ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" червня 2012 р. Справа № 5016/731/2012(10/3)
м. Миколаїв
за позовом публічного акціонерного товариства "ПроКредит Банк",
03115, м. Київ, проспект Перемоги, 107-А.
до відповідача приватного підприємства "Ізімедікс -Україна",
54002, м. Миколаїв, вул. Мала Морська, 108, офіс 714.
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1, АДРЕСА_1.
про стягнення коштів у сумі 14902 грн. 12 коп.
Суддя Алексєєв А.П.
Представники:
від позивача -Шестопалов О.О. за довіреністю від 21.09.2009 року.
від відповідача -не з'явився.
третя особа -ОСОБА_1
Суть спору: публічне акціонерне товариство "ПроКредит Банк" (далі -позивач) звернулося з позовом до господарського суду про стягнення з приватного підприємства "Ізімедікс-Україна" (далі -відповідач) заборгованості в сумі 14902 грн. 12 коп.
Ухвалою від 14.05.2012 року суд залучив до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 (далі -третя особа), яка виступила поручителем виконання відповідачем зобов'язань за договором про надання овердрафту №3001.41571 від 21.02.2011 року.
Про дату, час і місце розгляду справи сторони повідомлені у встановленому Господарським процесуальним кодексом (ГПК) України порядку, шляхом надсилання на їхні адреси ухвал поштовими повідомленнями. Відповідачу останню ухвалу від 24.05.2012 року направлено на адресу, зазначеною позивачем у позовній заяві. Та у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців. Однак, ухвала повернута Укрпоштою до суду з позначкою «адресат вибув». Згідно зі ст. 64 ГПК України у разі відсутності сторони за адресою, вказаною у єдиному державному реєстрі, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їй належним чином.
Правом надання відзиву на позовну заяву та участі у судовому засіданні відповідач не скористався, позов не заперечив і не спростував.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві, просив задовольнити позов повністю.
Третя особа ознайомлена із позовною заявою, письмових заперечень на позов судові не надала.
За таких обставин суд розглянув спір у судовому засіданні 05.06.2012 року, оголосив вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст. 85 ГПК України.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
21.02.2011 року між сторонами укладено договір № 3001.41571 про надання овердрафту (далі - Договір), згідно з предметом якого кредитор на підставі цього договору зобов'язався надати позичальнику кредит шляхом здійснення протягом строку дії овердрафту переказів грошей з вказаного у п. 1.2 договору рахунку позичальника згідно з розрахунковими документами позичальника понад залишок коштів на даному рахунку у межах ліміту овердрафту, встановленого цим договором.
Згідно пунктів 1.2, 2.1 та 2.2 договору сторони встановили, що розмір ліміту - 24000 грн.; строк дії овердрафту з 21.02.2011 року по 21.08.2012 року включно; проценти - 20% річних, виходячи з 360 календарних днів у році; цільове призначення кредиту - поповнення обігових коштів; комісія за встановлення овердрафту 2% від суми ліміту встановленого овердрафту; мінімальний розмір чистих кредитових оборотів 80000 грн. Овердрафт може бути наданий з моменту початку дії овердрафту та повинен бути повністю погашеним не пізніше дня припинення його дії. Видача овердрафту здійснюється у строк, встановлений сторонами для виконання розрахункових документів позичальника у випадку надходження кредитору розрахункових документів позичальника про проведення переказу коштів з рахунку позичальника за умови відсутності чи недостатності на цьому рахунку коштів, необхідних для виконання цих розрахункових документів. Надання овердрафту оформлюється формуванням дебетового сальдо поточного рахунку позичальника. Сумою овердрафту є дебетове сальдо поточного рахунку позичальника на момент закриття кожного операційного дня. Сума овердрафту не може перевищувати діючий на момент наявності такої суми розмір ліміту.
Розділом 3 договору сторони визначили, що погашення овердрафту протягом строку дії овердрафту здійснюється шляхом щоденного автоматичного, без попереднього чи наступного погодження з позичальником, зменшення дебетового сальдо поточного рахунку позичальника на суму усіх коштів, які були зараховані на цей рахунок протягом операційного дня. Кожне погашення овердрафту поновлює використаний ліміт на суму такого погашення. Після закінчення строку дії овердрафту чи припинення його дії з інших підстав повернення овердрафту здійснюється у порядку договірного списання, передбаченому цим договором. За користування овердрафтом позичальник у перший банківський день кожного календарного місяця, а у випадку повного погашення овердрафту у день повного погашення сплачує кредитору проценти, у розмірі вказаному у п. 1.2 договору. Проценти нараховуються у дні погашення процентів, на суму залишку кредиту, існуючого на момент закриття кожного з операційних днів за кожен календарний день періоду між датою (включно), що передує поточному нарахуванню та датою (включно) останнього нарахування процентів (датою видачі кредиту для першого нарахування). При цьому залишком кредиту у не банківські дні є залишок на кінець останнього операційного дня, що передував цим дням. Сторони погодилися, що належним та достатнім доказом наявності та розміру заборгованості позичальника є письмова довідка кредитора.
Пунктом 5.2 договору сторони обумовили, що позичальник зобов'язаний: використовувати кредит за цільовим призначенням, добросовісно і належно виконувати умови цього договору та письмових зобов'язань позичальника, наданих кредитору, не вчиняти дій та своєчасно усувати обставини, що можуть негативно вплинути на виконання умов цього договору чи договорів забезпечення.
Відповідно до п. п. 5.2.2 договору, відповідач зобов'язаний щоразу у день настання строків погашення грошових зобов'язань забезпечувати належне їх погашення, здійснювати перевірку проведення погашення та його належності.
Матеріали справи свідчать, що виконуючи умови договору, банк встановив позичальнику ліміт по овердрафту в загальній сумі 24000 грн., що підтверджується меморіальним ордером № 101470303/106256696/290784328/5445 від 21.08.2011 року.
Відповідно до ст. 1049 Цивільного кодексу України, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцю позику у строк та в порядку, що встановлені договором.
Положення статей 525, 530 Цивільного кодексу України передбачають, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускаються, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та у встановлені договором строки.
Відповідач свої зобов'язання щодо повернення отриманого овердрафту належним чином не виконував.
Як вбачається з наданого розрахунку позивача, відповідач борг по капіталу за договором овердрафту остаточно у сумі 12427 грн. 56 коп. не погасив, останній платіж за отриманий овердрафт відповідач здійснив 08.11.2011 року.
Відповідач зі свого боку не надав суду доказів погашення існуючого боргу по спірним відносинам.
Пунктами 4.1, 4.2, 4.3 та 4.5 договору передбачено, що кредитор вправі вимагати дострокового погашення кредиту у наступних випадках: прострочення погашення грошових зобов'язань тривалістю більш ніж 3 банківські дні. Вимога кредитора про дострокове погашення кредиту здійснюється у письмовій формі та на вибір кредитора вручається або передається позичальникові у порядку, встановленому п. 8.2 договору. Позичальник зобов'язаний достроково погасити кредит на суму, що вказана у вимозі протягом п'яти банківських днів з дня відправлення (вручення, якщо кредитор вручив вимогу) позичальнику чи поручителю вимоги, якщо інший строк не вказаний у такій вимозі. У разі виникнення заборгованості позичальника тривалістю більш ніж 30 календарних днів позичальник зобов'язаний здійснити повне дострокове погашення кредиту не пізніше ніж через 3 банківські дні з моменту настання тридцятого календарного дня прострочення незалежно від того, чи кредитор пред'явив йому вимогу, якщо інше не буде погоджено з кредитором.
Письмову вимогу про повне дострокове погашення кредиту № 263/2 від 21.10.2011 року позивач направив відповідачу 26.10.2011 року цінним листом, в якій кредитор вимагав погасити існуючу заборгованість та здійснити повне дострокове погашення кредиту, однак зобов'язання відповідачем не виконано.
Несплатою боргу за договором відповідач порушує право позивача, умови договору та вимоги ст. 526 ЦК України, згідно з якою зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених ГК України, іншими законами або договором.
Відповідно до ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання, є його порушенням (ст. 610 ЦК України). Статтею 611 ЦК України встановлені правові наслідки порушення зобов'язання, зокрема, сплата неустойки.
Згідно зі ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Позивач просить стягнути з відповідача на його користь борг по процентах за період з 13.09.2011 року по 13.01.2012 року в сумі 573 грн. 06 коп., який нарахований згідно п. 3.3 договору овердрафту.
Беручи до уваги вищенаведені факти, перевіривши розрахунки позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині стягнення з відповідача боргу по процентах в сумі 573 грн. 06 коп. заявлені правомірно та підлягають задоволенню.
Крім того, позивач просить стягнути з відповідача пеню за користування овердрафтом за період з 07.09.2011 року по 13.01.2012 року в сумі 1901 грн. 50 коп., нараховані згідно п. 6.1 договору овердрафту.
За порушення прийнятих на себе зобов'язань стосовно повернення кредитних коштів, сплаті процентів за користування кредитними коштами у визначені договором строки, п. 6.1 договору передбачена відповідальність відповідача, а саме: при порушені встановлених цим договором строків погашення грошових зобов'язань позичальник сплачує штрафну пеню у розмірі 0,5% від суми непогашеної заборгованості, але не менше ніж 15 гривень у еквіваленті валюти кредиту за кожний календарний день прострочення, включаючи день повного погашення заборгованості. Починаючи з 31 календарного дня прострочення, вказаний розмір пені збільшується до 1% за умови подання кредитором відповідного повідомлення позичальнику про таке збільшення. Розмір пені не може бути збільшено, якщо погашено не менш ніж 80% усього боргу чи щомісячно погашається не менш 30% від суми заборгованості.
Після дослідження порядку нарахування пені до стягнення, суд також задовольняє позовні вимоги в цій частині, а саме стягує з відповідача на користь позивача пеню в сумі 1901 грн. 50 коп.
В забезпечення виконання зобов'язань відповідача за договором був укладений договір поруки № 184986-ДП 2 від 21.02.2011 року (далі -договір поруки) з фізичною особою ОСОБА_1. За умовами договору поруки третя особа поручається перед позивачем за виконання усіх зобов'язань відповідача в їх повному обсязі як солідарний боржник.
21.10.2011 року позивач звернувся до поручителя за договором поруки з вимогою №292 (а.с. 17), якою запропонував протягом п'яти банківських днів повністю погасити борг позичальника. Як вбачається з матеріалів справи, зазначену вимогу поручитель отримав 21.10.2011 року особисто, однак у встановлений термін зобов'язання не виконав.
Отже, позовні вимоги в частині стягнення капіталу за договором овердрафту в остаточній сумі 12427 грн. 56 коп., пені у сумі 1901 грн. 50 коп. та процентів в сумі 573 грн. 06 коп. -підлягають задоволенню у повному обсязі.
З огляду на викладене, суд вважає, що вимоги позивача ґрунтуються на чинному законодавстві та договорі, матеріалами справи підтверджені, відповідачем не заперечені і не спростовані, отже підлягають задоволенню.
Виходячи з положень ст. 49 ГПК України, судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі ст. ст. 525, 526, 530, 549, 610, 611, 1024 ЦК України, керуючись ст. ст. 44, 49, 82 -85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватного підприємства "Ізімедікс -Україна" (54002, м. Миколаїв, вул. Мала Морська, 108, офіс 714; ідентифікаційний код 31159576) на користь публічного акціонерного товариства "ПроКредит Банк" (03115, м. Київ, Святошинський район, проспект Перемоги, 107-А; поштова адреса: 65009, м. Одеса, вул. Піонерська, 11а; ідентифікаційний код 21677333) грошові кошти у сумі 14902 (чотирнадцять тисяч дев'ятсот дві) грн. 12 коп. -заборгованість за договором № 3001.41571 від 21.02.2011 року; 1609 (одна тисяча шістсот дев'ять) грн. 50 коп. - судовий збір.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 ГПК України.
Суддя А.П.Алексєєв
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 05.06.2012 |
Оприлюднено | 14.12.2012 |
Номер документу | 27989995 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Алексєєв А.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні