30/126пн
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
03.11.06 р. Справа № 30/126пн
Господарський суд Донецької області у складі судді Арсірій Р.О.
присекретарі Волобуєвій А.Ю.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
За позовом: Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Інтер-Бізнес” м. Шахтарськ Донецької області
До відповідачів:
1. Шахтарської районної адміністрації м. Шахтарськ Донецької області
2. Садівської сільської ради с. Садове Шахтарського району Донецької області
Про зобов'язання надати земельну ділянку у користування
В засіданні суду брали участь
представника позивача: не з'явився
представника першого відповідача: Кров`якова Т.Є., довіреність № 01-30-342 від 17.07.2006 р., Сильченко М.М., довіреність № 01-30-465 від 18.09.2006 р.
представника другого відповідача: Кот Н.В., довіреність від 25.10.2006 р., Полякова Л.В.-сільський голова, посвідчення №1
Суть справи:
Справа розглядається відповідно до Постанови Вищого господарського суду України від 31.05.2006 р. по справі № 30/126пн.
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю „Інтер-Бізнес” м. Шахтарськ Донецької області звернулось до господарського суду з позовом до Шахтарської районної адміністрації м. Шахтарськ Донецької області про спонукання укласти договір оренди земельної ділянки площею 2501,5 га, розташованої на землях Садовської сільської ради.
12.12.2005 р. позивач надав до суду заяву про збільшення позовних вимог, в якій просив доповнити позовні вимоги вимогою щодо визнання недійсним з моменту укладання, договору оренди землі № 80 від 06.03.2002 р. між Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю „Інтер-Бізнес” та Шахтарською районною адміністрацією.
Судом при новому розгляді також розглянуті й уточнені позовні вимоги.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на ухвалу господарського суду від 22.04.2004 року, протокол №10 від 26.06.2003 року засідання комітету кредиторів по справі №18\156 Б про банкрутство Державного підприємства племптахорепродуктор "Шахтарський", протокол №12 від 07.11.2003 року засідання комітету кредиторів Державного підприємства племптахорепродуктор "Шахтарський", план санації по справі № 18/156 Б, ухвалу господарського суду від 03.01.2002 року по справі №18\156 Б про затвердження плану санації.
Відповідач, Шахтарська районна адміністрація, м. Шахтарськ позовні вимоги позивача не визнає, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Ухвалою господарського суду Донецької області по справі від 04.09.2006 р., було залучено в якості другого відповідача Садівська раду с. Садове Шахтарського району Донецької області.
Відповідач 2 проти позову заперечував надав схеми земельних ділянок, пояснення щодо меж населених пунктів та розміщення спірних ділянок.
За результатами розгляду справи та враховуючи пояснення представників сторін суд встановив.
Господарським судом було розглянуто справу № 18/156 Б про банкрутство Державного підприємства Племптахорепродуктор „Шахтарський”, сел. Садове, Шахтарського району. Відповідно до протоколу засідання від 15.11.2001 р., комітетом кредиторів прийнято рішення про відкриття процедури санації боржника.
Пунктом 2.2.4 плану санації Державного підприємства Племптахорепродуктор „Шахтарський” врегульовані земельні питання, згідно з яким у разі виконання інвестором прийнятих ним на себе зобов'язань по погашенню вимог кредиторів одночасно з правом власності на майно до нього переходе право на земельну ділянку, на якій розташоване таке майно, а також право на всі інші земельні угіддя боржника.
Як вбачається з матеріалів справи розпорядженням голови Шахтарської районної державної адміністрації від 27.02.2002 року № 90 в порядку виконання плану санації боржника було припинено право постійного користування державного підприємства "ППР "Шахтарський" земельною ділянкою площею 3800 га шляхом її вилучення та передано до земель запасу сільськогосподарського призначення Садівської сільської ради.
Приписи ст.ст. 13 і 41 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією і усі суб'єкти права власності рівні перед законом. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Статтею 116 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент звернення з позовом) визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
В силу ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно зі ст. 16 Закону України “Про оренду землі” особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону.
З аналізу вказаних норм, які регулюють земельні правовідносини, вбачається, що надання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності в оренду шляхом укладення відповідного договору здійснюється на підставі рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування, прийнятого за результатами розгляду заяви (клопотання) особи, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду, поданої відповідно до ст. 16 Закону України “Про оренду землі”.
Відповідно до зазначених вимог законодавства, Товариству з обмеженою відповідальністю "Інтер-Бізнес" була передана в оренду земельна ділянка загальною площею 2501,5 га на термін до дати затвердження проекту роздержавлення та приватизації земель державного підприємства "ППР "Шахтарський", за його відсутності до 01.10.2003 року. На виконання зазначеного розпорядження 06.03.2002 року між Шахтарською райдержадміністрацією та сільськогосподарським товариством "Інтер-Бізнес" було укладено та нотаріально посвідчено відповідний договір оренди землі № 80.
Рішенням господарського суду Донецької області від 01.10.2002 р. по справі 39/717 за позовом Шахтарської районної адміністрації м. Шахтарськ, договір оренди землі № 80 від 06.03.2002 р. було розірвано, у зв'язку з невиконанням умов договору оренди земельної ділянки товариством „Інтер-Бізнес”.
Постановою господарського суду Донецької області від 13.01.2004 р. по справі про банкрутство процедура санації боржника державного підприємства Племптахорепродуктор „Шахтарський” було визнано банкрутом та відкрита ліквідаційна процедура.
Ухвалою суду від 22.04.2004 року звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс державного підприємства "ППР "Шахтарський" затверджено, а підприємство ліквідовано.
Згідно з вимогою Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" землі ліквідованого державного підприємства переходять до резервного фонду органів місцевого самоврядування.
Позивач вимагає зобов'язати відповідача укласти договір оренди земельної ділянки, посилаючись на те, що відповідно до плану санації позивач набув право власності на майно, на земельну ділянку, на якій знаходиться це майно, а також на всі інші земельні угіддя боржника.
Відповідно до приписів Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” землі ліквідованого державного підприємства переходять до резервного фонду органів місцевого самоврядування.
Як передбачено п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Межі Садівської сільської ради були встановлені на місцевості, відповідно до проекту встановлення меж сільських населених пунктів, виготовленого інститутом землеустрою Української академії аграрних наук, відповідно до рішень Шахтарської районної ради від 20.10.1994 р.
Дослідивши надані до суду плани земель населених пунктів з проекту встановлення меж сільських населених пунктів, суд встановив, що землі ліквідованого державного підприємства Племптахорепродуктор „Шахтарський” знаходились за межами населених пунктів (с. Садове та інших що входять до ведення Садівської селищної ради), а отже відносились до відання Шахтарської районної адміністрації м. Шахтарськ Донецької області яка і мала здійснювати заходи по передачі землі в оренду.
Надання земельних ділянок в оренду державною адміністрацією та оформлення відповідних документів здійснюється згідно з вимогами земельного законодавства та рекомендацій, що містяться у Розпорядженні голови Донецької обласної державної адміністрації № 55 від 08.02.2002 р.
Разом з тим, Позивачем не було надано до суду проект договору, який має укласти з ним відповідач та, як вбачається з наданих пояснень, документів такий проект договору не направлявся і відповідачам, не надавались заяви та необхідні документи.
До того ж, договір оренди на спірну ділянку між сторонами вже укладався, відповідно до плану санації, але був розірваний з вини позивача. Таким чином, позивач вже скористався правом, що було надано йому судовим рішення по справі про банкрутство.
В позовній заяві, позивач вимагає надати йому згоду на переоформлення земель боржника ДП Племптахорепродуктор „Шахтарський” у постійне користування.
Відповідно до ч. 2 ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності та громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації.
Оскільки позивач є Товариством з обмеженою відповідальністю приватної форми власності, то він не має підстав для отримання права постійного користування спірною земельною ділянкою.
Доводи позивача про невідповідність земельних ділянок, що були надані йому у користування за договором № 80 від 06.03.2002 р. та тих, що він вимагає в оренду не відповідають дійсності та спростовуються наданими відповідачами схемами земельних ділянок Садівської сільської ради.
Таким чином, в позовних вимогах до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Інтер-Бізнес” м. Шахтарськ до Шахтарської районної адміністрації м. Шахтарськ Донецької області слід відмовити.
В позовних вимогах Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Інтер-Бізнес” м. Шахтарськ до другого відповідача – Садівської сільської ради с. Садове відмовити, оскільки до її компетенції не належать повноваження щодо розпорядження спірними земельними ділянками.
Позовною вимогою Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Інтер-Бізнес” є також визнання недійсним з моменту укладання, договору оренди землі № 80 від 06.03.2002 р. між Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю „Інтер-Бізнес” та Шахтарською районною адміністрацією.
Однак, рішенням господарського суду Донецької області від 01.10.2002 р. по справі № 39/717 договір № 80 від 06.03.2002 р. було розірвано, через порушення Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю „Інтер-Бізнес” вимог законодавства та умов зазначеного договору.
Таким чином договір № 80 від 06.03.2002 р. на день прийняття рішення по справі не існує та визнаний недійсним не може бути. До того ж він був оцінений судом, при розгляді справи № 39/717. Доводи позивача, щодо невідповідності договору вимогам законодавства не доведені та спростовуються матеріалами справи.
Судові витрати слід покласти на позивача.
Беручи до уваги вищевикладене, керуючись ст. ст. 43, 33, 34, 43, 46, 49, 82 85 Господарського процесуального кодексу України, -
ВИРІШИВ:
В позовних вимогах Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Інтер-Бізнес” м. Шахтарськ Донецької області відмовити.
В судовому засіданні оголошено повний текст рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Суддя Арсірій Р.О.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 03.11.2006 |
Оприлюднено | 22.08.2007 |
Номер документу | 279264 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Арсірій Р.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні