cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" листопада 2012 р. Справа № 5023/4320/12
вх. номер 4320/12
Суддя Господарського суду Харківської області Светлічний Ю.В.
при секретарі судового засідання Воронько В.В.
за участю представників сторін:
прокурора - Овчарової А.О. службове посвідчення №006804 від 28.09.12 р.;
позивача - Щолокової Н.О. довіреність №08-11/3272/2-12 від 03.09.12 р.;
відповідача - не з'явився;
розглянувши матеріали справи за позовом: Прокурора Дзержинського району м. Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради, м. Харків
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс-СВ-ЛТД", м. Харків
про розірвання договору
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Дзержинського району м. Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради звернувся до господарського суду Харківської області із позовною заявою щодо розірвання договору оренди землі від 02.12.2005, укладений між позивачем та відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю "Альянс-СВ-ЛТД". Також прокурор просить судові витрати покласти на відповідача.
Представник прокуратури 12.10.12 р. надав уточнену позовну заяву за вх.№16682, в якій прокурор просить: розірвати договір оренди землі від 02.12.2005, укладений між Харківською міською радою (позивач) та відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю "Альянс-СВ-ЛТД"; зобов'язати відповідача повернути Харківській міській раді земельну ділянку по вул. Клочківській ріг вул. Ревкомівської у м. Харкові, привівши ії у придатний для використання стан; покласти на відповідача судові витрати.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 15.10.12 р. прийнято уточнену позовну заяву та розгляд справи продовжено з урахуванням цих уточнень. Розгляд справи відкладено на "05" листопада 2012 р. о 12:00.
Присутній представник прокуратури у судовому засіданні підтримав позовні вимоги з урахуванням уточнень до позовної заяви від 12.10.12 р. за вх.№16682 та просив позов задовольнити.
Присутня у судовому засіданні представник позивача надала правове обґрунтування позовних вимог за вх.№19230, які долучені судом до матеріалів справи. Також представник позивача підтримала позовні вимоги прокуратури та просила позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, свого повноважного представника не направив.
До господарського суду Харківської області 16 листопада 2012 року повернулась ухвала від 27 вересня 2012 року про порушення провадження у справі, яка була направлена на адресу відповідача: м. Харків, вул. Командарма Уборевича, б.40-Б, кв. 12, з відміткою пошти: зі спливом терміну зберігання.
Відповідно до п.3.9.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.
У разі присутності сторони або іншого учасника судового процесу в судовому засіданні протокол судового засідання, в якому відображені відомості про явку сторін (пункт 4 частини другої статті 811 ГПК), є належним підтвердженням повідомлення такої сторони (іншого учасника судового процесу) про час і місце наступного судового засідання.
За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Враховуючи вищенаведене та те, що відповідач був повідомлений належним чином, справа розглядається на підставі ст.75 ГПК України за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представників: прокуратури та позивача господарським судом встановлено наступне.
Рішенням Харківської міської ради від 27.04.2005 р. № 78/05 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва та експлуатації об'єктів" ТОВ "Альянс-СВ-ЛТД" надано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,0880 га по вул. Клочківська, ріг вул. Ревкомівській для будівництва комплексу по обслуговуванню автомобілів та подальшої експлуатації.
На підставі рішення між Харківською міською радою та ТОВ "Альянс- СВ-ЛТД" укладено договір оренди землі від 02.12.2005 року № 631010004000413, який зареєстрований у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному реєстрі земель".
Відповідно до вказаного договору ТОВ "Альянс-СВ-ЛТД" надано в оренду земельну несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, загальною площею 0,0880 га, розташовані за адресою м. Харків, вул. вул. Клочківська, ріг вул. Ревкомівської.
Вказаним договором встановлено, що неповернення земельної ділянки в зазначений термін не звільняє орендаря від плати за фактичне користування земельною ділянкою. Плата за земельну ділянку у цьому випадку вноситься у розмірах, визначених цим договором.
Істотним є таке порушення стороною договору, коди внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
На підставі ст.13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Договір оренди землі є змішаним договором. Згідно договору між сторонами виникли правовідносини з оренди землі, що регулюються Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі". Згідно ст.13 даного Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст.15 Закону України "Про оренду землі" істотною умовою договору оренди землі є, зокрема, умова і строки передачі земельної ділянки орендарю.
На підставі умов договору дія договору оренди припиняється, зокрема, у разі розірвання договору у встановленому порядку.
Згідно умов договору оренди землі на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання стороною обов'язків, передбачених цим договором та законодавством України, у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке суттєво перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом та іншими законами України.
Після припинення дії договору оренди орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Відповідно до ст.31 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено.
На підставі ст.34 вказаного Закону у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Статтею 651 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про орендну землі" визначено, що орендодавець Харківська міська рада має право вимагати від орендаря своєчасної сплати орендної плати.
Однак, відповідачем в порушення умов вказаного договору орендна плата за землю вноситься несвоєчасно та не в повному обсязі, заборгованість з орендної плати за користування земельною ділянкою станом на 01.09.2012 р. заборгованість складає 19641, 86 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості МДПІ м. Харкова Харківської області ДПІ.
Згідно з п. 11 договору орендна плата за земельну ділянку сплачується рівними частками щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.
Таким чином, заборгованість у підприємства відповідача зі сплати орендної плати за землю наявна більш як три місяці, є систематичною та наносить значної шкоди орендодавцеві.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статтею 21 цього Закону встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу.
Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки; розірвання договору.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Статтею 15 Закону України "Про оренду землі" визначено, що істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її
розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про оренду землі", орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; своєчасного внесення орендної плати та ін.
Відповідно до Ч.1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі", на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Частиною першою статті 15 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що однією з істотних умов договору оренди земельної ділянки є орендна плата.
Можливість розірвання договору оренди внаслідок несплати орендних платежів чітко передбачена нормами діючого законодавства: стаття 32 Закону України "Про оренду землі" та пункт 38 договору, що свідчить про наявність достатніх підстав для розірвання договору.
Актом обстеження земельної ділянки від 02.11.2012 р. № 3598/12 по вул. Клочківській, ріг вул. Ревкомівської, проведеним головним спеціалістом відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земель Управління земельних відносин Харківської міської ради, було встановлено, що зазначена земельна ділянка не огороджена, вільна від забудов, будівництво не розпочато та не ведеться.
Згідно п.2.20 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах що виникають із земельних відносин" у вирішенні спорів про розірвання договору оренди земельної ділянки судам слід враховувати, що відповідно до статті 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору, та з підстав, визначених статтями 24 і 25 Закону України "Про оренду землі", у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також з підстав, визначених ЗК України та іншими законами України.
Крім того відповідно до п. 2.23. Розглядаючи справи зі спорів про розірвання договору оренди з підстав заборгованості з орендної плати, потрібно мати на увазі, що згідно зі статтями 1, 13 Закону України "Про оренду землі" основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. Разом з тим доводи про наявність заборгованості з орендної плати мають підтверджуватися належними доказами, наприклад, довідкою, виданою державною податковою інспекцією про наявність (або відсутність) заборгованості за земельним податком та орендною платою.
Статтею 34 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.
Враховуючи вищенаведене та те, що відповідачем в порушення умов вказаного договору орендна плата за землю вноситься несвоєчасно та не в повному обсязі, заборгованість з орендної плати за користування земельною ділянкою, що є істотним порушенням умов договору та підставою для розірвання договору оренди землі від 02.12.2005 р. № 040567100160, зареєстрований у Харківській регіональній філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в Державному реєстрі земель, укладений між Харківською міською радою та ТОВ "Альянс-СВ-ЛТД" та зобов'язання відповідача повернути Харківській міській раді земельну ділянку загальною площею 0,0880 га за адресою вул. Клочківська, ріг вул. Ревкомівської у м. Харків.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. Судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином судові витрати у даній справі покладаються на відповідача, з вини якого спір доведено до суду, оскільки прокурор звільнений від сплати судового збору судовий збір у розмірі 1073,00 грн. підлягає стягненню до державного бюджету.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 610, 611, 629, 651 Цивільного кодексу України, ст.ст. 15,24,25,31,34,36 Закону України "Про оренду землі", статтями 1, 4, 12, 22, 33, 43, 47, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Розірвати договір оренди землі від 02.12.2005 р. № 040567100160, зареєстрований у Харківській регіональній філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в Державному реєстрі земель, укладений між Харківською міською радою та ТОВ "Альянс-СВ-ЛТД".
3. Зобов'язати ТОВ "Альянс-СВ-ЛТД" (код ЄДРПОУ 33288850), повернути Харківській міській раді земельну ділянку загальною площею 0,0880 га за адресою вул. Клочківська, ріг вул. Ревкомівської у м. Харків, привівши ії у придатний для подальшого використання стан.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс-СВ-ЛТД" (61136, м. Харків, вул. Командарма Уборевича, буд. 40-Б, кв. 12, код ЄДРПОУ 33288850) на користь державного бюджету України (одержувач - УДКС у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області, номер рахунку 31215206783003, код 37999654, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) судовий збір в сумі 1073,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя Светлічний Ю.В.
Справа №5023/4320/12
Повне рішення складене 26 листопада 2012 року.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2012 |
Оприлюднено | 28.11.2012 |
Номер документу | 27669349 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Светлічний Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні