35/81-45/197т
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 35/81-45/197т
06.11.08
За позовом Державного комітету України з державного матеріального резерву
до Відкритого акціонерного товариства "Дніпротрансбуд"
про повернення самовільно використаних матеріальних цінностей мобілізаційного резерву та сплату штрафних санкцій у розмірі 201 986,31 грн.
Суддя Якименко М.М.
Представники:
від позивача: Михайлець О.В.- представник за довіреністю №2/7817 від 04.12.2007р.
від відповідача: не з'явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Державного комітету України з державного матеріального резерву до Відкритого акціонерного товариства "Дніпротрансбуд" про повернення самовільно використаних матеріальних ціннотей мобрезерву та стягнення 201 986,31 грн. штрафних санкцій за порушення правил і умов зберігання матеріальних цінностей державного мобілізаційного резерву.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 28.08.2007 № 35/81 позов задоволено частково.
Постановою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 01.02.2008 рішення Господарського суду міста Києва від 28.08.2007 залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 14.05.2008 № 35/81 постанову Київського апеляційного господарського суду від 01.02.2008 та рішення Господарського суду міста Києва від 28.08.2007 скасовано, а справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.
Відповідно до резолюції Голови Господарського суду міста Києва справу передано на розгляд судді Балац С.В.
Ухвалою від 24.06.2008 справу № 35/81 прийнято до свого провадження суддею Балац С.В., присвоєно їй номер 35/81-45/197т та призначено справу до розгляду.
Розпорядженням Заступника Голови господарського суду м. Києва вказану справу було доручено прийняти до свого провадження судді Якименку М.М.
Ухвалою від 06.10.2008 справу 35/81-45/197т прийнято до свого провадження суддею Якименко М.М. та призначено до розгляду на 23.10.2008.
23.10.2008 представник відповідача у судове засідання не з”явився, у зв'язку з чим розгляд справи було відкладено на 06.11.2008.
06.11.2008 представник відповідача повторно в судове засідання не з'явився, вимоги ухвали Господарського суду міста Києва від 06.10.2008 не виконав, про поважні причини неявки суд не повідомив, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Оскільки ухвали про порушення провадження у справі та відкладення розгляду справи направлялись відповідачу за адресами вказаними в позовній заяві та довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців, яка є офіційним місцезнаходженням відповідача, відповідач вважається належно повідомленими про дату, час і місце розгляду справи (Роз'яснення Президії Вищого Арбітражного суду України від 18.07.97. № 02-5/2536 із змінами “Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України”).
Позовні вимоги мотивовані тим, що після проведення перевірки наявності, кількісного стану, якості, умов зберігання, обліку та звітності матеріальних цінностей, що знаходилися на відповідальному зберіганні у відповідача, встановлено факт незабезпечення відповідачем збереження матеріальних цінностей мобілізаційного резерву та виявлено самовільне їх використання.
Відповідно до Закону України "Про державний матеріальний резерв" у разі незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву, в тому числі самовільного відчуження, з юридичних осіб, на відповідальному зберіганні яких перебувають ці цінності, стягується штраф у розмірі 100% вартості виходячи з їх ринкової ціни на день виявлення факту відсутності (самовільного відчуження), а також пеня з вартості відсутнього їх обсягу за кожний день до повного повернення матеріальних цінностей.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги повністю підтримав.
Судом, у відповідності до вимог ст. 81-1 ГПК України, складено протоколи судового засідання, які долучено до матеріалів справи.
Відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 06.11.2008 р. за згодою представника позивача оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши подані матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
На відповідальному зберіганні відповідача знаходяться матеріальні цінності мобілізаційного резерву, які є державною власністю і перебувають в оперативному управлінні позивача.
Згідно зі статтею 1 Закону державний резерв є особливим державним запасом матеріальних цінностей, призначених для використання в цілях і в порядку, передбачених цим Законом. У складі державного резерву створюється незнижуваний запас матеріальних цінностей (постійно підтримуваний обсяг їх зберігання).
Як визначено статтею 2 Закону, відповідальним зберіганням матеріальних цінностей державного резерву є зберігання закладених до державного резерву матеріальних цінностей у постачальника (виробника) або одержувача (споживача) без надання йому права користуватися цими матеріальними цінностями до прийняття у встановленому порядку рішення про відпуск їх з державного резерву.
Статтею 4 Закону передбачено, що державний резерв створює Кабінет Міністрів України. Організація формування, зберігання і обслуговування державного резерву, соціальний розвиток забезпечуються уповноваженим на це центральним органом виконавчої влади, який здійснює управління державним резервом, підприємствами, установами і організаціями, що входять до єдиної системи державного резерву України.
Управління державним матеріальним резервом здійснює Державний комітет України з державного матеріального резерву, який відповідно до Указу Президента України № 603/2001 від 07.08.2001 є правонаступником Державного агентства з управління державним матеріальним резервом.
Згідно зі ст. 12 Закону державний резерв матеріальних цінностей є недоторканим і може використовуватися лише за рішенням Кабінету Міністрів України.
З 1 січня 2004 року набув чинності Господарський кодекс України. Згідно з пунктом 4 статті 13 цього Кодексу у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами Кабінет Міністрів України, інші органи виконавчої влади можуть встановлювати державні завдання, що є обов'язковими для суб'єктів господарювання.
Відповідно до пункту 4 Прикінцевих положень Господарського кодексу України, цей Кодекс застосовується до господарських відносин, які виникли після набрання чинності його положеннями відповідно до вимог цього Кодексу. До господарських відносин, що виникли до набрання чинності відповідними положеннями Господарського кодексу України, зазначені положення застосовуються щодо тих прав і обов'язків, які продовжують існувати або виникли після набрання чинності цими положеннями.
Відповідно до статті 151 ЦК УРСР, що регулював дані правовідносини з моменту їх виникнення та до набрання чинності ГК України, в силу зобов'язання одна особа (боржник) зобов'язана вчинити на користь іншої особи (кредитора) певну дію, як-от; передати майно, виконати роботу, сплатити гроші та інше або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з договору або інших підстав, зазначених у статті 4 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 4 ЦК УРСР, що кореспондується із ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права і обов'язки виникають з підстав, передбачених законодавством, а також з дій громадян і організацій, які хоч і не передбачені законом, але в силу загальних начал і змісту цивільного законодавства породжують цивільні права і обов'язки. Відповідно до цього цивільні права і обов'язки виникають, зокрема, з адміністративних актів.
Статтею 174 ГК України передбачено, що господарські зобов'язання можуть виникнути, в тому числі, безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність, та з акту управління господарською діяльністю.
Відповідно до п. 3 та п. 4 ст. 11 Закону України "Про державний матеріальний резерв" перелік підприємств, установ і організацій усіх форм власності, що виконують відповідальне зберігання матеріальних цінностей державного резерву, номенклатура та обсяги їх накопичення визначаються мобілізаційними та іншими спеціальними планами. Підприємства, установи і організації всіх форм власності, яким встановлені мобілізаційні та інші спеціальні завдання, зобов'язані забезпечити розміщення, зберігання, своєчасне освіження, заміну, а також відпуск матеріальних цінностей із державного резерву згідно із зазначеними завданнями власними силами. Отже, підприємства зберігають матеріальні цінності мобілізаційного резерву (в даному випадку мобілізаційне завдання виступає адміністративним актом, на підставі якого виникають правовідносини, які хоч і містять цивільно-правовий характер але являються специфічними правовідносинами в силу специфіки мобілізаційного резерву) на основі мобілізаційного завдання, яке доводиться до підприємства.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 100-03 від 29.01.1998, якою затверджено "Положення про особливості формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями мобрезерву", Положення про мобілізаційний резерв, затвердженого постановою ЦК КПРС та Ради Міністрів СРСР від 29.09.1969 (має гриф "таємно") мобілізаційний резерв матеріальних цінностей створюється підприємствами в мирний час відповідно до встановлених мобілізаційних завдань. Норми накопичення матеріальних цінностей встановлюється за номенклатурами та обсягами, визначеними міністерствами, іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади.
Відповідач відповідно до затвердженої номенклатури і норм накопичення отримав завдання про зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву.
Згідно з Указом Президента України № 1039/95 від 14.11.1995 "Про заходи щодо поліпшення роботи з мобілізаційної підготовки народного господарства України" (має гриф "дск") визначено, що підприємства, установи, організації всіх форм власності в разі зміни форми власності, власника, організаційної форми підприємницької діяльності чи підпорядкованості виконують раніше визначене їм мобілізаційне завдання.
За наведених обставин відповідач зобов'язаний зберігати матеріальні цінності мобілізаційного резерву до моменту зняття з нього в установленому порядку мобілізаційного завдання.
Перевіркою, проведеною Дніпропетровською міжобласною інспекцією Державного агенства з управління державним матеріальним резервом 10.10.2001 стосовно наявності, кількісного стану, якості, умов зберігання, обліку та звітності матеріальних цінностей, що знаходяться на відповідальному зберіганні відповідача, встановлено факти незабезпечення збереження матеріальних цінностей мобрезерву на загальну суму 188 596,00 грн., а саме:
Найменування матцінностейОдиниці виміруКількість самовільновикори станих матцінностейЦіна станом на 10.10.2001р, без ПДВ, грнВартістьсамовільновикори станих матцінностей, грн
Сталь середньосортоватонн312003600
Сталь дрібносортоватонн0,51300650
Сталь великосортоватонн12,0116013920
Дріт сталевий зварювальнийтонн0,82614001156
Дріт звичайної якостітонн117001700
Болти з гайкамитонн0,018450081
Канати сталевітонн5,177300015531
Цвяхи дротовітонн2,53515003803
Гайкитонн0,065000300
Заклепкитонн2,4823005704
Труби тонкостінніп.м.0,2811
Балони середньої місткостішт29681972
Рукави гумотканинні напірніметр1082216
Рукави гумотканинні пневматичніметр271,63815
Калоші гумовіпар207140
Чоботи гумовіпар70221540
Рукавиці гумові діелектричніпар206120
Рукавиці гумові загальнопром.пар956570
Домкрати колійніштук
80240
Крани консольніштук175007500
Талі ручніштук2300600
Лебідки ручніштук1100100
Вагонетки однорейковіштук450200
Електростанціїштук21000020000
Трансформатори для інструментуштук18383
Прожектори ПЗСштук280160
Лампи переносніштук11212
Ліхтаріштук1320260
Ізоляційна стрічкакг11,5512139
Провід шланговийкм0,2851000285
Кабелі шлангові СШТкм0,2092000418
Кабелі шлангові КРГТГкм0,4851900922
Провід установчийкм0,5031000503
Насоси відцентровіштук25001000
Станції пересувні компресорніштук11200012000
Газозварювальна апаратураштук23701610
Бензорізи, керосинорізиштук2150300
Рами лісопильніштук163006300
Інструмент металообробнийштук593177
Прилади геодезичніштук67004200
Прилади вимірювальніштук5525
Пояси запобіжніштук29551595
Вогнегасникиштук3830,51159
Топори пожежніштук5420
Універсальні копрові агрегатиштук145604560
Самохідні копрові установкиштук145604560
Копри з дизелемолотамиштук115001500
Верстати для різання арматуриштук110001000
Понтони металевіштук12255030600
Апарати телефонніштук1810180
Установчі комплекти для наметівк-т1410140
Брезенти захисніштук1850900
Плащі брезентовіштук927243
Костюми брезентовіштук1545675
Костюми бавовняніштук1416224
Лантухиштук122,1526
Рукавиці брезентовіпар602,1126
Комбінезони бавовняніштук320206400
Рукавиці комбінованіштук329
987
Халатиштук3515525
Куртки кухарськіштук81080
Ковдриштук55516,59158
Простирадла бязєвіштук9306,76231
Наволочки для подушокштук86132583
Рушники бавовняніштук6111,4855
Чохли для матрацівштук39962394
Пральні машиништук3150450
Печі чавунніштук1450700
Бочки металевіштук1270840
Наплітні котлиштук1150550
Сковородиштук31030
Праскиштук3150450
22.10.2001 позивечем було надіслано на адресу відповідача претензію № 3/1842 з вимогою повернути самовільно використані матеріальні цінності мобілізаційного резерву.
Вказана претензія залишена відповідачем без задоволення.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.
Відповідач не спростував відомостей вказаного акту перевірки. Таким чином, факти незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву свідчать про неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань, передбачених ст.ст. 936, 942, 949 Цивільного кодексу України, Законом України "Про державний матеріальний резерв".
Виходячи з викладеного, на підставі ст.ст. 949, 954 Цивільного кодексу України відповідач зобов'язаний повернути до мобілізаційного резерву самовільно використані матеріальні цінності на загальну суму 188 596,00 грн.
Крім того, позивач нарахував та просить стягнути з відповідача 188 596, 00 грн. штрафу та 13 390, 31 грн. пені.
Відповідно до п. 10 ст. 14 Закону України "Про державний матеріальний резерв" за самовільне відчуження (використання, реалізацію) матеріальних цінностей державного резерву з юридичних осіб, на відповідальному зберіганні яких вони знаходяться, стягується штраф у розмірі 100% вартості матеріальних цінностей у цінах на час виявлення факту відчуження, а також пеня з суми відсутнього обсягу за кожний день до повного їх повернення.
Наданий позивачем розрахунок сум штрафу та пені здійснено відповідно до вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню в повному обсязі.
Щодо застосування строку позовної давності до цієї частини позовних вимог, слід зазначити наступне.
За статтею 83 ЦК УРСР (редакція від 18.07.1963 року), чинній на час виникнення спірних правовідносин, позовна давність не поширюється, зокрема, на вимоги державних організацій про повернення державного майна із незаконного володіння колгоспів та інших кооперативних і громадських організацій або громадян; у випадках, встановлених законодавством, і на інші вимоги.
На час прийняття відповідачем на зберігання матеріальних цінностей державного резерву відносини держави із зберігачами державного резерву регулювались Положенням про державний матеріальний резерв, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України (далі КМУ) від 27.05.1992 року № 280-05 (далі Положення).
Пунктом 49 Положення визначено, що на майнові вимоги Держкомрезерву України та його підприємств про повернення їм заборгованості, яка виникла із операцій з матеріальними цінностями держрезерву (поставка, зберігання, відпуск, переміщення, перевезення всіма видами транспорту) загальні та скорочені строку пред'явлення претензій та позовної давності не поширюються.
Указом Президента України "Про заходи щодо поліпшення роботи з мобілізаційної підготовки народного господарства України" від 14.11.1995 року № 1039/95 установлено, що підприємства, установи, організації всіх форм власності в разі зміни форми власності, власника, організаційної форми підприємницької діяльності чи підпорядкованості виконують раніше визначені їм мобілізаційні завдання, у тому числі щодо створення та збереження мобілізаційних потужностей, а також спеціальних формувань та мобілізаційних резервів, матеріальних і продовольчих ресурсів, страхового фонду документації.
Таким чином, відповідач несе повну матеріальну відповідальність по зобов'язанням перед Держкомрезервом незалежно від строків позовної давності, визначених цивільним законодавством.
Будь-яких додаткових доказів та обґрунтувань заявлених вимог, ніж ті, що наведені у позовній заяві, до суду не надавалися.
За таких обставин, позовні вимоги про повернення самовільно використаних матеріальних ціннотей мобрезерву та стягнення 201 986,31 грн. штрафних санкцій за порушення правил і умов зберігання матеріальних цінностей державного мобілізаційного резерву є обґрунтованими та визнаються судом такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 40 ст. 4 Декрету КМУ "Про державне мито" позивач та відповідач звільнені від сплати державного мита.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33, 49, 75, 80, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, договором сторін, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Відкрите акціонерне товариство "Дніпротрансбуд" (пр-т Карла Маркса, 101, м. Дніпропетровськ, 49038, код ЄДРПОУ 04691644) повернути до державного резерву самовільно використані матеріальні цінності на загальну суму 188 596 (сто вісімдесят вісім тисяч п'ятсот дев'яносто шість) грн. 00 коп., а саме:
Найменування матцінностейОдиниці виміруКількість самовільновикори станих матцінностейЦіна станом на 10.10.2001р, без ПДВ, грнВартістьсамовільновикори станих матцінностей, грн
Сталь середньосортоватонн312003600
Сталь дрібносортоватонн0,51300650
Сталь великосортоватонн12,0116013920
Дріт сталевий зварювальнийтонн0,82614001156
Дріт звичайної якостітонн117001700
Болти з гайкамитонн0,018450081
Канати сталевітонн5,177300015531
Цвяхи дротовітонн2,53515003803
Гайкитонн0,065000300
Заклепкитонн2,4823005704
Труби тонкостінніп.м.0,2811
Балони середньої місткостішт29681972
Рукави гумотканинні напірніметр1082216
Рукави гумотканинні пневматичніметр271,63815
Калоші гумовіпар207140
Чоботи гумовіпар70221540
Рукавиці гумові діелектричніпар206120
Рукавиці гумові загальнопром.пар956570
Домкрати колійніштук
80240
Крани консольніштук175007500
Талі ручніштук2300600
Лебідки ручніштук1100100
Вагонетки однорейковіштук450200
Електростанціїштук21000020000
Трансформатори для інструментуштук18383
Прожектори ПЗСштук280160
Лампи переносніштук11212
Ліхтаріштук1320260
Ізоляційна стрічкакг11,5512139
Провід шланговийкм0,2851000285
Кабелі шлангові СШТкм0,2092000418
Кабелі шлангові КРГТГкм0,4851900922
Провід установчийкм0,5031000503
Насоси відцентровіштук25001000
Станції пересувні компресорніштук11200012000
Газозварювальна апаратураштук23701610
Бензорізи, керосинорізиштук2150300
Рами лісопильніштук163006300
Інструмент металообробнийштук593177
Прилади геодезичніштук67004200
Прилади вимірювальніштук5525
Пояси запобіжніштук29551595
Вогнегасникиштук3830,51159
Топори пожежніштук5420
Універсальні копрові агрегатиштук145604560
Самохідні копрові установкиштук145604560
Копри з дизелемолотамиштук115001500
Верстати для різання арматуриштук110001000
Понтони металевіштук12255030600
Апарати телефонніштук1810180
Установчі комплекти для наметівк-т1410140
Брезенти захисніштук1850900
Плащі брезентовіштук927243
Костюми брезентовіштук1545675
Костюми бавовняніштук1416224
Лантухиштук122,1526
Рукавиці брезентовіпар602,1126
Комбінезони бавовняніштук320206400
Рукавиці комбінованіштук329
987
Халатиштук3515525
Куртки кухарськіштук81080
Ковдриштук55516,59158
Простирадла бязєвіштук9306,76231
Наволочки для подушокштук86132583
Рушники бавовняніштук6111,4855
Чохли для матрацівштук39962394
Пральні машиништук3150450
Печі чавунніштук1450700
Бочки металевіштук1270840
Наплітні котлиштук1150550
Сковородиштук31030
Праскиштук3150450
3. Стягнути з Відкрите акціонерне товариство "Дніпротрансбуд" (пр-т Карла Маркса, 101, м. Дніпропетровськ, 49038, код ЄДРПОУ 04691644) на користь Державного комітету України з державного матеріального резерву (вул. Пушкінська, 28, м. Київ, 01601) –188 596 (сто вісімдесят вісім тисяч п'ятсот дев'яносто шість) грн. - штрафу та 13 390 (тринадцять тисяч) грн. 31коп. –пені.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги (винесення апеляційного подання) протягом десяти днів з дня прийняття рішення, а у разі якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення - з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
СуддяМ.М.Якименко
Дата підписання рішення:
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2008 |
Оприлюднено | 28.01.2009 |
Номер документу | 2803400 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Якименко М.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні