Постанова
від 22.10.2012 по справі 2а/2370/3678/2012
ЧЕРКАСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2012 року Справа № 2а/2370/3678/2012

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Орленко В.І.,

при секретарі -Яремич В.І.,

за участю представника відповідача державного підприємства «Оргхім»Бігуна А.Г. -за посадою,

розглянувши у вікритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області до державного підприємства «Оргхім»про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, в якому просить стягнути з державного підприємства «Оргхім»заборгованість на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій на загальну суму 9 201 грн. 67 коп.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач як платник збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівникам якої призначено пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту «а»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» , згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, зобов'язаний щомісячно відшкодовувати Пенсійному фонду України витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій зазначається у розрахунках пенсійних витрат, які надаються позивачем відповідачеві щомісячно. В порушення вказаного обов'язку відповідач не відшкодував позивачеві фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених його працівникам по списку №1 у сумі 9 201 грн. 67 коп.

Позивач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не з'явився, на адресу суду направив клопотання, в якому просить суд провести засідання без участі представника управління, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти адміністративного позову, мотивуючи це тим, що обов'язковими умовами для призначення пенсій за віком на пільгових умовах згідно п. «а»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»є зайнятість на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці з посиланням на Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України; проведення атестації робочих місць. Відповідно до довідок про уточнюючий характер робіт чи умов праці, виданих відповідачем, колишні працівники останнього були зайняті на роботах зі шкідливими умовами праці за Списком №1, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956 р. Атестація робочих місць до 1992 року на підприємстві не проводилася.

Представник відповідача також зазначив, що оскільки колишні працівники Черкаського галузевого виробничого управління «Оргхім»ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 працювали на підприємстві до 1992 року та весь цей час були зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, таким особам пенсії мають призначаються згідно статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення»і не підлягають відшкодуванню.

Заслухавши пояснення та доводи представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Пунктом 1 статті 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено ставку на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом 4 п. 1 ст. 2 цього Закону .

При цьому об'єктом оподаткування для вищезазначених платників збору є, окрім іншого, фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійнезабезпечення».

Категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, визначено статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991р., згідно якої на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

згідно пункту «а»працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць;

згідно пунктів «б»-«з», зокрема працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць тощо.

Судом встановлено, що відповідач -державне підприємство «Оргхім»зареєстроване як юридична особа 13.08.1993 р. виконавчим комітетом Черкаської міської ради, ідентифікаційний код 00206138 (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 13.03.2012 р.).

З 01.04.2004р. набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003р. № 1058-ІV (далі по тексту - Закон № 1058 ), пунктом 2 Прикінцевих положень якого передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне страхування» . При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Так, підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності Законом № 1058, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058.

Особам, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці та мали або матимуть право на пенсію відповідно до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії призначаються за нормами цього Закону, виходячи з вимог віку та стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення»визначено право на пільгове пенсійне забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону (до 01.01.1992 року) на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених чинним раніше законодавством. При цьому відповідно до п. 8 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. № 383 (далі по тексту -Порядок), застосовуються Списки, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР № 1173 від 22.08.1956 р. (з наступними доповненннями).

Відповідно до пункту 3 Порядку при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Крім того, статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлені умови призначення пенсій за віком особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством (до 1 січня 1992 року), а саме:

а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;

б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

З огляду на заначене право на пенсію відповідно до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення»має особа, яка набула необхідних стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах до 01.01.1992 року, і після цієї дати не працювала на даних роботах. Наявності атестації робочих місць не вимагається.

Особа, яка розпочала працювати на роботах, передбачених Списками до 01.01.1992р. і не набула необхідних стаж, що давав право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах та продовжила працювати після 01.01.1992 року, пенсія призначається відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсіне забезпечення».

При цьому суд зветає увагу, що стаття 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» не підміняє статтю 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»в питаннях визначення кола осіб, які мають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а лише вирішує питання щодо визначення необхідного стажу та віку для призначення вказаних пенсій.

В судовому засіданні встановлено, що на обліку в органах Пенсійного фонду України у червні -серпні 2012 року перебувало 5 осіб, які отримували пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», як колишні працівники відповідача.

Факт роботи колишніх працівників відповідача на роботах зі шкідливими умовами праці за списком № 1 підтверджується довідками про уточнюючий характер робіт чи умов праці, виданими відповідачем.

Згідно із розрахунками стажів колишні працівники відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_6 під час роботи на підприємстві до 01.01.1992р. не отримали необхідний стаж, що дає право на призначення пенсій на пільгових умовах, а після 01.01.1992 р. продовжили працювати на роботах зі шкідливими та (або) особливо шкідливими умовами праці.

В судовому засіданні встановлено, що лише ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, за час роботи у відповідача отримав стаж (10 років 05 місяців 02 дні), необхідний для отримання пенсії на пільгових умовах.

За таких обставин, суд вважає правомірним посилання позивача на пункт «а»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченимх раніше діючим законодавством.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»№ 400/97-ВР від 26.06.1997р. збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платниками збору сплачується до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному законодавством України.

Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначено в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (далі по тексту -Інструкція).

Згідно з п.п. 6.1 п. 6 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказаною нормою починаючи з 01.04.2004р. встановлено обов'язок суб'єктів підприємницької діяльності відшкодовувати Пенсійному фонду України фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених їх працівникам відповідно до п. «а»ст. 13 Закону № 1788-ХІІ.

Витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення»Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах (п.п. 6.2 Інструкції).

Підпунктом 6.4. пункту 6 Інструкції передбачено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Відповідно до п.п. 6.8. п. 6 Інструкції підприємства та організації зобов'язані щомісяця до 25-го числа вносити до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Отже, підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного Фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період.

Згідно наданих управлінням Пенсійного фонду відповідачу розрахунків за червень -серпень 2012 року, отриманих уповноваженою особою відповідача, фактичні витрати Пенсійного фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій за червень - серпень 2012 року склали 9 201 грн. 67 коп.

Разом з тим, відповідач здійснені позивачем витрати останньому не відшкодував.

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає доведеним право позивача на стягнення з відповідача 9 201 грн. 67 коп. заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за червень -серпень 2012 року.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з державного підприємства «Оргхім», ідентифікаційний код 00206138, на користь управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області 9 201 (дев'ять тисяч двісті одна) грн. 67 коп. фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за червень -серпень 2012 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.І. Орленко

Повний текст постанови виготовлений 26.10.2012 року.

СудЧеркаський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення22.10.2012
Оприлюднено27.11.2012
Номер документу27616954
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2а/2370/3678/2012

Ухвала від 30.09.2013

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

В.І. Орленко

Ухвала від 09.10.2012

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

В.І. Орленко

Ухвала від 05.02.2014

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Міщук М.С.

Ухвала від 07.10.2013

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

В.І. Орленко

Постанова від 22.10.2012

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

В.І. Орленко

Ухвала від 25.09.2012

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

В.І. Орленко

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні