Рішення
від 26.03.2012 по справі 5015/531/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.03.12 Справа№ 5015/531/12

За позовом : Публічного акціонерного товариства «ВТБ Банк», м. Київ

До відповідача : Товариства з обмеженою відповідальністю «Харчопром-сервіс», м. Львів

Про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників від 06.12.2011 року, оформленого протоколом, про припинення діяльності шляхом ліквідації

В судове засідання з'явились:

від позивача : Гончарова У.І. -представник;

від відповідача : Потинський А.М.-представник

Суддя Березяк Н.Є.

Секретар судового засідання Іванило О.П.

Представникам сторін роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України.

Суть спору : Подано позов Публічним акціонерним товариством «ВТБ Банк»до ТзОВ «Харчопром-сервіс»про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників про припинення діяльності шляхом ліквідації від 06.12.2011 року, оформленого протоколом.

Ухвалою господарського суду від 14.02.2012 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду на 05.03.2012 року.

В судовому засіданні 05.03.2012 року позивач ПАТ «ВТБ Банк»явку свого представника забезпечив, позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач ТзОВ «Харчопром-сервіс»явку свого представника в судове засідання не забезпечив, через канцелярію суду подав клопотання про відкладення розгляду справи.

В судовому засіданні 21.03.2012 року відповідач ТзОВ «Харчопром-сервіс»явку свого представника забезпечив, через канцелярію суду подав відзив у якому позовні вимоги заперечив повністю, мотивуючи тим, що рішення про ліквідацію було прийнято загальними зборами учасників ТзОВ «Харчопром-сервіс»у відповідності до законодавства та тим, що у відповідача відсутнє право оскаржувати вказане рішення. Просить відмовити у задоволенні позову.

21.03.2012 року в судовому завданні оголошено перерву до 26.03.2012року.

В продовженому судовому зсіданні 26.03.2012 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне:

24 червня 2008 року між ВАТ ВТБ Банк, правонаступником якого є ПАТ «ВТБ Банк»(надалі -Позивач, Банк) та ТзОВ «Харчопром-сервіс»(надалі -Відповідач, Позичальник) був укладений Кредитний договір №НКЛ 25/08, предметом якого є надання Банком Позичальникові грошових коштів (кредит) у вигляді відкличної не відновлювальної кредитної лінії на таких умовах: ліміт кредитування 13 796 714,42 доларів США, строк користування до 24 червня 2010 року, плата за користування кредитом 14% річних.

Згідно додаткової угоди №2 від 22 квітня 2010 року до Кредитного договору №НКЛ 25/08 від 24 червня 2008 року, позивач та відповідач виклали вищевказаний кредитний договір в новій редакції (надалі -Кредитний договір).

Відповідно п.1.1. нової редакції Кредитного договору, Банк зобов'язувався надати Позичальнику кредит в сумі 13 796 714,42 доларів США, а Позичальник зобов'язувався прийняти, належним чином використати та повернути Банку кредит 24 червня 2011 року, а також сплатити плату за кредит та виконати інші зобов'язання у повному обсязі на умовах та в строки, визначені даним договором.

В п.3.1.1. Кредитного договору визначено, що за користування кредитними коштами встановлюється базовий розмір процентів 14% річних.

24 червня 2008 року між позивачем (Іпотекодавець) та відповідачем (Іпотекодержатель) було укладено іпотечний договір, згідно якого, з метою забезпечення виконання своїх зобов'язань в повному обсязі щодо повернення кредиту, сплати плати за користування кредитом, комісій, пені, інших платежів, штрафних санкцій та збитків, розмір, термін та умови повернення та сплати яких встановлюються кредитним договором №НКЛ 25/08 від 24 червня 2008 року та будь-якими додатковими угодами до нього (у т.ч. які збільшують основне зобов'язання), Іпотекодавець передав Іпотекодержателю в іпотеку наступні об'єкти: земельну ділянку, що знаходиться по вул. Липинського, буд. 26 у м. Львові, площею 0,4559 га, кадастровий №4610137500:03:005:0023; об'єкт незавершеного будівництва (готовність 11%), що знаходиться на вул. Липинського, буд. 26 у м. Львові. Вказаний Іпотечний договір посвідчений 24 червня 2008 року Забродською О.С., приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу, зареєстрований в реєстрі за № 537. Суд з'ясував, що до вказаного Іпотечного договору неодноразово вносилися зміни і доповнення.

06.12.2011 року загальними зборами учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Харчопром-сервіс»було прийнято рішення про припинення шляхом ліквідації Товариства з обмеженою відповідальністю «Харчопром-сервіс»(ідентифікаційний код 33250117, адреса: 79026, м. Львів, вул. Сахарова, 43) у зв'язку з економічною недоцільністю подальшого існування.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, ПАТ «ВТБ Банк»пред'явив до ТзОВ «Харчопром-сервіс»позов про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників від 06.12.2011 року, оформленого протоколом, мотивуючи наявністю непогашеної заборгованості більше 4 470 649,59 доларів США згідно Кредитного договору. Позивач вважає, що рішення про ліквідацію при наявності кредиторської заборгованості, систематичне ухиляння від взятих на себе зобов'язань, свідчить про єдину мету прийняття рішення про ліквідацію -намір провести припинення юридичної особи без погашення майнових вимог ПАТ «ВТБ Банк».

Проаналізувавши всі обставини та матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не обґрунтовані і не підлягають задоволенню.

При прийнятті рішення, суд виходив з наступного :

Відповідно до ст.ст. 41, 59 Закону України "Про господарські товариства" до компетенції загальних зборів учасників господарського товариства, в тому числі, товариства з обмеженою відповідальністю, належить прийняття рішення про припинення діяльності товариства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу.

Положеннями ч.1 ст. 60 Закону України "Про господарські товариства" передбачено, що загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.

Як випливає із змісту ст. 59 Закону України "Про господарські товариства", з питань припинення діяльності товариства та призначення ліквідаційної комісії рішення приймається простою більшістю голосів.

Відповідно до ч.1 ст. 59 Господарського кодексу України (надалі -ГК України), припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється, зокрема, шляхом його ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду.

Як вбачається з матеріалів справи, 06.12.2011 року загальними зборами учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Харчопром-сервіс»було прийнято рішення про припинення шляхом ліквідації Товариства з обмеженою відповідальністю «Харчопром-сервіс» (ідентифікаційний код 33250117, адреса: 79026, м. Львів, вул. Сахарова, 43) у зв'язку з економічною недоцільністю подальшого існування, а також призначено ліквідаційну комісію в складі голови комісії Босака Олега Євгеновича та членів комісії - Шоломицького Михайла Андрійовича та Загорецького Юрія Омеляновича (пункти 2, 3 протоколу №06/12-11 загальних зборів учасників ТзОВ «Харчопром-сервіс»).

Згідно з п. 6.6. нової редакції Статуту ТзОВ «Харчопром-сервіс», зареєстрованого 27.05.2010 року державним реєстратором Виконавчого комітету Львівської міської ради за №14151050016009460, питання ухвалення рішення про припинення діяльності товариства, призначення ліквідаційної комісії та затвердження ліквідаційного балансу віднесено до компетенції найвищого органу Товариства, яким відповідно до п.6.1. нової редакції Статуту є загальні збори учасників Товариства.

Відповідно до п.1.7. нової редакції Статуту ТзОВ «Харчопром-сервіс»учасниками відповідача є ТзОВ «Інвестиційна Компанія «Комфорт-Інвест»та ТзОВ «Унісон-Захід ЛТД».

Як вбачається з протоколу №06/12-11 загальних зборів учасників ТзОВ «Харчопром-сервіс»від 06.12.2011 року, рішення про припинення діяльності Товариства шляхом ліквідації прийнято одноголосно учасниками ТзОВ «Інвестиційна Компанія «Комфорт-Інвест»та ТзОВ «Унісон-Захід ЛТД», які в сукупності володіють 100% голосів у статутному капіталі Товариства.

Згідно з ч. 8 ст. 59 ГК України оголошення про реорганізацію чи ліквідацію господарської організації або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця протягом десяти робочих днів з дня внесення відповідного запису до зазначеного реєстру підлягає опублікуванню у виданні спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації, в якому зазначаються відомості з єдиного державного реєстру.

Відповідно до ч.1 ст. 60 ГК України ліквідація суб'єкта господарювання здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється власником (власниками) майна суб'єкта господарювання чи його (їх) представниками (органами), або іншим органом, визначеним законом, якщо інший порядок її утворення не передбачений цим Кодексом. Ліквідацію суб'єкта господарювання може бути також покладено на орган управління суб'єкта, що ліквідується.

Частинами 2, 3 ст.60 ГК України передбачено, що орган (особа), який прийняв рішення про ліквідацію суб'єкта господарювання, встановлює порядок та визначає строки проведення ліквідації, а також строк для заяви претензій кредиторами, що не може бути меншим, ніж два місяці з дня оголошення про ліквідацію. Ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання, вміщує в друкованих органах відповідно до закону повідомлення про його ліквідацію та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені цим Кодексом чи спеціальним законом строки.

Аналогічні за змістом норми передбачені Цивільним кодексом України (надалі -ЦК України).

Частиною 1 ст. 110 ЦК України передбачено, що юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами.

Згідно до ч.1 ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.

Відповідно до частин 1, 2, 3 ст. 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію. Після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідно до п. 3 протоколу №06/12-11 від 06.12.2011 року, загальні збори учасників ТзОВ «Харчопром-сервіс»визначили порядок роботи ліквідаційної комісії ТзОВ «Харчопром-сервіс». Зокрема, доручили ліквідаційній комісії провести ліквідаційну процедуру у відповідності із законодавством. Встановили строк для заявлення вимог кредиторів ТзОВ «Харчопром-сервіс»- два місяці з дати публікації повідомлення про прийняття рішення щодо припинення шляхом ліквідації ТзОВ «Харчопром-сервіс»у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації - Бюлетені державної реєстрації. Вимоги кредиторів ТзОВ «Харчопром-сервіс»повинні оформлятися в письмовому вигляді згідно вимог чинного законодавства України та у вищевказаний строк подаватися ліквідаційній комісії ТзОВ «Харчопром-сервіс»за місцезнаходженням Товариства. Комісії з припинення ТзОВ «Харчопром-сервіс»: вчинити дії для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення юридичної особи - ТзОВ «Харчопром-сервіс»; вжити дій для публікації в друкованих органах відповідно до закону повідомлення про ліквідацію ТзОВ «Харчопром-сервіс»; вжити необхідних заходів щодо виявлення вимог кредиторів, з письмовим повідомленням кожного з них про ліквідацію Товариства та провести розрахунки із кредиторами Товариства у порядку та черговості, встановленому чинним законодавством України; вжити необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості ТзОВ «Харчопром-сервіс»; вжити дій для зняття ТзОВ «Харчопром-сервіс»з обліку, як платника податків в державних податкових органах, для зняття з обліку у органах Пенсійного фонду України, здійснити передбачені законом дії для знищення печатки і штампів Товариства, для отримання довідки архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню тощо; вжити всіх інших передбачених чинним законодавством України заходів щодо припинення шляхом ліквідації ТзОВ «Харчопром-сервіс»; підготувати акт ліквідаційної комісії з ліквідаційним балансом та подати на затвердження загальним зборам учасникам ТзОВ «Харчопром-сервіс». Голові комісії з припинення (ліквідаційної комісії) Товариства або уповноваженій ним особі вжити дій для проведення державної реєстрації припинення ТзОВ «Харчопром-сервіс»в результаті його ліквідації.

Частиною 1 ст. 34 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»передбачено, що для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення юридичної особи заявник повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові оригінал або нотаріально засвідчену копію рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи.

Під час розгляду справи судом встановлено, що 07.12.2011 року оригінал протоколу №06/12-11 загальних зборів учасників ТзОВ «Харчопром-сервіс»від 06.12.2011 року та документ, який підтверджує внесення плати за публікацію повідомлення, було передано державному реєстратору Виконавчого комітету Львівської міської ради, що підтверджується долученим до матеріалів справи описом документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційних дій «Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи», складеним 07.12.2011 року державним реєстратором Виконавчого комітету Львівської міської ради Кінащук Л.В.

З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців судом вбачається, що станом на 07.12.2011 року в Єдиному державному реєстрі є наявна інформація про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Харчопром-сервіс»(ідентифікаційний код 33250117, адреса: 79026, м. Львів, вул. Сахарова, 43) перебуває в стані припинення підприємницької діяльності, а в графі «Відомості про комісію з припинення»розміщена інформація про склад ліквідаційної комісії: голова комісії Босак Олег Євгенович та члени комісії - Шоломицький Михайло Андрійович та Загорецький Юрій Омелянович.

09.12.2011 року в офіційному спеціалізованому друкованому засобі масової інформації - «Бюлетень державної реєстрації»№198 (33) від 09.12.2011 року було опубліковане повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю «Харчопром-сервіс»(ідентифікаційний код 33250117) про припинення своєї діяльності шляхом ліквідації. У повідомленні зазначений термін зголошення кредиторів до 09.02.2012 року, склад ліквідаційної комісії та інші відомості.

Таким чином, виходячи із приписів вищенаведених законодавчих норм та положень Статуту відповідача, суд прийшов до висновку, що рішення загальних зборів учасників ТзОВ «Харчопром-сервіс», оформлені протоколом №06/12-11 від 06.12.2011 року, що стосуються ліквідації, створення ліквідаційної комісії та визначення порядку її роботи, прийняті компетентним органом -вищим органом управління відповідача, при наявності кворуму, достатньому для проведення загальних зборів учасників ТзОВ «Харчопром-сервіс», а отже, загальні збори були правомочними відповідно до вимог законодавства. Крім того, рішення від 06.12.2011 року було прийнято одноголосно учасниками ТзОВ «Харчопром-сервіс», які в сукупності володіють 100% статутного капіталу Товариства. Позивачем не представлено жодних доказів, які б спростовували протилежне.

ПАТ «ВТБ Банк»в позовній заяві вказує, що в оспорюваному рішенні не вказано ні складу ліквідаційної комісії, ні строку проведення ліквідації товариства, ні порядку проведення ліквідації. Однак, вказані твердження позивача спростовуються змістом самого протоколу №06/12-11 від 06.12.2011 року загальних зборів учасників ТзОВ «Харчопром-сервіс», у якому визначено склад ліквідаційної комісії та порядок роботи ліквідаційної комісії.

Що стосується тверджень позивача про відсутність визначеного строку для заявлення вимог кредиторів, оскільки не вказано в протоколі дату публікації оголошення, то суд вважає за необхідне зазначити наступне.

В протоколі №06/12-11 від 06.12.2011 року зазначено, що загальні збори учасників ТзОВ «Харчопром-сервіс»доручили ліквідаційній комісії провести ліквідаційну процедуру у відповідності із законодавством, а також встановили строк для заявлення вимог кредиторів ТзОВ «Харчопром-сервіс»- два місяці з дати публікації повідомлення про прийняття рішення щодо припинення шляхом ліквідації ТзОВ «Харчопром-сервіс»в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації -Бюлетені державної реєстрації.

Чинним законодавством розрізняється поняття строку та терміну.

Згідно ст. 251 ЦК України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення, а терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.

Відповідно до ст. 252 ЦК України строк визначається, зокрема, місяцями. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.

Згідно до ст. 253 ЦК України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок, а відповідно до ч.3 ст. 254 ЦК України строк, що визначений місяцями, спливає у відповідне число останнього місяця строку.

Відповідно до вимог ч.2 ст.60 ГК України строк для заяви претензій кредиторами не може бути меншим, ніж два місяці з дня оголошення про ліквідацію.

Відтак, загальними зборами учасників ТзОВ «Харчопром-сервіс»правомірно відповідно до вимог ч. 2 ст. 60 ГК України встановлено двомісячний строк для зголошення кредиторів, який починає обчислюватися з дня публікації оголошення про ліквідацію, тобто визначено певний період у часі, впродовж якого можуть зголоситися кредитори. Суд погоджується з доводами відповідача про те, що на момент прийняття рішення про ліквідацію і прийняття рішення про визначення строку зголошення кредиторів загальним зборам учасників ТзОВ «Харчопром-сервіс»не могла бути відома дата публікації оголошення, а тому вона не могла бути вказана у протоколі від 06.12.2011 року. До того ж закон не зобов'язує відповідний компетентний орган, який приймає рішення про ліквідацію, одночасно вказати конкретний термін, тобто конкретну дату, зголошення кредиторів.

Також позивач в позовній заяві зазначає, що загальними зборами учасників ТзОВ «Харчопром-сервіс»не вказано строку проведення ліквідації.

Судом встановлено, що рішення про встановлення строку проведення ліквідації було прийнято загальними зборами учасників ТзОВ «Харчопром-сервіс»09.12.2011 року. Зокрема, як вбачається з протоколу №09/12-11 від 09.12.2011 року загальних зборів учасників ТзОВ «Харчопром-сервіс», зборами було вирішено встановити строк проведення ліквідації ТзОВ «Харчопром-сервіс»- не більше одного року з дати публікації у Бюлетені державної реєстрації №198 (33) від 09.12.2011 року повідомлення щодо прийняття рішення засновників (учасників) про припинення ТзОВ «Харчопром-сервіс», тобто до 09.12.2012 року.

Чинне законодавство не містить прямої вказівки на те, що рішення про встановлення строку проведення ліквідації має бути прийняте одночасно із прийняттям рішення про ліквідацію. Відтак, загальні збори учасників ТзОВ «Харчопром-сервіс»визначили строк проведення ліквідації після публікації оголошення, що не суперечить чинному законодавству.

Суд дослідив, що відповідач на виконання вимог ч.1 ст. 34 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»звернувся до державного реєстратора та повідомив про прийняття рішення про ліквідацію, що у встановленому законодавством порядку було опубліковане оголошення щодо ліквідації ТзОВ «Харчопром-сервіс», яке містить відомості, що визначені у ст.22 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», в тому числі, встановлено двомісячний строк з дати публікації оголошення для зголошення кредиторів ТзОВ «Харчопром-сервіс».

На виконання ч. 3 ст.60 ГК України ліквідаційна комісія ТзОВ «Харчопром-сервіс»повідомилло ПАТ «ВТБ Банк»як кредитора листом від 12.12.2011 року про припинення ТзОВ «Харчопром-сервіс»із зазначенням терміну зголошення кредиторів, місця роботи ліквідаційної комісії та адреси, за якою приймаються вимоги кредиторів, який був вручений представнику позивача під розписку.

При винесенні рішення суд дослідив питання наявності у позивача ПАТ «ВТБ Банк»права на оскарження рішення загальних зборів учасників ТзОВ «Харчопром-сервіс»про ліквідацію.

Відповідно до ч. 5 ст. 98 ЦК України право на оскарження рішень загальних зборів товариства належить лише учаснику товариства.

Згідно до пункту 4 ч.1 ст.12 ГПК України до підвідомчості господарських судів віднесено справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.

В п.п. 3, 12, 17 постанови від 24 жовтня 2008 року № 13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів»Пленум Верховного Суду України роз'яснив, що не підлягає розширеному тлумаченню пункт 4 частини першої статті 12 ГПК щодо справ, пов'язаних зі створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності господарського товариства, якщо однією зі сторін у справі не є учасник (засновник, акціонер) господарського товариства, у тому числі такий, що вибув. До корпоративних належать спори за позовами учасників (засновників, акціонерів) господарського товариства, пов'язані з вимогами про визнання недійсними установчих документів господарського товариства та припинення юридичної особи у зв'язку з порушеннями вимог законодавства щодо порядку їх прийняття та затвердження. Вирішуючи питання про те, чи є корпоративним спір, пов'язаний із визнанням недійсними рішень загальних зборів товариства, судам необхідно враховувати суб'єктний склад учасників спору та підстави, якими обґрунтовується відповідна вимога. Справи у спорах про визнання недійсними рішень органів управління господарського товариства за позовом особи, яка не є акціонером або учасником товариства, у тому числі таким, що вибув, не належить до спорів, що виникають з корпоративних відносин.

Оскільки ПАТ «ВТБ Банк»не є учасником ТзОВ «Харчопром-сервіс», а тому згідно до п.4 ч.1 ст. 12 ГПК України даний спір не є корпоративним спором. Відтак, в силу ч.5 ст. 98 ЦК України ПАТ «ВТБ Банк»не є суб'єктом, якому належить право оскаржувати рішення загальних зборів учасників ТзОВ «Харчопром-сервіс».

Як вбачається із ст. 1 ГПК України, необхідною передумовою для звернення до господарського суду з відповідними позовними вимогами є порушення прав та законних інтересів особи, яка звертається з позовом.

Як зазначалося вище, свої позовні вимоги про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТзОВ «Харчопром-сервіс»від 06.12.2011 року позивач ПАТ «ВТБ Банк»обґрунтовує лише наявністю цивільно-правових угод, зокрема, Кредитним договором та Іпотечним договором, а також наявністю непогашеної заборгованості за Кредитним договором.

Однак, ні Кредитним договором, ні Іпотечним договором не передбачено обов'язку ТзОВ «Харчопром-сервіс»узгоджувати із ПАТ «ВТБ Банк»питання прийняття рішень про припинення діяльності, в тому числі, шляхом ліквідації.

Чинне законодавство не пов'язує можливість оскарження кредитором рішення суб'єкта господарювання про припинення шляхом ліквідації у зв'язку із наявністю непогашеної заборгованості, а натомість визначає порядок розрахунків з кредиторами у разі ліквідації суб'єкта господарювання.

Зокрема, статтею 61 ГПК України передбачено, що претензії кредиторів до суб'єкта господарювання, що ліквідується, задовольняються з майна цього суб'єкта, якщо інше не передбачено цим Кодексом та іншими законами. У разі ліквідації платоспроможного суб'єкта господарювання вимоги його кредиторів задовольняються в порядку черговості, встановленої Цивільним кодексом України. У разі визнання суб'єкта господарювання банкрутом вимоги його кредиторів задовольняються у порядку черговості, встановленої Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Як вбачається з матеріалів справи, 16.02.2012 року ліквідаційна комісія ТзОВ «Харчопром-сервіс»повідомила ПАТ «ВТБ Банк»про визнання та включення до реєстру вимог кредиторів ТзОВ «Харчопром-сервіс»грошових вимог ПАТ «ВТБ Банк» в сумі 4 475 257,27 доларів США.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що рішення загальних зборів учасників ТзОВ «Харчопром-сервіс»від 06.12.2011 року про припинення шляхом ліквідації жодним чином не порушує та не може порушувати права ПАТ «ВТБ Банк» як кредитора, оскільки чинне законодавство передбачає порядок погашення кредиторських вимог в процедурі ліквідації.

Під час розгляду справи по суті позивач не обґрунтував належним чином з посиланням на відповідні норми чинного законодавства, в чому полягає незаконність рішення загальних зборів учасників ТзОВ «Харчопром-сервіс»від 06.12.2011 року, не надав належних і допустимих доказів невідповідності цього рішення вимогам законодавства та не довів належним чином порушення своїх прав спірним рішенням. Тобто позивачем не було доведено законності його вимог про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТзОВ «Харчопром-сервіс»від 06.12.2011 року, а матеріалами справи підтверджується, що оскаржуване рішення прийнято загальними зборами учасників товариства в межах компетенції та в порядку, визначеному законом.

Відповідно до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Статтею 33 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Враховуючи відсутність належних і допустимих доказів незаконності рішення загальних зборів учасників ТзОВ «Харчопром-сервіс» від 06.12.2011 року, суд вважає, що позовні вимоги ПАТ «ВТБ Банк»»задоволенню не підлягають.

Керуючись 3,4,4 1 ,4 2 ,4 3 , 4 4 ;4 5 ,4 6 ,12,32,33,34,35,36,43,82,84,85 ГПК України, суд , -

В И Р І Ш И В:

1. В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Рішення суду може бути оскаржено протягом 10 днів до Львівського апеляційного господарського суду .

Суддя Березяк Н.Є.

Повний текст рішення виготовлений і підписаний 26.03.2012 року.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення26.03.2012
Оприлюднено27.12.2012
Номер документу28215062
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5015/531/12

Рішення від 26.03.2012

Господарське

Господарський суд Львівської області

Березяк Н.Є.

Постанова від 10.05.2012

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Орищин Г.В.

Ухвала від 12.04.2012

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Орищин Г.В.

Ухвала від 14.02.2012

Господарське

Господарський суд Львівської області

Березяк Н.Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні