлено судом, з урахуванням об'єму наданих сторонами доказів, контрагентами фактично не досягнуто умов та строків передачі земельної ділянки орендарю та не здійснено передачу земельної ділянки від орендодавця до орендаря.
Частиною 1 ст. 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Оскільки сторонами спірного договору не досягнуто всіх істотних умов договору та не здійснено передачу земельної ділянки від орендодавця до орендаря, то суд вважає, що договір оренди земельної ділянки та додаткова угода до договору оренди являються не укладеними, а отже такими, що не тягнуть за собою виникнення будь-яких прав та обов'язків сторін один відносно одного.
Як вбачається з позовної заяви позивача, що не оспорено будь-яким чином відповідачем, в даний час спірна земельна ділянка знаходиться в користуванні ТОВ Агрофірми «Олімпекс Агро».
Враховуючи висновки про те, що договір оренди землі між сторонами є неукладеним, суд приходить до висновку, що спірна земельна ділянка перебуває в користуванні відповідача без належної правової підстави, а тому підлягає витребуванню у відповідача з зобов'язанням останнього повернути її позивачеві на підставі ст. ст. 1212, 1213 ЦК України згідно яких особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
На підставі ст. 88 ЦПК з ТОВ агрофірми В«Олімпекс АгроВ» на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 107,30 гривень.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 5-8, 10, 57, 60, 88, 638 ЦПК України, Законом України «Про оренду землі», -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірми «Олімпекс-Агро», Відділу держкомзему у Новомосковському районі Дніпропетровської області про повернення земельної ділянки задовольнити.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю агрофірму «Олімпекс-Агро»повернуту належну ОСОБА_1 земельну ділянку площею 4,820 га. кадастровий № 1223286000:02:028:0150, що розташована на території Попасненської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірми «Олімпекс-Агро»на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 107,30 гривень.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку
Суддя С.П.Мельниченко
Суд | Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 01.06.2012 |
Оприлюднено | 22.01.2014 |
Номер документу | 27057260 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Мельниченко С. П.
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Мельниченко С. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні