Рішення
від 30.11.2012 по справі 5013/1317/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"30" листопада 2012 р.Справа № 5013/1317/12 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Глушкова М.С., розглянувши матеріали справи

за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "СмішерНетворкс", м. Дніпропетровськ

до відповідача: приватного підприємства "Оберон РО", Кіровоградська область, смт. Новогородка

про стягнення 49712,77 грн.

Представники сторін:

від позивача - участі не брав;

від відповідача - участі не брав.

Товариство з обмеженою відповідальністю "СмішерНетворкс" подано позовну заяву про стягнення з приватного підприємства "Оберон РО" заборгованості у сумі 49712,77 грн. за поставлений товар згідно з видатковими накладними №РН-0000396 від 20.12.2011 року та №РН-0000009 від 12.01.2012 року, з покладенням на відповідача витрат з оплати судового збору в сумі 1609,50 грн. Позов мотивовано неналежним виконанням приватним підприємством "Оберон РО" своїх зобов'язань щодо оплати поставленого товариством з обмеженою відповідальністю "Смішер Нетворкс" товару.

Ухвалою господарського суду Кіровоградської області від 02.10.2012 року справу призначено до розгляду та від сторін витребувано необхідні для вирішення спору документи.

Ухвалами господарського суду Кіровоградської області від 17.10.2012 року та від 22.11.2012 року розгляд справи відкладався.

У судовому засіданні 14.11.2012 року оголошувалась перерва.

Представники сторін у судове засідання не з'явились, проте 30.11.2012 року від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутністю представника товариства з обмеженою відповідальністю "Смішер Нетворкс".

28.11.2012 року від відповідача на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи за відсутністю представника приватного підприємства "Оберон РО" та надано для долучення до матеріалів справи документи витребувані судом. Також відповідач заперечив проти позову, вказавши, що між сторонами існує усна домовленість, якою було збільшено строк виконання приватним підприємством "Оберон РО" своїх зобов'язань.

За таких обставин, згідно з ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, суд здійснює розгляд справи за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

20.12.0211 року позивач поставив, а відповідач прийняв товар (реле) на суму 48685,82 грн., що підтверджується видатковою накладною №РН-0000396 від 20.12.2011 року (а.с.12), рахунком-фактурою №СФ-0000383 (а.с.13) від 25.10.2011 року, довіреністю №403 від 20.12.2011 року на отримання цінностей (а.с.14).

12.01.2012 року позивач поставив, а відповідач прийняв товар (реле) на суму 109200,96 грн. що підтверджується видатковою накладною №РН-0000009 від 12.01.2012 року (а.с.15), рахунком-фактурою №СФ-0000239 від 03.08.2011 року (а.с.16), довіреністю №5 від 12.01.2012 року на отримання цінностей (а.с.17) (суду було надано для огляду оригінали вказаних документів).

Вказані видаткові накладні містять номенклатуру (асортимент) товару, кількість та ціну, містять підписи представників позивача та відповідача, а також скріплені відбитком печатки відповідача.

Отже, товариством з обмеженою відповідальністю "СмішерНетворкс" було поставлено товар приватному підприємству "Оберон РО" на загальну суму 157886,78 грн., проте відповідач частково розрахувався за поставлену продукцію, що підтверджується банківськими виписками позивача, копії яких містяться в матеріалах справи (а.с.18-23).

Представник позивача пояснив, що договір поставки (купівлі-продажу) у формі єдиного документу між сторонами не складався.

Згідно з ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України (далі - ГК України) майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 509 Цивільного кодексу України (далі -ЦК України) зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України передбачено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

За правилами статей 525, 526, 530 Цивільного кодексу України, зобов'язання повинні виконуватись належним чином і у встановлений строк, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається .

Частинами 1, 2 ст. 180 ГК України передбачено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.

Відповідно до ч. 1 ст. 181 ГК України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.

Враховуючи зазначене, судом встановлено, що між сторонами був укладений договір поставки у спрощений спосіб шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень товарів (поставки товарів відповідачу) та підписання між ними видаткових накладних. Відтак, між сторонами виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання параграфа 1 глави 30 ГК України, глави 54 ЦК України (поставка, купівля-продаж).

Частинами 1, 6 ст. 265 ГК України передбачено, що за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму. Реалізація суб'єктами господарювання товарів не господарюючим суб'єктам здійснюється за правилами про договори купівлі-продажу. До відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення ЦК України про договір купівлі-продажу.

Аналогічні положення містяться і у ст. 712 ЦК України, згідно з якою за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться (частина 1). Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу (частина 2). Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань (частина 7).

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 692 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.

Частиною 1 ст. 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Сторонами не було визначено строків виконання зобов'язання, оскільки видаткові накладні, якими оформлено правочин, не містять строку виконання грошового зобов'язання.

Відповідно до ч. 2 ст. 530 ЦК України якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

26.07.2012 року позивач листом № 0724-01Р направив відповідачу претензію щодо сплати заборгованості за поставлений товар у сумі 49712,77грн. (а.с.25), але відповідач залишив вказану претензію без відповіді, а вимоги позивача без задоволення.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідач скористався наданим йому правом на судовий захист та надав суду акти звірки взаєморозрахунків від 18.10.2012 року, які підписані представника сторін та скріплені печатками, відповідно до яких, заборгованість приватного підприємства "Оберон РО" згідно рахунку-фактури №СФ-0000383 від 25.10.2011 року складає 10511,81 грн., згідно рахунку-фактури№СФ-0000239 від 03.08.2011 року складає 37200,96 грн. Загальна сума боргу відповідача перед товариства з обмеженою відповідальністю "Смішер Нетворкс" складає 47712,77 грн. (акти звірки взаєморозрахунків від 18.10.2012 року долучено до матеріалів справи).

Згідно з ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Доказів сплати боргу, на час проведення судового засідання, у сумі 47712,77 грн. відповідачем суду не надано.

За таких обставин позов підлягає задоволенню частково у сумі 47712,77 грн.

Суми, які підлягають сплаті за витрати, пов'язані з розглядом справи, при частковому задоволенні позову покладаються на сторони пропорційно розміру задоволення позовних вимог (ч. 5 ст. 49 ГПК України).

Виходячи з викладеного та керуючись статтями 32, 33, 43, 44, 49, 75, 80, 82-85 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з приватного підприємства "Оберон РО" (28200, Кіровоградська область, Новогородківський район, смт. Новгородка, вул. Дзержинського, буд. 65, кім. 1; ідентифікаційний код 35490928) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Смішер Нетворкс" (49000, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, вул. Батумська, буд. 11, кв. 225, ідентифікаційний код 33160207) суму боргу у розмірі 47712 грн. 77 коп., а також 1545 грн. 12 коп. судового збору.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Дніпропетровським апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга на рішення подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.

Засвідчений належним чином примірник рішення направити сторонам рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресами позивачу: 49000, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, вул. Батумська, буд. 11, кв. 225; відповідачу: 28200, Кіровоградська область, Новогородківський район, смт. Новгородка, вул. Дзержинського, буд. 65, кім. 1.

Суддя М.С. Глушков

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення30.11.2012
Оприлюднено05.12.2012
Номер документу27816678
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5013/1317/12

Ухвала від 22.11.2012

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Глушков М.С.

Ухвала від 17.10.2012

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Глушков М.С.

Ухвала від 11.02.2013

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Мохонько К.М.

Рішення від 30.11.2012

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Глушков М.С.

Ухвала від 02.10.2012

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Глушков М.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні