cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21.11.12 Справа № 19пд/5014/2522/2012
Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання Хухрянської І.В., розглянув матеріали справи за позовом
Луганської міської ради , м.Луганськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю „Марді", м.Ірміно, м.Стаханов Луганської області
про розірвання договору оренди землі від 29.06.2005, державна реєстрація від 22.08.2005 № 040540200123 та стягнення 7274 грн. 81 коп.
в присутності представників сторін:
від позивача - Бабкіна Н.В., головний спеціаліст-юрисконсульт, довіреність № 01-03-1775/0/2-12 від 19.03.2012;
від відповідача -представник не прибув.
В С Т А Н О В И В:
Обставини справи: позивачем заявлені вимоги про розірвання договору оренди землі від 29.06.2005, державна реєстрація від 22.08.2005 № 040540200123, укладеного між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Марді" та стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати за землю в сумі 7113 грн. 07 коп. і пені в сумі 161 грн. 74 коп.
Позивач в судовому засіданні 21.11.2012 підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач не скористався наданим йому правом, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, не забезпечив участі повноважного представника у судовому засіданні, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце проведення розгляду справи.
Як зазначено в п.3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог ч.1 ст.64 та ст.87 Господарського процесуального кодексу України.
За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації -адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв"язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
На адресу суду повернувся поштовий конверт з довідкою пошти, де зазначено: „за зазначеною адресою не проживає".
До повноважень суду не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилались згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи, а також згідно відомостей, що містяться у спеціальному витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, станом на час розгляду справи.
Також відповідач не надав суду відзив на позовну заяву, а ненадання відзиву на позовну заяву та неприбуття у судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, згідно положень ст.75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається по наявних у ній матеріалах.
Відповідач позовні вимоги не оспорив, доказів сплати заборгованості не надав.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача, який прибув у судове засідання, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.
Рішенням Луганської міської ради від 19.04.2005 № 32/53 Товариству з обмеженою відповідальністю „Марді" була надана в оренду земельна ділянка терміном на 49 років площею 0,0249 га за адресою: м.Луганськ, вул.Дємьохіна, 4, під будівництво та розміщення адміністративної будівлі.
На підставі цього рішення між сторонами був укладений договір оренди землі від 29.06.2005, державна реєстрація від 22.08.2005 за № 040540200123, за умовами якого орендодавець на підставі рішення Луганської міської ради від 19.04.2005 № 32/53 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку під будівництво та розміщення адміністративної будівлі, яка знаходиться за адресою: м.Луганськ, вул.Дємьохіна, 4 (п.1 договору).
Відповідно до п.2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0249 га.
В п.4 договору зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 79771,88 грн.
Договір укладено на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк (п.7 договору).
В п.8 договору сторони дійшли згоди, що розмір річної орендної плати дорівнює розміру земельного податку (річного) збільшеного на коефіцієнт 2,5. Річна орендна плата сплачується на підставі довідки яка видається Управлінням Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин.
Щороку станом на 1 січня поточного року річна орендна плата попереднього року індексується на коефіцієнт, який застосовується для індексації грошової оцінки земель, порядок проведення якої затверджений Кабінетом Міністрів України. Якщо розрахований згідно цього порядку коефіцієнт менше чи дорівнює одиниці, індексація орендної плати не проводиться (п.9 договору).
Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексу інфляції, який враховується при здійсненні індексації, що проводиться у порядку визначеному у п.9 договору (п.10 договору).
Відповідно до п.11 договору річна орендна плата за земельну ділянку сплачується орендарем у грошовій безготівковій формі рівними частками до 15 серпня і до 15 листопада.
Згідно до п.13.1 договору річна орендна плата складає 1994,30 грн.
Земельна ділянка передається в оренду під будівництво та розміщення адміністративної будівлі (п.14 договору).
Цільове призначення земельної ділянки -землі житлової та громадської забудови (п.15 договору).
Як вбачається з п.25.3 договору орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
В п.п.28.1-28.2 договору передбачено, що орендар зобов"язаний для обчислення розміру орендної плати звернутись в тижневий термін з моменту державної реєстрації договору оренди, а у подальшому звертатись щороку не пізніше місячного терміну, після проведення у встановленому законодавством порядку індексації грошової оцінки землі до Управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин для отримання відповідної довідки; самостійно на підставі вищезгаданої довідки обчислювати орендну плату.
У зв'язку з неналежним виконанням відповідачем умов даного договору, за період з 15.08.2011 по 15.08.2012 за ним утворилась заборгованість з орендної плати за землю у розмірі 7113 грн. 07 коп., що стало підставою для звернення позивача до господарського суду Луганської області з даним позовом.
Відповідно до ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади безпосередньо або через органи самоврядування, в межах їх повноважень, визначених законом, шляхом прийняття рішень, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Згідно до ст.33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" до делегованих повноважень виконавчих органів міських рад віднесено здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення.
Луганська міська рада, на підставі ст.33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", стягує плату за землю, яка в повному обсязі надходить до місцевого бюджету. Несвоєчасне надходження таких платежів призводить до невиконання доходної частини бюджету і, внаслідок цього, - неналежного фінансування закладів освіти, охорони здоров'я та інших соціальних програм, чим завдається істотна шкода державним інтересам.
Частиною 1 ст.206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним.
Відповідно до ст.9 Податкового кодексу України плата за землю відноситься до загальнодержавних податків та зборів.
Згідно п. 14.1.147 Податкового кодексу України плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, відповідно до ст.274 Податкового кодексу України, встановлюється у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.
Пунктом 2 ст.288 Податкового кодексу України передбачено, що платником орендної плати є орендар.
Відповідно до ст.ст.13-15 Закону України „Про оренду землі" договір оренди землі -це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. До істотних умов договору, зокрема, віднесено орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Статтею 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Статтею 21 зазначеного Закону передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ст.24 Закону України „Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Статтею 96 Земельного кодексу України передбачено, що землекористувачі зобов"язані своєчасно сплачувати орендну плату.
Згідно ст.526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).
Приписами ст.530 Цивільного кодексу України, зокрема, встановлено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Порушенням зобов'язання, у відповідності до ст.610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання, тобто -неналежне виконання.
Відповідно до ст.612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений до говором або законом.
Згідно зі ст.611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до п.13 договору у разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення.
Відповідно до п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України пеня нараховується після закінчення строків погашення узгодженого грошового зобов"язання на суму податкового боргу.
Згідно п.4 ст.129 Податкового кодексу України, пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
В п.5 цієї ж статті передбачено, що зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов"язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.
Виходячи з цього, позивачем правомірно нарахована відповідачу пеня загальна сума якої за період з 16.08.2011 по 15.02.2012 складає 161 грн. 74 коп.
Як передбачено ст.32 Закону України «Про оренду землі»на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених ст.ст.24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Рішенням Луганської міської ради від 29.11.2011 № 16/137 Луганська міська рада вирішила припинити Товариству з обмеженою відповідальністю „Марді" право оренди земельної ділянки площею 0,0249 га, за адресою: м.Луганськ, вул.Дємьохіна, 4.
Згідно з п.2 вищезазначеного рішення Товариству з обмеженою відповідальністю „Марді" необхідно було в місячний термін з моменту прийняття даного рішення звернутись до Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів для укладання договору про розірвання договору оренди землі від 29.06.2005, державна реєстрація від 22.08.2005 № 040540200123.
З п.4 цього ж рішення вбачається, що вказаний вище договір необхідно вважати розірваним з дати державної реєстрації договору про розірвання цього договору та підписання акту приймання-передачі земельної ділянки.
Проте договір про розірвання договору на право тимчасового користування землею не укладено.
Відповідно до п.32 договору дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов"язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Враховуючи вищезазначені умови договору оренди землі, приписи вищевикладених норм законодавства, суд дійшов висновку, що відповідач не в повному обсязі проводив оплату за користування земельною ділянкою, тобто не виконував обов'язки, передбачені договором, що є підставою для розірвання договору оренди землі.
За вказаних обставин вимоги позивача підтверджені матеріалами справи, відповідають фактичним обставинам та підлягають до задоволення у повному обсязі.
Судові витрати покладаються на відповідача, згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України.
В судовому засіданні 21.11.2012 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги Луганської міської ради, м.Луганськ, до Товариства з обмеженою відповідальністю „Марді", м.Ірміно, м.Стаханов Луганської області, задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Марді", Луганська область, м.Стаханов, м.Ірміно, вул.Армійська, б.49, код 30995522, на користь Луганської міської ради, м.Луганськ, вул.Коцюбинського, б.14, код 26070794 заборгованість з орендної плати за землю в сумі 7113 грн. 07 коп. та пеню у розмірі 161 грн. 74 коп. з перерахуванням цих коштів на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Жовтневого району, банк УДК в Луганській області, МФО 804013, код 24046538, р/р 33216812700004, код платежу: 13950200, видати наказ позивачу.
3. Розірвати договір оренди землі від 29.06.2005, зареєстрований від 22.08.2005 за № 040540200123, укладений між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Марді".
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Марді", Луганська область, м.Стаханов, м.Ірміно, вул.Армійська, б.49, код 30995522, на користь Луганської міської ради, м.Луганськ, вул.Коцюбинського, б.14, код 26070794 судовий збір в загальному розмірі 2682 грн. 50 коп. на рахунок: одержувач: УДКС у м.Луганськ ГУДКСУ у Луганській області Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, МФО 804013, код 35079336, рахунок 35413001003410, видати наказ позивачу.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено: 26.11.2012
Суддя Т.В. Косенко
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2012 |
Оприлюднено | 27.11.2012 |
Номер документу | 27643907 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Косенко Т.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні