ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" листопада 2012 р. Справа № 12/261/10
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого:Панової І.Ю., суддів:Погребняка В.Я., Хандуріна М.І.,
Розглянувши касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "УкрСиббанк" на ухвалугосподарського суду Запорізької області від 29.05.2012 та постановуДонецького апеляційного господарського суду від 07.08.2012 у справі№ 12/261/10 господарського суду Запорізької області за заявою боржникаТовариства з обмеженою відповідальністю "Фабрика столярних виробів "Маестро А.Г." Провизнання банкрутом за участю представників сторін: від ПАТ "УкрСиббанк" -Гей В.Б., ліквідатор -Лихопьок Д.П., кредитор -адвокат ОСОБА_7
ВСТАНОВИВ :
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 29.05.2012 року у справі № 12/261/10 затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута -ТОВ "Фабрика столярних виробів "МАЕСТРО А.Г.".
ТОВ "Фабрика столярних виробів "МАЕСТРО А.Г." ліквідовано, провадження у справі припинено на підставі ст.ст. 22, 32, ч. 1 п. 6 ст. 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 07.08.2012 року у справі № 12/261/10 апеляційні скарги ТОВ "Інститут Дніпровніпіенергопром" та ПАТ "УкрСиббанк" залишено без задоволення.
Ухвалу господарського суду Запорізької області від 29.05.2012 року у справі № 12/261/10 залишено без змін.
Не погоджуючись із судовими актами першої та апеляційної інстанції, ПАТ "УкрСиббанк" звернулось до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою, у якій просить скасувати ухвалу господарського суду Запорізької області від 29.05.2012 року у справі № 12/261/10 та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 07.08.2012 року у справі № 12/261/10, справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції, в іншому складі, посилаючись на те, що в порушення вимог ст. 43 ГПК України, судами не прийнято до уваги , що ліквідатором не вжито всіх заходів, спрямованих на виявлення та встановлення у повному обсязі майна банкрута.
Переглянувши у касаційному порядку прийняті у справі судові акти, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши застосування господарськими судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, приписів Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, з огляду на таке.
Частиною 1 ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що якщо вартості майна боржника -юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
За приписами ч. 4 ст. 105 ЦК України, комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи (редакція, яка діяла на момент звернення з заявою).
Частиною 1 ст. 111 ЦК України обумовлено, що ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи (Редакція, яка діяла на момент звернення з заявою).
Якщо вартості майна юридичної особи є недостатньо для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності боржника або визнання банкрутом (ч. 3 ст. 110 ЦК України).
Донецьким апеляційним господарським судом встановлено, що протоколом № 30 загальних зборів учасників ТОВ "Фабрика столярних виробів "МАЕСТРО А.Г." від 22.09.2010 року прийнято рішення припинити діяльність ТОВ "Фабрика столярних виробів "МАЕСТРО А.Г." шляхом ліквідації, розглядалося питання про призначення ліквідаційної комісії у кількості 2 осіб: Завротського Д.А., Яшунського Г.О., головою ліквідаціної комісії призначено Яшунського Г.О., надано голові право на уповноваження осіб представляти інтереси учасників щодо ліквідації Товариства в установах, організаціях, підприємствах.
24.09.2010 року ліквідаційною комісією письмово повідомлено орган, що здійснює державну реєстрацію про припинення боржника шляхом ліквідації.
27.09.2010 року ліквідаційною комісією до ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська подане відповідне повідомлення про припинення ТОВ "Фабрика столярних виробів "МАЕСТРО А.Г." шляхом ліквідації.
В "Бюлетені державної реєстрації" № 159/1 (19/1) від 01.10.2010 року внесено запис під № 11832 з публікацією про ліквідацію боржника.
В газеті Голос України № 201 (4951) від 27.10.2010 р. опубліковано оголошення щодо ліквідації підприємства.
Протоколом № 31 загальних зборів учасників ТОВ "Фабрика столярних виробів "МАЕСТРО А.Г." від 27.12.2010 року прийнято рішення затвердити проміжний ліквідаційний баланс при цьому доручено голові ліквідаційної комісії підготувати всі документи для надання заяви до господарського суду про порушення справи про банкрутство.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 30.12.2010 року за заявою боржника ТОВ "Фабрика столярних виробів "МАЕСТРО А.Г.", м. Запоріжжя порушена справа про банкрутство № 12/261/10 з врахуванням особливостей, передбачених ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постановою господарського суду Запорізької області від 27.01.2011 року ТОВ "Фабрика столярних виробів "МАЕСТРО А.Г." визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Лихопьока Дениса Павловича.
Постанову господарського суду від 27.01.2011 року у справі № 12/261/10 залишено без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 04.07.2011 року та постановою Вищого господарського суду України від 04.10.2011 року у справі № 12/261/10.
Постановою господарського суду про визнання боржника банкрутом був підтверджений факт неспроможності боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.
Ухвалою від 29.05.2012 року господарський суд Запорізької області затвердив звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, ліквідував ТОВ "Фабрика столярних виробів "МАЕСТРО А.Г.", м. Запоріжжя та припинив провадження у справі.
Ухвала суду мотивована тим, що ліквідатором було надано звіт та ліквідаційний баланс, яким встановлено, що ліквідатором до реєстру вимог кредиторів включені грошові вимоги кредиторів: Публічного акціонерного товариства "УкрСиббанк", м. Харків у розмірі 3 762 833,62 грн.; Адвоката ОСОБА_7, м. Дніпропетровськ у розмірі 15 000,00 грн.; Товариства з обмеженою відповідальністю "Інститут Дніпровніпіенергопром", м. Дніпропетровськ у розмірі 5 690 464,50 грн., які залишились не погашеними у зв'язку з відсутністю майна банкрута , за рахунок якого можливе погашення кредиторських вимог. Тому, суд першої інстанції дійшов висновку про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
Судами встановлено що з метою підтвердження відсутності майнових активів та можливого виявлення майна боржника, ліквідатором направлені відповідні запити до держустанов за місцем останньої реєстрації боржника в м. Запоріжжі, та за попереднім місцезнаходженням боржника в м. Дніпропетровськ.
Ліквідатором проведено інвентаризацію майна боржника, отримано листи: Запорізького міжміського КП "Бюро технічної інвентаризації", та Дніпропетровського міжміського КП "Бюро технічної інвентаризації" про відсутність нерухомості на праві власності у боржника, УДАІ ГУ МВС України в Запорізькій області та відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи підпорядкованого УДАІ ГУ МВС України в Дніпропетровській області про відсутність зареєстрованих за банкрутом транспортних засобів, відділу Держкомзему у м. Запоріжжя та Дніпропетровської регіональної філії Центру державного земельного кадастру про відсутність земельних ділянок у власності.
Також в матеріалах справи міститься відповідь Інспекції державного технічного нагляду Дніпропетровської обласної адміністрації отримана ліквідатором, ще 24.02.2011 року за вих. № 625-02-13, де повідомляється, що в базі даних обліку МТП інспекції Держтехнагляду облдержадміністрації станом на 01.02.2011 року відсутня інформація про реєстрацію сільськогосподарської техніки за ТОВ "Фабрика столярних виробів "МАЕСТРО А.Г.".
Крім того, господарський суд Запорізької області за результатами розгляду звіту ліквідатора встановив, що згідно відповіді реєстратора, виходячи з даних з Єдиного державного реєстру, на день затвердження звіту ліквідатора, у боржника відсутні корпоративні права. Згідно даних Єдиного державного реєстру, ТОВ "Фабрика столярних виробів "МАЕСТРО А.Г." значиться за кодом ЄДРПОУ 36728065 та саме за цим кодом надавались відповіді ліквідатору боржника.
Колегія суддів апеляційного господарського суду у постанові погодилась із висновком господарського суду про можливість затвердження звіту ліквідатора і ліквідаційного балансу, ліквідацією ТОВ "Фабрика столярних виробів "МАЕСТРО А.Г." та припиненням провадження у справі № 12/261/10, та залишила ухвалу господарського суду Запорізької області від 29.05.2012 року у справі № 12/261/10 без змін.
Судами попередніх інстанцій встановлено факт, що у ТОВ "Фабрика столярних виробів "МАЕСТРО А.Г." відсутні майно та грошові кошти для задоволення вимог кредиторів, в зв'язку з чим, визнана кредиторська заборгованість ліквідатором не була погашена.
Відповідно до вимог статті 4 1 ГПК України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до статті 43 ГПК України, господарські суди оцінюють докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що повноваження ліквідатора в процедурах банкрутства, у тому числі, і у спрощених процедурах, визначені ст. 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Згідно з ч.1 ст. 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатор з дня свого призначення, зокрема, здійснює такі повноваження -вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; заходів щодо захисту майна боржника; здійснює інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством; аналізує фінансове становище банкрута; здійснення нагляду та контролю за управлінням і розпорядженням майном боржника; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; забезпечення збереження та ефективного використання майнових активів та формування ліквідаційної маси; реалізує майно банкрута для задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів.
Відповідно до вимог ст.1 спеціального Закону, ліквідація -припинення діяльності суб'єкта підприємницької діяльності визнаного господарським судом банкрутом, з метою здійснення заходів щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів, шляхом продажу його майна.
Пунктом 6 ст. 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що господарський суд припиняє провадження у справі про банкрутство, у разі затвердження звіту ліквідатора в порядку ст. 32 даного Закону.
Статтею 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що після завершення усіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс. Якщо за результатами ліквідаційного балансу після задоволення вимог кредиторів не залишилось майна, господарський суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута.
Згідно з ч. 5 ст. 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" якщо ліквідатор не виявив майнових активів, що підлягають включенню до ліквідаційної маси, він зобов'язаний подати господарському суду ліквідаційний баланс, який засвідчує відсутність майна у банкрута.
Відповідно до ч. 6 ст. 31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" вимоги, не задоволені за недостатністю майна, вважаються погашеними.
Колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується із висновками судів попередніх інстанцій про те, що ліквідатором вчинено у повному обсязі правомірні дії по виявленню майна боржника для продажу та погашення вимог кредиторів.
Також, суд касаційної інстанції вважає, що судами попередніх інстанцій за результатами розгляду звіту ліквідатора з додатками та ліквідаційного балансу належним чином встановлений факт відсутності у боржника грошових коштів та майна для продажу в ліквідаційній процедурі та відновлення платоспроможності боржника, а також, для задоволення вимог кредиторів, в зв'язку з чим, суди дійшли правомірних висновків про припинення провадження у справі про банкрутство та ліквідацію юридичної особи боржника у зв'язку з банкрутством, правові підстави для скасування ухвали та постанови відсутні.
Керуючись статтями 111 7 , 111 9 - 111 11 ГПК України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ :
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "УкрСиббанк" залишити без задоволення.
Ухвалу господарського суду Запорізької області від 29.05.2012 та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 07.08.2012 у справі № 12/261/10 залишити без змін.
Головуючий І.Ю. Панова
Судді В.Я. Погребняк
М.І. Хандурін
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2012 |
Оприлюднено | 26.11.2012 |
Номер документу | 27612635 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Панова I. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні