cpg1251
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" листопада 2012 р.Справа № 5017/2379/2012 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів :
головуючого судді Величко Т.А.
суддів Бойко Л.І., Таран С.В.
при секретарі Бендерук Є.О.
за участю представників сторін:
від позивача -Панов О.Ф.;
від відповідача - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Білгород-Дністровської міської ради
на рішення господарського суду Одеської області від 17.10.2012р.
у справі № 5017/2379/2012
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Автотранспортне підприємство 15173"
до Білгород-Дністровської міської ради
про розірвання договору оренди
ВСТАНОВИВ:
ВАТ "Автотранспортне підприємство 15173" звернулося до господарського суду Одеської області з позовом до Білгород-Дністровської міської Ради про розірвання договору оренди земельної ділянки від 29.12.2003р., укладеного між вказаними особами та зареєстрованого 20.05.2004р. запис №115.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на ст. 31,32 Закону України „Про оренду землі", а також відсутністю коштів на сплату орендних платежів, розпочату процедуру ліквідації товариства, втрачену необхідність і можливість у орендному користуванні земельною ділянкою.
У відзові на позовну заяву Білгород-Дністровська міська Рада проти задоволення позовної заяви заперечувала, посилаючись на її необґрунтованість. На орендованій земельній ділянці розташовані об'єкти нерухомості, що належать позивачу на праві власності, а тому у разі дострокового розірвання договору оренди територіальна громада м. Білгород-Дністровська не буде мати змоги вільно розпоряджатися земельною ділянкою за спірним договором оренди і надати її в тимчасове користування іншим особам.
Позивач згідно п. 3.3 договору щомісячно сплачує орендні платежі, будь-яких претензій щодо виконання умов договору оренди до відповідача з боку Білгород-Дністровської міської Ради немає.
Рішенням господарського суду Одеської області від 17.10.2012р. (суддя Цісельський О.В.) позов задоволено.
Розірвано договір оренди земельної ділянки від 29.12.2003 р., укладений між Білгород-Дністровською міською Радою та ВАТ "Автотранспортне підприємство 15173"; стягнуто з Білгород-Дністровської міської Ради на користь ВАТ "Автотранспортне підприємство 15173" - 1073 грн. судового збору.
Судове рішення мотивоване обґрунтованістю і підтвердженістю належними доказами позовних вимог. За умови встановлення судом, що важкий фінансовий стан підприємства, припинення ведення господарської діяльності, призвело до неможливості оплати орендних платежів, безпідставна відмова відповідача розірвати договір в порядку, передбаченому чинним законодавством України, що регулює спірні правовідносини сторін є істотною умовою для розірвання договору в судовому порядку.
В апеляційній скарзі, не погоджуючись з висновками суду, Білгород-Дністровська міська Рада просить скасувати рішення господарського суду від 17.10.2012р. та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Доводи скаржника ґрунтуються на такому:
- за весь час користування земельною ділянкою міська Рада не зверталася до позивача з вимогами щодо невиконання або неналежного виконання взятих на себе зобов'язань, а тому відсутні підстави для дострокового розірвання договору;
- судом не застосовані положення ст. 24 і 25 Закону України „Про оренду землі", що призвело до прийняття незаконного рішення;
- важкий фінансовий стан позивача не визначено умовами договору як підстава для розірвання договору оренди.
Колегія суддів, перевіривши наявні матеріали справи (фактичні обставини справи) на предмет правильності їх юридичної оцінки господарським судом та заслухавши пояснення присутнього в судовому засідання представника позивача, дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню підлягає.
29.12.2003 р. між Білгород-Дністровською міською Радою (орендодавець) та ВАТ „Автотраснспортне підприємство 15173" (орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки, за яким (п. 1.1) в користування на умовах оренди строком на 49 років була надана земельна ділянка, площею 4,87 га, яка розташована в м. Білгороді-Дністровському, по вул. Автомобільній, 1, для обслуговування будівель та споруд .
Умовами договору оренди (п. 8.4) передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання сторонами їх обов'язків, передбачених договором, у разі випадкового знищення чи пошкодження орендованої земельної ділянки, яке суттєво перешкоджає передбаченому договором її використанню, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Сторони погодилися (п. 8.5) , що дострокове розірвання цього договору має здійснюватися за умови письмового попередження заінтересованої в цьому сторони не пізніше ніж за один місяць.
Рішенням загальних зборів акціонерів ВАТ „Автотраснспортне підприємство 15173" від 24.12.2009р. (протокол № 1) прийнято рішення про ліквідацію товариства, затверджено склад ліквідаційної комісії, обрано голову ліквідаційної комісії.
07.02.2011р. за №13, 15.08.2011р. за №50 та 17.01.2012р. за №4 на адресу міського голови Білгород-Дністровського ВАТ „Автотраснспортне підприємство 15173" направило листи з проханням розірвати договір оренди землі від 29.12.2003 р. у зв'язку з ліквідацією товариства.
Як зазначено в останньому листі, на території пл. 2, 1048 кв.м. розміщені 5 об'єктів, які відносяться до ФДМ України, товариство ніякої діяльності не веде, сплачувати за оренду землі можливості немає.
Листом від 21.05.2012 р. №02/15-19-231/919, виконавчий комітет Білгород-Дністровської міської Ради повідомив підприємство, що стосовно розірвання договору оренди землі було підготовлено проект рішення на розгляд чергового пленарного засідання сесії міської Ради, яка відбулася 17.05.2012р., але питання не знайшло підтримки більшості голосів депутатів та було знято з розгляду.
З посиланням на те, що у підприємства відсутні кошти на сплату орендних платежів, господарська діяльність не ведеться, втрачена необхідність і можливість у орендному користуванні земельною ділянкою; неправомірну бездіяльність відповідача щодо невирішення питання про розірвання договору оренди (нарахування ДПІ орендної плати та штрафних санкцій створює борг по орендній платі і перешкоджає провадженню ліквідаційної процедури) позивач звернувся до господарського суду із позовом про розірвання договору оренди земельної ділянки у зв'язку із прийняття рішення про ліквідацію товариства.
Господарський суд, приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, погодившись з доводами позивача, визнав обґрунтованими і доведеними підстави для розірвання договору оренду земельної ділянки.
З обґрунтованістю висновків суду погодитися не можна.
Відповідно до ст. 598, 653 ЦК України, зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом, зокрема, в разі розірвання договору; припинення зобов'язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених договором або законом. Загальні підстави для зміни або розірвання договору передбачені ст. 651, 652 ЦК України. Зокрема, ст. 652 ЦК України регулює зміну або розірвання договору у зв'язку із істотною зміною обставин.
Припинення договору оренди землі шляхом його розірвання врегульовано ст. 32 Закону України „Про оренду землі", згідно з ч. 1 якої на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з положень ч. 2 ст. 651 ЦК України, якою передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Важкий фінансовий стан підприємства, припинення ведення господарської діяльності, неможливість оплати орендних платежів, безпідставна відмова відповідача розірвати спірний договір, на думку господарського суду, і є істотною умовою для розірвання договору в судовому порядку.
Ст. 32 Закону України „Про оренду землі" (ч. 2) власне передбачає розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря, якщо воно не обумовлено невиконанням або неналежним виконанням орендодавцем договірних зобов'язань, одночасно надаючи орендодавцеві право на отримання орендної плати за відповідний період за певних умов.
Зазначені позивачем підстави для розірвання договору оренди землі -прийняття рішення про ліквідацію підприємства, неведення господарської діяльності, неможливість здійснювати орендні платежі -не передбачені умовами договору оренди, чинним законодавством як підстави для дострокового розірвання договору.
Ст. 31 Закону України „Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі припиняється в разі (в т. ч.) ліквідації юридичної особи -орендаря.
Дані про те, що позивач (орендар) ліквідований -відсутні, ліквідація незавершена до даного часу.
Відповідно до Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 25.06.2004 р., ВАТ "Автотранспортне підприємство 15173" є власником комплексу будівель та споруд, які розташовані в м. Білгород-Дністровський, вул. Автомобільна 1.
Як власник нерухомого майна, позивач в порядку ст. 120 ЗК України, користувався на умовах оренди земельною ділянкою, на якій це майно розташоване. Дані про те, що мало місце відчуження нерухомого майна, а в зв'язку із цим перехід права користування земельною ділянкою до іншого власника, відсутні.
Позивачем правильно зроблено посилання на ст. 31 Закону України „Про оренду землі", яка передбачає в якості підстав припинення договору оренди: ліквідацію юридичної особи -орендаря і можливість розірвання договору за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Але передбачені ст. 32 цього закону підстави для припинення договору оренди землі шляхом його розірвання - позивачем не доведені.
Господарський суд помилково застосував положення ст. 651 ЦК України, які позивачем не вказані і не доведені належним чином і належними доказами. Припинення господарської діяльності, важкий фінансовий стан підприємства не є істотним порушенням умов договору з боку відповідача, а тому не може розглядатися як підстава для задоволення позовних вимог.
Беручи до уваги, що помилкове застосування судом норм процесуального та матеріального права призвело до прийняття незаконного вирішення спору, постановлене господарським судом рішення в даній справі підлягає скасуванню, позовні вимоги залишенню без задоволення.
Керуючись ст. ст. 99, 101, 103-105 ГПК України,
суд постановив:
Рішення господарського суду Одеської області від 17.10.2012 року у справі №5017/2379/2012 - скасувати, в задоволенні позовних вимог відмовити.
Стягнути з ВАТ "Автотранспортне підприємство 15173" на користь Білгород-Дністровської міської Ради 573 грн. судового збору за апеляційне провадження.
Доручити господарському суду Одеської області видати відповідний наказ.
Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Повний текст складено та підписано 30.11.2012р.
Головуючий суддя Т.А. Величко
судді : Л.І. Бойко
С.В. Таран
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2012 |
Оприлюднено | 03.12.2012 |
Номер документу | 27763766 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Величко Т.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні