cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"12" листопада 2012 р.Справа № 5017/2981/2012
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "АВТОТЕХЦЕНТР-3000";
До відповідача: Приватного підприємства "ПІВДЕННИЙ ЕКСПРЕС"
про стягнення 14664,53грн.
Суддя Літвінов С.В.
Представники:
Від позивача: Друзьяк В.В.- по довіреності №19 від 20.01.2012 року;
Від відповідача: -не з'явився;
СУТЬ СПОРУ: Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю "АВТОТЕХЦЕНТР-3000" звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача Приватного підприємства "ПІВДЕННИЙ ЕКСПРЕС" про стягнення заборгованості в сумі 14664,53грн, з яких 12702,60грн. -основного боргу, 691,67грн. -пені та 1270,26грн. -штраф по заборгованості. Крім того, позивач просить суд стягнути з відповідача суму сплаченого судового збору в розмірі 1609,50грн.
Представник позивача позовну заяву підтримує, наполягає на її задоволенні.
Відповідач у судові засідання не з'явився, про поважність причин відсутності не повідомив, письмового відзиву на позовну заяву до суду не надав, право на захист не використав.
За таких обставин, справа розглядається за наявними у справі матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне:
30.03.2012р. між товариством з обмеженою відповідальністю "АВТОТЕХЦЕНТР-3000" ( далі постачальник) та приватним підприємством "ПІВДЕННИЙ ЕКСПРЕС" (далі покупець) був укладений договір поставки товару № 171, згідно умов якого постачальник зобов'язався поставити і передати у власність Покупця Товар, а Покупець зобов'язується прийняти цей Товар та своєчасно здійснити оплату його вартості на умовах даного Договору.
Предметом постачання є автомобільні запасні частини, мастила, інші комплектуючі для транспортних засобів, що надалі іменується - Товар, найменування, асортимент та кількість якого зазначаються в Заявці Покупця, яка узгоджується між Сторонами за допомогою факсимільного зв'язку, або електронної пошти (п. 1.2. договору).
Найменування товару, його кількість та якість, визначені у п. 2.1.- п. 2.3. договору.
Згідно до п. 3.1. Договору ціни на Товар у Постачальника встановлюються у гривнях і фіксуються в рахунку-фактурі на дату виставлення рахунку-фактури на кожну окрему партію Товару. Ціна тари (упаковки) включена в ціну Товару.
Орієнтована сума Договору на момент його укладення становить 100 000,00 (сто тисяч гривень) в т.ч. ПДВ. Загальна сума кожної окремої поставки зазначається в рахунках-фактурах та видаткових накладних на Товар. Остаточна загальна сума Договору визначається як сума всіх поставок Товару згідно видаткових накладних, підписаних з обох Сторін. Оплата Товару Покупцем проводиться в національній валюті України, на умовах відстрочки платежу, шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Постачальника протягом 10(десяти) календарних днів з моменту поставки Товару (п.3.3.- п.3.6. договору).
Відповідно до п. 7.1.-7.4. та 8.1. Договору за невиконання чи несвоєчасне виконання своїх зобов'язань винна Сторона несе відповідальність згідно діючого законодавства України та умов цього Договору. У випадку порушення строків оплати Товару, встановлених умовами цього Договору, Покупець зобов'язаний сплатити Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний календарний день прострочи в оплаті. Порушення Покупцем строків оплати більше ніж на 30 календарних днів, вважається односторонньою відмовою від виконання умов цього Договору. За односторонню відмову від виконання умов Договору Покупець сплачує Постачальнику штраф у розмірі 10 % від вартості неоплаченого Товару. Сплата штрафних санкцій не звільняє винну сторону від виконання своїх зобов'язань по цьому Договору. Всі спори Сторони намагатимуться вирішувати шляхом переговорів. У разі недосягнення згоди, такий спір буде вирішуватися у відповідності з законодавством України в господарському суді за місцемзнаходження відповідача.
Позивач на виконання своїх зобов'язань по Договору здійснив поставку товару на загальну суму 12702,60грн., що підтверджується видатковими накладними, які є в матеріалах справи.
На виконання своїх зобов"язань по Договору Відповідач здійснив часткову оплату за поставлений товар по видатковій накладній №932/9 від 26.04.2012р. на суму 881,76грн. Таким чином заборгованість за товар отриманий по цій видатковій накладній становить 130,62 грн.
По всім іншим видатковим накладним (№977/9 від 03.05.12р., №1081/9 та №1078/9 від від 15.05.12р.) оплата за отриманий товар так і не здійснювалась. Таким чином, заборгованість відповідача перед позивачем за поставлений товар складає 12702,60грн.
Згідно п. 7.2. Договору передбачено, що у випадку порушення строків оплати Товару, встановлених умовами цього Договору, Покупець зобов'язаний сплатити Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний календарний день прострочки в оплаті. Згідно розрахунку розмір пені за несвоєчасну оплату становить: 691,67 грн.
Пунктом 7.3. Договору передбачено, що Порушення Покупцем строків оплати більше ніж на 30 календарних днів, вважається односторонньою відмовою від виконання умов цього Договору. За односторонню відмову від виконання умов Договору Покупець сплачує Постачальнику штраф у розмірі 10 % від вартості неоплаченого Товару. Таким чином, згідно розрахунку розмір штрафу становить: 1270,26 грн.
Таким чином, станом на день складання позову заборгованість відповідача перед позивачем становить 14664,53 грн.
Внаслідок порушення відповідачем взятого на себе зобов'язання щодо оплати заборгованості за отриманий товар, враховуючи часткову оплату товару, позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача основний бог у розмірі 12702, 60 грн., пеню в розмірі 691,67 грн., штраф в розмірі 1270,26 грн.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, проаналізувавши норми чинного законодавства суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно до ст.712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ст.175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст.626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст.509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу, а саме: цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, зокрема, з договорів та інших правочинів.
Ст. 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін), що визначено в ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Так, судом встановлена наявність поставки позивачем відповідачу товару, існування заборгованості Приватного підприємства "ПІВДЕННИЙ ЕКСПРЕС" по оплаті вартості отриманого товару, у зв'язку з чим позовна вимога позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості за договором №171 у розмірі 12702,60грн. є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Крім того, позивачем заявлені позовні вимоги про стягнення з Приватного підприємства "ПІВДЕННИЙ ЕКСПРЕС" пені в розмірі 691,67грн та штрафу, щодо порушення відповідачем строків оплати більш ніж на 30 календарних днів у розмірі 1270,26грн.
Згідно з ч.2 ст.218 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Відповідно до ч.1 ст.230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями в цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання зобов'язання . Водночас вимогами п.3 ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України передбачено, що одним із наслідків порушення зобов'язання є сплата неустойки (штрафу, пені), а відповідно до вимог ч.2 ст.551 Цивільного кодексу України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюються договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.549, п.3 ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки -грошової суми, яку боржник повинен сплатити кредиторові у рази порушення ним зобов'язання.
Згідно ч.3 ст.549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожний день прострочення виконання.
Частиною 6 ст. 232 Господарського кодексу України встановлено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Відповідно до ч.2 ст.551 Цивільного кодексу України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Наданий позивачем розрахунок пені, на думку суду, обґрунтований, здійснений належним чином, тому підлягає задоволенню у розмірі пені -691,67грн. та штрафу -1270,26грн.
Станом на день розгляду справи, відповідач борг не сплатив, документів спростовуючих позовні вимоги не представив.
Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст. 43 ГПК України).
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню в розмірі 14664,53грн, з яких 12702,60грн. - борг по оплаті вартості отриманого товару, 1270,26грн- штрафу за порушення строків оплати та 691,67грн. -пені.
Витрати по сплаті судового збору, віднести за рахунок відповідача згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст.44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного підприємства "ПІВДЕННИЙ ЕКСПРЕС" (67500, Одеська область, Комінтернівський район, смт. Комінтернівське, вул. Шкільна, 17, код 35845720) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "АВТОТЕХЦЕНТР-3000" (37500, Полтавська область, м. Лубни, вул. І.Франка, 1 код 30568711) 12702,60грн. - борг по оплаті вартості отриманого товару, 1270,26грн- штрафу за порушення строків оплати та 691,67грн. -пені, та судовий збір -1609,50грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено та підписано 15.11.2012р.
Суддя Літвінов С.В.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2012 |
Оприлюднено | 16.11.2012 |
Номер документу | 27463756 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Літвінов С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні