Постанова
від 06.12.2012 по справі 2а-12873/12/2670
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-12873/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Каркашьян С.К.

Суддя-доповідач: Оксененко О.М.

ПОСТАНОВА

Іменем України

"06" грудня 2012 р. м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого -судді Оксененка О.М.,

суддів - Бистрик Г.М., Усенка В.Г.,

при секретарі -Меєчко К.П.,

за участю представника відповідача - Кириченка С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного Госпрозрахункового підприємства «Алмазінструмент»НАН України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 вересня 2012 року у справі за поданням Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва Державної податкової служби до Державного Госпрозрахункового підприємства «Алмазінструмент»НАН України про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків,

В С Т А Н О В И Л А:

Позивач звернувся в порядку ст. 183-3 КАС України до Окружного адміністративного суду м. Києва з поданням про зупинення видаткових операцій на рахунках Державного Госпрозрахункового підприємства «Алмазінструмент»НАН України (код ЄДРПОУ 30153980), адреса: місто Київ, вул. Автозаводська, буд. 2: Оболонське відділення ощадбанку м. Київ, № 260003011413, українська гривня, МФО 320229; АТ «Банк «Фінанси та кредит», № 26002110131840, долар США, МФО 300131; Київська ФПАТ «Укрінбанк»м. Київ, № 26003100944001, українська гривня, МФО 300250; АТ «Банк «Фінанси та кредит», № 26003110131980, українська гривня, МФО 300131; Оболонська ФАТ «Укрінбанк»м. Києві, № 26009000944001, українська гривня, МФО 322993; Оболонська ФАТ«Укрінбанк»у м. Києві, № 26040000944004, українська гривня, МФО 322993; Київська ФПАТ «Укрінбанк»м. Київ, № 26044100944004, українська гривня, МФО 300250. Подання мотивовано тим, що відповідач має податковий борг з податку на прибуток підприємств та з податку на додану вартість у розмірі 719 675, 11 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 вересня 2012 року подання задоволено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить частково скасувати оскаржувану постанову в частині зупинення видаткових операцій відносно виплати заробітної плати.

Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення неправильно застосував норми матеріального права, що призвело неправильного вирішення справи.

Заслухавши доповідь судді, пояснення представника відповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, через наявність у відповідача податкового боргу, державною податковою інспекцією у Оболонському районі міста Києва 05 серпня 2010 року було винесено першу податкову вимогу № 1/1902, а 13 вересня 2010 року другу - № 2/2390, якими відповідачу визначено суму податкового боргу за узгодженими грошовими зобов'язаннями у розмірі 75 154 грн. 51 коп.

У зв'язку з несплатою відповідачем податкової заборгованості, податковим органом 03 жовтня 2011 року винесено рішення про опис майна у податкову заставу, а також на адресу відповідача було направлено лист від 02 лютого 2012 року № 3448/10/24-104 про надання інформації в якому податкова інспекція виставила перед відповідачем вимогу у десятиденний термін з моменту отримання даного листа надати перелік майна, яке перебуває у власності підприємства (господарському віданні або оперативному управлінні), балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу, при цьому зазначити місце розташування визначеного майна.

Так як платником податків не було надано відповідних документів щодо переліку майна, яке необхідне для включення його у податкову заставу, податковим керуючим 22.02.2012 року було складено Акт №4 про відмову платника податків від опису майна у податкову заставу.

Виходячи з цього, позивач в порядку ст. 183-3 КАС України звернувся до суду з поданням про зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків.

Суд першої інстанції, приймаючи рішення про задоволення подання Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва про

зупинення видаткових операцій Державного Госпрозрахункового підприємства «Алмазінструмент»НАН України, виходив з того, що відповідачем не було надано позивачу документів, необхідних для складання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, про що було складено акт № 4 від 22.02.2012 року, тому наявні всі правові підстави для зупинення видаткових операцій платника податків Державного Госпрозрахункового підприємства «Алмазінструмент»НАН України.

Колегія суддів погоджується з наведеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Провадження у справах, порушених за поданням податкових органів, поданим на підставі статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, є окремим видом судового провадження, відмінним від загального (позовного).

Компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю визначає Податковий кодекс України.

Відповідно до підпункту 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Порядок погашення податкового боргу платників податків визначено главою 9 Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Згідно з п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Пунктом 88.1 ст. 88 Податкового кодексу встановлено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

За приписами п. 89.1 ст.89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом. - з дня виникнення податкового боргу.

Відповідно до п. 89.2 ст. 82 Податкового кодексу України право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Пунктом 89.3 ст. 89 передбачено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Згідно з п. 89.4 ст. 89 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.

Відповідно до ч. 3 п.89.4 ст.89 ПК України , зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення зазначених у цьому пункті актів, зобов'язаний надіслати банкам та іншим фінансовим установам рішення про складення таких актів. Таке рішення є підставою для поновлення видаткових операцій на рахунках платника податків.

Згідно з підпунктом 20.1.16 статті 20 Податкового кодексу України орган державної податкової служби звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом.

Зокрема, підставами для звернення з поданням про зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків є перешкоджання платником податків виконанню податковим керуючим повноважень, визначених Податковим кодексом України (підпункт 20.1.16 Податкового кодексу України, частина друга пункту 89.4 Податкового кодексу України, частина друга пункту 91.4 Податкового кодексу України).

Оскільки працівниками Державної податкової інспекції в Голосіївському районі м. Києва 22.02.2012 року було складено Акт №4 відмови платника податків від опису майна у податкову заставу, зважаючи на те, що сума податкового боргу, який підлягає стягненню, є узгодженою, то у контролюючого органу були наявні підставі для звернення до суду з поданням про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, майно якого перебуває в податковій заставі.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу потрібно залишити без задоволення.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції повно та всебічно дослідив обставини справи та відповідно до норм матеріального прийняв рішення про задоволення подання ДПІ у Оболонському районі м. Києва.

Разом з тим, слід зазначити, що відповідно до абзацу другого п.91.4 ст. 91 Податкового кодексу України , орган державної податкової служби звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом. Строк, на який можуть бути зупинені видаткові операції, визначається судом, але не більше двох місяців. Приймаючи рішення про зупинення видаткових операцій суд першої інстанції строк не визначив.

Згідно до ст. 201 КАС України підставами для зміни судового рішення є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права; вирішення не всіх позовних вимог або питань.

Як вбачається зі змісту оскаржуваного рішення, суд першої інстанції по суті ухвалив правильне рішення про задоволення подання в повному обсязі, проте в резолютивній частині не зазначив строк, на який можуть бути зупинені видаткові операції.

Тому, резолютивна частина рішення суду першої інстанції повинна бути змінена, оскільки її формулювання не відповідає вимогам норм права, але висновок по суті правильний.

Керуючись ст. ст. 195 , 196 , 198 , 201 , 205 , 207 , 212 , 254 КАС України колегія суддів

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Державного Госпрозрахункового підприємства «Алмазінструмент»НАН України залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 вересня 2012 р. змінити, виклавши абзац другий резолютивної частини рішення в такій редакції: Зупинити видаткові операції на рахунках Державного Госпрозрахункового підприємства «Алмазінструмент»НАН України (код ЄДРПОУ 30153980), адреса: місто Київ, вул. Автозаводська, буд. 2: Оболонське відділення ощадбанку м. Київ, № 260003011413, українська гривня, МФО 320229; АТ «Банк «Фінанси та кредит», № 26002110131840, долар США, МФО 300131; Київська ФПАТ «Укрінбанк»м. Київ, № 26003100944001, українська гривня, МФО 300250; АТ «Банк «Фінанси та кредит», № 26003110131980, українська гривня, МФО 300131; Оболонська ФАТ «Укрінбанк»м. Києві, № 26009000944001, українська гривня, МФО 322993; Оболонська ФАТ«Укрінбанк»у м. Києві, № 26040000944004, українська гривня, МФО 322993; Київська ФПАТ «Укрінбанк»м. Київ, № 26044100944004, українська гривня, МФО 300250 строком на один місяць - до 25 жовтня 2012 року включно".

В іншій частині рішення суду залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, визначені ст.212 КАС України .

Головуючий суддя Оксененко О.М.

Судді: Бистрик Г.М.

Усенко В.Г.

СудКиївський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення06.12.2012
Оприлюднено19.12.2012
Номер документу28066069
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2а-12873/12/2670

Ухвала від 07.03.2013

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Оксененко О.М.

Постанова від 06.12.2012

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Оксененко О.М.

Постанова від 24.09.2012

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Каракашьян С.К.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні