cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"29" листопада 2012 р.Справа № 5013/1348/12 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Колодій С.Б., розглянув у відкритому судовому засіданні справу №5013/1348/12
за позовом: Прокурора Ульянівського району Кіровоградської області в інтересах держави в особі Ульянівської районної державної адміністрації, Кіровоградська область, м. Ульяновка
та Сабатинівської сільської ради, Кіровоградська область, Ульянівський район, с. Сабатинівка
до відповідача: малого приватного підприємства "НАРА", Кіровоградська область, Ульянівський район, с. Шевченкове
про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, відшкодування шкоди в сумі 7 794,86 грн.
Представники сторін:
від прокуратури - Драганова Г.Г., службове посвідчення №001945;
від позивачів - участі не брали;
від відповідача - участі не брали.
Прокурором Ульянівського району подано позов про зобов'язання малого приватного підприємця "НАРА" (далі за текстом - МПП) звільнити самовільно зайняті земельні ділянки площею 8 га, що знаходяться за межами населених пунктів Сабатинівської сільської ради Ульянівського району Кіровоградської області та повернути дану земельну ділянку державі в особі Ульянівської районної державної адміністрації (далі по тексту - РДА) та стягнення з МПП "НАРА" в дохід місцевого бюджету Сабатинівської сільської ради шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в сумі 7 794,86 грн.
Прокурор позов підтримав.
Ульяновська РДА позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила слухати справу без участі її представника (лист від 23.11.2012 р. №20-300/2).
Cабатинівська сільська рада позов підтримала в повному обсязі та просила справу розглядати без участі її представника (лист від 23.11.2012 р. №333).
Відповідач вимог ухвал суду від 10.10.2012 р., від 23.10.2012 р., від 15.11.2012 р. не виконав, відзив на позов не подав, позовні вимоги не заперечив.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, господарський суд,-
ВСТАНОВИВ:
За висновком прокурора Ульяновського району Кіровоградської області, який ґрунтується на матеріалах перевірки дотримання МПП "Нара" вимог земельного законодавства, проведеної посадовою особою відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Управління контролю за використанням та охороною земель за участю представника прокуратури Ульянівського району в присутності керівника МПП "Нара", відповідач самовільно займає земельну ділянку площею 8 га із земель резервного фонду Сабатинівської сільської ради , а тому зобов'язаний повернути таку земельну ділянку Ульянівської РДА, а також відшкодувати Сабатинівської сільської раді 7 794,86 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття цієї земельної ділянки, яка розрахована відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 р. №963.
Результати перевірки відображено в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 01.10.2012 р. (а.с. 11), яким зафіксовано, що МПП "Нара" самовільно зайняла земельну ділянку сільськогосподарського призначення із земель резервного фонду Сабатинівської сільської ради і використовує для вирощування сільськогосподарських культур на загальній площі 8 га.
01.10.2012 року Державною інспекцією сільського господарства в Кіровоградської області складено протокол про адміністративне правопорушення №000009, яким зафіксовано порушення відповідачем приписів статей 125,126,211 Земельного кодексу України (а.с. 12), видано припис про усунення виявлених порушень №00010 від 01.10.2012 р., яким приписано МПП "Нара" до 01.11.2012 року звільнити займану земельну ділянку (а.с.13), винесена постанова про накладення адміністративного стягнення від 01.10.2012 р. №00009 (а.с.15) та здійснено розрахунки розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки за межами населеного пункту (а.с.14).
01.10.2012 року керівником МПП "Нара" Чіян М.А. прокурору Ульянівського району надано пояснення, в яких Чіян М.А. підтвердила самовільне використання земельної ділянки площею 8 га із земель резервного фонду Сабатинівської сільської ради, без будь-яких дозвільних документів (а.с. 69,70).
Згідно довідки Сабатинівської сільської ради від 02.10.2012 року №686 станом на 01.10.2012 року МПП "Нара" по Сабатинівській сільській раді використовує всього 339,38 га земель, з них 331,38 га земельні частки (паї) - 93 паї, 8,0 га землі резервного фонду (а.с.18,19).
03.10.2012 року комісією в складі сільського голови Сабатинівської сільської ради Харлатюка О.М., спеціаліста землевпорядника сільської ради Жовтого В.В., депутата сільської ради Седляра С.І. складено акт обстеження посівної площі земель резервного фонду площею 8 га, яку використовує МПП Нара", в результаті обстеження встановлено, що земельна ділянка використовується МПП "Нара" під посів кукурудзи (а.с.17 ).
23.11.2012 року комісією в складі спеціаліста землевпорядника сільської ради Жовтого В.В., прокурора Ульнівського району Моспан В.І. проведено обстеження посівної площі земель резервного фонду площею 8 га, яку використовує МПП Нара", в результаті обстеження встановлено, що земельна ділянка використовується МПП "Нара", на час обстеження земельна ділянка виорана (а.с.71).
В силу положень, зазначених в пункті 12 розділу 10 Перехідних положень Земельного Кодексу України повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) за межами населених пунктів здійснюють відповідні органи виконавчої влади.
Враховуючи те, що на даний час на території Ульянівського району Кіро воградської області відсутнє розмежування земель державної та комунальної власності, повноваження щодо розпорядження землями, які знаходяться за межами населених пунктів району покладено на Ульянівську районну державну адміністрацію.
Згідно інформації відділу Держкомзему у Ульянівському районі за схемою поділу земель колективної власності на земельні ділянки частки (паї) та організації території колективного сільськогосподарського підприємства "Україна" Сабатинівської сільської ради земельна ділянка загальною площею 8 га, яка використовується МПП "Нара" знаходиться поза межами населених пунктів Сабатинівської сільської ради Ульянівського району Кіровоградської області (а.с. 75).
Отже, повноваження щодо розпорядження ними здійснює Ульянівська районна державна адміністрація, як орган виконавчої влади.
21.04.2006 року розпорядженням голови Ульянівської РДА №205-р надано згоду на розробку проекту землеустрою щодо відведення МПП "Нара" як такому, що перемогло в конкурсі, в оренду терміном на 25 років земельної ділянки загальною площею 15,0 га, в тому числі по угіддях: ріллі - 15,0 га із земель резервного фонду на території Сабатинівської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Директору МПП "Нара" Чіян М.А. зобов"язано в місячний термін з дня реєстрації цього розпорядження укласти договір щодо умов і терміну розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду з ліцензійним виконавцем цих робіт; погодити в установленому законом порядку проект землеустрою та подати до Ульянівської РДА для розгляду (а.с.72 ).
На виконання ухвали господарського суду від 15.11.2012 року Ульянівська РДА повідомила суд, що станом на 23.11.2012 року МПП "Нара" не зверталась в районну державну адміністрацію з жодним клопотанням з приводу даної земельної ділянки (а.с.65).
Згідно листа Сабатинівської сільської ради від 23.11.2012 року №333 МПП "Нара" з березня по жовтень 2012 року безготівковим розрахунком сплачувала платежі за користування земельною ділянкою в сумі 4590,00 грн. на доходний рахунок №33213812700419 Сабатинівської сільської ради. Сільська рада не володіла інформацією про те, що по даній земельній ділянці договір оренди не укладався, так як земельна ділянка знаходиться за межами села, розпорядником якої є Ульянівська РДА(а.с.63).
Господарський суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі в силу наступного.
В силу статті 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Документи, що посвідчують право на земельну ділянку, визначені статтею 126 Земельного кодексу України. Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами, а право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Одним із порушень земельного законодавства, за які громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність, є самовільне зайняття земельних ділянок, що передбачено статтею 211 Земельного кодексу України.
Відповідно до положень статті 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" із змінами, внесеними Законом України №271-VІ від 15.04.2008 року, самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
За приписами статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Статтею 34 цього Кодексу встановлено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідачем не надано документів, підтверджуючих наявність у нього права власності або права користування спірною земельною ділянкою, в тому числі на умовах оренди, на час проведення уповноваженим органом перевірки дотримання вимог земельного законодавства. Відсутні також рішення органу виконавчої влади, а саме Ульянівської районної державної адміністрації, про надання у користування відповідачу спірних земельних ділянок.
Господарський суд не може прийняти як доказ правомірного зайняття відповідачем спірних земельних ділянок розпорядження голови Ульянівської РДА №205-р від 21.04.2006 року "Про надання згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки на території Сабатинівської сільської ради МПП "Нара" як такому, що перемогло в конкурсі", оскільки даним розпорядженням лише надано згоду відповідачу на розробку проекту землеустрою земельної ділянки. В той же час МПП "Нара" незважаючи, що даним розпорядженням відповідача зобов"язано в місячний термін з дня реєстрації розпорядження укласти договір щодо умов і терміну розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду з ліцензійним виконавцем цих робіт та погодити в установленому законом порядку проект землеустрою та подати до Ульянівської РДА для розгляду, протягом більше 6 років МПП "Нара" не подавало на затвердження уповноваженого органу проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а отже не отримало рішення Ульянівської РДА про затвердження проекту землеустрою та надання в оренду спірної земельної ділянки та, як наслідок, не уклало договір оренди земельної ділянки.
Згідно статі 2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Відповідно до статті 13 цього Закону підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Отже, відомості Сабатинівської сільської ради, викладені в листі №333 від 23.11.2012 року про здійснені відповідачем проплати за користування спірною земельною ділянкою, при відсутності належним чином оформленого договору оренди, свідчить про безпідставне перерахування відповідачем та безпідставне отримання Сабатинівською сільською радою зазначених платежів та не може слугувати підставою для твердження про правомірне зайняття спірної земельної ділянки та відсутністю підстав для стягнення шкоди за самовільне користування земельною ділянкою.
Факт самовільного зайняття відповідачем спірної земельної ділянки підтверджено, як матеріалами перевірки дотримання вимог земельного законодавства так і власними поясненнями керівника МПП "Нара" Чіян М.А.
Статтею 211 Земельного кодексу України встановлено, що самовільне зайняття земельних ділянок є одним з порушень за які громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність.
Відповідно до пункту 7 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 р. №963, розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок проводиться інспекціями Мінприроди або Державною інспекцією контролю за використанням і охороною земель та її територіальними органами. При цьому відповідно до пункту 4 вказаної Методики розмір заподіяної шкоди самовільним зайняттям земельної ділянки визначається виключно виходячи з площі земельної ділянки, середньорічного доходу та коефіцієнтів функціонального використання земель і індексації нормативної грошової оцінки земель.
На підставі матеріалів перевірки у відповідності до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 р. №963, здійснено розрахунок шкоди, що становить заявлену до стягнення суму у розмірі 7 794,86 грн.
Оскільки самовільне зайняття земельної ділянки має наслідком відповідно до положень вказаної Методики спричинення шкоди у розмірі, що встановлюється у визначеному нею порядку, розрахунок шкоди здійснено уповноваженим на це органом, суд вважає обґрунтованою вимогу прокурора про стягнення 7 794,86 грн. шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки відповідачем.
Крім того, відповідно до приписів статті 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується у повному обсязі особою, яка її завдала. Отже, у випадках самовільного зайняття земельних ділянок чи вчинення інших порушень земельного законодавства шкода відшкодовується особою, що її заподіяла. Вказана стаття унормовує загальні підстави для відшкодування шкоди в рамках позадоговірних (деліктних) зобов"язань. Деліктна відповідальність за загальним правилом настає лише за наявності вини заподіювача шкоди. Фактичною підставою для застосування такого виду відповідальності є вчинення особою правопорушення. При цьому, юридичною підставою позадоговірної відповідальності є склад цивільного правопорушення, елементами якого є шкода, протиправна поведінка, причинний зв"язок між шкодою і протиправною поведінкою, вина. Шкода це зменшення або знищення майнових чи немайнових благ, що охороняються законом. Протиправною є поведінка, що не відповідає вимогам закону або договору, тягне за собою порушення майнових прав та інтересів іншої особи і спричинила заподіяння збитків. Причинний зв"язок як елемент цивільного правопорушення виражає зв"язок протиправної поведінки і шкоди, що настала, при якому протиправність є причиною, а шкода -наслідком.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає правомірним нарахування та стягнення з відповідача шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в розмірі 7 794,86 грн.
Відповідно до статті 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.
Згідно акту обстеження спірної земельної ділянки, складеного комісією у складі спеціаліста землевпорядника сільської ради та прокурора Ульянівського району від 23.11.2012 року встановлено, що земельна ділянка МПП "Нара" використовується за призначенням, на час складання акту земельна ділянка виорана.
Відповідач даного факту не спростував, жодних заперечень на позов не подав.
За викладених обставин, господарський суд задовольняє позов в повному обсязі. Зобов"язує МПП "Нара" звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 8 га, що знаходиться за межами населених пунктів Сабатинівської сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області та повернути дану земельну ділянку державі в особі Ульяновської районної державної адміністрації, а також стягнути з МПП "Нара" шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в сумі 7794,86 грн.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Зобов"язати мале приватне підприємство "НАРА" (26440, Кіровоградська область, Ульяновський район, с. Шевченкове, ідентифікаційний код 31712003) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 8 га, що знаходиться за межами Сабатинівської сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області та повернути дану земельну ділянку державі в особі Ульяновської районної державної адміністрації (Кіровоградська область, м. Ульяновка, вул. Леніна, 72) .
Стягнути з малого приватного підприємства "НАРА" (26440, Кіровоградська область, Ульяновський район, с. Шевченкове, ідентифікаційний код 31712003) в дохід місцевого бюджету Сабатинівської сільської ради (р/р 3142500100419 в УДК в Кіровоградській області, МФО 823016, код 04364526) шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в сумі 7794,86 грн.
Стягнути з малого приватного підприємства "НАРА" (26440, Кіровоградська область, Ульяновський район, с. Шевченкове, ідентифікаційний код 31712003) в дохід Державного бюджету (отримувач коштів: УДКС України у м. Кіровограді; банк отримувача: ГУ ДКСУ у Кіровоградській області; рахунок №31211206783002; МФО 823016; ідентифікаційний код 38037409; код бюджетної класифікації 22030001 "Судовий збір") судовий збір в сумі 2 682,50 грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Згідно частини 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Повне рішення складено 04.12.2012
Суддя С. Б. Колодій
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2012 |
Оприлюднено | 06.12.2012 |
Номер документу | 27841218 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Колодій С. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні