cpg1251
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" грудня 2012 р. Справа№ 50/603-б
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Шипка В.В.
суддів: Верховця А.А.
Доманської М.Л.
при секретарі Матвєєнко Т.Є.
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр Європейського права"
на постанову Господарського суду м. Києва від 26.11.2010р.
у справі № 50/603-б (суддя Головатюк Л.Д.)
за заявою Державної податкової інспекції у Подільському районі м.
Києва
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр
Європейського права"
про визнання банкрутом
за участю представників:
від заявника: не з»явились
від боржника: Спіцина А.С. - дов. № б/н від 07.09.2012р.
ВСТАНОВИВ:
Кредитор звернувся до суду із заявою про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника, оскільки товариство з обмеженою відповідальністю "Центр Європейського права" неспроможне сплатити податковий борг у сумі 1 700,00 грн., не надає з січня 2007 року до органів державної податкової служби податкових декларацій та інших документів фінансової звітності, відсутнє за юридичною адресою і його місцезнаходження невідоме, що підтверджується інформаційною довідкою від 04.11.2010.
Постановою Господарського суду м. Києва від 26.11.2010р. у справі № 50/603-б визнано відсутнього боржника -товариство з обмеженою відповідальністю "Центр Європейського права"(04070, м. Київ, Подільський район, вул. Межигірська, буд. 56, кв. 67, ідентифікаційний код 31993290) банкрутом. Припинено процедуру розпорядження майном і відкрити ліквідаційну процедуру. Визнано державну податкову інспекцію у Подільському районі м. Києва (код ЄДРПОУ 26088848) кредитором до банкрута -товариства з обмеженою відповідальністю "Центр Європейського права"з майновими вимогами на суму 1 700,00 грн. Призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Гаврилюка Євгена Володимировича (ліцензія Державного департаменту з питань банкрутства серії АВ №347365 від 30.01.2008, ідентифікаційний номер фізичної особи -платника податків та інших обов'язкових платежів 2986619319) та інше.
Не погоджуючись із згаданою постановою, Товариство з обмеженою відповідальністю "Центр Європейського права" звернулось з апеляційною скаргою до Київського апеляційного господарського суду, в якій просить постанову Господарського суду м. Києва від 26.11.2010р. у справі № 50/603-б скасувати повністю.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 15.11.2012р. апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр Європейського права" було прийнято до провадження і розгляд справи призначено на 03.12.2012р.
Розпорядженням заступника голови Київського апеляційного господарського суду від 03.12.2012р. було внесено зміни до складу колегії суддів.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 03.12.2012р. апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр Європейського права" було прийнято до провадження.
Встановлено, що в судове засідання 03.12.2012р. представник заявника не з'явився, причини неявки суду не повідомив. Хоча про час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Відповідно до ст.77 ГПК України господарський суд відкладає розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 03.12.2012р. розгляд справи № 50/603-б було відкладено на 19.12.2012р.
Встановлено, що в судове засідання 19.12.2012р. представник ДПІ у Подільському районі м. Києва не з»явився. Хоча про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
В судовому засіданні 19.12.2012р. представник ТОВ "Центр Європейського права" апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника боржника, дослідивши матеріали справи та перевіривши правильність застосування господарським судом при прийнятті оскарженої постанови норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 2 статті 41 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Стаття 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14.05.1992р. N 2343-XII (із змінами і доповненнями) (далі по тексту - Закон) передбачає особливості банкрутства відсутнього боржника.
Згідно з частиною 1 вказаної статті незалежно від розміру вимог до боржника та строку виконання зобов'язань кредитором може бути подана заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника у разі, якщо керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника.
Отже, за правилами цієї статті справа про банкрутство може бути порушена у разі наявності хоча б однієї з перелічених умов, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника.
На відміну від загальної процедури банкрутства правомірність порушення справи про банкрутство за спрощеною процедурою перевіряється господарським судом у засіданні суду, в якому виноситься постанова про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, яка підлягає оскарженню.
Отже, у такому випадку перегляд обґрунтованості порушення справи про банкрутство відбувається шляхом оскарження у встановленому порядку відповідного судового рішення - постанови про визнання боржника банкрутом.
У даній справі судом першої інстанції порушено провадження та застосовано до боржника судову процедуру ліквідації на підставі статті 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якою передбачено особливості банкрутства відсутнього боржника.
Відповідно до положень частин 2, 5 статті 52 Закону господарський суд у двотижневий строк з дня винесення ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство відсутнього боржника виносить постанову про визнання відсутнього боржника банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру і призначає ліквідатором ініціюючого кредитора за згодою останнього.
Суд першої інстанції, визнаючи боржника банкрутом, застосував положення ст.52 Закону, виходячи з того, що боржник за юридичною адресою не знаходиться, має заборгованість перед кредитором.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням повинні міститися в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців.
Статтею 18 цього Закону, яка визначає статус відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, передбачено, що якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
При цьому, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою.
У зв'язку з чим, при встановлені факту відсутності керівних органів боржника - юридичної особи за її місцезнаходженням як ініціюючий кредитор, так і суд мають керуватися відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України, зокрема в своїй постанові від 06.06.2006 р. у справі № Б48/12-05.
Як вбачається з матеріалів справи, в якості доказу відсутності боржника за своїм місцезнаходженням заявником надано витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 12.02.2010р. в якому вказана адреса боржника м. Київ, вул. Межигірська, 56, кв. 67.
При винесенні оскарженої постанови колегія суддів вважає, що місцевий господарський суд помилково визнав їх достатніми для встановлення факту відсутності боржника за своїм місцезнаходженням,враховуючи наступне.
09.11.2010р. Кредитор звернувся до Господарського суду м. Києва із заявою про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника.
Але, станом на день подання заяви, а саме 09.11.2010р. ТОВ "Центр Європейського права" мав інше місцезнаходження. Інформацію про зміну місцезнаходження ТОВ "Центр Європейського права" до Єдиного державного реєстру було внесено 01.06.2010р., що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серія А01 № 603772. Відповідно з 01.06.2010р. місцезнаходження ТОВ "Центр Європейського права" є м. Київ, Подільський район, вул. Нижньоюрківська, 3, кв. 21.
Крім цього, слід зазначити, що в матеріалах справи є довідка ДПІ у Подільському районі м. Києва про взяття на облік платника податків № 16141/29-215 від 08.06.2010р. з якої вбачається, що ТОВ "Центр Європейського права" перебуває на обліку у ДПІ у Подільському районі м. Києва та вказана адреса м. Київ, Подільський район, вул. Нижньоюрківська, 3, кв. 21.
Крім того, боржником надані копії декларації з податку на прибуток підприємства та податкові декларації з податку на додану вартість із відміткою ДПІ у Подільському районі м. Києва, в яких вказана адреса м. Київ, вул. Нижньоюрківська, 3, кв. 21.
Враховуючи викладене, ДПІ у Подільському районі м. Києва знало про зміну місцезнаходження ТОВ "Центр Європейського права".
Викладене свідчить про те, що місцевим господарським судом неповно з'ясовано обставини справи та порушено норми Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", що є підставою для скасування оскарженої постанови Господарського суду міста Києва від 26.11.2010р. у справі № 50/603-б та передачі справи на розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись статями 99, 101-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр Європейського права" задовольнити.
2. Ухвалу Господарського суду м. Києва від 23.12.2011р. та постанову Господарського суду м. Києва від 26.11.2010р. у справі № 50/603-б скасувати.
3. Провадження у справі № 50/603-б припинити.
4. Матеріали справи № 50/603-б повернути до Господарського суду міста Києва.
5. Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня її прийняття.
Головуючий суддя Шипко В.В.
Судді Верховець А.А.
Доманська М.Л.
Дата підписання постановии: 19.12.2012р.
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2012 |
Оприлюднено | 20.12.2012 |
Номер документу | 28075072 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський апеляційний господарський суд
Шипко В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні