Рішення
від 30.11.2012 по справі 2021/2956/2012
КРАСНОГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 2021/2956/2012

Провадження № 2/2021/760/2012

РШЕННЯ

Іменем України

28.11.2012 року Красноградський районний суд Харківської областів складі:

головуючої- судді Тарасенко Л.І.

при секретарі Деревінській Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Краснограді цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Селянського фермерського господарства "Злагода" з третьою особою Управлінням Держкомзему у Красноградському районі Харківської області про поновлення порушеного права та заборону використання земельної ділянки,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до СФГ "Злагода" про захист порушеного права на володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою та зоборону голові СФГ «Злагода»ОСОБА_3 використовувати належну їй на праві власності зtмельну ділянку площею 5,0429 га, кадастровий номер 6323386000:08:000:0129, яка розташована на території Соснівської сільської ради Красноградського району Харківської області згідно плана (схеми) розміщення земельної ділянки на місцевості з тих підстав, що строк договору оренди вказаної діляник закінчився в травні 2011 року і більше не переукладався.

В судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_4 позов підтримав та просив його задовольнити, а також пояснив суду, що ОСОБА_2 на праві власності належить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,0429 га на території Соснівської сільської ради Красноградського району Харківської боласті, що підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю серії ІІ-ХР № 046053, кадастровий номер 6323386000:08:000:0129. На теперішній час її земельну ділянку незаконно використовує голова СФГ «Злагода»ОСОБА_3, добровільно повернути належну ОСОБА_2 земельну ділянку відповідач відмовляється, чим порушує її права власника, бо вона не має змоги використовувати її на свій власний розсуд. Так як строк дії договіру оренди вказаної земельної діляник закінчився в травні 2011 року і в подальшому сторонами не було укладено додаткової угоди про продовження строку дії договору, то відповідач безпідставно утримує в своєму користуванні земельну ділянку, яка належить ОСОБА_2 Пункт 3.2 Договору оренди земельної ділянки, який було укладено сторонами у 2005 році передбачав, що після закінчення строку дії цього договору зацікавлена сторона повинна повідомити про це другу сторону щодо бажання продовження дії договору на новий термин, не піздніше ніж за 2 місяці до його закінчення, тобто в березня 2011 року, але ОСОБА_3 цього не зробила.

ОСОБА_5 в судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити, так як вона не має наміру продовжувати договір оренди з СФГ «Злагода».

В судовому засіданні голова СФГ «Злагода»ОСОБА_3 позов не визнала, та просила відмовити ОСОБА_2 в задоволенні позову, а також пояснила, що 04.05.2005 року між СФГ «Злагода»та ОСОБА_2 було укладено договір оренди змельної ділянки № 90 площею 5,0429 га кадастровий номер 6323386000:08:000:0129 терміном на 5 років. Який був зареєстрований у Красноградському районному відділі Харківської регіональної філії Державного підприємства «Центр ДЗК», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 03.05.2006 року. Відповідно до п. 3.5 вище зазначеного договору оренди земельної ділянки, про намір відмовитися від подальшої передачі в оренду орендарю земельної ділянки, якщо такий намір він має, Орендодавець в обов'язковому порядку в письмовій формі повинен повідомити про це Орендаря у термін до 4 місяців останнього року оренди. Якщо заява про намір відмовитися від подальшої передачі в оренду земельної ділянки від Орендавця не надійшла Орендарю до 1 вересня останнього року оренди, дія цього договору продовжується на наступні 5 років. ОСОБА_2 в терміни до 01.09.2010 року не повідомила СФГ «Злагода»про намір відмовитися від подальшої передачі в оренду земельної ділянки площею 5,0429 га., а тому відповідно до п. 5.3 Договору, оредна земельної ділянки автоматично продовжена на п'ять років. Додаткова угода про продовження дії договору оренди з ОСОБА_2 не уладалась і в установлено порядку не реєструвалась.

В судове засідання представник третьої особи - управління Держкомзему у Красноградському районі Харківської області не з'явився, в наданих суду поясненнях по цивільній справі за позовом ОСОБА_2 просив розглядати справу за його відсутності та підтвердив відсутність державної реєстрації прав оренди на земельну ділянку, належну позивачеві, в зв'язку із чим не заперечував проти задоволенням позову ОСОБА_2

Суд, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, свідків, дослідивши матеріали справи, вважає позов ОСОБА_2 таким, що підлягає задоволенню враховуючи наступне.

В судовому засіданні свідки ОСОБА_6 та ОСОБА_7 пояснили, що вони знають ОСОБА_2, їм достовірно відомо, що вона не мала та не має наміру продовжувати дію договору оренди своїє земельної ділянки з СФГ «Злагода», бо вона разом з ними з цього приводу зверталась до різних інстстанцій.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Законом України "Про оренду землі", який є спеціальни і він має преорітет перед іншими законами у сфері зазначених правовідносин.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбаченому Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України та іншими законами України і договором оренди землі.

Як встановлено судом позивач ОСОБА_2 є власником земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 5,0429 га, яка розташована на території Соснівської сільської ради Красноградського району Харківської області на підставі Державного акту на право приватної власності на землю Серія ХР№111681 (а.с.21).

Між позивачем та відповідачем СФГ "Злагода" в особі голови ОСОБА_3 04.05.2005 року був підписаний договір оренди земельної ділянки № 90 терміном на п'ять років, який зареєстрований у Красноградському районному відділі Харківської регіональної філії Державного підприємства «Центр ДЗК»при державному комітеті України по земельних ресурсах про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 03.05.2006 року за № 040669800002 (а.с. 30-33).

Відповідно до п. 3.5 вищезазначеного договору земельної ділянки про намір відмовитися від подальшої передачі в оренду орендарю земельної ділянки, якщо такий намір він має, Орендодавець в обов'язковому порядку в письмовій формі повинен повідомити про це Орендаря у термін до 4 місяців останнього року оренди. Якщо заява про намір відмовитися від подальшої передачі в оренду земельної ділянки від Орендавця Орендарю не надійшла до 1 вересня останнього року оренди, дія цього договору продовжується на наступні 5 років.

Проте, як встановлено судом, після закінчення дії договору оренди земельної ділянки, сторони у справі не уклали додаткову угоду про продовження строку дії між ними договору оренди земельної ділянки і відповідно державна реєстрація його не відбулася, Продовження дії договору у Державному підприємстві "Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" не зареєстровано, що підтверджується повідомленням Управління відділу державного земельного кадастру Управління Держкомзему у Красноградському районі Харківської області № 1246 від 02.10.2012 року, в якому зазначено що згідно Книги 4 та даних Харківської філії ЦДЗК відомості про зареєстровані договори оренди земельних ділянок між СФГ «Злагода»та ОСОБА_2 відсутні, а також поясненнями Управління Держкомзему у Красноградському районі по даній цивільній справі. (а.с.14).

Статтями 317, 321 ЦК України, ст. 41 Конституції України передбачено, що право володіння, користування та розпорядження своїм майном належить власнику. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійснені.

Згідно зі ст. 373 ЦК України, ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.

Власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення.

Згідно ст. 386 ЦК України, ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує рівний захист усіх суб'єктів права власності, у тому числі і прав власності на землю. Власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його права на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договори та інші правочини.

Правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. (ст. 202 ЦК України). Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків ( ч.1 ст. 626 ЦК України.)

Згідно зі ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст.ст. 93, 124 Земельного кодексу України, ст.1 Закону України "Про оренду землі" (далі Закон) право оренди земельної ділянки, тобто володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької чи іншої діяльності, виникає виключно на підставі договору оренди.

Поняття договору оренди землі визначено в ст. 13 Закону, відповідно до якої договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За положеннями ч.1 ст. 20 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі підлягає обов'язковій державній реєстрації і на підставі ч.1 ст. 210; ч.2 ст. 631; ч.3 ст. 640 ЦК України, ч.2 ст. 125 Земельного кодексу України та ст. 18 Закону України "Про оренду землі" є укладеним, тобто набирає чинності з моменту його державної реєстрації.

Порядок державної реєстрації договорів оренди землі затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 року № 2073, а відповідно до Указу Президента України від 17.02.2003 року № 134/2003 "Про заходи щодо створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру", який в силу ст. 106 Конституції України є обов'язковим до виконання на території України, на Державний комітет України по земельних ресурсах покладено обов'язок щодо здійснення у складі державного земельного кадастру реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них, договорів оренди земельних ділянок.

Відповідно до п.2 Постанови Кабінету міністрів України від 25 грудня 1998 року № 2073 "Про затвердження Порядку державної реєстрації договорів оренди землі" державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту виникнення або припинення права оренди земельних ділянок.

Як вбачається з аналізу зазначених вище норм, право на оренду земельної ділянки виникає після укладання договору оренди і його державної реєстрації.

Таким чином, між сторонами після закінчення строку дії попереднього договору оренди 03.05.2011 року додаткова угода про його продовження, або новий договір укладено не була, а тому ОСОБА_3 не має законних підстав для користування земельною ділянкою, яка належить ОСОБА_2, в зв'язку з чим позовні вимоги ОСОБА_2 на володіння, користування та розпорядження своєю земельною засновані на законі та підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 3,4,57-60, 224-226 ЦПК України; ст. ст. 202, 317, 321, 373, 386, 626, 631 ЦК України; ст.. ст.. 3, 93, 124, 125, 152, Законом України "Про оренду землі"; ст. ст. 14, 41 Конституції України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_2 задовольнити.

Поновити порушене право ОСОБА_2 на володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою та заборонити голові СФГ «Злагода»ОСОБА_3 використовувати належну ОСОБА_2 земельну ділянку площею 5,0429 га, кадастровий номер 6323386000:08:000:0129, яка розташована на території Соснівської сільської ради Красноградського району Харківської області згідно плана (схеми) розміщення земельної ділянки на місцевості.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення в апеляційний суд Харківської області через Красноградський районний суд.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя

СудКрасноградський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення30.11.2012
Оприлюднено05.12.2012
Номер документу27772185
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2021/2956/2012

Ухвала від 04.10.2012

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Тарасенко Л. І.

Рішення від 05.02.2013

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Яцина В. Б.

Ухвала від 28.12.2012

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Яцина В. Б.

Рішення від 30.11.2012

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Тарасенко Л. І.

Ухвала від 27.09.2012

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Тарасенко Л. І.

Ухвала від 13.09.2012

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Тарасенко Л. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні